Jak rychle a správně čistit kuchyň: efektivní tipy

Čištění kuchyně není jen mytí nádobí a podlahy: aby se zbavila kuchyně špíny, nepříjemných pachů a varných stop, je nutné vyčistit všechny povrchy a skříně, varnou zónu, instalatérské plochy a dokonce i osvětlení. Pro rychlou a účinnou demontáž celé kuchyně je nutné ji rozdělit do zón a postupně odstranit každou zónu. To je nejvíce racionální přístup k čištění kuchyně.

Denní úklid kuchyně

Mnozí jsou zvyklí věnovat jeden den, například v sobotu, a věnují ho zcela při čištění kuchyně. Ale pokud ho budete udržovat v čistotě každý den, bude pro vás jednodušší udělat obecné čištění kuchyně. Podpora denní čistoty zahrnuje úklid všech pracovníků.povrchy - stačí na ně chodit hadříkem a saponátem.

Po vaření stále máme spoustu špinavých jídel. Racionálním způsobem je zaplnit dřez horkou vodou a saponátem, a pak, jak se objeví špinavé nádobí, dejte to tam. Zatímco vaříte, budete namočit pokrmy a vše, co musíte udělat, je opláchnout.

Další každodenní úkol, který vám ušetří čas, je revize chladničky: odstranit všechny zkažené potraviny a zbytky jídla. Pokud vyjmete chladničku každý den po dobu 2-3 minut, pak bude mnohem snazší ji umýt při běžném čištění v kuchyni.

Jedním z nejobtížnějších úkolů je vyčistit tukovou desku, spálené zbytky potravin. Pro usnadnění vašeho úkolu, denně po každém vaření, otřete kamna: a pracovní plochu a boční stěny. Pokud jste v troubě něco upečli, otřete ji uvnitř a ven.

Měsíční úklid kuchyně

Jednou za měsíc zajistěte vážné "umyvadlo" chladničky a mrazničky. Položte jídlo, vyjměte všechny police a zásuvky, rozmrazte chladničku, omyjte ji.

Pokud troubu používáte často, můžete si ji jednou měsíčně domluvit. K tomu použijte prostředek pro čištění trouby.

Jednou měsíčně proveďte úplnou revizi v šatnách a policích: osvobodte je od starých plechovek, výrobků, prázdných obalů. Poličky otřete vlhkým hadříkem. Vyjmutím skříněk otevřete všechny dveře tak, aby byly větrané.

Měsíčněje nutné udržovat čistotu v kanálech - to je ochrání před ucpáním. V současné době existuje velký výběr chemických látek pro domácnost, takže není těžké vybrat si účinný nástroj.

Jednou měsíčně je nutné podlahu a základní desku vyčistit. Mokré čištění provádí každých pár dní. Měsíční čištění čistí podlahu ručně štětcem a čisticím prostředkem. Umyjte nejen podlahu a sokl, ale také povrch pod skříněmi, bateriemi apod.

Obecné čištění

Jak tedy začneme obecné čištění? Začněte s čištěním místnosti, to znamená, že se musíte zbavit veškerého přebytku. Jistě v kuchyni tam jsou nahromaděné zbytečné předměty: tašky, papír, prázdné plechovky, láhve a nádoby, šeky, zbytky jídla atd. Po uvolnění prostoru budete dělat polovinu práce a místnost bude prostornější a lehčí.

Druhým krokem je mytí všech nádobí, které se nahromadily ve dřezu a na stole. Pak musíte provést audit skříňky a police, sbírat všechny přebytečné a vyjměte odpadky. Toto je přípravná fáze, po které začnete s čistěním.

Velké praní

Záclony, záclony, kuchyňské utěrky, rukavice a všechny textilie, které máte v kuchyni, musí být vloženy do pračky.

Rada !

Předem rezervovat druhou sadu kuchyňských textilií, které budete používat, zatímco první je v mytí.

Ubrus na stole by měl být také umyt. Udělej to pravidlo, aby umýt kuchyňské textilie jednou týdně. Po umytí výrobkuje nutné mrtvice - protože chceme, aby naše kuchyně byla nejen čistá, ale také krásná.

Nádobí

Při běžném čištění dbejte na to, abyste se ujistili o nádobí. A to není o mytí, ale o důkladném čištění: musí se očistit od plaku, aby se vrátila k její záři a čistotě. Jedlé nečistoty lze čistit obyčejnou sódou.

Tip!

Je-li na nádobí, které bylo vytvrzeno a je obtížné čistit, mastné usazeniny, lze jej nejprve překonat kyselinou citrónovou a poté čisticím prostředkem.

Máte-li myčku, bude pro vás mnohem snazší: zjednodušíte úkol vložením všech nádobí do stroje.

Lednička

Pokud jste provedli každodenní revizi chladničky, pak jste vám usnadnili všeobecné čištění. Pokud ne, pak se musíte opatrně podívat do lednice: je nějaké zapomenuté zbytky jídla, zkažené jídlo, jídlo, které vypršelo?

Plán čištění chladniček:

 1. Chladnička by měla být důkladně omyta: všechny zásuvky, skleněné police, čerstvé prostory, speciální přihrádky.
 2. Použijte houbu s čisticím prostředkem pro procházení celým vnitřním povrchem chladničky.
 3. Po setření suchým hadříkem, aby nezůstaly žádné skvrny.
 4. Vyjmenujte výrobky. Uvnitř chladničky pošlete potraviny podléhající zkáze. Pokud jsou některé výrobky skladovány v rozbaleném stavu, vložte je do speciálních nádob pro skladování potravin.
 5. Požadovánotřídit zeleninu: pokud je zelenina s příznaky hnijící, mokré, pak by měly být sušené a vyčištěné.

Instalatérská oblast

Při všeobecném čištění by měla být věnována pozornost také instalatérské oblasti: je nutné vyčistit odtoky, vyčistit plochu plaku.

Mytí dřezu

Umyvadlo musí být dobře očištěno od nečistot a dezinfikováno. Chcete-li to provést, použijte železnou škrabku nejprve projít místa se starými skvrnami a kvetou, pak použít speciální čistič na dřez a projít celým dřezem. Umyjte umyvadlo horkou vodou. Tak snadno odstraníte nečistoty a mastnotu.

Jsou-li v mixéru minerální usazeniny, můžete připravit roztok vody a octa, nalijte na něj mixér a kartáčkem vyčistit kartáčkem na zuby - to vám pomůže dostat se na těžko dostupná místa.

Čištění potrubí

Trubky se musí čistit měsíčně speciálními chemikáliemi. To se provádí i v případě, že nedochází k ucpání: to pomůže zabránit zablokování a nepříjemným pachům. Můžete použít jakoukoliv alkalickou chemii nebo vytvořit roztok sody a octa, smíchané ve stejném množství. Nezapomeňte však, že takové řešení je účinné pro odstranění nestabilních řešení.

Prostor pro vaření

Zvláštní pozornost věnujeme varné zóně - to je nejšpinavější místo v naší kuchyni. Je nutné vyčistit sporák, troubu, odsavač par. Pokud existují další domácí spotřebiče pro vaření, například mikrovlnná trouba a pomalý sporák, pakje nutné jej vyčistit.

Čištění sporáku

Úklidový plán:

 1. Je-li sporák plynový, je nutné hořáky vyjmout z hořáku a umyjte je houbou namočenou v teplé vodě a mýdlu. Pokud jsou kamna elektrická, musí být hořáky jednoduše otřeny vlhkou houbou.
 2. Pracovní plocha desky musí být promyta houbou a speciálním detergentem.
 3. Nepřehlížejte na desky rukojeti: pokud jsou odstraněny, musí být odstraněny a ponořeny do teplé vody s detergentem. Pokud nejsou rukojeti odstraněny, lze je vyčistit škrabkou a otřít vlhkou houbou a čisticím prostředkem.
 4. Pokud mají pera trvalé nečistoty, které se neodmyjí, vytvořte roztok stejného množství vody a kapalného amoniaku. Ponořte do roztoku starý zubní kartáček a pak rukojeť vyčistěte.

Odstraňte mastnotu a prach z krytu

Pokud je v kuchyni kapuce, věnujte jí pozornost. Udělejte teplý mýdlový roztok, vyjměte filtry a ponořte je do roztoku. Pomocí houby ponořené v roztoku otřete vnější stranu kapoty. Pak jděte po ní suchým hadříkem. Filtry musí být vysušeny a poté zasunuty zpět.

Čištění trouby

Pokud na vnitřních plochách trouby nejsou žádné trvalé, staré nečistoty, můžete je vyčistit běžným mycím prostředkem. Nalijte teplou vodu a saponát do misky, navlhčete houbu a otřete troubu uvnitř a ven.

Jsou-li v troubě lepící kusy,které nelze odstranit, je možné připravit roztok soli, sody a vody. Pasta se aplikuje na nečistoty, nechte hodinu, pak seškrabte škrabkou a otřete povrch vlhkou houbou.

Deska stolu

Způsob čištění stolu závisí na materiálu, ze kterého je vyroben: keramické dlaždice, laminované desky, umělý kámen, přírodní kámen, dřevo. Pokud je deska stolu potažena jemnou keramickou dlažbou, lze ji použít k vyčištění: můžete ji použít k odstranění postřiku mastnoty a vodního kamene.

Rada !

Po otírání povrchu suchým hadříkem, aby nezůstaly žádné skvrny.

U jiných povrchů vyberte nástroj, který je speciálně navržen pro tento materiál. Mnoho kuchyňských dezinfekčních prostředků obsahuje chlor, ale není vhodné pro všechny materiály. V tomto případě můžete vytvořit slabý roztok octa a otřete desku s desinfekcí.

Nezapomeňte na nohy stolů: otřete je mýdlovou vodou, protože tam se hromadí nečistoty.

Skříně a jejich obsah

Během běžného čištění se ujistěte, že jste zkontrolovali kuchyňské skříně. Pokud jste během týdenního úklidu prosévali obsah, pak skříně pouze otřete. Vyprázdněte je z talířů, šálků a dalšího kuchyňského nádobí a pak je otřete hadříkem navlhčeným v mýdlové vodě. Ujistěte se, že je otřete suchým hadříkem tak, aby nevytvořená forma.

Vnější povrchy musí být očištěny od lepeného maziva a nečistot. V závislosti na materiálu se to provádí vhodnými domácími chemikáliemi. Buďte opatrní se skříňkami ze dřeva - pro ně musíte vybrat speciální nástroj.

Při pohledu přes obsah skříňek věnujte zvláštní pozornost prostoru s kořením: obvykle se tam hromadí prázdné sklenice a pytle koření.

Domácí spotřebiče

Obvykle nejsou kamna pouze domácími spotřebiči pro vaření potravin: myčkou na nádobí, mikrovlnnou troubou, pomalým vařičem, varnou konvicí - to vše vyžaduje také pozornost. Například mikrovlnná trouba. Venku otřete vlhkou houbou namočenou v mýdlové vodě. K jeho vyčištění uvnitř můžete použít také mýdlový roztok, pokud není znečištěno těžkým znečištěním, nebo roztok kyseliny citrónové. Roztok se provádí takto: 1 lžíce naředěná ve 400 ml vody, roztok se nalije do nádoby, vloží se do komory, zapne se mikrovlnná trouba po dobu 2-3 minut.

Nezapomeňte na malé domácí spotřebiče: konvice na čištění vody, toustovače, varné konvice. Za prvé, stačí je otřít vlhkým hadříkem a pak projít se speciálním čistícím prostředkem, abyste se zbavili plaku. Pamatujte, že čajové konvice je třeba odvápnit: lze to provést běžnou kyselinou citrónovou. Kyselina se nalije do konvice, pak se vaří.

Zdroje světla a tepla

Okna, lustry a lampy, baterie nebo topeníspotřebiče - to vše nelze při běžném čištění přehlédnout.

Mytí oken

Nejprve musí být sklo očištěno od prachu, pro který můžete použít hadřík namočenı ve vodě a poté otřete sklenici dalším čistým hadrem se speciálním čističem oken. Pokud takový nástroj není k dispozici, pak můžete vytvořit octový roztok: sklenici octa zředěného v litru vody.

Prach vytřete z prachu a poté omyjte mýdlovou vodou.

Mytí baterií

Baterie je obvykle během čištění věnována nejméně pozornosti, ale budete překvapeni, když zjistíte, kolik nečistot se hromadí nejen pod baterií, ale také v mezerách mezi nimi. Nejjednodušší způsob, jak odstranit odpadky, je vysavač s tenkou tryskou.

Očistěte povrch baterie vlhkým hadříkem a saponátem. Kontaminace mezi komorami může být vyčištěna štětcem namočeným v pěně.

​​

Čištění lustrů

Svítidla a lustr se musí nejprve otřít suchým hadříkem. Pokud dojde ke znečištění, lampa, odpojená od napájení, otřete hadříkem navlhčeným v mýdlové vodě.

Pokud jde o lustr, musíte s ním být opatrný. Obvykle se pro čištění lustru používají speciální aerosoly: vyberte si produkt podle materiálu, ze kterého je lustr vyroben. Buďte obzvláště opatrní u kovových částí: aerosoly, které jsou určeny pro křišťálové lustry, je mohou poškodit.

Paul

Čištěnípodlaha - poslední etapa všeobecného čištění. Pokud stačí umýt podlahu při každodenním čištění, pak se obecné čištění provádí v několika fázích:

 1. V první fázi, s použitím vysavače nebo běžného koště, smetou všechny nečistoty, úlomky a drobky.
 2. Druhou fází je mokré čištění. V této fázi musí být podlaha umývána "aby svítila". To se provádí ručně štětcem a detergentem. Pamatujte, že detergent se volí podle typu nátěru. Buďte obzvláště opatrní při laminátových a parketových podlahách: vyžadují speciální čisticí prostředky.
 3. Do mokrého čištění na všech, dokonce i na nejvíce nepřístupných místech: rohy, sokly, prostor pod dřezem, lednice, stůl, baterie.
 4. Pokud podlaha vyžaduje suchost, je nutné po mokrém čištění dodatečně chodit po podlaze suchým hadříkem.

Útulná atmosféra

Čištění je u konce. Nyní se musíte podívat do kuchyně, aniž byste ztratili jediný detail:

 1. Jsou dveře očištěny, vnější povrchy, plochy za kuchyňskými linkami, nástěnné police?
 2. Už jste důkladně otřel všechny dřevěné prvky? Například dřevěné prkénko. Je nutné ho nejen denně utírat, ale také čistit od starých skvrn. To lze provést s pastou ze sody a soli: smíchejte je ve stejných částech, zřeďte vodou, vyčistěte desku.
 3. Už jste věnovali pozornost dlažbě a zejména jejím spojům a švům? Pokud vidíte znečištění tam, ten starý přijde na záchranu.zubní kartáček, který vám již pomohl při čištění: použijte sodu nebo ocet, aby změkčil nečistoty, a pak jej vyčistěte štětcem s čisticím prostředkem.

Takže všechno svítí a svítí čistotou. Zůstala nejpříjemnější část - založení komfortu a krásy. Rozložte čerstvé, čisté ubrusy, ubrousky a ručníky. Na oknech zářící čistě visí závěsy. Vyhoďte staré houby a hadry, nahraďte je novými.

Na jídelní stůl položte nové ubrousky. Ozdobte stůl vázou s květinami nebo ovocem. Čistý, zářivý prostor bude skutečně útulný a útulný!

Domácí prostředky pro čištění a nepříjemné pachy

Mnozí lidé neradi používají domácí chemikálie, preferují domácí prostředky pro boj proti znečištění a nepříjemným pachům. Například:

 1. Varná sůl. Mastné usazeniny z plastových povrchů lze čistit běžnou solí. K tomu, v jednom litru teplé vody zředit 5 lžíce soli. Tento roztok se používá k mytí plastových povrchů vrstvou tuku.
 2. Čpavek. Trvalé mastné usazeniny z dlaždic, dřevěných povrchů, laminátu lze umýt čpavkem. K tomu, ve dvou sklenicích vody zředěné lžičkou jakéhokoli detergentu a lžíce alkoholu. Znečištěný povrch otřete.
 3. Stolní ocet. To je nejznámější způsob boje proti nepříjemným pachům v kuchyni, stejně jako dezinfikování povrchů stolu, desek, prken. Koncentrace roztoku závisí na stupniznečištění: jen odstranit nepříjemný zápach, stačí přidat lžíci octa na sklenici vody a zalijeme do nádoby se sprejem. Tento roztok může pokropit jakýkoliv povrch nepříjemným zápachem. Pokud je kontaminace perzistentní, může být do sklenice vody přidáno sklenice octa s tímto roztokem k ošetření povrchu.

Závěr

Pokud provedete obecný plán čištění, rozdělte jej do etap, pak nebude odstraněno způsobemobtížným a po dlouhou dobu, jak si představujeme. Rozdělte kuchyň do zón a vyčistěte každou zónu v plánovaném pořadí. Pamatujte, že snadné denní čištění vám usnadní získání obecného. Tipy, které čtete, vám pomohou rychle a efektivně zvládnout čištění!