Jak rychle a efektivně vyčistit bronz doma: čištění přírodními produkty, použití domácích chemikálií, použití potravin

Chcete-li slitiny mědi s různými kovy, aby bronz a mosaz naučil před naší éry. To je přesně důvod jejich oxidace a vzhledu zelených a tmavých skvrn na povrchu, s nimiž se musíme neustále potýkat a používat různé metody čištění povrchu. Rozdíl mezi ostatními složkami bronzu a mosazi určuje rozdíl v jejich vlastnostech a použití v různých průmyslových odvětvích.

Co je mosaz a bronz

Mosaz se týká slitin mědi se zinkem. Různé druhy mosazi obsahují železo, nikl, mangan, cín. Dříve se používaly hlavně díky světle žlutému odstínu, pro výrobu šperků, včetně padělků, které byly vydávány pro výrobky ze zlata. Brass Vlastnosti:

 • je plast, tedy méně trvanlivý než bronz;
 • našel uplatnění při výrobě bimetalických prvků;
 • odolné vůči korozi;
 • je nestabilní vůči agresivním médiím (mořská voda).

Lidstvo se naučilo vyrábět bronzové výrobky před několika staletími, ale v tom okamžiku ve svémSložení bylo pouze 2 komponenty:

 • měď;
 • cín.

Bronzová razítka s takovým obsahem se nyní nazývají cín. V jiných třídách byl cín nahrazen hliníkem, železem, berrylem, křemíkem, olovem, takže se nazývají bezinkový. Díky své zvláštní pevnosti jsou bronzy vyrobeny z památek, zvonů, svícnů, svícnů. Použitím tekutosti bronzu v roztaveném stavu je vyroben z produktů komplexní konfigurace.

Výrobky z bronzu a mosazi lze odlišit lomem. V mosazi je světle žlutá, má jemnozrnnou strukturu a bronz má tmavší barvu s hrubým zrnem. Bronz se skládá pouze ze dvou složek a mosaz je jak složka 2, tak složená z několika kovů.

Důvody výskytu razie

Nový bronzový předmět má charakteristický zlatavě hnědý odstín. Postupně se však tato ušlechtilá barva ztrácí, mění se její barva na tmavší a někdy se stává pokrytou černým květem. K tomu dochází v důsledku reakce kovových iontů s molekulami vzduchu a tvorbou oxidů na povrchu slitiny. Povrchová fólie tvořená oxidem měďnatým (CuO) a chránícím bronz před další oxidací a korozí se nazývá černá a ušlechtilá patina. Dávají přednost tomu, aby ji nečistili, protože takový dotek dává produkty tajemství, starověku, milosti.

Jiný druh patiny, zelený, se nazývá divoký a způsobuje zničení starožitností. Objeví se jako výsledek dlouhéZůstaňte bronz ve vlhké místnosti. Sírovodík a amoniak, které jsou přítomny ve vlhkém vzduchu, přispívají k tvorbě smaragdově zbarvených sulfátů na povrchu výrobku. Zelený štítek proniká hlouběji do kompozice a způsobuje destruktivní poškození objektu. S takovou deskou bojují různé prostředky, včetně domova.

Viz také

Jak čistit stříbrnou minci doma: lidové metody

Jakékoliv stříbrné mince jsou potaženy květem, matnou a ztrácí barvu. To je důsledek přirozených oxidačních procesů ...

Metody čištění

Obyvatelstvo již několik století studuje mnoho způsobů, více či méně pomáhá čistit povrch bronzových výrobků. Mezi nástroje, které pomáhají s tímto problémem, patří:

 • mouka;
 • soda;
 • citronová šťáva;
 • stolní ocet;
 • amoniak;
 • jemně mletá čekanka;
 • roztoky kyseliny sírové a šťavelové;
 • piliny;
 • školní křída.

Proces čištění bude také potřebovat:

 • bavlněná tkanina;
 • kus leštícího plátna;
 • kapacita pro topné komponenty;
 • rukavice;
 • body.

Pozor!

Bronz nelze čistit jednou a navždy. Po vyčištění se po chvíli znovu objeví plaketa a postup se znovu a znovu opakuje.

Čištění potravin

Z potravin používaných k čištění bronzu jsou známy:

 1. čekanka.Jemně mletá čekanka se zředí ve vodě na kašovitý stav. Hmotu položte na svícen nebo jiný výrobek a otřete měkkým kartáčkem, lépe než kartáček na zuby. Je vhodné vyčistit malé a reliéfní díly. Snadno, bez námahy, stiskněte čistící prostředek. Prací prostředek se vypláchne pod tekoucí vodou. Pak umyjte ubrousky a usušte, otřete bavlněnou tkaninu.
 2. Hrách. Několik lžiček hrachu se vloží do hrnce s vodou a tam se také umístí soška, ​​pouzdro na cigarety nebo malý kus bronzu, který je třeba vyčistit. Voda pokrývá výrobky s hlavou. Hráchová voda se vaří 2-3 hodiny, ochladí se. Objekty se očistí od plaku měkkým kartáčkem a promyjí se velkým množstvím vody. Pak jsou pečlivě setřeny od vlhkosti.
 3. Soda a citronová šťáva. Chcete-li ušetřit bronz z oxidace budou moci míchat, skládající se z sodovky a citronové šťávy. Z 1-2 citronů vytlačte šťávu a přidejte k ní stejné množství sody. Směs se rychle míchá, nanese se na povrch, který je třeba vyčistit, a nechá se 30 minut. Zbytky se pak promyjí pod tekoucí vodou a povrch se osuší. Tato metoda nejen pomáhá zbavit se zeleného plaku, ale také obnovuje lesk.
 4. Mouka, sůl a ocet. K čištění bronzu doma použít směs mouky a soli. Odebírají se ve stejném množství, ředí se octem na tloušťku zakysané smetany. Nasaďte na čištěný povrch, například na bronzový lustr, počkejte asi 30 minut. Směs se promyje velkým množstvím vody. Pokud je výrobek špatně vyčištěn, postup opakujte. Suchý lesksukonka zářit.

Úklid domácností

Pokud čištění potravinářskými výrobky nepřineslo žádné výsledky, použijte domácí chemikálie. Čištění bronzu doma:

 1. Čpavek. Amoniak sodný se nalije do malé nádoby a celý produkt se ponoří na 15 minut. Pak pinzetu vyjměte, důkladně opláchněte pod tekoucí vodou a osušte hadříkem nebo ubrouskem.
 2. Aceton. Vatový disk navlhčený v rozpouštědle, otřete znečištěnou látku a vyměňte je v procesu znečištění, dokud čisticí materiál nepřestane být znečištěn. Výrobek se promyje vodou, vysuší a vyleští hadříkem.
 3. Kyselina šťavelová. Používá se v běžících případech. Ve 2 litrech vody se rozpustí 1,5-2 lžíce šťovíku. Subjekty do roztoku, když voda ztmavne, produkty se odstraní, promyjí se velkým množstvím vody a osuší se ubrousky.
 4. Soda Ash Připraví se roztok obsahující 1 litr vody a 20 g sody. Ponořte kartáč do roztoku a produkt vydrhněte z plaku. Je tedy možné vyčistit lustry, svícny, svícny, které mají velký objem. Po vyčištění se předměty promyjí vodou a osuší.

Pozor!

Než začnete pracovat s agresivními médii, musíte nosit brýle a rukavice a pokud možno pracovat pod kapotou nebo venku.

Viz také

Jak a jak čistit výrobky z mědi z černé a zelené a bílénájezdy doma

Měděné výrobky zůstávají relevantní a populární již několik století. Ale jejich ušlechtilý vzhled často kazí nazelenalý ...

Neobvyklé metody

Lidé vynalezli několik neobvyklých metod řešení útoku. Bronz můžete čistit doma pomocí pilin. Pravidla čištění:

 1. Nalijte koncentrovanou kyselinu octovou do skleněné nádoby.
 2. Polovina objemu je naplněna pilinami a dodává hmotě bobtnání.
 3. Položili si ruku na paži, shromáždili oteklé piliny se sukonkou a otřeli skvrny skvrnami.
 4. Neustále vyměňujte směs, vyhoďte znečištěný a vyzvedněte nový.
 5. Očistěte povrchy velkým množstvím vody a osušte.

Můžete si bronz čistit doma zubní pastou nebo práškem. Malé tmavnutí na výrobcích starověku se odstraní starým kartáčkem na zuby s práškem nebo pastou, která se na něm shromáždí. Tato metoda je vhodná zejména pro jemně reliéfní povrchy. Stejné složení je dobře leštěný bronz.

Čištění mincí pomocí Trilonu B

Staré mince nacházející se ve vlastní zahradě nebo během výstavby lze čistit pomocí Trilonu B, který se používá v chemických laboratořích k analýze. Postup:

 1. Nalezené mince (kakaliki) se nejprve umyjí mýdlem a teplou vodou.
 2. 1 lžíce. S kopcem Trilon B rozpuštěným ve 200 ml teplé vody.
 3. Vložte mince do roztoku.
 4. Míchejte čas od času, aby se mince nepřilepily k sobě.
 5. Zákal roztoku indikuje nástup promytí plaku.
 6. Po 40 min. Mince se vytáhnou a promyjí pod vodou.
 7. Jsou-li produkty omylem omyty, postup se opakuje.
 8. Aby se zabránilo dalšímu zrezivění mincí, je sírovou mast vtíraná do jejího povrchu pod proudem teplé vody a tvoří patinu, která zabraňuje oxidaci.

Expresní čištění

Rychle odstraňte z povrchu bronzových výrobků ošetřené plaky a rezané bavlněné disky:

 • kyselina citrónová, s jejímž pomocí zmizí zelená patina;
 • ledová kyselina octová (99%), rozpouští žluté skvrny;
 • 5% amoniaku, odstraňuje červené skvrny;
 • aceton, ničí černou barvu, znečištění.

Pozor!

Pasta GOI, která se skládá z oxidu chromu, mastných pojiv a pomocných přísad, se také používá k čištění a leštění mincí doma. Brusná pasta vrací lesk výrobkům a odstraňuje tmavé skvrny na povrchu.

Odstraňování rezu

Všechny tyto metody bojují nejen se zelenou patinou, ale s různým stupněm rzi. Pokud je hloubka léze velká, pak se proti ní používá kyselina sírová a brom. Kroky čištění:

 1. Do skleněné nebo keramické nádoby nalijte 1 litr studené vody.
 2. Přidá se 20 g bichromanu draselného (dichroman draselný), míchá se.
 3. Nalijte 20 ml na skleněnou tyčinku.koncentrovaná kyselina sírová, promíchejte.
 4. Položte předměty, které je třeba vyčistit.
 5. Po zkorodování rezavých skvrn kyselinou se předměty odstraní a ponoří do roztoku s čpavkem, který se udržuje po dobu 20-30 minut.
 6. Starožitnosti se odebírají, promyjí se velkým množstvím vody, suší se, suší se sukonkou, aby svítily.

Rust je sklízen s hráškovou kašou:

 1. Žlutý hrášek se vaří do stavu kaše.
 2. Nechte zcela vyschnout.
 3. Odstraňte usušenou směs.
 4. Výrobek se promyje velkým množstvím vody a osuší.

Čisticí bronz se zlatem

Tuto metodu používají klenotníci a milovníci starožitností. Prostředky, které používají k čištění, se vyznačují agresivním působením, vyžadují pečlivé a pečlivé zacházení. Čisticí práce by měly být prováděny s rukavicemi a brýlemi. Kroky čištění:

 1. Bronz se rozetře s roztokem KOH nebo NaOH, aby se odmastil a změkl plak.
 2. Připravte čistící prostředek. Smíchá se 30 dílů vody, 8 dílů kyseliny dusičné a 8 dílů síranu hlinitého. Kartáč se nanáší na bronz, ponechá se zcela vysušit povlak na slunci nebo v blízkosti zdroje tepla.
 3. Omyjte prostředek velkým množstvím vody, osušte a vyleštěte.

Preventivní opatření

Oprava nestačí. Zpomalení oxidačního procesu bronzu po vyčištění:

 1. Rozetřete s voskem nebo parafínem. Tyto látky zanechávají na povrchu neviditelný film, který zabraňuje interakci kovových iontů se vzduchem a vodní párou.
 2. Mince jsou pokryty sírovou mastí, která tvoří na povrchu černou patinu a zabraňuje povrchové oxidaci.
 3. Obzvláště cenné jsou umístěny každý zvlášť v kusu veluru nebo semiše a vedle něj se položí pytel silikagelu, aby absorboval přebytečnou vlhkost.
 4. Pravidelné čištění flanelovým hadříkem snižuje pravděpodobnost patiny.
 5. Malé předměty jsou pravidelně čištěny, zabraňují vzniku velkých skvrn a rzi, padají do mýdlového roztoku, který se skládá ze strouhaného mýdla a vody po dobu 1-3 dnů, a poté se čistí pevným kartáčem. Omyjte vodou, osušte.

Mít bronzové předměty ve vašem domě je radost, protože potřebují neustálou péči, ale stav majitele, jako znalce starověku a osoby s chutí, roste. Bronzové doplňky s péčí a správným skladováním vydrží dlouho a dodají estetické potěšení.