Jak odstranit žluté skvrny z bílého oblečení doma: od potu pod pažemi

Jedním z problémů spojených s hojným pocením je výskyt žlutých skvrn na oděvu. Výrazně kazí vzhled věcí a může být obtížné je odstranit i pomocí odstraňovačů skvrn.

Mnohé ženy v domácnosti se navíc bojí pokazit látku pomocí agresivních chemických látek.

V tomto článku najdete nejjemnější a nejúčinnější způsoby, jak odstranit žluté skvrny od potu doma.

Odstranění podle typu tkaniny

Mnohé druhy tkanin vyžadují obzvláště pečlivé zacházení, vyžadují zvláštní prostředky pro odstraňování skvrn. Podívejme se na nejlepší metody odstraňování žlutých skvrn z různých typů tkání.

Bavlna

Nejlepší prostředek pro odstraňování skvrn z potu z bavlny - sody, tekutého mýdla a soli. Tyto složky smíchejte do rovnoměrné husté hmoty a poté přidejte několik kapek amoniaku. Namažte skvrny směsí a nechte ji půl hodiny, pak ji umyjte.

Nejtěžším případem je bílá bavlněná tkanina se starými skvrnami potu. Bude vyžadovat silný nástroj - stolní ocet 9%. Od nějpotřebu navlhčit tkáň skvrnami a nechat 5-10 minut. Pak by měla být látka pečlivě opláchnuta studenou vodou a promyta.

Hedvábí

Hlavní pravidlo: aceton nebo ocet by se neměly aplikovat na hedvábnou tkaninu. Pokazí něžný materiál. Je lepší zvolit jednu z metod zde uvedených.

 1. Smíchejte glycerin (20 g) a kapalný amoniak (4-6 kapek). Naneste směs na mořený hedvábí a po 15-20 minutách opláchněte oděv v teplé vodě.
 2. Amoniak (50 g) a sůl (50 g) se rozpustí ve sklenici teplé vody. Namočte hedvábí do tohoto roztoku po dobu 3-4 hodin a poté omyjte mýdlem a důkladně opláchněte.

Vlna

Pamatujte, že vlna netoleruje alkalické roztoky. Zde jsou delikátní metody odstraňování skvrn z potu z tohoto materiálu:

 • aby se prací mýdlo rozpustilo ve vodě na hustou homogenní hmotu, namažte je skvrnami, tkaninu po 20 minutách opláchněte ve studené vodě;
 • ošetřit skvrnu roztokem (20 g glycerinu + 10 g čpavku + 1 šálek vody), tkaninu nechat 15 minut, opláchnout a vysušit.

Syntetika

Hlavní chybou hostesek při odstraňování žlutých skvrn ze syntetických materiálů je použití benzínu a kapalin na něm založených.

Hyposulfit sodný je vhodný pro syntetiku. Prodává se v prodejnách specializovaných na produkty pro fotografie, stejně jako v lékárnách. Zde je návod, jak jej používat:

 • připravte roztok: 1 polévková lžíce. látky ve sklenici vody;
 • se navlhčí potřenou tkaninou a nechá se 5-10 minut;
 • Opláchněte oděv v chladné vodě.

Různé metody

U ostatních, méně náročných druhů tkanin, budou látky, které se dozvíte níže. Všechny jsou jednoduché a nacházejí se v každém domě, takže odstranění žlutých skvrn nezpůsobí velké potíže.

Kyselina acetylsalicylová

Známý aspirin nebo kyselina acetylsalicylová je spolehlivým a jednoduchým způsobem odstraňování skvrn z potu. Rozdrtit několik pilulek a smíchat s malým množstvím vody, aby se husté kaše. Mělo by se aplikovat na zvlhčenou plochu tkaniny se skvrnami a po několika hodinách opláchnout oblečení.

Sůl

Ve ​​sklenici vody rozpusťte lžíci soli a v tomto roztoku namočte špinavý hadřík. Po 3 - 4 hodinách vyždímejte oblečení a umyjte.

Peroxid vodíku

Tato metoda nevyžaduje žádné triky. Žluté skvrny stačí navlhčit peroxidem a počkejte, až se zcela absorbují do tkaniny a uschnou. Pak si oblečení umyjte.

Mýdlo na praní prádla

Důkladně otřete skvrny mýdlem na prádlo a nechte působit 10-15 minut a pak látku namočte. Po 1 až 1,5 hodině vyždímejte a umyjte to.

Soda

Směs sodíku smíchejte s malým množstvím vody až dokonzistence hustá kaše. Použijte ji k rozetření barvené tkáně a nechte 1,5-2 hodiny. Pak si oblečení umyjte.

Ocet

Jedlý ocet smíchejte s vodou v poměru 1: 1 a problémové oblasti navlhčete kapalinou. Za půl hodiny to umyjte.

Odstranění čerstvých a starých skvrn

Nejjednodušší je odstranit skvrnu, pokud se právě objevila. Zde je jedna z nejjednodušších a nejúčinnějších metod odstraňování čerstvých potových skvrn:

 • Směs sody a detergentu na mytí nádobí /tekutého mýdla v poměru 1: 1;
 • naneste směs na skvrny;
 • za hodinu k obvyklému promytí.

Odstraňování starých skvrn je mnohem obtížnější. Existují však pohodlné a ne příliš komplikované způsoby.

Číslo metody 1.

 1. Znečištěný hadřík namočte ve vodě s mýdlem na 2 hodiny.
 2. Kombinujeme drcený aspirin s vodou, aby vznikla suspenze.
 3. Tkaninu opláchneme a vymačkáme, mastnotu namažeme kaše, necháme 15 minut.
 4. Mycí prádlo (bez použití bělidla nebo avivážního prostředku).
 5. Látku opláchněte ve směsi vody a peroxidu vodíku (poměr 10: 1).
 6. Po 10 minutách prádlo opět omyjeme.

Číslo metody 2.

 1. Namočte špinavý hadřík do roztoku vody a octa (2-3 lžíce na 5 litrů vody).
 2. za půl hodinyMačkejte látku a otřete skvrny hustou směsí sody a vody.
 3. Po 2 - 3 hodinách omyjte prádlo.

Takovými metodami se můžete zbavit žlutých skvrn potu na jakémkoli oděvu. Nezapomeňte - tyto metody vám ušetří čas, peníze a úsilí.