Jak odstranit vosk z koberce

Po romantické večeři nebo neopatrné manipulaci s parafínovou svíčkou zůstávají na podlaze stopy vosku. Okamžitě zmrazují a jsou vysoce odolné. Pokud se vosk dostane na koberec, proces odstranění se stává složitější.

Parafín se pevně přikrčí ve vláknech tkaniny, není snadné ho odtamtud odstranit.

Vosk je trvanlivý materiál složený z komplexních uhlovodíků. Vosk se získává buď z včelího vosku nebo z oleje. Obě sloučeniny se nerozpouštějí ve vodě. Zmrazený vosk má na povrchu ochranný film a kapky vody jej jednoduše odvalují.

Vosk má však jednu důležitou vlastnost - je vystaven zvýšeným teplotám. Teplota měknutí parafinového produktu je 60 stupňů. Při této teplotě má vosk kapalný stav a snadněji se odstraňuje z povrchu.

Je-li koberec znečištěný roztaveným voskem, je třeba jej okamžitě odstranit. Teplá směs není zcela absorbována v klcích a může být odstraněna. Vezmou suchý ubrousek a odnesou ho na místo znečištění, přičemž většina rozpuštěného parafínu by měla být na ubrousku.

Pokud byly pozůstatky svíčky zaznamenány po jejím dlouhodobém rozlití, existuje několik způsobů odstraňování parafínu. Níže jsou uvedeny nejúčinnější způsoby čištění koberce z vosku:

  • Úprava ledu. Parafín se obává nejen vysokých teplot, ale i nízkých teplot. Při nízkých teplotách ztrácí vosk svou plasticitu a stává se křehkou.Vezměte několik zmrzlých kousků ledu a položte na znečištěný povrch. Ponechte led několik minut, pak vyčistěte. Vosk ztvrdne, odstraní se nožem. Na parafínový vosk nezůstane na koberci, můžete použít vysavač. Zahrnuje a pokračuje v čištění nátěru. Pokud je venku chladné období, může být celý koberec na balkoně nebo na ulici na několik hodin vyjmut. Pak proveďte výše uvedené kroky.
  • Žehlička nebo vysoušeč vlasů. Před zahřátím položte na znečištěný povrch čistý a čistý hadřík. Žehlička se zahřívá a provádí několikrát v místě, kde byl vosk. Parafín by měl jít na hadr. Pokud není vosk zcela odstraněn, pak se metoda provádí opakovaně, dokud není zcela odstraněna, použijte čistou ubrousek.
  • Vodka, lékařský alkohol. Tyto kapaliny pomáhají zbavit se malého množství parafínu nebo odstranit jeho zbytky. Dejte malé množství vodky na bavlněnou podložku a otřete hromadu koberce. Vosk se čistí s malým úsilím.
  • Použití organických rozpouštědel, jako je aceton, lakový benzín a benzín. Rozpouštědla zničí parafinovou strukturu a odstraní vosk z povrchu koberce. Jedinou nevýhodou je možné poškození koberce nebo barvy. Aby se takovým problémům zabránilo, je rozpouštědlo předem testováno na stěží viditelné ploše. Pokud nenastane žádná chemická reakce, kapalina může být bezpečně použita. Na voskovou skvrnu se umístí ubrousek namočený v acetonunechat působit několik minut. Pak se lehké třecí pohyby čistí. Je lepší to udělat s rukavicemi, aby nedošlo k poranění kůže rukou. Rozpouštědla dráždí a mohou vyvolat alergickou reakci na kůži.

Pokud je svíčka zcela rozložena na koberci a znečištění má velkou plochu, je lepší kombinovat několik metod. Pro začátek použijte železo na roztavení parafínového vosku a odstranění většiny. Potom se zbytky odstraní odstraňovačem laku na nehty. Pokud to nepomůže, pak použijte benzín nebo rostlinný olej. Produkty rozetřete štětcem do hromady koberce a zbytek otřete ubrouskem.

Po nanesení benzínu nebo oleje zůstávají na koberci mastné skvrny. Snadno se odstraní mycím prostředkem nebo mýdlovou vodou. Po navoskování musí být koberec umyt šamponem a vysušen.

Pokud je na podlaze několik kapek vosku, budou odstraněny bez větších obtíží. Pro odstranění použijte trochu jedlé sody nebo soli a přidejte trochu vody. Směs můžete připravit předem: promíchejte v lžičce výše uvedených složek. Výsledná suspenze se nanese na skvrnu a pár minut se třese štětcem nebo tvrdou houbou. Látky jemně působí na hromadu koberce, aniž by ho poškodily, ale jsou účinně očištěny od parafínu. Směs se ponechá až do úplného vyschnutí a shromáždí se suchým hadříkem. Zbytky lze odstranit pomocí vysavače. Vyčištěné místo se ošetří mýdlovou vodou, poté se promyje čistou vodou. Vysušte koberec.Vosk zcela odstraněn.

Můžete zkusit otřít místo znečištění čpavkem, ničí také parafín a odstraňuje ho z povrchu. Mnoho hostesek ví a uplatňuje tuto efektivní metodu. Alkohol nepoškozuje koberec, ale naopak mu dodává extra lesk a čistotu.

Tam je speciální vosk odstraňovač kapalina - Asidol. Můžete si ho koupit v železářství. Kapalina je levná, ne více než 150 rublů. Je vyroben na bázi čpavku a dává dobrý výsledek při čištění z parafínových skvrn.

Všechny uvedené metody odstraňování stop ze svíčky jsou účinné. Před čištěním je nutné posoudit rozsah znečištění a přijmout opatření k jeho potírání. Pokud je léze velmi velká, můžete se pokusit projít koberec v čistírně. Používají se silnější chemické sloučeniny, které pomohou tento problém odstranit.

Od této chvíle, když svítí svíčky, musíte pozorovat několik bodů:

  1. Nečekejte, až svíčka úplně vyhoří, což často vede k zahřívání podlahy horkým voskem;
  2. Použijte vysoké svícny;
  3. Nedovolte dětem hrát si s hořící svíčkou;
  4. Instalace hořící svíčky není na podlahu, ale na stůl, skříňka, je vhodné umístit pod svíčku film;
  5. Nenechávejte zapálené svíčky bez dozoru.

Pokud jsou všechny položky pozorovány, vosk nezanechává skvrny na koberci a jiných vnitřních předmětech a nemusíte se ho zbavit.