Jak odstranit vodní kámen na toaletě: nejlepší způsob, jak odstranit vápno

Je to dobré, když toaleta vypadá čistě a bíle, ale to není vždy ten případ. Hodně záleží na stavu vodovodu a vody v instalatérském systému. Jedním z problémů, kterým lidé čelí, je vodní kámen na záchodě. Co může být odstraněno? Jednoduché látky, které jsou vždy doma, pomohou zbavit se nepříjemného žlutého květu

Důvody pro objevení se náletu

Žlutá a hnědá vápenná usazenina se skládá z ložisek nerostů. Jsou obsaženy ve vodě, která pochází z vodovodu pro splachování. Pokud je voda často spláchnuta, na stěnách bude více usazenin. Mohou ucpat otvory, kterými systém dodává vodu.

Poznámka!

Povrch starého vodovodu se stává drsným a nájezd na něj vypadá rychleji. S pravidelným výskytem ložisek je lepší změnit staré WC na nový.

49proti vodnímu kameni

Odstranění vodního kamene pomůže:

 • moderní čisticí prostředky;
 • ostatní domácí chemikálie;
 • lidové způsoby.

Moderní čisticí prostředky

Moderní čisticí prostředky pomáhají odstraňovat silné nečistoty a močový kámen. Jedná se o „Komet“, „Sanoks“, „Adrilan“, „WC káčátko“. Mnozí z nich mají příjemnou vůni. Snadno se používají a jsou baleny ve speciální nádobě, ze které jsou ihned aplikovány na povrch. Účinek moderních čisticích prostředků může být zvýšen. Musíme si koupit speciální pilulky a dát je do cisterny.

Ostatní chemikálie pro domácnost

Chemikálie, které lze čistit instalatérské, hodně: z hydroxidu sodného do kyseliny fosforečné. Lidé je využívají, pokud si netouží kupovat moderní nástroje. Kaustické a práškové bělidlo se neprodává ve speciálních obalech. Pro ochranu rukou je lepší s nimi pracovat s gumovými rukavicemi.

hydroxid sodný

Čištění toalety doma může být hydroxid sodný. To by nemělo být zaměňováno s pečením nebo sody. Kaustika obsahuje alkálie, které rychle rozkládají molekuly tuku, vápna a dalších látek.

To je zajímavé!

Prací prášky a gely obsahují hydroxid sodný. Používají se k čištění toalety.

Před zahájením čištění toalety z toalety. Musíte si vzít malou nádrž a vybrat kapalinu. Alkalický gel se nalijepo dobu 2-3 hodin. Po této době se povrch otře kartáčkem, opláchne vodou.

Chlor

Bělicí prášek pomáhá zbavit se vápna a močových kamenů, dezinfikuje instalatérské práce. Má také schopnost vybělit jakýkoliv povrch. Je nutné nalít trochu chlóru prášek, nechte 2-3 hodiny, pak opláchněte. Prášek je zřídka nalezen při prodeji, ale ve všech obchodech je „bělost“ - kapalina na bázi chloru. Voda se vypouští a nalévá "bělost". Pokud je hodně plaku, agent je ponechán až do rána. V tuto chvíli se doporučuje nepoužívat toaletu.

Kyselina fosforečná

Vápenec na toaletě se odstraní kyselinou ortofosforečnou. Používá se také k čištění vnitřních prvků nádrže, aby se zabránilo jejich korozi. Koncentrace pracovního roztoku by měla být od 5 do 7%. V misce a v nádrži naplňte 100 ml roztoku. Čekací doba - od 10 do 15 minut, po které budete muset jít všude s kartáčkem a omyjte roztok vodou.

Poznámka!

Kyselina fosforečná nepoškozuje smalt, plast, gumu.

Kyselina chlorovodíková

Dobrý čistič, ale měl by být používán s opatrností. Veškerá práce s roztokem kyseliny chlorovodíkové se provádí v rukavicích a respirátoru. Zabere to sklenici 33% roztoku. Jsou umývány v místech, kde je sediment, a zbytky se nalijí dovnitř. Po zpracování toalety musíte víčko zavřít, počkat 15 minut a promýt vodou. Pokud se vodovodní systém skládá zplastové trubky, kyselina chlorovodíková nelze použít, protože koroduje plast.

Elektrolyt pro akumulátory

Stává se tak, že při sevření je po ruce elektrolyt kapalinové baterie. Chcete-li s ním pracovat, potřebujete také rukavice a respirátor. Elektrolyt se opatrně nalije na místa znečištění, aby se zabránilo kontaktu s odkrytou kůží. Po 10 minutách se důkladně promyje vodou.

Lidové metody

Jsou lidé, kteří nechtějí používat chemikálie k čištění. WC můžete čistit lidovými prostředky, včetně potravinových kyselin, které jsou vždy v domácnosti.

Kyselina citrónová

Jemná látka, která dělá dobrou práci s vápnem. Očistěte vodovodní potrubí kyselinou citrónovou:

 • voda by měla být promyta 2-3 krát;
 • nalijte do horké vody (ne vařící vodu);
 • pokropte stěny práškem kyseliny citrónové;
 • otřete dno kartáčkem;
 • ponechá kyselinu citrónovou po dobu 4-6 hodin;
 • opláchněte vodou.

Poradenství!

Pokud potřebujete odstranit staré kameny, nechá se kyselina citrónová přes noc.

Kyselina octová

K čištění vodovodu s octem se 1 šálek látky mírně zahřeje v pánvi. Do teplého roztoku přidejte 1 polévkovou lžíci. kuchyňská soda. Směs se smísí se šmouhou a nechá se přes noc, promyje se ráno.

Kyselina šťavelová

Kyselina šťavelová pomáhá vyrovnat se s "běžícím" vápnem a močovým kamenem. Onažíraviny, takže při práci budete potřebovat rukavice, respirátor a brýle. Pokud nájezd pokrývá malou plochu, je vyčištěn hadrem sypaným malou kyselinou. Když je silně znečištěný, prášek se nalije dovnitř potrubí a nechá se přes noc. Při zpracování je nutné otevřít okno nebo větrací otvory.

Jedlá soda

Zvyšuje účinek všech potravinových kyselin, takže je lze s nimi používat. Pro práci potřebujete balíček sody, který se v noci nalije na záchod. Velké množství sody zničí strukturu nájezdu. Ráno by mělo být instalatérské čištění kartáčováno nebo kartáčováno, aby se vyčistily zbývající usazeniny.

Coca-Cola

Ložiska minerálů jsou účinně odstraňována koksem. Toaletu je nutné naplnit dvěma litry Coca-Cola. Během noci bude účinná látka korodovat všechny usazeniny a ráno zůstane umyt jejich zbytky.

Odstranění šmouh

V případě špatného provozu odtokového systému přispívá voda tekoucí přes toaletu k tvorbě žlutých odtoků. Jsou odstraněny všemi známými prostředky. Existuje dobrý recept na jedlou sodu:

 • 2 lžíce sody rozpuštěné ve vodě, dokud se nevytvoří hustá suspenze;
 • naneste na žluté pruhy;
 • doba držení - 1 hodina;
 • omyjte houbou a vodou.

Doporučení!

Pokud systém odvodu vody nezajistíte, budete muset neustále čistit odtok.

Prevence tvorby plaků

Voda by neměla z nádrže neustále proudit do nádoby, proto je nutné ji upravovatodtokový mechanismus. Je tak možné zabránit vzniku sedimentů a zajistit úsporu vody. Neodstraňujte zbytky potravin obsahující tuk. Plaketa se často objevuje právě kvůli nim. Po každé návštěvě toalety by měla být kartáčována. Do nádrže se přidávají speciální preventivní prostředky, aby se zabránilo tvorbě koroze a vápna uvnitř.

Recenze

Valery (Surgut):

„Mám novou práci. Majitel pronajal staré prostory sovětské éry. Toaleta byla v hrozném stavu: záchod byl starý, rezavý, pokrytý vápnem a žlutými pruhy. Kromě bateriového elektrolytu nebylo nic v ruce. Rozhodl jsem se ho použít, alespoň poprvé. Po 10 minutách naplněný elektrolytem se promyje vodou. Výsledek mě zasáhl, protože staré záchodové svítidlo bylo čisté. Samozřejmě jsem musel pracovat v rukavicích, ale ten nápad byl úspěch. “

Alexandra (Perm):

„Nelíbí se mi agresivní chemikálie, takže se snažím sledovat sanitární keramiku v domě. Někdy používám běžnou kyselinu citrónovou. Čistí toaletu dobře. Nejdřív z toho vytáhnu vodu, nalijeme do misky horkou vodu a stěny zpracujeme citronem. Můžete ji nechat čtyři hodiny a pak ji vyprat. Bezpečný a osvědčený způsob, doporučuji všem. “

Ložiska vodního kamene představují problém, kterému čelí všichni. Je důležité sledovat stav vodovodu, včas regulovat jeho odvodňovací mechanismus a udržovat čistotu.To pomůže zabránit silné kontaminaci.