Jak prát bílé věci v pračce, ručně: lidové metody, domácí chemikálie

Na bílých věcech je jakákoliv kontaminace okamžitě patrná, takže se často vymývají. Ale ne všechny prací prášky tento problém efektivně řeší. Velmi brzy, při častém mytí a špatné kvalitě vody, se prádlo stane šedivým nebo nažloutlým, ale obtížně se odstraní skvrny. K vyřešení problému a vrácení původní bělosti věci, zkušené ženy v domácnosti používají speciální domácí chemikálie nebo prádlo umývají tradičními metodami.

Přípravky pro praní

Před praním jsou všechny špinavé věci roztříděny podle barvy, oddělující bílé od barevného a tmavého. Poté se znovu zkontroluje vybraná část: zkontrolujte obsah kapes a otočte je, opravte poškození, tlačítka a zipy.

Poté se výrobky dělí podle typu tkaniny. Veškeré oblečení z tenké a jemné látky se umisťuje do speciálních pytlů na prádlo. Pokud na oblečenítam jsou podezřelé skvrny od šťávy, čaje, tuku, nebo jiné, jsou odstraněny před praním. Po dokončení všech přípravků začněte prát.

Důležité!

Před praním si přečtěte informace uvedené na štítku našitém na bočním švu. Existují doporučení pro péči.

Bělení

Je obzvláště obtížné dosáhnout sněhobílého odstínu na starých věcech. Vrátit bělost, ženy v domácnosti používají moderní domácí chemikálie. Můžete také použít osvědčené národní metody. Bleach s různými aktivními látkami se nachází na prodej. Některé z nich nejsou vhodné pro tenké nebo jemné věci. Proto před nákupem pečlivě prostudujte složení, aby nedošlo k poškození věci. Používejte domácí chemikálie v souladu s pokyny.

Vlastnosti moderního bělidla:

  1. Chlorové bělidlo je velmi účinné, ale ničí tkáňová vlákna a poškozuje zdraví. Proto se nedoporučuje používat příliš často.
  2. Bělidla s aktivní složkou kyslíku jsou ošetřena opatrně a jsou pro zdraví bezpečná.
  3. Optické bělidla s reflexními složkami vytvářejí pouze vzhled bělosti.

Soak

Pro zlepšení kvality praní a bělosti není nutné používat průmyslové bělidlo. Dobrý výsledek dává věci přednastavení. K tomu nejprve v teplém vodním míchání rozpusťte částice pracího prostředku,snížení dávky o polovinu, která je potřebná pro praní. Teprve poté je prádlo ponořeno tak, že roztok zcela zakrývá tkaninu.

Doba namáčení se volí podle stupně znečištění a kvality tkaniny. Je v rozsahu od několika minut do několika hodin. Nelze udržet věci v mýdlovém roztoku po dobu delší než 24 hodin, aby se neobrátily kyselé nebo nepřijaly nepříjemný zápach.

Trávení

Další způsob, jak učinit vybledlé věci bělejší a odstranit skvrny a otupělost, je strávit. Za tímto účelem se do velké smaltované nádoby nalije teplá voda a mycí prostředek se v ní rozpustí: prací prostředek nebo třísky z pracího mýdla. V roztoku je ponořeno plně vařené prádlo a zapáleno. Když se kapalina vaří, teplo se snižuje a vařené věci se někdy míchají dřevěnou tyčí nebo speciálními kleštěmi.

Důležité!

Pro věci vyrobené z tenkých tkanin je dostačující držet je ve vařící vodě po dobu nejvýše 5 minut. Pokud je hmota trvanlivější - len nebo bavlna, doba trávení se prodlužuje na 20 minut.

Po ukončení varu prádla se topení vypne a věci se z roztoku mýdla odstraní. Pak jsou několikrát opláchnuty v čisté studené vodě a zavěseny.

Praní v pračce

Po dokončení namočení se špinavé věci odešlou do bubnu pračky. Prací program se volí podle vlastností hmoty. Pokud je známo složení látky, zvolte režim "bavlna" go„Syntetika“. Pro smíšená vlákna je lepší zastavit v posledním režimu. On je vybrán, pokud neexistuje úplná důvěra ve složení látky.

Teplota topné vody pro správné praní bílých věcí v pračce, výběr, se zaměřením na informační štítek na oděvu. Maximální vytápění není nastaveno na hodnotu, která je v něm uvedena. Pro syntetická a směsná vlákna používejte teplotní rozsah od 40 do 60 stupňů. Pokud je věc vyrobena z čisté bavlny, může být teplota zvýšena. Nebude trpět ani vroucí vodou, takže neváhejte vystavit maximální teplotu, aby umyla bílé věci. Výrobky z lnu netolerují velký ohřev vody. Pro ně je teplotní limit +60 stupňů.

Prací prostředek dobré kvality se vloží do zásobníku určeného pro tento účel. Je lepší používat kvalitní nástroje, které jsou speciálně navrženy tak, aby umyly bílé věci z šedé. Obsahují další složky, které dávají bělost a dobře se umyjí.

Pro extra bělost se tekuté bělidlo nalije do speciálního prostoru. Doporučuje se používat bezpečná bělidla na bázi aktivního kyslíku. Chlorové produkty poskytují lepší výsledky, ale poškozují strukturu tkaniny, takže je lepší je nepoužívat.

Ruční mytí

Není vždy možné používat pohodlné moderní pračky. Někdy se věci musí umýt ručně. Je obzvláště obtížné se zbavit nečistot tímto způsobem.na bílé věci. Proto usnadnit úkol a zlepšit výsledek během namáčení a mytí pomocí tradičních lidových prostředků.

Kyselina boritá

Tento prostředek nápravy nejen dává bělost věcem, ale také dezinfikuje. Kyselinu boritou si můžete koupit v jakékoliv lékárně ve formě kapalného roztoku. Lék je smíchán s 5 litry horké vody v množství 3 lžíce. Já Před praním se špinavé věci umístí do tohoto roztoku po dobu 30 minut a vloží do promývacího roztoku.

Čpavek

Aby byly věci bílé, přidává se amoniak v kombinaci s jedlou sodou nebo stolní solí. Tato metoda zvyšuje jas bílé barvy, odstraňuje žloutnutí a šedavý květ. Pro namáčení v pánvi horké vody nalijte 2 lžíce. Já amoniak a přidejte 3 lžíce. Já sůl nebo stejné množství jedlé sody. V připraveném roztoku se věci uchovávají půl hodiny a posílají do myčky.

Můžete přidat 2 lžíce. Já čpavek v roztoku pro trávení špinavého prádla. Tato metoda odstraňuje žloutnutí a otupělost látky. Po digesci se však uvolňuje žíravý plyn. Proto je práce prováděna s otevřeným oknem, který chrání dýchací orgány respirátorem.

Mýdlo na praní prádla

Tento lék má vynikající schopnost prát, a pokud je správně používán, dává také bělost. K tomu navlhčete šedivou látku a dobře ji otřete mýdlem na prádlo ze všech stran. Pak je prádlo vloženo do plastového sáčku a svázané. Zachovat věci v tomto stavu může být od 2hodin až 1 den v závislosti na tom, jak silné je znečištění. Po této úpravě lze bílé prádlo prát obvyklým způsobem.

Peroxid vodíku

Tato látka je vhodná pro namáčení bílých věcí před praním. K tomu se rozpustí 200 ml peroxidu vodíku v 5 litrech teplé vody. V připraveném roztoku ponořte oděv po dobu 1 hodiny a poté omyjte. Doba namáčení může být prodloužena až na 3 hodiny. Stupeň znečištění je velmi důležitý

Praní jemného hedvábí a jemné vlny se provádí přidáním jedlé sody nebo soli jako dalších bělicích činidel a činidel proti žloutnutí. V tomto případě přidejte 3 lžíce do teplé vody. Já Všechny komponenty a namočené oblečení před praním po dobu 3 hodin.

Odstíny

V tomto případě použijte prostředky, které dávají optický účinek bělosti. Typickým příkladem takové látky je prostá modř. Zředí se vodou, aby se vytvořil modravý homogenní roztok, a opláchněte prádlo po hlavním praní. Brilantní zelený roztok má podobný účinek. V tomto případě se léčivo smísí s vodou, aby se získal světle zbarvený roztok. Věci jsou ponořeny do kapaliny a opláchnuty bez namáčení.

Roztok manganistanu draselného vjako prostředek bělení trochu jinak. Krystaly se zředí vodou, aby se vytvořila jasně růžová kapalina. Pak se prádlo otírá ze všech stran a ponoří se do roztoku. Namočte prádlo po dobu 30 minut a občas ho otočte.

Důležité!

Při ředění tónovacích činidel se musí zajistit, aby roztok byl homogenní. Jinak se na oděvu objeví skvrny.

Jedlá soda a sůl

Přidání soli a sody je účinné jako prostředek k praní pouze v horké vodě. Tato metoda je proto použitelná pouze pro přírodní bavlněné tkaniny. Odděleně se soda nalije přímo do pračky. Pro namáčení vhodného roztoku vody a stejného množství sody, soli a peroxidu vodíku. Navíc přidávají třísky z pracího mýdla nebo pracího prostředku.

Aspirin

Tablety kyseliny acetylsalicylové se používají k namáčení. Balení 10 tablet se rozemele na prášek a zředí se teplou vodou. Tekutina je zcela ponořena do oblečení, přes noc. Následující den se prádlo prát obvyklým způsobem. Během mytí můžete do pánve přidat několik tablet aspirinu.

Ocet

Tento nástroj je vhodný pro odstranění žlutých potových skvrn na bílých košilkách nebo tričkách. Bojovat proti nim, mít stejné množství:

  • stolní sůl;
  • jedlá soda;
  • stolní ocet;
  • voda.

Z těchto složek se připravuje suspenze a aplikuje se na kontaminovaná místa. OpatrněProdukt rozetřete do tkaniny a nechte působit 20 minut. Po opláchnutí se oděv umyje obvyklým způsobem.

Hořčice

Tento výrobek pomůže otřít znečištěné kuchyňské utěrky, ubrousky a ubrusy. Odstraňuje žlutost a otupělost. Hořčičný prášek se ředí vodou a čeká, až se objeví sraženina. Poté se roztok přefiltruje a v něm se 3 hodiny nasytí kuchyňským textilem.

Prášek do pečiva a škrob

Tyto potraviny zmírňují bílé prádlo ze šedé a zežloutlé. V 5 litrech teplé vody rozpusťte 2 polévkové lžíce. prášek do pečiva nebo škrob. V tomto roztoku se po hlavním praní vypláchnou věci. Kromě toho můžete během hlavního prádla promíchat malé množství prášku na pečení s pracím prostředkem.

Bělící krajka

Je lepší umýt bílé krajkové věci ručně. Kromě toho se pro zlepšení výsledku používají prostředky s měkkým bělením, které nepoškozují vláknitá vlákna. Pokud je to nutné, je možné tyto věci umýt v pračce, pokud to umožňuje režim „jemného praní“. Ale iv tomto případě jsou krajkové výrobky umístěny ve speciálním sáčku.

Jako bělicí složky se používá chlorid síry nebo peroxid vodíku. Tyto látky jsou rozpuštěny ve vodě a promývány v ní promytá krajka několik hodin. Používají průmyslové jemné bělicí prostředky, například Vanish.

Sušení a žehlení

Bílé předměty vyprané pro domácnostV otevřeném prostoru viselo sušení. Povlečení z přírodních bavlněných nebo lněných vláken je umístěno na otevřeném slunném místě. Je lepší zavěsit výrobky z tenké a jemné tkaniny na prádelní šňůru na dobře vyfoceném místě, ale bez přístupu ke slunečnímu světlu. Před zavěšením se šňůra utře hadříkem navlhčeným ve vodě. Uvolní se od neočekávaných špinavých skvrn na umytých věcech.

Důležité!

Nepokládejte na topná zařízení bílé předměty. To vede ke vzniku žlutých skvrn.

V chladném období se prádlo suší na balkoně nebo v bytě na speciálním zařízení. Je vhodnější to udělat na ulici. Takové prádlo dostane čerstvé, mrazivé aroma. Pro žehlení bílého prádla pomocí žehličky s čistou podrážkou.

Závěrem

Použitím jednoduchých pravidel mytí a bělosti můžete dlouhodobě udržet atraktivní vzhled vašich oblíbených věcí. Jednoduché lidové recepty a moderní domácí chemikálie vám pomohou dosáhnout dokonalé čistoty a vrátit vymyté bílé oblečení a spodní prádlo do atraktivního vzhledu.