Jak odstranit vůni nového nábytku: nejúčinnější metody

Při nákupu nábytku, někdy budete muset vypořádat s tím, že po rozbalení na nějakou dobu je nepříjemný zápach. Nejčastěji čekejte několik hodin nebo dní na zvětrávání, ale jsou chvíle, kdy nepříjemná vůně zůstává a způsobuje nepříjemnosti. Důvody jsou odlišné, proto je pro jejich efektivní odstranění lepší lépe porozumět a jednat jistě. Kromě toho, vůně nového nábytku může ovlivnit zdravotní stav, takže se nemusíte čekat, musíte identifikovat a odstranit co nejdříve.

Příčiny zápachu

V posledním desetiletí vyráběli výrobci výrobky šetrnější k životnímu prostředí a zdravější, ale obvykle jsou tyto výrobky drahé. Cenově dostupnější modely často obsahují látky, které mají nepříjemný zápach. Jedná se o všechny druhy impregnace dřeva, lepidla pro montáž, barvy pro čalounění. ToChcete-li se zbavit vůně nového nábytku, je nutné přesně pochopit důvody jeho vzniku, jinak existuje riziko, že strávíte spoustu času a peněz, ale nikdy nedosáhnete výsledku.

Formaldehyd

Jedovatá látka je obsažena v různých složkách skříňového nábytku z dřevotřískové desky, zatímco výrobci se ho nemohou zcela vzdát. Řidičské společnosti regulují přípustnou koncentraci pouze podle GOST, což nebude zdraví škodlivé. Formaldehyd je součástí pryskyřic, které váží třísky v dřevotřískových deskách, MDF, dřevotřískových deskách, jakož i lacích, prostředcích pro zpracování kůže nebo koženky pro čalounění. Pokud je to možné, před nákupem v obchodě, musíte zkontrolovat pachy, a vybrat modely, které nemají otevřené fragmenty čipů na koncích. Hrany a hrany kvalitních výrobků jsou ošetřeny finálními materiály, zabraňují šíření škodlivých výparů.

Poznámka!

Nábytek na formaldehyd můžete zkontrolovat před nákupem. Podle oficiálních pravidel pro označování výrobků by měly existovat značky označující koncentraci této látky. Pokud je složení jeho minimálního množství, které není přiděleno ani se zvyšující se teplotou, pak bude znaménkem E

. Jak se koncentrace zvyšuje, číslo se mění, stejně jako E

- jehoobsahuje asi 0,011% a v E
- již 0,035%.

Nepodceňujte nebezpečí pronikavého zápachu, aniž by podnikli jakékoli kroky. V moderním průmyslu, formaldehyd se používá nejen v nábytkářském průmyslu, je aktivně používán v mnoha produktech. Nebezpečí spočívá v tom, že je také obsažena v laminátu, soklových lištách, oknech, tapetách, technologiích, hračkách, tiskovinách, nádobí. Proto se koncentrace v souhrnu stává opravdu nebezpečnou, zejména pro děti.

Stalita

Tento důvod není u nového nábytku tak běžný, spíše je získáván postupem času. To platí zejména pro byty starších lidí, ve kterých jen zřídka vysílají všechny pokoje a letní chaty, na kterých je dům často prázdný. Pokud budeme hovořit o tom, proč nový nábytek voní, je pravděpodobnější, že se jedná o dlouhé skladování ve skladu bez řádných podmínek. Někdy se prodejci zvláště nestarají o stav prostor pro dlouhodobé skladování, protože se jedná o zbytečný odpad. Pokud není ventilační systém, existují situace zaplavení, hromadění vlhkosti, pak může dusivost proniknout tolik do čalounění, že během dodávky nezmizí. Pak kupující dostanou jakýsi nový kus nábytku, ale už s „smackem“.

Poznámka!

Kromě hořkosti se uvnitř může tvořit plíseň, pokud se při dodání cítí vůně a nábytek se cítí mokrý, pokud je to možné, vzdejte se tohoto nákupu, aby nebyl vystaven dalšímu riziku.

Zpracováníkožený nábytek

Většina kožedělných a umělých čalouněných materiálů prochází dlouhodobým zpracováním různými chemikáliemi. Za prvé, ne všechny jsou pro zdraví neškodné. Za druhé, po nich může být vůně, kterou je těžké odstranit. Častěji se takový problém vyskytuje v levných modelech, takže pokud není pro vás důležité mít kožené čalounění, zvolte jiné čalounění nebo dražší výrobky.

Důsledky dýchání znečištěným vzduchem

Toxické látky, které jsou obsaženy v novém nábytku, mohou být tak konzumovány do prvků rámu nebo čalounění, že po dlouhou dobu způsobují nepohodlí a nepříjemné symptomy. I když vůně uplynula nebo jste si zvykli, neznamená to, že nebezpečí prošlo úplně. Výpary škodlivých látek se dostávají do ovzduší, a dokonce se časem ukládají na jiné předměty nábytku, které jsou nejvíce citlivé na absorpci pachů. Obvykle nenese přímou hrozbu otravy, ale kumulativní účinek vede k dýchacím komplikacím nebo podráždění sliznic a kůže.

Nejnebezpečnější věcí je, že některé projevy s největší pravděpodobností nebudou svázány se skutečnou příčinou jejich výskytu, ale budou odepsány na příležitostné dočasné změny počasí nebo nálady. Zde jsou některé příznaky, které se vyskytují se zvýšeným obsahem formaldehydu ve vzduchu:

  • závratě, migrény;
  • zhoršení spánku;
  • kožní vyrážka, svědění, podráždění;
  • únava, slabost;
  • zánětysliznice;
  • nevolnost.

Poznámka!

Někdy se pachy zdají být zanedbatelné nebo dokonce příjemné, v takových případech je stále vhodné provádět alespoň minimální postupy pro odstranění, aby se předešlo negativním důsledkům.

Způsoby odstranění pachů

Existuje několik způsobů, jak odstranit zápach nového nábytku, každý si vybere vhodnou možnost. To může být improvizované prostředky, zkouška času, vážný přístup s nákupem dalšího vybavení nebo chemikálií. Pokud používáte to, co je v domě, pak to jsou obvykle produkty nebo koření s výraznou vůní. Toto je nejpřístupnější metoda, ale ne nejkratší v čase, protože proces výměny je poměrně pomalý. Vhodné jsou také chemikálie pro domácnost, ale princip „zaklínění s vyřazením knock-out“ není vždy vhodný. Jedním z nejúčinnějších způsobů je ozonizátor, který je nejdražší, ale neškodný a má trvalý stabilní výsledek.

Poznámka!

Je nepravděpodobné, že 100% efekt bude dosažen od jednoho okamžiku, obvykle je to několik opakování nebo nepřetržité používání po dlouhou dobu. Hodně záleží na tom, co přesně smrdí - dřevěné pouzdro, ozdobné prvky nebo čalounění.

Ozonace

Proces ozonace se provádí speciálním zařízením - ozonizátorem. Jedná se o poměrně drahé, ale multifunkční zařízení, které nejenže eliminuje cizí pachy, ale také dezinfikuje. Ozon, který se získává po uvolnění z atmosféryzpracování, neutralizuje pachy a škodlivé sloučeniny obsažené ve vzduchu v místnosti. To je nejdražší způsob, ale dlouhodobý a šetrný. Tato možnost je vhodná pro osoby s rodinnými příslušníky, kteří jsou náchylní k alergiím, astmatu, virovým onemocněním. Speciálně nákup jen kvůli zvětrávání třetí-party vůně z nábytku v domě, možná, nestojí za to, ale pokud se chystáte sledovat své zdraví a děti, pak by bylo dobré vědět, kolik to stojí a mít ho v domě po celou dobu.

Využití chemie

Vyrábí se obrovské množství chemických látek v domácnostech, což pomáhá odstranit zápach různého původu. Nejčastěji se jedná o kapalinu, která se ředí ve vodě a aplikuje na povrch, jsou možné i spreje. Po aplikaci se na povrchu vytvoří film, který „blokuje“ škodlivé odpařování uvnitř. Když produkt vyschne a vůně domácích chemikálií zmizí, „zápach“ vycházející z nábytku také zmizí. Od výhod - dostupnost a snadnost použití. Z minusů - vhodných pouze pro nábytek, dřevěné nebo plastové povrchy, měkké pohovky a křesla nelze takto zpracovat. Zvláště důležité pro dětské pokoje a pro ty, v nichž žijí alergici nebo astmatici.

Poznámka!

Lidé s alergiemi mohou zůstat po ošetření v místnosti po určité době po vysílání. V žádném případě byste neměli léčit sami, pokud jste náchylní k alergickým útokům.

Dimenzování konců okrajem nábytku

Někdy v levném nábytku mohou být nezpracované spoje a koncové hrany. Škodlivé látky obsažené v pryskyřicích a lacích pro zpracování dřeva se mohou bezpečně odpařit přes otevřené povrchy. Nejjednodušším řešením je nalepit hranu nábytku na tyto plochy, což zabrání odpařování. Po nalepení je nutné místnost větrat.

Výrobky na čištění kůže

Pro úklid výrobků z kůže mohou být běžná opatření neúčinná a dokonce poškozují vzhled. Textury a barvy jsou schopny se zhroutit z účinků chemických látek a dokonce i některých obvyklých produktů. Neměli byste experimentovat se způsoby, které nebyly testovány, je lepší vzít si dobře známé recepty. Zpočátku stojí za to dát na malou plochu, která je mimo dohled, pokud se reakce nevyskytne a barva zůstane stejná, můžete pokračovat po celém povrchu. Pro přípravu roztoku vezměte 1 šálek vody a 1 lžičku amoniaku. Tato kapalina otírá čalounění měkkou houbou.

Z chemie lze použít pouze speciální výrobky určené speciálně pro kůži, ekokožinu, kozu. Neutrální zápach můžete neutralizovat také pomocí aroma kávy. K tomu nastavte povrch misky s čerstvě mletou kávou nebo jej rozptýlete na čalounění. Druhá metoda bude fungovat o něco rychleji, ale bude vyžadovat pečlivé dodatečné čištění.

Poznámka!

Pokud se vám nelíbí aroma kávy, vezměte si další. Místo kávy si můžete dát vonné mýdloRučně vyráběné z přírodních surovin - s bylinkami, oleji, ovocem, skořicí, hlavní věc, kterou máte rádi a mají jasnou vůni.

Vylepšené položky

Ve většině případů (s výjimkou naprosto kritických situací) improvizované metody řeší problém bez dalších nákupů. V kursu půjdou obvyklé předměty dostupné v jakémkoliv domě - koření, čajové sáčky, sůl, citrusové kůže, ocet, aromatické oleje. Použití několika metod najednou bude efektivnější, pak bude výsledek rychlejší a lepší.

Čekání, větrání a sušení

Tato volba je vhodná pro ty, pro které není pach kritický nebo není vyslovován. Aby nedošlo k vystavení prostor a výrobků dalšímu zpracování, můžete jednoduše počkat, až vůně zmizí. Pouze pro zrychlení je nutné, aby byla místnost alespoň jeden měsíc vzduchová. Pokud se jedná o skříně, stoly, komody - musíte otevřít dveře a vytáhnout zásuvky. Měkké pohovky a židle jsou přednastaveny a ponechány v rozloženém stavu. Pokud se obáváte o pálivost, zahrnují také ohřívače. Je důležité si uvědomit, že nábytek by neměl spadat do přímého slunečního světla, aby čalounění nebo lak neztratil barvu a nepraskl.

Absorbenty

Jakákoli látka mající porézní strukturu a schopnost absorpce se může stát absorpční. Z toho, co je po ruce, se jedná o kamennou sůl, čajové sáčky, dřevěné uhlí nebo aktivní uhlí v tabletách. Každý z těchto produktů můževložte do tkaného nebo papírového sáčku a položte na police, do zásuvek, na čalounění. Uhlí je také vyjmuto z blistru a zabaleno do sáčků, kromě zápachu navíc absorbuje vlhkost. Pro lepší účinek byste měli pravidelně měnit absorpční a pravidelně vzduchovat byt.

Esenciální oleje

Tato metoda je vhodná pro ty, kteří mají pozitivní postoj k přetrvávajícím pachům esenciálních olejů a kteří nemají alergické reakce. Můžete použít jak otevřené bubliny, tak textilie impregnované s nimi, umístit je na police, do zásuvek nebo na pohovky. Před použitím je důležité si uvědomit, že tuk, který je součástí olejů, může zanechat skvrny a vysoká koncentrace může vést k bolestem hlavy. Proto se ujistěte, že je vzduch v místnosti co nejrychleji.

Poznámka!

Kůra pomerančů a citronů obsahuje také velké množství éterických olejů, proto se tato chuť používá k utírání povrchů nebo pokládání krust v místech se zápachem.

Čpavek a ocet

Ocet a kapalný amoniak jsou vhodné pro kožené povrchy na pohovkách, pohovkách, křeslech. Od 250 ml. voda, 1 lžička alkoholu, několik kapek octu nebo citronové šťávy připravte roztok, který se opatrně aplikuje na čalounění a jemnětřít. Ocet nebo peroxid vodíku lze ještě nalít do talíře a nechat přes noc v místnosti s nábytkem, ráno budete muset důkladně větrat byt.

Odkazy

Julia, Volgograd

Dlouhou dobu jsem si vybral šatní skříň v dětském pokoji, hotová verze nebyla nalezena, musel jsem si objednat, čekat 2 měsíce. Zdá se, že prodávající byl také prokázán (používali od něj kuchyni), ale ve skutečnosti po shromáždění měl zvláštní zápach, který několik měsíců zvětral. Nejvíc ze všeho jsem se obával, že to byl formaldehyd, pak jsem na fóru zjistil, že všechny části poliček z dřevotřískových desek by měly být s hranou, a měli jsme zadní sekce s otevřeným řezem, ze kterého bylo zřejmé, že tam jsou odpařování. Byl jsem velmi rozrušený z nákupu, ale teď vím, co potřebuji před nákupem, abych si koupil bezpečný nábytek.

Anatoly, Saratov

Stejně tak tomu bylo iu skříní. Dokud nezačaly vybírat modely dražší a zajistit, aby všechny sekce, zejména na zadních stěnách, byly s hranou, bez otevřených ploch. Zvláštní opatření nebyla přijata, obvykle do 2 týdnů v místnosti a intenzivně vysílána. Pomalu se zbavujeme starých věcí s pochybnou historií a snažíme se je nahradit bezpečnějšími.

Závěr

Co dělat, když zápach z nábytku v bytě jako v dílně škodlivé výroby? Ve většině situací se to zdá být téměř přirozené - čekání + vysílání. Ve vzácných případech musíte připojit složitější metody a nástroje. Pokudnic opravdu pomáhá, existují speciální služby nebo úklidové firmy, které to dělají profesionálně.

Aby se předešlo těmto problémům, je nutné pečlivě prostudovat kvalitu výrobků, kontrolovat přítomnost hran, vyžadovat osvědčení a předem stanovit úroveň formaldehydu. Možná budete muset koupit dražší nábytek od výrobců, kteří používají ekologické materiály a přemýšlet o zdraví zákazníků.