Jak odstranit vlhkost ve sklepě nebo suterénu

Když se ve sklepě objevil kondenzát, jak se ho zbavit je určeno na základě důvodů, které vyvolaly jeho vznik. Vlhkost - fenomén nepříjemný, ničící zásoby na zimu, které byly zaslány ke skladování ve sklepě.

Když je v suterénu nadměrně vlhké, nejen potravina se zhoršuje, ale dům se také začíná postupně zhroutovat - k poklesu se nadace stává slabší. Kromě rizika ztráty bydlení je vlhkost nebezpečná pro zdraví obyvatel.

Co je kondenzát

Vlhkost v suterénu je možné odstranit až po pochopení podstaty takového jevu jako kondenzátu. Tento jev přímo souvisí se dvěma dalšími pojmy - relativní a absolutní vlhkostí. Tyto dva termíny jsou významově podobné, ale liší se v měření. A když se vlhkost v místnosti určitým způsobem změní z nějakého důvodu, může dojít ke kondenzaci. Absolutní vlhkost vzduchu se stanoví vg /m3 a relativní vlhkost vzduchu se měří v procentech.

Schopnost zadržet vlhkost vzduchem závisí na její teplotě. To znamená, že čím vyšší je teplota, tím méně vlhkosti obsahuje vzduch a v opačném směru. Z tohoto důvodu rychlý pokles teploty vzduchu způsobuje zvýšení jeho maximální vlhkosti a vede k nadměrné vlhkosti. Tento přebytek se usazuje na studených plochách v suterénu vodou.

Nezbytné podmínky pro kondenzaci vody

Pro tvorbu kondenzátu v místnosti by měla být kombinace dvou faktorů - studených povrchů a pravidelného vstupu do suterénu teplého vzduchu. V tomto případě je příznivým faktorem pro tvorbu kondenzátu absence větracích otvorů ve sklepě, jejichž přítomnost může částečně snížit množství vzniklého kondenzátu.

Pro informaci!

Odsávací ventilace zabraňuje vzniku kondenzace v důsledku toho, že se kondenzát odpaří z povrchů směrem ven. Ventilační systém je důležitým prvkem systému odpařování-kondenzace a odpařování uzavřeného systému.

Příčiny kondenzace ve sklepě

Vlhkost se může usazovat na chladných plochách ve sklepě kvůli různým faktorům. Existuje však řada nejběžnějších příčin vedoucích k tvorbě kondenzátu v suterénu. Některé z důvodů jsou způsobeny nedostatečnými designovými momenty a některé z nich jsou způsobeny přírodními faktory. Následující okolnosti nejčastěji vedou ke vzniku kapiček vody a vlhkosti ve sklepě:

  1. Nedodržení suterénu - problém se objevuje i ve fázi projektování nebo výstavby obytného domu. Nejčastěji je vyjádřena skutečností, že dostatek dobře položených desek nebo nečištěných nečistot uzavírá ventilační cesty. V důsledku toho vznikají formy a podmínky kondenzátu, které jsou příznivé pro vývoj formy.
  2. Kapilární průtok vody do sklepa skrze trhliny ve zdivu nebo z půdy - pokud dojde k porušení technologie pokládky základů, vlhkost se během určitých časových úseků hromadí na vnitřních stěnách budovy při teplotních skocích. To má nepříznivý vliv na pevnost základu a v důsledku toho může způsobit částečný kolaps obytné struktury.
  3. Zvýšení hladiny podzemních vod. V jarním a podzimním období se v důsledku silných srážek zvyšuje hladina podzemní vody. To vede k zaplavení sklepů a sklepů a v důsledku toho k vlhkosti. Nevyhovující odvodnění není možnévyrovnat se se vzniklým problémem, který vytváří dobré podmínky pro usazení kondenzátu. Výsledkem je bludný kruh, ve kterém je suterén neustále vlhký a je prakticky nemožné snížit jeho vlhkost.

Je možné odstranit vlhkost ze sklepa po určení přesné příčiny jejího vzniku. Jakmile je zjištěna příčina, je nutné okamžitě podniknout kroky k jejímu odstranění. Čím dříve se problém tvorby kondenzátu vyřeší, tím lépe - vlhkost vede k rozvoji plísní plísní, jejichž spory se dostávají do ovzduší. Přítomnost ohnisek s plísní v obytném domě má špatný vliv na zdraví obyvatel.

Varování!

Tyto spory v lidském dýchacím systému vedou k různým onemocněním, včetně nebezpečných - pneumonie, novotvary (včetně zhoubných nádorů).

Způsoby odstranění příčin kondenzace

Když je výměna vzduchu narušena v suterénu, nejjednodušší způsob, jak tuto situaci napravit, je uspořádat další větrání místnosti. Suterénní větrání může být dvou typů - přirozené a nucené. Přirozené větrání se provádí na úkor "dýchacích cest" - otvorů v základně budovy po obvodu. K tomu, aby bylo možné pracovat, je při výstavbě bytového domu vyžadováno přísné dodržování norem. Podle pravidel musí být celková plocha "produkhov" představována 1/400 plochy budovy.

Nucené větrání zajišťuje specializované zařízeníčerpadla. Nejčastěji se tento typ ventilace používá v případě sklepů velké plochy. Zajištění nucené ventilace je drahé, takže tato možnost není vhodná v případě obyčejných suterénů domácností v soukromém sektoru.

Kromě uspořádání větrání je možné snížit vlhkost ve sklepě provedením 2 procedur - uspořádat kapotu a izolovat inženýrské sítě. Když jsou v suterénu pokládány kanalizační a vodovodní potrubí, zvyšuje se v nich teplota vzduchu. V důsledku toho se na těchto komunikacích objeví kondenzát. Pro zastavení tepelných ztrát je nutné vytvořit ochranný plášť pro trubky - „kožich“. Pro izolační inženýrské sítě jsou vhodné následující materiály:

  • minerální vlna;
  • extrudovaná polystyrenová pěna;
  • pěnový plast.

Kryt ve sklepě je proveden instalací větracího potrubí nebo potrubí. Často jsou postaveny v blízkosti nosných stěn. Ve sklepě se upevňují 2 trubky - přívod a odvod. Podle stavebních předpisů, aby výfukový systém fungoval při plném výkonu, jsou trubky umístěny v různých vzdálenostech od suterénu podlahy a připojeny k protilehlým nosným stěnám.

Pro informaci!

Pro udržení tahu je nezbytné umístění výfukového a sacího potrubí v protilehlých částech místnosti.

Pokud je příčinou vlhkosti v suterénu podzemní voda

Když se podzemní voda dostane do sklepa, je to velký problémkterý v budoucnu vede k částečnému zhroucení stavby. V tomto případě je nutné přijmout řadu pomocných opatření, jejichž cílem je zvýšení pevnosti nadace a čerpání těchto vod. Je nutné vykopat základy, odvodnění po obvodu budovy a vytvořit slepý prostor, posílit založení domu, uspořádat vnitřní a vnější hydroizolace, sušit sklep. Tento komplex prací je obtížné udělat sám, nejlepší možností je kontaktovat specialisty

Kapilární proud vody

Když se na stěnách objeví kondenzace, znamená to, že z okolního prostředí vstupuje vlhkost. Pro úspěšné zvládnutí kondenzátu je nutné posoudit míru problému a zvolit metodu založenou na jeho závažnosti. Nejjednodušší varianta - ochranné hydroizolační směsi, které pokrývají póry betonu. Umožňují bodový dopad na otvory, které jsou „vstupem“ pro vlhkost. Tyto prostředky jsou také přípustné aplikovat na celou plochu místnosti - když je obtížné identifikovat problémové oblasti nebo je jich příliš mnoho a jsou malé.

Druhou možností je použití hydroizolačních materiálů - linokrom, střešní krytina, hydroizolace. Během výroby jsou tyto materiály impregnovány asfaltem, který zabraňuje průchodu vlhkosti. Suterén musí být zevnitř vodotěsný a pokud možno na vnější straně. Polymerní pryskyřice a asfaltové tmely se používají pro dodatečnou ochranu stěn a podlah. Tyto kompozice je možné distribuovat v problémových prostorách sklepa.samy o sobě, ale tyto fondy nejsou vždy schopny blokovat přístup vlhkosti do sklepa. Proto je nejlepším řešením jejich kombinované použití se suterénní hydroizolací.

Pro informaci!

Existuje další způsob, jak se zbavit kapilárního pronikání vlhkosti do sklepa a tvorby kondenzací na stěnách - stínění. Tato technika se však používá pouze v obtížných situacích - kdy je kapilární efekt doplněn podzemní vodou. Štíty jsou vyrobeny z bentonitu, jílu a geotextilií.

Organizace správného přítoku a odtoku vzduchu

V souboji s vlhkostí v suterénu nedochází k odladění větrání poslední role. Větrání musí být přívodního a výstupního charakteru a lépe, když je ventilační systém průchozí - vývody jsou umístěny na 2 protilehlých stranách sklepa. Závěr 1 potrubí by mělo být umístěno 30-40 cm nad úrovní podlahy. Konec druhé větrací trubky musí být upevněn přímo pod stropem. Větrací kapacitu je možné posílit instalací ventilátoru v 1 potrubí, což v případě potřeby umožní zvýšit průtok vzduchu.

V teplém období se však nedoporučuje otevírat větrání ve sklepě používaném pro skladování potravin. Suterén můžete větrat s potravinami pouze tehdy, je-li venkovní teplota nižší než v místnosti. V jiném provedení bude mít teplý vzduch přicházející z ulice opačný účinek - ve sklepě se bude hromadit kondenzace.Nejčastěji v jaro-letní sezóně a na začátku podzimu jsou větrací průchody v suterénu blokovány.

Když je suterén využíván jako technická místnost, je možné jej větrat po celý rok - i když je teplota vyšší. Aby však nedošlo ke vzniku kondenzátu, je nutné během ventilace použít větrací jednotku. To pomůže v krátkodobém horizontu odstranit teplotní rozdíl. Po ustálení teploty v suterénu a na ulici je třeba ventilátor pravidelně zapínat - uvnitř, značka teploměru se bude pomalu snižovat, protože se nachází v podzemí.

Přirozené větrání

Aby se zabránilo hromadění přebytečné vlhkosti v suterénu, je nutné především zajistit přirozené větrání. K tomu, ve zdi, aby se ventilace. Bude zapotřebí dvou trubek s průřezem 12 mm. Jeden je umístěn na základně zdi - pro přítok. Potrubí pro odtok vzduchu musí být umístěno pod stropem sklepa. Čím vyšší je konec trubky od podlahy, tím silnější je odtok. Trubky jsou zabaleny v „kožichu“ - jsou izolované. Otvory v trubkách jsou pokryty sítí - od hmyzu. Kromě toho jsou odchozí zemní konce chráněny kuželem - před srážením.

Varování!

Průměr trubek 12 mm je vhodný pro malé sklepy - do 10 m2, v případě prostornějších prostorů je zapotřebí větší úsek. Materiál není důležitý - vhodný je jak kov, tak plast.

Během organizace přirozenévětrání musí brát v úvahu správné umístění prvků. Je třeba také připomenout, že přirozený typ ventilace se dokáže vyrovnat s hlavní funkcí pouze v chladném období, kdy se v důsledku teplotních rozdílů vyskytují přítoky. Během teplého období je nutné suterén vzduchem nuceně vypouštět.

Nucené větrání

Na ventily namontujte některé ventily, které jsou určeny k regulaci průtoku vzduchu. V létě se ventil otevírá na maximum a v zimní sezóně je mezera kalibrována - v závislosti na síle mrazu. Jsou-li teploty v suterénu a vnějšku stejné, je na přívodní trubce instalován ventilátor. Lze jej zapnout automaticky nebo ručně. Když ventilátor začne pracovat automaticky - je to pohodlnější, protože nemusíte ovládat a volit momenty pro zapnutí a vypnutí kapoty. Pokud hrozí nebezpečí kondenzace, spustí se automatizace a kapota začne pracovat.

Izolace a hydroizolace uzavíracích konstrukcí mimo

Před zahájením organizace hydroizolace a izolace je nutné stanovit obecný stav bytového domu. Často v suterénu příliš vlhký kvůli nesprávné instalaci odvodnění. Aby bylo zajištěno, že odvodnění bylo nastaveno správně a existují i ​​jiné snadno odstranitelné důvody, kvůli kterým se kondenzát objeví v suterénu, ne, musíte provést následující posloupnost akcí:

  1. Výrobapečlivá kontrola každého ze svahů v budově.
  2. Kontroluje se, zda odtokové potrubí vypouští kapalinu do speciální odvodňovací nálevky umístěné v podzemí nebo do žlabu.
  3. Proveďte kontrolu odvodňovacího systému, který se nachází kolem budovy.
  4. Vyhodnoťte stav slepé oblasti. Pokud se objeví známky poškození, odstraňte poškozené díly.
Pro informaci!

Pokud byly zjištěny problémy, měly by být brzy odstraněny. Teprve po odstranění závad je možné přistoupit k ochraně stěn pod zemí.

Mimo stěny suterénu vykopávají malý otvor, který je 50 cm hluboko pod podlahou ve sklepě a 0,5 m široký, suší vnější část stěn domu - přirozeně nebo za pomoci specializovaného stavebního vybavení. Po vysušení jsou stěny ošetřeny antiseptickými maltami. Vykopejte díru naplněnou sutinou. Ze střešní krytiny vytvořte hustou slepou plochu, která je upevněna na stěně budovy. Mít ruberoid 50 cm nad úrovní země a vést do rohu vnější stěny. Dobře zhotovená slepá plocha je potažena asfaltovým tmelem.

Výfukový systém

Pro volbu požadované větrací jednotky potřebujete znát požadovaný výkon ventilačního komplexu a jmenovitý odpor vzduchových kanálů. V případě nuceného typu stačí 1 ventilátor, který je zabudován do výfukového potrubí. Ve vstupním kanálu většinou neJe nutná ventilační instalace - existuje dostatečný minimální tlakový rozdíl mezi bodem nasávání vzduchových hmot a jeho přívodem, který je vytvářen provozem ventilátoru na kapotě.

Při volbě mezi nedostatečnými a příliš silnými větrnými zařízeními by měla být upřednostněna produktivnější. Nadměrně výkonný ventilátor lze optimalizovat několika způsoby. První možností optimalizace je instalace před ventilační jednotkou instalace škrtící klapky, která mírně sníží výkon, ale zároveň se zvýší zatížení ventilátoru.

Druhou metodou je zapnutí ventilačního systému při středních a nízkých otáčkách. To je však možné pouze v případě drahých modelů, levné možnosti mají pouze 3 rychlosti, což není dostačující pro normální vyvažovací výkon. Poslední možností je minimalizovat maximální výkon. Povolte to nastavením nejvyšší rychlosti ventilátoru - pokud je dodán výrobcem.

Pozor!

Vzhledem k tomu, že normy týkající se bytové výstavby neumožňují použití vertikálních variant přirozené těžby jako základu pro nucené větrání, je na nich zakázáno větrat vzduchové kanály. Pokud však není možné vypouštět přívodní potrubí výfukového vzduchu v protilehlých částech suterénu, vyžaduje se vertikální oddělení výfukového a sacího potrubí o 3 m a více.

Tepelná izolace a parozábrana

Když jsou podlahy v domě vyrobeny ze dřeva nebo betonu, jsou potíže s izolací mezery mezi nimisuterénu a obytného prostoru. Pokud není izolace, může dojít ke kondenzaci v důsledku tepla přicházejícího z domu. Je nemožné, aby se těsné potěr na podlaze, protože dřevěné podlahy, a někdy beton, nemůže odolat hmotnosti cementové malty. Ale, když mezera mezi domem a suterénu betonové desky vybrat možnosti pro závažnější. Pro zahřátí povrchu mezi sklepem a domem mohou být tyto materiály:

  1. Polystyren. Z uvedeného materiálu vyrábíme rohože a desky pro pokládku podlahového vytápění. Nejvhodnější hustota pro dřevěnou podlahu je 35 kg * m3, je možné zvolit jinou pro beton. Hlavními vlastnostmi této varianty jsou snadnost umístění, odolnost proti vlhkosti, těsnost par a vysoce kvalitní tepelná izolace.
  2. Minvat je také vhodný pro izolační stropy ze suterénu, ale tato možnost vyžaduje dodatečnou hydroizolaci ze strany domu - materiál je hygroskopický a ztrácí své izolační vlastnosti, když je mokrý. Doporučuje se zajistit parotěsnou zábranu na spodní straně při vysoké vlhkosti ve sklepě.
  3. Expandovaný jíl - sypký materiál o malé hmotnosti, který může být použit v podlahách. Podle svých vlastností není hořlavý, ale absorbuje vlhkost, zvyšuje svou vlastní váhu, díky čemuž má zvýšené zatížení na podlaze. Doporučuje se pokládat do buněk pod podlahou s dodatečnou parní a hydroizolační úpravou.
  4. Ecowool je materiál šetrný k životnímu prostředí, který se používá jako izolace. Nehoří, nepotopí a neztrácí vlastnosti, když je mokrý. Izolace používaná v roztokua suchý, ale proces zahrnuje potřebu použití injekčního zařízení, takže není možné jej položit sami.
  5. Piliny jsou přírodní materiál s nízkou cenou. Mezi nedostatky zdůrazňují citlivost - oheň, hnijící, houby, hmyz, hlodavce. Tento materiál může být použit výhradně ve směsi s sádrovcem, vápnem nebo hliněnou maltou, což vede ke snížení izolačních vlastností a zvýšení jeho hmotnosti.
  6. Kapalná polystyrenová pěna je analogem polyuretanové pěny, která je určena pro povrchovou izolaci. Při aplikaci rovnoměrně vytváří hustý izolační nátěr. Materiál se nanáší stříkáním na povrch. Mezi vlastnosti si všimněte odolnosti vůči vlhkosti a lehkosti. Hlavní nevýhodou je vystavení ohni.
Pozor!

Tepelně izolovaná podlaha nad sklepem s dřevěnými podlahami nebude fungovat, protože stavba zahrnuje pokládku cementové malty. Takový potěr na dřevěné podlahy není použitelný, protože hmotnost této varianty izolace je významná.

Tepelná izolace suterénních zdí budovy v provozu

Když se překrývající izolace prováděla s vysoce kvalitními materiály, ale kondenzace v suterénu se i nadále hromadí, to znamená, že je třeba provést takový postup pro stěny a podlahy. Svislé povrchy jsou izolovány polystyrenovými penovými deskami a polyuretanovou pěnou - tyto materiály jsou odolnější vůči stálému působenívlhkost. Ale i při takové stabilitě má hydroizolace stěn velký význam.

Přečtěte si také

Jak skladovat řepu v chladničce, sklepě, sklepě? ​​

Zásoby řepy pro zimu dokonale pomáhají jakékoli rodině. Mrkev pěstuje osobně, nejen šetří rozpočet, ...

Izolace podlah

Když vlhkost proniká do suterénu stěnami a podlahami, je také nezbytná hydroizolace půdy - vlhkost odpařující se z povrchu kondenzuje na stropech a zvyšuje celkovou vlhkost vzduchu v podpole. Pokud provedete tento postup, je třeba dodatečně položit podlahu. Jako takový může sloužit jako betonový potěr, vodní sklo, dřevěné podlahy. Pro ochranu podzemního podlaží před zaplavením potřebujete:

  1. Odstraňte půdu o tloušťce asi 5 cm a výsledný povrch vyrovnejte.
  2. Plastovou fólii položte na nátěr spojů asfaltovým tmelem.
  3. Nalijte povrch podlahy s pískovou směsí a betonem.

Když vlhkost proniká do suterénu sezónně, když je místo zaplaveno, je nutné použít jiný přístup - po odstranění horní vrstvy se vytvoří drenážní vrstva štěrku a suti a na stěny se nanese hydroizolační omítka. Pro odstranění vlhkosti by měly být po obvodu místnosti umístěny nádoby s páleným vápnem - budou shromažďovat přebytečnou vlhkost ze vzduchu.

Uspořádání dřevěné podlahy s izolací

Když stojí suterénv suterénu jako izolace a izolace se často používá možnost s pokládkou dřevěné podlahy. Taková podlaha však musí být chráněna před vlhkostí zespodu. Před pokládkou překrytí je proto nutné vodotěsnou půdu, pro kterou je nutné položit na povrch několik vrstev plastové fólie a spáry uzavřít asfaltovým tmelem. Další proces se provádí podle následujícího algoritmu:

  1. Pokládání nosné tyče. Nákup dřevěného baru, věnujte pozornost impregnaci - ochrana před vlhkostí a ohněm.
  2. Oteplování. Mezilehlé buňky mezi nosnou tyčí jsou vyplněny izolací. Jako takový může sloužit - expandovaná hlína, polyuretanová pěna nebo minerální vlna.
  3. Podlahy. Při pokládce podlahy v suterénu je třeba se zaměřit na potřebu velkých mezer.
Pozor!

Podlaha v podpole při vysoké vlhkosti by měla být natřena sloučeninami na bázi polyuretanu - takové barvy a laky jsou odolnější vůči vlhkosti a prodlužují tak životnost povlaku.

Provedení potěru s izolací

Vyčistěte a vyrovnejte základnu podlahy ve sklepě, která by měla být pokryta 2 vrstvami plastové fólie. Švy musí lepit asfaltovým tmelem pro hydroizolaci základny. Po jednom dni by měly být na film naneseny polystyrénové desky s izolačními švy s bitumenem. Nad izolačním materiálem je také třeba položit fólii ve dvou vrstvách s izolačními spoji. Další proces spočívá v takovém sledu akcí:

  1. Pokládání výztužné sítě. Pro zpevnění povlaku na bázi cementu je nutná výztužná vrstva. Taková mřížka může být zakoupena ve formě předem vyrobených kusů nebo vázána nezávisle na plastových prutech a drátech. Buňky výztužné vrstvy musí být mezi 10 a 12 cm na stranu.
  2. Další vrstva. Pod výztuhou musí být nalita tenká vrstva expandovaného jílu nebo hrubého štěrku, aby byla zajištěna vzdálenost 2-3 cm Tato vrstva zajistí, že výztuž je umístěna uprostřed cementové malty a nezanechává mezeru pod potěrem.
  3. Primární odlévání se provádí cementovou maltou s přídavkem expandované hlíny. Tloušťka této vrstvy by neměla být menší než 5 cm, před vyrovnání musí trvat asi 1 týden.

Nivelační potěr se provádí směsí cementu a písku. V závislosti na požadovaném stupni hladkosti nátěru můžete aplikovat různé technologie dokončovacího potěru. Například pro úplné vyhlazení povrchu se použije varianta s cementovým mlékem - kapalina, jako pasta, roztok se rovnoměrně nalije přes celou rovinu, vyrovná se třením a nechá se uschnout.

Jak sušit sklep nebo sklep

Je-li v teplém období nutné sklep sušit, je problém v otázce přirozené cirkulace - studený vzduch zůstane ve sklepě za teplého nebo horkého počasí. Pro odvodnění provádějte ohřev nebo vytvořte umělé chutě. Čím větší stupeň oteplování suterénu, tím rychleji vlhkost opustí. Poskytnouttopení se často odkazuje na tuto techniku:

  1. Zvedněte kbelík nebo jinou nádobu s podobným objemem a vytvořte v ní otvory. Tato nádoba by měla být pevně svázána s nehořlavým lanem.
  2. Dřevěné uhlí je uloženo uvnitř připravené nádoby, vhodné pro kebab nebo lisované doma a spalováno.
  3. Když jsou uhlí již horké a stabilně udržují teplotu a doutnají, nádoba by měla být spuštěna do suterénu a ponechána viset nad podlahou.
  4. Víko sklepa je uzavřeno, ale pro zajištění kyslíku potřebného pro spalování je jednou za 20-30 minut odtrženo.
Varování!

Uhlí, s nedostatkem uhaseného vzduchu - musíte dostat kbelík a znovu zapálit plamen k sušení. Pro zajištění dodatečného proudění vzduchu je také doporučeno připojit vysavač pro foukání nebo ventilátor ventilátoru na vstupní ventilační kanál.

Když jsou uhlí zcela vyhořena, nádoba je odstraněna ze sklepa a poklop je uzavřen po dobu 2-3 dnů. To zajistí uchování oxidu uhelnatého v podpoli pro zničení plísní a bakterií. Jeden takový přístup je dostatečný pro úplné vysušení sklepa v suchém počasí. Namísto dřevěného uhlí se doporučuje používat koks nebo bituminózní uhlí, ale takové možnosti chadat sazí a větší proudění vzduchu je zapotřebí k zajištění dlouhého spalování. Trvání spalování uhlí a koksu je více, stejně jako množství uvolněného tepla, takže tato možnost vám umožní efektivněji sušit surový sklep.

Jak je možné nahradit uhlí

Uhlí - dřevo, koks nebo kámen - ne jediný hořlavý materiál pro vytápění sklepa. Lze použít pro sušení sklepů a zařízení na jiné druhy paliv, včetně elektrických spotřebičů. Technika jejich aplikace může mít menší rozdíly než taktika používaná u uhlí. Jako alternativa mohou být pro boj proti kondenzátu použity následující typy ohřívačů:

  1. propanový hořák. Osvětlené zařízení také snížilo podlahu na kabelu. Musíte však pečlivě sledovat chování plamene a zajistit bezpečnost před požáry.
  2. petrolej. K ohřevu se používají také hořáky na petrolejové rány. Existuje však ještě vyšší riziko požáru v přítomnosti hořlavých materiálů v podlahových prvcích nebo regálech.
  3. Ohřívací pistole. Tato zařízení se používají k ohřívání hangárových místností ak práci s termoplastickými materiály (napínací stropy atd.). Výkon zařízení by měl být minimálně 3-5 kW.
  4. Krbová kamna. Přenosná kovová kamna mohou také pomoci odstranit vlhkost ze sklepa. Kamna musí být umístěna v suterénu s připojením komína skrz poklop a vytápět místnost.

Takový přístup by nejen odstranil kondenzát v podpole, ale také vyčistil podlahu od hmyzu, hlodavců a hub. Nedoporučuje se používat hořáky a kamna sama - je zapotřebí pomocníka, který zůstane venku a postará se o bezpečnost. To je způsobeno vysokým rizikem otravy plynem nebo ztrátou příležitosti.ze sklepa. Samotná tepelná pistole může být spuštěna na kabel a kamna musí být roztavena.

Varování!

Během procedury nelze v suterénu klesat, protože hodnoty teploty mohou dosáhnout 70ºС a veškerý kyslík bude nahrazen kouřem a oxidem uhelnatým.

Alternativní možnosti sušení

V závislosti na typu místnosti, ve které se suterén nachází, existují různé problémy se sušením. V případě garáže jsou vhodné všechny varianty, včetně nejčistších, jako je sušení s použitím žhavého uhlí. Ale v případě, že suterén se nachází pod obytnými místnostmi, pak je třeba dbát a přesnost - nadace nemůže být rozbit, pro pokládku potrubí jsou překážky ve formě stropů a stěn. Nejvhodnější je umístit ventilační potrubí skrz poklop nebo jako možnost zvážit způsoby sběru vlhkosti přímo do podpole. Pro tento účel jsou níže uvedeny hygroskopické materiály:

  1. Suché piliny nebo hobliny. Tato metoda nemůže zcela odstranit přebytečnou vlhkost. Pravidelná výměna materiálu čerstvými pilinami nebo hoblinami však šetří prostor před kondenzací, což je také důležité pro zachování sklepa.
  2. Lepenkové krabice mohou nahradit piliny a hobliny, stejně jako absorbovat vodu. Pokud budete ležet dost na noc, pak ráno odstranit rozlehlý pozůstatky, spolu s poklesem kondenzátu. S pravidelnou výměnou, stejně jako s kondenzátem pilin opustí.
  3. Hašené vápno se používá pro běleníTento materiál také dobře absorbuje vlhkost. Aby se snížila vlhkost v podpole, je na stěnách a na regálech nalita vápno. Vlhkost v místnosti je absorbována a vápnité odpařování zničí houbu.
  4. Chlorid vápenatý, podobně jako vápno, je nebezpečný svým vlastním odpařováním, ale sbírá vodu dobře - 1 kg absorbuje až 1,5 litru vlhkosti. Látka je spuštěna do suterénu a ponechána 24 hodin. Pokud se vápník vysuší kalcinací, je materiál opět použitelný.

Pokud uvedené možnosti nejsou k dispozici nebo nepomohou, můžete věnovat pozornost modernímu vybavení - domácí sušičky vzduchu jsou v prodeji. Jejich hlavním účelem je sušit prostory s bazény, ale pro suterén tak vysoký výkon není nutné - průměrné úrovně modely stojí asi 20-30 tisíc Ross. třít. a připojení k síťovému napětí 220 V.

Varování!

Po zapnutí přístroj shromažďuje vlhkost ze vzduchu ve vhodné nádobě - ​​musí se pravidelně čistit.

Závěr

Zvýšení vlhkosti v suterénu, suterénu nebo sklepě je problémem hydroizolace, izolace a větrání. Než se rozhodnete, jakou metodu použít k odstranění kondenzátu, je nutné určit příčinu. Nejjednodušší verzí problému je ventilační šachta - vůbec neexistuje nebo je otvor ucpaný. V případě správné identifikace zdroje problému neexistují žádné překážky pro normalizaci klimatických podmínek v podpole.