Jak ohřívat dřevěná okna na zimu vlastníma rukama

Navzdory skutečnosti, že trh s okny se do značné míry přesunul na modely z plastů, někteří lidé stále používají staré sovětské modely. S nástupem chladného počasí začnou jejich majitelé problémy spojené s oteplováním. Dřevěná okna je možné zateplit za výhodných a efektivních metod.

Příprava na práci

Významem izolace je odstranit všechny mezery, které umožňují průchod studeného vzduchu z ulice do obydlí. Se všemi výhodami dřevěných oken, jejich ukazatele úspory tepla a energetické účinnosti ve srovnání s dvojitými okny zanechávají mnoho přání a majitelé bytů je potřebují zahřívat různými způsoby. Dřevěné rámy prasknou v čase, tvoří praskliny a trhliny.

Jejich netěsnosti lze identifikovat zamlženými okny. Aby se tomu zabránilo, oteplování by mělo začít co nejdříve, odhalit přítomnost trhlin pomocí osvětlené svíčky.

Kromě mezer jsou stanovena i jiná místa pronikání za studena:

 • sklenice a obruby nesedí těsně k rámu;
 • chyby provedené velitelem při instalaci okna;
 • volné bloky;
 • trhliny v samotných sklech;
 • trhliny a praskliny na vnějších a vnitřních svazích;
 • špatnénastavit parapety.

Veškeré opravy a stavební práce začínají přípravou povrchu, takže před izolací je nutné dřevo dobře očistit: odstranit všechny loupané barvy, prát rámy, nechat je dobře vyschnout, poté otřít alkoholem nebo benzínem.

Jsou-li nalezeny poškozené svahy, rámy nebo sklenice , měly by být nahrazeny . Měli byste také prozkoumat stav pásů, protože se časem stávají nepoužitelnými. Stav rámů je také ovlivněn úrovní vlhkosti v místnosti.

Výzdoba vnějších oken

Vnější ohřev oken je velmi důležitý, protože tepelná izolace z ulice je nezbytná nejen pro zpoždění studeného vzduchu, ale také pro zahřívání vnější stěny a přilehlého prostoru. Vnější ochrana proti mrazu může prodloužit životnost konstrukcí a snížit pravděpodobnost houb a vlhkosti uvnitř místnosti.

Vnější svahy jsou izolovány pěnou nebo tuhou izolací podle následujícího schématu:

 1. Po obvodu rámu se odstraní prasklá omítka, starý tmel a barva.
 2. Proveďte primární základní nátěr.
 3. Pěnové spáry nebo lepidlo na povrchu svahu. Měli byste se podívat na pěnu nešla do rámu.
 4. Jakmile pěna ztvrdne, je řezána a sádrována. Při použití polyfoamu je uzavřen mřížkou, v rozích je instalována perforovaná páska a svah je omítnut.
 5. Po zaschnutí omítky je svah znovu natřen a natřen.

Tyto opravy by měly být prováděny při teplotě ne nižší než 5 ° C, jinak montážní pěna a lepidlo ztrácejí své vlastnosti.

​​

Ve spodní části svahu, který se nazývá odliv, zavírají všechny mezery a nastavují tyč pod úhlem, aby vypouštěly vodu, boční hrany jsou ohnuté, všechna místa na křižovatce svahu a rám jsou pokryty tmelem.

Vnitřní oteplování s improvizovanými prostředky

Využití novin k vytápění oken je jednou z nejjednodušších a nejlevnějších možností. Je nutné namočitstaré novinydo vody na homogenní hmotu a všechny trhliny s ní zasunout. Namísto novin byl v poslední době aktivně používán toaletní papír .Nalepte pásy z bílého papíru navlhčené ve vodě se zředěnýmmýdlem na prádlo . Metoda je poměrně účinná a používá ji mnoho domácích žen. Nevýhodou je, že během oteplování na ulici jsou noviny obvykle odstraňovány a spolu s nimi barva zaostává.

Některá použitítechnická vlna,kterou lze zakoupit v železářství. Štěrbiny jsou vyplněny touto vlnou a spoje jsou lepenybílou látkou.Na jaře je vše dobře a snadno odstraněno a nezanechává žádné stopy ani poškození povrchu okna. Pokud jsou velké mezery, mohou být utěsněny pěnou.

Tyto mezery vznikají, když je křídlo volně připevněno k rámu. Je těžké zachovat pozici s bavlnou, proto je po obvodu klapky pěna guma vtažena do mezer, což umožní hermeticky zavřít klapku.

Nejčastěji lepicí pásku nebo obyčejnou pásku . Malé mezery se naplní parafinem , který se roztaví, shromáždí do stříkačky a každá mezera se naplní touto sloučeninou. S největšími vadami, lanem nebo šňůrou , která tlačí do mezery a je naplněna parafínem, to pomůže zvládnout. Tento design trvá nejméně dva roky.

Lepším způsobem by bylo použíttmel , který může být pokrytý štěrbinami v parapetu. Za tímto účelem se smíchá směskřídy a alabastruve stejném poměru, zředí se vodou a vloží se do štěrbin špachtlí, hladká a nechá se uschnout. Ale musíte vědět, že odstranění takového tmelu je obtížné, protože odlupuje spolu s barvou.

Jako topné těleso se také používá obyčejnámontážní pěna . Je snadno ovladatelný a izolace je vynikající. Po vysušení se přebytek odřízne a spoje se utěsní páskou na barvu rámu.

Moderní metody

Aby bylo možné kvalitně izolovat okna pro zimu vlastníma rukama, můžete použít moderní technologie s použitímtěsnicí hmoty ze silikonového nebo těsnicího materiálu.Pro práci je nutné získatinjekční stříkačkou páky . Do této injekční stříkačky by měla být vložena silikonová trubice a vytlačte správné množství látky. Než je však sklo odstraněno. K tomu jsou odstraněny obruby: nejprve jsou zvednuty po celém obvodu, pak je spodní odstraněn, pak boční a horní. Až poté se sklo odstraní.

Pomocí špachtle místo, kdetam bylo sklo, od špíny, a pak byl aplikován tmel pákovou stříkačkou. Po tomto je sklo na místě a obruby jsou pevné. Spolehlivým tepelným izolátorem pro okno jepryžové těsnění , které je odolné vůči povětrnostním vlivům a nebojí se nečistot. Není to levné a práce s nímvyžaduje určité dovednosti . V tomto případě musí být okna v dobrém stavu a bez poškození.

V případě neuspokojivého stavu oken je lepší tuto izolaci odmítnout, protože bude velmi nákladná. Chcete-li to udělat sami, nejprve odstranit z křídla závěsu, označené v místě rámu okna pro budoucí drážku. Pak pomocí frézy vyberete drážku po obvodu rámu. Těsnící hmota je do ní navinuta a přilepena vysoce kvalitním lepidlem. Poté se okno vrátí na své místo. Při vysoce kvalitní práci bude tmel sloužit ne méně než dvacet let.

Jednou z moderních metod je použitítepelně úsporného filmu , který má schopnost propustit světlo a sluneční světlo do místnosti, ale udržet chlad. Pokovená strana fólie je připevněna překrytím rámu na ulici, upevněna lepicí páskou. S úhledným výkonem filmu na skle je téměř neviditelný.

Stojí za zmínku, že film je drahý, takže ho praktičtí majitelé často nahrazují běžným polyethylenem. Zevně je zesílen, zcela zavírá celé okno a popadá sráz.

Hodnocení vlastníků

V opravněOkon-service objednal izolaci starého okna v ložnici podle švédské metody. Po tolika letech jsme s ním nemohli nic dělat: tlama na všech stranách, rámy se moc neuzavíraly, sklo se chvělo v jakémkoli větru. Řemeslníci posílili rámy, vložili do drážek silikonový tmel, sklouzli skleněným tmelem a přišroubovali nové kování. Dokonce udělal okno pro vysílání.

Samozřejmě, tam byl odpad, ale kluci pracovali úhledně, vyčistili všechno za sebou, odnesli odpad do popelnice. Důležité je, že nyní strávíme zimu v teple a dřevěné rámy se zachovaly. Faktem je, že manžel trpí astmatem a plast je kontraindikován. Pro 4000 rublů byla práce provedena kvalitativně a nyní se nemusíte zabalit do deky, stačí jeden přikrývka.

Valentine, 34 let.

Bylo velmi obtížné zavřít okna na zimu. Vyzkoušeli různé metody oteplování, ale to bylo ještě studené. Přečtěte si o švédské technologii, rozhodli jsme se kontaktovat opravárenskou firmu "Oprava a izolace oken" v Moskvě. Zpočátku pochybovali o GT - Listen, ale mistři spíše rychle udělali veškerou potřebnou práci na zvětrávání a po chvíli všichni v rodině pocítili rozdíl. Návrhy zmizely v místnostech, staly se útulnými, nefoukly z oken, dveře se těsně zavřely. Doporučuji tuto společnost, profesionálové.

Anton, 32 let.

Chci vám říci, jak jsem izoloval svá stará sovětská okna, dokud jsem nedal plast. Nejdříve sebral sklenici, zapečetil rám silikonem, pak položil sklenici na místo a přibalil nové obruby.

Dále podél celého obvodu rámů jsem nalepil pásy z polyethylenové pěny. V tomto případě křídlo těsně přiléhá k těmto pásům a udržuje teplo. Po takovém oteplování několik let zármutku nevědělo a okna již nebyla zapečetěna. Než každý podzim, aby je zapojil bavlny nebo něco jiného, ​​je lepší udělat to kvalitativně jednou a ne se starat o nic.

Valery, 43 let.