Jak rychle a snadno vyčistit svíčku z vosku

Velmi často, když svíčka shoří, parafín je tvořen ve svícnu. Mnoho lidí si myslí, že není odstraněna a vyhodit zařízení pro svíčky. Ve skutečnosti bude vosk snadno zmizet z povrchu, stačí znát některé nuance.

Níže jsou uvedeny nejúčinnější způsoby odstraňování vosku ze svícnu.

Metody odstraňování vosku

Materiál použitý k výrobě svícnu je odlišný. To může být slitina kovů: mosaz nebo bronz. Produkt je často pokryt zlatým listem. Při čištění práškem může být takový povlak poškozen, popraskán. Mnoho lidí upřednostňuje keramické svícny, v interiéru vypadají krásné nebo lakonické a nevyžadují pečlivou údržbu. Vosk je snadněji odstranitelný z keramiky než z kovových povrchů. Navíc cena keramického svícnu je mnohem levnější než kovová.

Vosk je rostlinná hmota složená z esterů mastných kyselin. Je citlivý na teplotu, taví se při zahřátí a nabírá kapalnou formu. Vosk se nerozpouští ve vodě, pokud se na jeho povrch aplikují vodní kapkysklouzněte dolů. Sloučenina může být zničena teplem nebo povrchově aktivními látkami.

Zápasy nebo párátko

Pokud je svícen vyroben ze skla nebo jiného udržitelného materiálu, můžete vosk oškrábat párátkem nebo utěrkou. Parafinové částice jsou dobře za zdí s pomocí mechanického nárazu, který je na ně aplikován. Tato metoda je vhodná pro odstraňování malých ploch vosku. Takový zápas pomůže dostat se na nejpřístupnější místa: ohyby, kudrlinky. Výsledkem je, že svícen je vyčištěn a má původní vzhled.

Teplá voda a prášek

Vlivem zvýšené teploty se vosk stává měkkým a plastickým. Tato vlastnost se používá k odstranění z povrchu svícnu. Je důležité si uvědomit, že ne všechny svícny tolerují kontakt s vodou. Kovové výrobky při interakci s vodním prostředím začínají rzi. Vzniká koroze a svícen bude poškozen.

Předmět se umístí pod proud horké vody o teplotě 50-60 ° C a udržuje se několik minut, dokud parafín nezmäkne. Pokud je množství vosku velké, bude to trvat dlouho. Odstraňte parafínový vosk z teplého svícnu pomocí tenkého předmětu, například párátka. Zbytky vosku se odstraňují běžným práškovým detergentem. Obsahuje účinné látky, které ničí lipidový komplex.

Mikrovlnná trouba a hadr

V případě, kdy je svícen vyroben ze skla, může být v mikrovlnné troubě zahříván po dobu 20–30 sekund. Pokud je přístroj vyroben z kovu, pak se zahřívá v troubě. Topení je prováděno opatrně a na krátkou dobu. Ohřátý předmět se rychle odstraní a roztavený parafín se odstraní čistou suchou látkou. Tato metoda je jedním z nejúčinnějších, ale vyžaduje extrémní opatrnost při zahřívání.

Prostředek na mytí nádobí

V mycí kapalině pro nádobí existují ve směsi sloučeniny, které ničí strukturu tuků. Tato metoda je vhodná pro svícny z citlivých materiálů, jako je bronz nebo mosaz. Pokud na takových výrobcích používáte mechanické čištění, může dojít k poškrábání kovového povrchu. Svícen je namočený, aby se odstranil vosk v teplé vodě. Nasaďte si houbu několik kapek pracího prostředku a lehce aplikujte na problémové oblasti. Můžete použít štětec, ale pouze s měkkým zdřímnutím. Vosk je odstraněn z povrchu svícnu a svítidlo samotné vypadá jako nové.

Mraznička

Tato metoda je určena pro svícny, které se bojí vody. Zařízení pro svíčky na několik hodin v mrazáku. Po čase položku odeberte. Vosk se snadno čistí bez zanechání stop. Pro větší účinnost této metody se navrhuje, aby se svícen před zmrazením naplnil teplou vodou.vložte do mrazáku na 2-3 hodiny. Poté se odstraní led spolu s parafinovým zbytkem.

Fen

Použití vysoušeče vlasů se vztahuje na tepelnou metodu vystavení vosku. Výrobek se několik minut zahřívá horkým vzduchem, poté se roztavený vosk odstraní čistým suchým hadříkem. Vysoušeč vlasů musí být v blízkosti objektu. Tato metoda je výhodná, protože horký vzduch proniká do těžko přístupných míst a vytváří taveninu parafinu.

Obecná doporučení pro čištění

  • Když svíčka hoří, není nutné čekat na její úplné spalování. Odstraňuje se, když je úroveň svíčky již minimální. V tomto případě bude mít znečištění malou plochu a nemusíte škrábnout mražený voskový vosk na základně svícnu.
  • Nůž a jiné ostré předměty by se neměly používat, poškrábají povrch. Svícen bude poškozen a může být vyhozen.
  • V obtížných případech, kdy zařízení nelze podrobit žádnému z popsaných způsobů čištění, se použije speciální kapalina - Asidol. Prodává se v domácnosti. Cena tekutiny je 100 rublů. Prostředky jsou určeny pro likvidaci mastného znečištění, oxidovaných filmů na kovových površích. Asidol dokonce čistí malou korozi. Je důležité si uvědomit, že práce s nástrojem by měla být prováděna v ochranných rukavicích a ve větraném prostoru. Složení kapaliny zahrnuječpavek, má ostrý zápach. Kapalina se nalije do svícnu a nechá se působit 5-10 minut, pak se zbytky odčerpají spolu s kousky vosku extrahovaného. Asidol pomůže vyčistit produkt z parafinových sloučenin. Navíc dodá povrchu svícnu extra lesk a krásu.
  • Pokud je tepelné zpracování používáno s fénem nebo troubou, může sklo prasknout. Sklo netoleruje vysoké teploty. Proto se zahřívání provádí při minimálním zvýšení na 50-60 stupňů s otevřenou troubou nebo v určité vzdálenosti při použití vysoušeče vlasů.