Jak prát vertikální žaluzie doma: mytí v psacím stroji, ručně, jak odstranit lamely

Tradiční záclony jsou v bytech a kancelářích stále více nahrazovány svislými žaluziemi. Jsou pohodlné a praktické, vypadají stylově a umožňují nastavit světelný tok v místnosti. Postupem času se však textilie zaslepují, usadí prach, objeví se skvrny. K vyčištění znečištění a návratu lamel do atraktivního vzhledu není nutné je čistit ani využívat služeb čisticí služby. Umyjte vertikální žaluzie snadno doma, pokud budete dodržovat všechna pravidla.

Je možné umyt žaluzie z textilie v psacím stroji

Po dobu dvou let po nabytí je obecně nežádoucí podrobit závěsy vlhkosti. V tomto případě se nahromaděný prach odstraní štětcem nebo se zachytí vysavačem. Aby se zabránilo vzniku skvrn na lamelách, nedotýkejte se jich rukama, ale použijte systém šňůr pro otevírání a zavírání. Pokud se objeví skvrny, budete muset odstranit proužky a umýt, ale musíte vzít v úvahujakou látku jsou vyrobeny.

Ne všechny závěsy tohoto typu lze prát, zejména v automatickém režimu. Například drahé lamely z přírodního lnu, bavlny nebo žakaru nelze prát vůbec. Jsou-li znečištěny, jsou suché. Nedodržení tohoto pravidla vede k tomu, že tkanina sedí, deformuje nebo ztrácí barvu. Pásy ze syntetických materiálů, pokud je to nutné, mohou být omyty. To lze provést sami, na rukou nebo v pračce. Je však důležité dodržovat pravidla mytí.

Důležité!

Před praním si pečlivě přečtěte pokyny pro žaluzie a ujistěte se, že je tento typ tkaniny omyvatelný. Také v popisu je přesně uvedeno, jak mohou být tyto lamely čištěny.

Odstranění lamel z okapu

Pásy na mytí hadříků, které visí na okapu, nejsou možné. Proto jsou odstraněny z okna. Správně to udělejte takto:

 1. Pomocí řetězce kontroly rozložte lamely tak, aby se zcela otevřely.
 2. Odpojte spodní vodicí řetěz z obou stran platiny pro každý pruh tkaniny.
 3. Vyjměte vážicí pásky.
 4. Lamelový drapák se dvěma prsty shora, v blízkosti upevňovací spony, a otočením do strany současně pohybujte směrem nahoru o 5 mm tak, aby zaznělo cvaknutí.
 5. Otáčením lamely směrem k krátké části jezdce zvětšete mezeru a zatáhněte ji dolů.

Pro návrat textilních proužků na místo po umytí se všechny úkony provádějí opačným směrem.dobře Podrobněji je ve videu zobrazen proces odstraňování lamel.

Chemické čištění záclon

V nepřítomnosti silné špíny a viditelných skvrn, stojí suché čištění záclon. K tomu stačí, když během týdnového čištění na povrchu textilních proužků projdete vysavačem. Používejte s úzkým kartáčem. Čištění se provádí ze dvou stran.

Pro větší pohodlí můžete použít speciální trysku ve formě prstů. Umožňuje zachytit několik proužků současně a zpracovat je najednou na obou stranách. Namísto vysavače můžete sbírat prach ze žaluzií s nadýchanými metly.

Čištění žaluzií parou

Majitelé domácích parních kotlů nebo parních generátorů mohou čistit žaluzie přímo na okapu, aniž by je používali. Je schopen kvalitativně odstranit znečištění bez poškození lamely. Pro čištění budete potřebovat speciální trysku pro žaluzie. Pokud taková konfigurace nejde, je zakoupena samostatně.

Čištění začíná v horní části žaluzií. Tryska je držena svisle dolů pásem. Současně horká pára změkčuje květ nikotinu, mastnotu a prach. Smíchají se s kondenzátem z páry a proudí po špinavé hmotě. Zbývá pouze otřít proužek hadříkem z mikrovlákna. Jsou-li na lamelách skvrny, jsou ošetřeny parou déle než jiná místa.

Důležité!

Parní čištění by nemělo být používáno příliš často, i když tento způsob čištění je vhodnější než mytí textilních rolet doma. Důvodem je topára může narušit impregnaci proužkem tkaniny. Je dovoleno používat parní čištění pouze v případě, že vysavač nemůže odstranit nečistoty.

Strojové praní pro tkaninové lamely

Pokud bylo rozhodnuto umýt vertikální žaluzie v pračce, nejprve připravte stroj sám:

 1. K tomu uvolněte buben ze špinavého prádla.
 2. Zásobník čisticího prostředku se vyjme a důkladně se promyje.
 3. Spusťte pračku s prázdnou nádrží v režimu oplachování. Pomůže to odstranit zbytky pracích prostředků, které jsou v systému spotřebiče.

Poté vyberte prací prostředek. Stojí za zmínku, že nemůžete umýt žaluzie běžným pracím prostředkem. Poškozuje impregnaci lamel a zanechává na povrchu skvrny a odolné skvrny. Nejlepší volbou pro mytí lamel bude tekutý prací prostředek pro jemné tkaniny. Současně pro proužky světlého odstínu vhodný tekutý prací prostředek pro bílé. Pokud jsou lamely tmavé, zvolte možnost barevného prádla. Dobrou volbou by byl tekutý prací prostředek nebo gel na mytí věcí z vlny.

Odmontované lamely jsou zkroucené odděleně do volných rolí a upevněny závity. V této formě jsou žaluzie zabaleny do speciálních pytlů pro mytí jemného oblečení a odeslány na buben. Pračka je nastavena na jeden z jemných režimů praní.

Důležité!

Režimy oplachování, sušení a odstřeďování jsou vypnuty.

Není-li k dispozici jediná pračka.vhodný automatický režim, parametry praní jsou nastaveny nezávisle na správném mytí žaluzií. Současně je teplota nastavena na +30 ° C, počet otáček je nastaven na ne vyšší než 500. Vypínají sušení, spřádání a oplachování. Nepoužívejte ani další možnosti, například mytí bublin.

Ruční mytí

Pokud se rozhodne, že lamelu omyjte ručně, budete potřebovat umyvadlo s teplou vodou a tekutým detergentem. Je vybrán podle stejných doporučení jako pro praní v pračce. Několik víček gelu nebo tekutého pracího detergentu se rozpustí ve vodě a ponoří se do roštů v roztoku.

Pásky jsou ponechány po dobu 20-30 minut, pak rozbalte a zkontrolujte stav. Pokud zůstanou nějaké skvrny, omyjí se štětcem. Nelze otřít, zkroutit nebo silně stlačit žaluzie. Pak se lamely omyjí v čisté vodě, aby se odstranil zbytkový prací prostředek, a zavěsily se.

Vlastnosti praní podle typu tkaniny

Žakárová a lněná lamela je lepší nevystavovat vůbec vodě. Je vysoká pravděpodobnost, že jsou silně deformovány. Jsou-li silně znečištěné, omyjí se ručně v horké vodě bez namáčení. Ihned po umytí jsou proužky zavěšeny na okapu a do dna se vkládají váhové materiály. Tím se sníží riziko deformace tkáně.

Bavlněné rolety se po umytí posadí, takže je třeba ihned zakoupit dlouhou možnost. Tyto lamely mohou být obvyklé. Kromě toho, pro barevné lamely udržetjas použijte čisticí prostředek s označením „Barva“.

Sklolaminátové žaluzie se nesmí umýt. Čistí se pouze vysavačem. Někdy je dovoleno chodit po povrchu pásu mokrými ubrousky.

Polyesterové žaluzie prakticky neshromažďují prach a jsou dobře snášeny vodou. Proto je lze umýt a ruce a v autě. Teplota a způsob praní pro ně se volí v souladu s obecnými doporučeními.

Pravidla sušení

Po skončení praní se lamely odstraní z bubnu, odvíjí se a zavěsí, aby vyschly. Jsou umístěny svisle, pomocí lana se upevňují kolíčky na prádlo. Je nutné sušit lamely ve vzduchu, uspořádat tak, aby na ně nespadaly přímé paprsky slunce. Další vhodnou možností ubytování je v bytě nad koupelnou tak, aby do ní proudila nadměrná vlhkost.

Doporučuje se zavěsit žaluzie, které jsou ještě mokré. Současně se váhy ihned umístí do spodní části závaží. To poskytne možnost nastavit délku lamel, pokud se během praní některé pruhy natáhnou.

Jak prát bez odstranění

Pokud je nutné naléhavě omyt žaluzie, lze to provést přímo na okapu, aniž by se odstranily pásky. K tomu je třeba rozpustit tekutý prací prostředek v teplé vodě. Navlhčil měkkou houbu a otřete ji jemně páskou žaluzie shora dolů zepředu az nesprávné strany.

Poté se znečištěná voda změní na čerstvou a lamely se promyjí na obou stranách stejnou houbou, aby se odstranil zbytkový detergent.Poté se v nádobě s vodou rozpustí trochu kondicionéru a znovu projde lamelami.

Odstranění těžkých kontaminantů

Lamela se dá snadno očistit od lamely, ale nebude možné odstranit trvalé skvrny tímto způsobem. V tomto případě budete muset zakoupit speciální odstraňovače skvrn nebo použít lidové prostředky.

Důležité!

Před použitím jakékoli látky by však její účinek na tkaninu měl být testován v nenápadné oblasti. Nepoužívejte výrobky obsahující chlor.

K odstranění trvalých skvrn z textilních rolet použijte:

 1. Odstraňovače skvrn z průmyslové výroby jsou vybírány pro ty, které se používají pro tenké a jemné materiály. Používají se v souladu s pokyny.
 2. Kapalný amoniak se zředí v polovině vodou, houba se zvlhčí v roztoku a trvalé skvrny se odtrhnou. Pokud se jedná o stopu inkoustu, přidává se do roztoku nějaká jedlá soda, aby se dosáhlo nejlepších výsledků.
 3. Citronová šťáva se používá, pokud potřebujete odstranit stopy čaje. Otírají těžká místa na lehkých textilních pásech. Pokud je lamela tmavá nebo zbarvená, tento způsob čištění nebude fungovat.
 4. Stopy markerů se odstraňují odstraňovačem laku bez acetonu.

Čistírna nebo čistírna

Neexistuje-li čas nebo přání sami prát vertikální látkové žaluzie, jsou chemicky čistěny nebo využívají služby úklidových firem. V prvním případě se musíte připravitže po několik dní zůstanou okna otevřená. Při chemickém čištění budou pásky žaluzií čištěny jemnými prostředky podle všech pravidel. Také zde mohou nabídnout servis impregnačních žaluzií se speciální ochrannou směsí.

Úklidová služba vykonává svou práci rychle a profesionálně. Celý proces čištění se provádí přímo u klienta. V této práci používá úklidový personál speciální odstraňovače skvrn s jemným působením a extraktorem. Toto zařízení je profesionální mycí vysavač. Pokrývá povrch ošetřený zahřátým chemickým roztokem. Zjemněná nečistota je pak nasávána zpět do vysavače. V důsledku toho je povrch zpracováván velmi rychle. Tam je jen jedna nevýhoda ořezové služby - jejich služby jsou poměrně drahé.

Postup pro zaměstnance zaměstnanců je následující: \ t

 1. Pod podlahou je podlaha potažena fólií.
 2. Sejměte lamely a zpracujte je pomocí extraktoru.
 3. Vyčistěte okapy.
 4. Posuňte vyčištěné proužky na místo.

Tipy pro péči

Často není možné smazat vertikální látkové žaluzie, aby se zachoval ochranný povlak odolný proti skvrnám. Maximální povolené množství za rok je 2 praní, ale je to lepší, když se jedná o jednu. V horké vodě, oni nemohou být umýt tak, že tkanina nesedí. Před praním je lepší zkontrolovat trvanlivost barvení zametením povrchu vlhkým hadříkem. Pokud existuje podezření, že se látka zbaví, používejte pouze studenou vodu.

Je lepší, aby se žaluzie vůbec neomývaly fotografickým tiskem, alečištění nebo čištění. Také stojí za to, pokud silně znečištěné žaluzie z tkaniny neznámého složení.

Závěrem

Je velmi jednoduché udržovat vertikální látkové žaluzie čisté, pokud je čistíte včas vysavačem a omyjte je jednou ročně podle navrhovaných pravidel. Poté si dlouhodobě zachovají své funkční vlastnosti a atraktivní vzhled. Není-li možné lamely sami umýt, můžete se vždy obrátit na čisticí společnost nebo na čistírnu.