Jak rychle a jemně zatáhnout záclony

Záclony vytvářejí ochranu před jasným světlem, zdobí místnost a dávají jí jedinečný pocit pohodlí. Mnoho žen chápe zvláštní význam tohoto detailu interiéru pečlivým designem jeho designu a láskyplným výběrem látky z jemné krajky, šumivého hedvábí nebo elegantní organzy. Není divu, že záclony se po umytí zmačkaly, porušily harmonii a vypadaly neuspořádané, mohou hostesku zneklidnit slzami. Neměli byste se však rozčílit - stačí zvládnout jednoduchá pravidla, jak zatáhnout záclony, a váš domov bude mít vždy dokonalý vzhled.

Obecná pravidla

Žehlení jakýchkoli záclon po umytí je nezbytné, dokud se nakonec nesuší. Koneckonců je vždy snazší narovnat lehce vlhkou hmotu, než se neúspěšně pokouší napnout naprosto suché vrásky na tkanině.

Buďte obzvláště opatrní při žehlení švů - železo by se jich mělo jen lehce dotýkat, jinak mohou na opačné straně tkaniny zůstat výtisky.

Vzhledem k velkému rozměru tkaniny, hostesky často nevědí, jak umístit tkaninu na žehlicí prkno a jak ji pohladit, ne pokládat ji na podlahu, a ne rozmačkat plochy již ošetřené železem. Nabízíme vám výběr ze dvou způsobů, kterýmiS touto obtížností se můžete vyrovnat:

  • Umístěte žehlicí prkno do blízkosti okna. Začněte žehlit výrobek shora, postupně ho zavěšujte z desky. Než se materiál dotkne podlahy, zvedněte ho a zavěste na okap. Dejte spodní polovinu záclon na desku - nyní je můžete klidně pohladit, aniž byste se museli obávat, že se už vyžehlená hmota rozmělní.
  • Existuje zajímavý lidový trik pro žehlení velkého prádla. Pomocí něj můžete rychle zatáhnout záclony, a to i bez žehlicího prkna. Vezměte širokou desku a kulatou tyč - jejich povrchy by měly být co nejhladší. Zabalte záclonovou desku a hned na ní začněte žehlit materiál. Poranění částí jemně zabalte na hůlku - tak neváhejte.

Doporučení pro různé typy záclon

Moderní záclony jsou šity z různých materiálů - duhové organzy, těžkého sametu, elegantní taft, lesklého hedvábí nebo vzdušného šifonu. Každá z těchto tkanin vyžaduje svůj vlastní, speciální přístup, a než se rozhodnete, jak žehlit záclony, musíte určit, z čeho jsou vyrobeny.

Pokud se etiketa uchová na závěsech, použijte doporučení výrobce a zvolte teplotní režim. Pokud však nebylo možné detekovat štítek, před žehlením záclon, strávte vyhřívané železo někde v rohu zevnitř, aby nedošlo k poškození materiálu. Začněte s minimem tepla, postupně přidávejte teplotu - to vám pomůže zjistit, jak správně žehlit záclony určitého typu tkaniny.

Je to důležité! Chcete-li se vyhnout chybám, určete kvalitu záclon při nákupu. Specifikujte vlastnosti péče o tkaniny od prodávajícího nebo od výrobce, pokud si zakoupíte záclony od soukromého obchodníka.

Nyní zvažte konkrétní doporučení pro žehlení různých tkanin.

Bavlna a len

Bavlněné záclony a záclony z lnu mohou být žehleny silným ohřevem - vysoké teploty nejsou pro tyto přírodní materiály nebezpečné. Nezapomeňte, že tkanina v procesu žehlení by měla zůstat mokrá. Můžete také dodatečně dát mokré gázy na vrcholu.

Viskóza a polyester

Záclony z těchto materiálů se doporučuje žehlit průměrným ohřevem (asi 150 stupňů) a pouze na nesprávné straně. Přední strana těchto závěsů není vyhlazena, použití parníku by také nemělo být.

Velvet

Velvetové záclony jsou poměrně rozmarné a obtížně udržovatelné. Po umytí by měly být pečlivě zabaleny do froté prostěradla a mírně zmáčknuty. Samet se vyžehlil v plně vysušeném stavu, pohyboval se železem podél klků a pod závěsy položil tlustou froté látku. Parník pro tento materiál také není používán.

Šifon a Organza

Transparentní záclony z šifonu nebo organzy vypadají velmi pěkně, ale vyžadují, aby hosteska byla při žehlení velmi opatrná. Aby nedošlo k poškození této choulostivé hmoty, ihned po mytí, zavěste ji na okapy a opatrně ji narovnejte - po zaschnutí by měla být vyrovnána. Pokud někde na tkaninětam jsou ještě zmačkané oblasti, zkuste, bez odstranění, parní požadované místo s parním generátorem.

Rada. Úloha parního generátoru může provádět žehličku s funkcí páry, která by neměla být aplikována na tkaninu, ale působit na dálku, což dává železu svislou polohu. Můžete dokonce použít běžnou rychlovarnou konvici: počkejte, až voda začne vařit, a nasměrujte páru z konvice na konvici do zmačkané oblasti. Jen to nepřehánějte a nepřineste do organzy žádný zdroj páry blíže než 15 cm.

Pokud se rozhodnete použít žehličku, nastavte minimální teplotu. Na žehlicí prkno položte sušené organza závěsy a přikryjte je hedvábím nebo hedvábným papírem. Nepoužívejte páru v kombinaci se žehlením, jinak může tkanina „jít ve vlnách“.

Hedvábí a taft

Je nutné tyto záclony vyžehlit v nízkoteplotním režimu a na straně moře. V procesu žehlení ne navlhčete tkaninu, jinak to může zůstat ošklivé skvrny.

Záclony s výšivkou

Módní záclony, zdobené výšivkou, před žehlením by se měly nastříkat sprejem. Začněte hladit takové záclony zevnitř, stiskem horkého železa v oblasti vyšívání - to jí umožní udržet si úlevu.

Záclony lemované

Lemované záclony jsou oboustranné, a aby jim poskytly elegantní vzhled, musí být žehlení uvnitř i ven. Vzhledem k tomu, že tyto záclony jsou vyrobeny z různých druhů tkanin, nezapomeňte zvolit vhodný režim vytápění pro každou stranu.

Můžete použítsamoobslužná prádelna. Pro žehlení velkých věcí jsou instalovány lisy a bubny, které mohou snadno žehlit velké předměty.

Pokud si nejste jisti svými schopnostmi nebo se bojíte pokazit drahé záclony, odvést je do čistírny - tam zaměstnanci salonku jemně vyčistí a vyžehlí materiál a vrátí ho v perfektním stavu.