Jak prát košile

Nejjasnější informace o správné péči o košile jsou uvedeny na štítcích. Například malovaná dlaň s umyvadlem označuje způsob mytí rukou. Tyto hodnoty zpravidla ukazují maximální přípustnou teplotu vody, jakož i způsob ohřevu železa.

Má-li štítek grafický obraz psacího stroje, je přípustné jeho vymazání. Ale ne každý ví, jak správně prát košile v pračce, zejména pro mladé ženy v domácnosti.

Pravidla pro praní bílého zboží

Nejlepší je prát bílé košile při teplotě asi 40 - 60 stupňů as použitím speciálních bělicích činidel. Ale před začátkem mytí stojí za to se ujistit, že na etiketě jsou odpovídající grafické obrázky.

Nasycenou bílou barvu můžete vrátit na košile, pokud jste před praním namočili v bělícím roztoku. Namočení by nemělo trvat déle než několik minut. Stejný postup se provádí s použitím odstraňovače skvrn v přítomnosti těžké nečistoty. Je nesmírně důležité začít se zbavovat skvrn hned, dokud látka nepronikne hluboko do vláken. Prací prášek se vejde praktickyžádné, kromě případů, kdy existuje nápis "pro barevné výrobky". Nejlepší je použít nástroje určené speciálně pro bílé věci.

Jak prát barevné košile

Pokud je to možné, omyjte si košile ručně. Udržet tak měkkost a hladkost vláken po delší dobu a nepoškozuje tvar a barvu. V případě praní v pračce je třeba zvážit několik důležitých požadavků:

  • Použitý prací prostředek by měl být navržen speciálně pro barevné tkaniny;
  • ve složení prostředků by neměly být agresivní složky, protože produkty vyžadují jemnou péči;
  • před zahájením praní se předmět umístí do samostatného sáčku nebo čistého bavlněného polštářku se sponou;
  • typ praní na přístroji je zvolen jako „ruční“ nebo „jemný“;
  • voda by měla být použita teplá, ne vyšší než 40 stupňů;
  • funkce odstřeďování během praní musí být zcela vypnuta;
  • Příliš jemné a jemné tkaniny se nejlépe suší vodorovně na ručník nebo prostěradlo, zcela rozložené.

Jsou-li produkty znečištěné a nevyžadují pouze občerstvení, je ještě lepší mytí provést ručně.

Tajemství ručního mytí

\ t

Proces košile na ruční mytí má řadu závazných pravidel:

  • pokud je to nutné, odstraňte skvrny, použijte pouze měkké odstraňovače skvrn;
  • v přítomnosti silné kontaminace musí být věc nejprve namočena na 15–20 minut v mýdlovém roztoku;
  • Znečištěná místa by měla být maximalizovánaopatrně mezi zámky;
  • oplach se provádí ve dvou stupních s povinnou výměnou vody za úklid;
  • namísto kroucení košile jemně zmáčkněte a protřepejte.

Umytý předmět zavěšený na ramínkách se doporučuje sušit. Teplota vody by měla být asi 40 stupňů. Použití příliš agresivních odstraňovačů skvrn může zničit strukturu samotných vláken, což znamená, že výrobek ztratí svou vizuální přitažlivost a tvar.

Postup odstranění silného znečištění

Výrobek se doporučuje uložit před skvrnami a nečistotami takto:

  1. Nalijte teplou vodu do mísy a zřeďte prací prostředek. Navíc můžete přidat špetku sodovky nebo několik kapek amoniaku.
  2. Namočte košili nejméně dvě hodiny.
  3. Mýdlové manžety, límce a znečištěná místa mýdlem (světlem), pak košili znovu na 15 minut.
  4. Výrobek jemně umyjte rukama nebo kartáčkem jemným kartáčkem.
  5. Položte košili na pravidelné praní v psacím stroji nebo ručně, ale v čisté teplé vodě a pak jemně opláchněte.

Použitý čpavek nebo soda vám umožní vrátit ztracenou bělost bílých košil. Prádlo mýdlo je lepší použít světlé barvy, aby nedošlo k obtížnému zobrazení rozvodů. Můžete vždy dát košili do čistírny, aby nedošlo k riziku její vzhled, ale můžete se pokusit udělat všechno sami a ušetřit peníze.

Protoženejčastěji se košile špiní čajem nebo kávou, měli byste vědět, jak správně odstranit skvrnu samotnou. K tomu lze použít směs stejných podílů glycerolu a amoniaku. Dobrá alternativa k tomu je smáčení skvrn čpavkem, následované sypáním solí. Pokud je skvrna suchá, měla by být ošetřena peroxidem vodíku. Nebylo by zbytečné používat odstraňovače skvrn nebo běžné mýdlo na prádlo.

Mastné skvrny a stopy rtěnky lze odstranit ošetřením mycím prostředkem, zubní pastou nebo sodou smíchanou s několika kapkami citronové šťávy.

Pravidla pro výběr režimu praní pro různé tkaniny

Vzhledem k tomu, že košile jsou šity z různých materiálů, je důležité při výběru vhodného režimu praní zvážit také vlastnosti samotné tkaniny.

Například košile z bavlny nebo bavlny v jasných barvách lze prát při teplotě ne vyšší než 60 - 90 stupňů. Samotné tkaniny jsou však velmi silné, proto je lepší nahradit kroucení rotací a je nutné je velmi pečlivě sušit. Pro barevné bavlněné košile si můžete vybrat teplotu asi 40 - 60 stupňů. Spin v takových případech je povolen a maximální počet otáček za minutu.

Výrobky z hedvábí by se měly prát při teplotě nepřevyšující 40 ° C. Vybere jemný režim bez funkce odstřeďování. Pokud je tkanina syntetická, voda by měla být horká, ale ne nad 50 stupňů. Současně se provádí extrakce na 700 - 900 otáček bubnu za minutu. Je-li tkáňkošile mají tendenci slábnout, je lepší ji umýt ručně a odděleně od ostatních výrobků.

Pravidla pro sušení košil

K vysušení košile s minimálním počtem záhybů a bez záhybů by mělo být třepáno a zavěšeno na ramena. Pokud je tkanina velmi jemná a může ztratit svůj tvar, měla by se sušit na čisté a suché froté ručník v horizontální poloze. Na prádelní šňůry by měla být zavěšená košile, připevňující límec.

Důležitá doporučení

Obojky a manžety vyžadují při praní větší pozornost. Silně zašpiněné části doporučujeme nejprve samostatně ošetřit malým množstvím pracího prostředku nebo mýdla a pak nechat 20-30 minut. Pokud si ho silně otřete rukama nebo kartáčem, může dojít k vážnému poškození a deformaci samotného výrobku.

Před zahájením mytí je důležité upevnit manžety, límec a knoflíky na košili. To umožní, aby se věci neprokládaly, což znamená zbavit se nadměrného tření mezi tkáněmi. Před praním je nutné vyčistit kapsy malých předmětů nebo jiných částí. Manžety musí být odstraněny z manžety.

Bílé, barevné a zcela tmavé košile je třeba prát odděleně. Pokud je v prvním případě povoleno použití bělidla, pak ve zbytku může vést ke skutečnosti, že věc ztrácí svou původní sytou barvu a vypadá vybledlá. Vhodný teplotní režim závisí především na vlastnostech materiálu, z něhož je vyroben, avšakJe nejlepší si vybrat asi 40 stupňů, jinak se mohou prolnout barevné košile a běloši se stanou šedivými a neatraktivními.

Je nutné vyměňovat košile každý den, což umožní, aby věc sama vydržela déle, aby se zabránilo vylamování a vyhlazování nejen límce, ale také manžety na rukávech. Režim praní by měl být co nejjemnější.