Jak rychle a efektivně čistit zlato kameny

Existuje spousta tipů na péči o zlaté šperky - všechny metody čištění se snadno používají a jsou levné. Ale ne každý ví, jak čistit zlato kameny doma rychle a efektivně. Výběr čisticího prostředku závisí na typu vložky - ne všechny drahokamy a polodrahokamy reagují na chemické a fyzikální účinky.

Péče o diamanty, rubíny, safíry, smaragdy a topazy

Jedná se o nejvíce "trvanlivé" typy vložek - mají koeficient tvrdosti pevných látek a prakticky nereagují na zásady.

Je však třeba mít na paměti, že každé toaletní mýdlo zanechává na drahých kamenech sotva znatelný film, který přitahuje jako magnet nejmenší částice prachu a nečistot. Proto může standardní hygienický postup "zabít" jas a lesk šperků během několika dní. Lidský pot, kožní maz, make-up vytváří stejnou reakci.

K tomu, aby milovaná bižuterie potěšila svou krásou, je nezbytné vyvinout zvyk odstranění prstence před prací v domácnosti nebo odstranění náušnic před uchem.

Skladujte zlaté předměty skameny by měly být ve speciálních krabicích nebo pytlích, ve kterých byly věci baleny s nákupem.

Čištění

K čištění zlata kameny potřebujete pravidelně, rychle a efektivně dělat naše tipy!

Jednou za měsíc je vhodné vyrábět "lázně" s čpavkem - jsou ideální jak pro základní kov, tak i pro vzácné vložky:

 1. Smíchejte 1 díl pitné nebo filtrované vody (můžete vařit) s 1 dílem roztoku amoniaku (kapalný amoniak).
 2. Šperky ponořte do výsledného roztoku diamantem nebo safíry.
 3. Po 20 minutách vypusťte kapalinu sítem a šperky opláchněte v tekoucí vodě.
 4. Otřete zlatý výrobek kamenem se suchým flanelem.
Důležité rady: nemůžete dát šperky v jedné krabici se šperky - tvrdé plastové nebo běžné železo může zanechat škrábance na povrchu nejtěžší diamant, který bude neustále dostat prach a nečistoty.

Pozoruhodně udržuje vzhled a vodu z cukru. Není rychle a účinně čistí zlato kameny doma, jako čpavek, ale méně agresivní a neškodné pro šperky jakékoliv složitosti:

 1. Smíchejte 200 ml vyčištěné vody s 2-3 lžičkami. Já cukr písek.
 2. Ponořte do roztoku drahokamy drahokamy.
 3. Položky ponechejte v takové „lázni“ přes noc.
 4. Ráno všechno opláchněte v tekoucí vodě a otřete do sucha měkkým hadříkem.

[d_5] Je lepší nepoužívat pro péči o topaz, smaragdy asafíry s octem - kameny tento test přežijí, ale zlato v špercích má díky své měkkosti mnoho dalších nečistot. Kyselé prostředí poškodí kov neodvolatelně - produkty se změní na černou, budete muset dát šperky do klenotnického salonu a zaplatit značné peníze na obnovu. [/B_5]

Dobře snášené "silné" druhy vložek a běžných mycích prostředků nebo pracích prášků:

 1. Smíchejte jakýkoliv detergent s vodou.
 2. Do dekoračního roztoku vložte 1-2 hodiny.
 3. Výrobky čistěte měkkým zubním kartáčkem.
 4. Opláchněte pod tekoucí vodou a osušte.

Je třeba mít na paměti, že lepicí spoje nátěrových hmot nelze navlhčit, proto je v tomto případě nutné otřít kámen čistým benzínem nebo alkoholickou bezbarvou tinkturou - vodkou nebo ředit lékařským alkoholem. Nemůžete použít zubní prášek nebo zubní pastu na šperky s kameny - všechny tyto výrobky obsahují nejmenší brusivo, které je velmi škodlivé pro leštěný povrch vašeho oblíbeného prstenu nebo náušnic se safíry.

Péče o tyrkys, opály, měsíční kámen, malachit, serpentin a jiné měkké kameny

\ t

Jemné odstíny drahých minerálů přitahují všechny milovníky kamenné krásy bez výjimky. Klenot netoleruje teplotní změny, přímé sluneční světlo a vysokou vlhkost. To výrazně snižuje "život" kamene.

Nesprávné čištění zlata těmito kameny pomáhá urychlit proces stárnutí - dokonce i s tou nejdokonalejší péčí, tyrkysovounež 20 let. Než vyčistíte kámen s kameny doma rychle a efektivně, měli byste zavřít okna a větrat místnost.

Korály a tyrkysové se čistí měkkým hadříkem navlhčeným alkoholem. Vhodná není ani voda, ani detergent. Můžete si koupit v optice uložit ubrousek pro utírání brýlí - to jemně čistí leštěné cabochons, takže žádné známky nebo škrábance. Pro tyto účely jsou vyráběny speciální šperky, impregnované kompozicí vyvinutou pro tyto kameny.

Je dobře snášen „měkkými“ drahokamy, které otírají leštěný povrch látkou navlhčenou čištěným benzínem. Pozoruhodně odstraňuje tenký film mastnoty a nečistot na kamenech a nepoškozuje kov, do kterého jsou namontovány.

Všechny druhy přírodních perel „milují“ koupele s mořskou vodou. Pro takové vložky je použití amoniaku, alkoholu nebo octu nepřijatelné - jsou schopny rozpouštět perleťové útvary během několika minut. Dobrý čistý zlatý produkt s perlami obvykle namáčení šperky ve sladkém nebo slaném roztoku. Po zákroku je nutné šperky opláchnout pod tekoucí vodou a osušit měkkým hadříkem.

Péče o rubíny, alexandrity a safíry

K čistění zlata s takovými kameny doma bude jakákoliv kapalina - vodka nebo kolínská voda s obsahem alkoholu rychle a účinně pomáhat. Navlhčete špičku hůlky alkoholickou tinkturou a otřete vložku pohybem shora dolů. Pak otřete kameny suchým flanelemnebo mikrovlákna.

V žádném případě nemůžete držet šperky s těmito drahokamy v různých roztocích s bělícím prostředkem nebo amoniakem - hrozí riziko, že se kameny nenávratně zkazí.

Mnoho minerálů má dutiny uvnitř, naplněné sklem nebo podobnými materiály, protože klenotníci se snaží rozšířit rozsah zakrytím vnitřních vad. To nemá vliv na vzhled šperků, nicméně, chemické postupy mohou narušit vnitřní stav drahokamu a to bude trhlina.

Čištění parou a ultrazvukem

Domácí spotřebiče inzerované na internetu dobře čistí nejtěžší místa na výrobky ze všech druhů drahých kovů a jsou vhodné pouze pro minerály s vysokým stupněm tvrdosti.

Ale jen málo majitelů zná skryté nedostatky svého vlastního šperku s kameny. Přítomnost uvnitř fasetovaného rubínu nebo safíru nejmenší vzduchové bubliny nebo trhliny pod takovým silným účinkem vede ke zničení klenotu.

Proto je lepší provádět takové postupy v klenotnické dílně - odborník vždy zkontroluje vložení pro upevnění pevnosti a před zahájením práce provede čištění vhodné pro každý kámen zvlášť. Pokud jde o kartáče z kamenů - existují některé druhy minerálů, které se používají pouze ve špercích - čištění nečistot z mezer mezi nimi nebude fungovat.