Jak odstranit žaluzie z okna pro mytí, aby nedošlo k rozbití držáku

Žaluzie - pohodlné, krásné, snadno použitelná náhrada za běžné textilní záclony. Pravidelně však hromadí prach, objevují se skvrny. Pak je třeba je rozebrat a odstranit pro čištění nebo mytí. Tato práce musí být provedena velmi pečlivě, s ohledem na konstrukci závěsu, aby nedošlo k rozbití systému šňůr, ne k deformaci lamel.

Jak odstranit svislé závěsy

Moderní modely žaluzií jsou ošetřeny speciální ochrannou impregnací. Chrání před vlhkostí a vyhořením na slunci, neumožňuje usazování prachu, zabraňuje deformaci. Aby se zabránilo poškození materiálu a nutnosti opravy celé konstrukce, je nutné opatrně odstranit svislé látkové žaluzie, vyhnout se ohybům nebo protažení lamel.

Před zahájením prací se doporučuje vyčistit závěs vysavačem nebo po suchých hadrech chodit po lamelách. Takže prach se nerozptýlí po místnosti. K odstranění držáků je třeba šroubovák.

Tipy, jak odstranit svislé lamely bez poškození

Před zahájením práceřetězy, šněrování jsou zkroucené, svázané provazem nebo gumičkou a odstraněny. To zabraňuje jejich zapletení, což značně zjednodušuje úkol.

Důležité!

Pro práci použijte žebřík. To vám umožní udržet ruce nízko, takže jsou méně unaveni.

Vertikální žaluzie pro čištění nebo mytí jsou postupně odstraňovány tak, aby nedošlo k záměně:

 1. Otevřete žaluzie k limitu, sbírejte je na jednu hranu.
 2. Činidla pro vážení se vytahují ze spodních částí lamel.
 3. Odpojte řetěz.
 4. Lamela je odebírána horní částí, mírně směřující nahoru k okapu. Rozbalte ruku na dlouhé detaily jezdce. S charakteristickým cvaknutím očko sklouzne z háku.

Podrobnosti o tom, jak správně natočit svislé lamely, jsou popsány v následujícím grafu.

Vyjmuté proužky látky se přehrají na sebe a pak se navinou, posílají do prádla nebo skladují. Lamely vyrobené ze dřeva nebo plastu jsou odstraněny podobně, aniž by se zapomnělo odstranit úchyty. Nemohou se ohnout, takže se tyto proužky prostě skládají a snaží se nepoškrábat.

Odstranit hliníkové žaluzie

Takový závěs se montuje na šrouby se svorkami nebo zátky na boku. Odstranění horizontálních žaluzií z okna k mytí není obtížné. Kovové šrouby nebo svorky jsou odstraněny a vyřazeny šroubovákem. Pokud je upevnění hliníkových žaluzií provedeno pomocí zátek, jsou vytaženy. Pak se klipy přitáhnou k sobě a posunou doprava. Po tom, všechny proužky úhledněvzlétnout a složit.

Důležité!

Podrobnosti o tom, jak správně odstranit žaluzie, jsou obvykle umístěny v návodu k montáži na obalu. Není proto nutné jej ihned po instalaci odhodit.

Odstranění horizontálních závěsů

Existuje několik typů upevňovacích záclon s horizontálními lamelami:

 1. Plastové spony se používají k upevnění krátkých záclon. Pro jejich oddělení je upevňovací prvek jednoduše posunut na stranu. To uvolní závěs z úchytek.
 2. Upevňovací prvek ve tvaru písmene L je pár plastových svorek, které se táhnou přes okapy. Pro jejich demontáž je okapový pás jemně ohnutý směrem k sobě a držen prsty. Poté sejměte držák. Pro zjednodušení práce ohněte stěnu okapu pomocí pilníku nebo úzkého šroubováku.
 3. Držák zkroucení je úzká svorka, která se otáčí kolem šroubu a pevně drží závěs. Je vhodné jej odpojit, pokud máte přístup nahoře. Zámek se pak posouvá prsty. Je-li tato možnost obtížně realizovatelná, je spodní část držáku zavěšena úzkým šroubovákem a posunuta v kruhu doprava. To uvolňuje spojovací materiál.
 4. Otočný držák je silnější a spolehlivější. Odstraňuje se podobně jako úzký otočný držák.

Pokud jsou všechny manipulace prováděny správně a pečlivě, regulační systém clony bude snadno oddělen od držáků, které ji drží. Pokud se vyskytnou potíže, měli byste systém úplně odpojitrám, neoddělující se od konzol.

Důležité!

Aby nedocházelo k rozbití částí žaluzie, nelze upevňovací prvky silně táhnout.

Většina žaluzií je připevněna k rámu bez použití dalších rohů. Pokud jsou přítomny, jsou odpojeny od rámu, vyšroubováním šestihranných šroubů pomocí speciálního klíče. Až po odpojení rohů přejděte k odstranění samotného závěsu.

Před zahájením práce je nezbytné pochopit zásadu, na které jsou závorky připevněny. Nejčastěji pro upevnění použijte klíčový klíč, otočením ve směru hodinových ručiček. Pak se odstraní upevňovací prvky systému v opačném směru.

Sejmutí rolet kazet

Magnetické držáky nebo extra silná oboustranná lepicí páska se obvykle používají pro upevnění rolet. V některých případech je role skryta pod kazetou nebo zajištěna konzolami.

Před demontáží rolet se stanoví, jak se montují:

 1. Magnety jsou jednoduše odděleny od sebe, opona je vymazána.
 2. Chcete-li odstranit lepicí pásku, vypáčte ji přes okraj ostrým okrajem nůžky nebo nůžek na nehty a opatrně ji odloupněte. Zbytky lepidla otřete alkoholem.
 3. Válce připevněné ke konzole jsou odstraněny podle stejného principu jako horizontální. V tomto případě je důležité pochopit, jak je držitel fixní.
 4. K vyjmutí hardwaru kazety nejprve vytáhněte boční zátky. Tato položka je určena pro dekoraci a snadno se zasekne. Pak určete, kde je mechanismus,skládací a skládací záclony. Z této strany vytáhněte převodovku a vytáhněte na stranu rolku se závěsem. Pak vyjměte válec z trubky.

Vestavěné žaluzie v okně s dvojitým zasklením

Taková opona je konstrukce uvnitř skleněné tabule z plastu. Dokonale chrání před světlem, ale v případě potřeby lze kombinovat s jinými typy záclon. Výhodou vestavěných žaluzií je to, že nezabírají prostor v místnosti a nemusí se čistit vůbec. Okno s dvojitým zasklením spolehlivě chrání lamelu před prachem, mastnotou, sazí a jinými nečistotami. Vzhledem k tomu, že vestavěné žaluzie jsou ze všech stran pevně uzavřeny sklem, nemusíte je pro čištění odstraňovat.

Důležité!

Zvláště se doporučuje instalovat takové konstrukce v oblastech s vysokými požadavky na požární bezpečnost a za náročných provozních podmínek. V obyčejném bytě budou vestavěné žaluzie vhodné do koupelny, do kuchyně nebo na zasklenou lodžii.

Odstraňte závěsy se stropním držákem

Horizontální modely, válečkové a kazetové záclony jsou obvykle připevněny ke stěně nad okenním otvorem nebo ke kovové konstrukci. Stropní držák může mít pouze vertikální žaluzie. V tomto případě jsou pásky z tkaniny nebo jiného materiálu odstraněny obvyklým způsobem, ale v případě potřeby můžete odstranit pro čištění a okapy, ke kterým jsou připevněny.

Tato část žaluzie je po celé své délce upevněna několika západkami. Nejsou viditelnéze strany místnosti, ale jsou zevně viditelné zevnitř ve formě vyčnívajících částí. Na tyto výčnělky je nutné silně tlačit tak, aby část vyčnívala a oddělovala se od okapů. To vám umožní odstranit okapy a nechat část připevněnou ke stropu.

Důležité!

Jsou-li okapy krátké a upevněné pouze od konců, upevňovací prvky se postupně demontují a přidržují díl volnou rukou.

U dlouhých okapů s četnými uzávěry se střídavě rozpojují na každé straně a postupně se pohybují do středu. V tomto případě budete jistě potřebovat vnější pomoc, abyste odstranili poslední upevňovací prvek.

Odstraňte skládané žaluzie

Odstraňování žaluzií ve formě skládaného materiálu nezpůsobuje žádné obtíže. K demontáži takové konstrukce budete potřebovat šroubovák nebo šroubovák.

Postup:

 1. Uvolněte plastové zátky na bocích.
 2. Pomocí šroubováku nebo šroubováku oddělte upevňovací prvky od profilů.
 3. Odstraňte závěs.

Závěrem

Po úspěšné demontáži jsou žaluzie umyty, umyty nebo jinak vyčištěny doma a vráceny na původní místo. Pokud budete postupovat přesně podle instrukcí, můžete sami odstranit jakýkoliv model opony. Řádná péče a pečlivý provoz pro dlouhodobé udržení atraktivního vzhledu těchto záclon.