Jak rychle a přesně vyčistit koberec doma

Koberce, aby každý pokoj krásnější a útulnější, ale postupem času se hromadí spoustu prachu a různých nečistot, takže je třeba pravidelné čištění. Tento postup můžete provádět chemickými prostředky nebo populárními metodami. Hlavním úkolem je však vyčistit koberec doma nejen kvalitativně, ale také tak, aby nedošlo ke ztrátě atraktivního vzhledu výrobku.

Profesionální tipy

Suché čištění pomůže rychle se zbavit jakéhokoliv druhu nečistot. Tento postup je prováděn speciálně vytvořenými firmami, které používají různé silné prostředky. Samozřejmě, že tato služba je poměrně drahá, takže většina lidí dává přednost čištění koberců na vlastní pěst.Aby se při práci nepoškodil drahý výrobek, je třeba vzít v úvahu následující doporučení odborníků:

 1. Je-li nutné nátěr mírně aktualizovat, je lepší provádět čištění bez použití chemických látek. To pomůže zabránit ztrátě barev a sníží riziko alergické reakce.
 2. Aby si koberec po dlouhou dobu zachoval atraktivní vzhled, je nutné se vyhnout kontaktu s velkým množstvím vody. S tímtoodborníci ani nedoporučují pokládku výrobků na mokré podlahy.
 3. Palác musí být periodicky otočen o 180 stupňů. Tato jednoduchá akce pomůže vyhnout se silnému opotřebení a také výrazně snížit znečištění produktu.
 4. Pokud koberec leží na podlaze, pak jeden ze speciálních čisticích prostředků pomůže dobře se umyt. Mohou být zakoupeny v jakémkoliv domácnostním chemickém obchodě za relativně málo peněz.
 5. Aby nohy těžkého nábytku nezanechaly stopy na trati, je třeba pod ně umístit malé kousky gumy.
 6. Výrobek umývejte nebo obnovujte pouze měkkým kartáčkem. V opačném případě mohou být na paláci stopy a oděrky.
 7. Problémové oblasti na koberci lze snadno přišít odpovídajícími nitěmi. To by mělo být provedeno na zadní straně výrobku. V tomto případě jsou švy na obličeji nejlépe řezané tak, aby vytvořily zdání přirozeného vlákna.
 8. Je zakázáno čistit bílou vlnu nebo hedvábný koberec směsí určenou pro barevné výrobky.

Metody čištění koberce

Existuje mnoho způsobů, jak vyčistit koberec doma. Všechny jsou velmi jednoduché a nevyžadují mnoho času. Která metoda je lepší zvolit - může být určena materiálem produktu, jeho vlastnostmi a přítomností kontraindikací.

Chemikálie

Aby bylo možné koberec rychle a efektivně vyčistit, je nutné provést návštěvu skladu chemických výrobků pro domácnost a vybrat vhodný nástroj. Nyní výrobci nabízejí mnoho možností pro každý typ.materiál, zatímco kupující má možnost vybrat si vůni, která bude vycházet z koberce po jeho zpracování.

Nejoblíbenější chemikálie:

 1. Vanish. Čištění koberců tímto nástrojem je považováno za jedno z nejjednodušších. Snadno se šlehá do silné mycí pěny, která snadno odstraňuje i nejstarší a nejobtížnější skvrny. Ale Vanish má několik nevýhod - vysoké náklady a vysokou spotřebu. Jedna láhev prostředků stačí na čištění velkého koberce jen 2 nebo 3 krát.
 2. Mitex. Jedná se o čisticí prášek s antialergickým účinkem. Lze jej použít jak na čištění koberců, tak na čalounění čalouněného nábytku. Nástroj je navržen tak, aby bojoval s prachem, takže se vyrovná s roztoči. Jeho jedinou nevýhodou je obtížnost při odstraňování starých skvrn.
 3. Blesk. Takový relativně levný nástroj se používá nejen k čištění koberců, ale také k odstranění nepříjemných pachů. Flash zvládá všechny druhy znečištění, včetně těch, které přinášejí domácí zvířata.
 4. Sanlux. Toto čištění je určeno pro lidi, kteří mají malé děti doma. To vám umožní pravidelně se starat o koberec a nebát se důsledků pro dítě. Nástroj neobsahuje žádné škodlivé látky, proto je ideální pro čištění koberce v dětském pokoji. Rychle rozpouští nečistoty a umožňuje jej odstranit pomocí vysavače.
 5. Bodový zvedák. Pokud potřebujete vyčistit několik koberců vyrobených najednouz různých materiálů, je nejlepší použít tento nástroj. Lze jej použít nejen při mokrém čištění, ale i při suchu. Peeling dobře zvládá tvrdohlavé skvrny a eliminuje zápach, který zanechaly domácí zvířata.
 6. Extra Profi. Je jedinečný v tom, že je speciálně navržen tak, aby odstranil těžké skvrny z koberců. Díky malému množství produktu se snadno vyplaví stopy krve, plastelíny, šťávy a trávy.

Lidové prostředky

Lidové léky nejsou mezi obyvateli měst velmi populární, ale často je využívají lidé žijící v soukromém domě. Tyto čistící prostředky jsou vyrobeny pouze z přírodních složek, což snižuje negativní vliv na osobu.

Lidové léky jsou ideální pro ty, kteří trpí alergiemi na různé chemikálie.

Nejznámější metody čištění koberců:

 1. Čpavek. Jako čistící prostředek se používá velmi dlouhou dobu. Během této doby, on se ukázal být efektivní a stal se velmi populární mezi hostesky. K přípravě se nalije do nádoby 500 ml vody, 10 ml amoniaku a 1 čajová lžička pracího prostředku. Složky se smísí, výsledná hmota se nanese na produkt a po několika minutách se koberec otře měkkým vlasovým kartáčkem a přebytečné médium a nečistoty se odstraní vysavačem.
 2. Jedlá soda. Najdete ji v každé kuchyni. Umí nejen umýt nádobí, ale také vyčistit koberce. Pro tuto soduposypeme kontaminovanými místy nebo levými skvrnami a pak inkubujeme 30 minut. Po uplynutí této doby se sypká složka sebere pomocí vysavače. Pokud uděláte všechno správně a počkáte na nezbytnou dobu, pak soda absorbuje nečistoty a absorbuje všechny nepříjemné pachy.
 3. Citronová šťáva. Tento lidový lék se používá pouze v případech, kdy potřebujete odstranit staré skvrny. K tomu vezměte zralý citron a nakrájejte na polovinu. Pak z něj vytlačte maximální možné množství šťávy. Neředí se a v čisté formě se nanáší na skvrnu, kterou je obtížné odstranit. Po asi 2 hodinách se koberec ošetří parním čističem nebo se otře vlhkým kartáčkem. Je důležité odstranit veškerou šťávu, protože po několika hodinách bude lepkavá a přiláká ještě více nečistot.
 4. Mýdlo na prádlo. Takový účinný nástroj bude dobře zvládat jakékoliv znečištění. Mýdlo se třese na jemném struhadle a nalije se do kbelíku s teplou vodou (poměr je 5 g na 500 ml). Výsledná zakalená směs se jemně nanese na koberec a po 10 minutách se odstraní měkkým kartáčkem. Poté se opakují všechny stejné akce, dokud není koberec čistý.
 5. Ocet. Tato látka je schopna se vyrovnat pouze s čerstvými skvrnami, ale je mnohem lepší než nejdražší chemikálie. Pro odstranění nečistot smíchejte 2 polévkové lžíce octa s 0,5 litry vody. Ve vytvořené tekutině navlhčete kartáč a otřete skvrnu. Jedinou nevýhodou je nepříjemný zápach, který zmizí po prvním větrání místnosti.
 6. Sníh. Tento způsob čištění koberců je k dispozici pouze v chladném období. Vrací nejen starý vzhled karuselu, ale také příjemnou mrazivou vůni. Pro čištění provádějte koberec na ulici a nasaďte čistý sníh. Pak vezmou speciální šlehač a jednoduchou tyč a opatrně zaklepou na zadní stranu výrobku. Po dokončení této operace se koberec otočí a špinavý sníh se zamotá. Palác visí na speciální příčce a vyřazuje zbývající prach. Jakmile je výrobek vnesen do domu nebo bytu, okamžitě se rozloží na podlahu a nechá se zcela vyschnout před vlhkostí. Poté se dodatečně vyčistí vysavačem.

Účinný parní čistič

Nejjednodušší způsob, jak se zbavit nečistot a prachu na koberci, je použití parního čističe. Toto zařízení ohřívá vodu a mění ji na páru, což ovlivňuje produkt. Výsledkem práce je změkčení odolných skvrn a následné jednoduché odstranění.

Parní čistič lze použít k čištění koberců s výjimkou vlny. Další důležité pravidlo používání tohoto zařízení vylučuje jeho provoz ve vlhké a chladné místnosti. V opačném případě se na koberci může objevit nepříjemný, zatuchlý zápach a jeho odstranění je poměrně problematické.

Proces použití parního čističe je velmi jednoduchý a sestává z následujících kroků:

 1. Se špinavým kobercem odstraňte všechny cizí předměty. Protože zařízení je velmi horké a produkuje proudhorká pára, je nutné vyloučit přístup k pracovnímu zařízení dětí a domácích zvířat.
 2. Voda se nalije do speciální nádoby. Jeho teplota může být jakákoliv, ale použití zahřáté kapaliny pomůže snížit dobu strávenou při práci.
 3. Zapněte přístroj a vyčistěte koberec od vzdáleného rohu místnosti.
 4. Nejprve použijte kartáč, který je určen k zachycení prachu ze základny.
 5. Jakmile jsou nečistoty kompletně shromážděny, zahrňte režim přívodu páry tak, aby se koberec ze svého nárazu příliš nezmočil.
 6. Upravený čistič páry znovu očistěte od znečištění.
 7. Zpracovaný výrobek se nechá zcela zaschnout. Je zakázáno provádět pouze další čistící opatření, ale také chodit po koberci.

Péče o výrobek doma

Je obtížné čistit koberec před nečistotami a prachem vlastníma rukama, proto je lepší pravidelně provádět opatření, aby se o něj postaralo. Pomohou neustále udržovat produkt ve své čisté formě a eliminují potřebu odstraňovat stará místa.

Základní pravidla pro péči o koberce:

 1. Koberec je nutné vysát 2 až 4 krát týdně. Frekvence tohoto postupu závisí nejen na velikosti hromady, vlastnostech materiálu, ale také na přítomnosti malých dětí a domácích zvířat v místnosti.
 2. Odborníci doporučují dvakrát za rok porazit koberec pod širým nebem. Jedna z těchto událostí je nutnostístrávit v zimě, protože během tohoto období je možné dodatečně čistit přírodní produkt se sněhem.
 3. Vyčištění starých skvrn je mnohem obtížnější než čerstvé. Proto je nutné znečištění co nejrychleji promýt a odbarvit. Poslední operace se provádí pouze s lehkými koberci.
 4. Během mytí je zakázáno používat kartáče s tvrdým vlasem a provádět pohyby „proti vlně“. Jinak budou trpět nejen vlákna výrobku, ale také jeho vzhled.
 5. Před použitím chemického roztoku nebo přírodního prostředku je nutné ověřit jeho účinek na dráhu. Chcete-li to provést, invertujte produkt a ošetřete vybranou oblast vybraným nástrojem. Pokud po takovém čištění koberec neztratil svůj jas a nezměnil barvu, pak můžeme bezpečně začít zpracovávat přední stranu.
 6. Ani velmi špinavý koberec není třeba čistit horkou vodou. Díky vysoké teplotě mohou vlákna ztrácet své vlastnosti a přeměnit krásný výrobek na starý karusel.
 7. Pokud by při čištění výrobku došlo k náhodnému rozlití vody, je nutné ji odnést na čerstvý vzduch a zavěsit na větvi stromu nebo na speciální příčku. Jakmile je koberec suchý, můžete jej ihned přivést do bytu nebo domu.

Čištění koberců doma je považováno za obtížný úkol, který vyžaduje zvláštní péči a pozornost. Pokud tuto práci provedete správně a zohledníte všechna doporučení odborníků, můžete výrobek vrátitpůvodní krásu a vyhnout se škodám.