Jak sdílet domácí práce?

Prakticky v každé rodině v jednom nebo druhém období vznikají spory o rozdělení povinností domácnosti. Každý z manželů věří, že to bylo na jeho ramenou, že celá tvrdá práce padla. Je možné tento problém vyřešit klidně? Zkusme na to přijít.

Povinnosti žen a mužů

Bývalo to jednoduché: ženy vaří, čistí, starají se o děti, kupují nezbytné výrobky a muži vydělávají peníze, kladivem a odpadky.

Ve většině rodin je nyní povinnost doplnit rodinný rozpočet uložena oběma manželům. V této souvislosti ženy začínají nesnášet, že nemají čas vařit večeři a obnovit pořádek, a obecně se zajímalo, co její manžel vzal, aby to všechno udělala. Zpočátku se malé výčitky na základě rozdělení povinností mohou rozvinout do neřešitelného konfliktu. Jak se tomu vyhnout?

Vyjednáváme „na břehu“

Zatímco problémy dosud nevznikly, je pro manžele velmi důležité diskutovat o tématu oddělení funkcí. Stojí za to začít s příběhem každého člověka o tom, jak byly povinnosti rozděleny do rodiny jeho rodičů a co by chtěl přenést z takové struktury do své rodiny. Samozřejmě, v ideálním případě, pokud se spojí jak děj stavby rodinného života, tak by se měly objevit problémy.

Tip!

Není-li podání manželů o rozdělení povinností drasticky sblíženo, pak stojí za to napsat celý seznam prací v domácnosti písemně, spočítat jejich počet a rozdělit je mezi manžele.

Každá položka bude vyžadovat samostatnou diskusi, obě strany musí být připraveny na kompromis. Následně musí být výsledný seznam zavěšen na prominentním místě.

Co mám dělat, pokud jeden z manželů neplní své povinnosti?

Vypsat seznam není příliš obtížné, je obtížné jej dodržet. Uvažujme o nejdůležitější věci - pokud někdo zapomněl na případy ze svého seznamu - není nutné na tomto základě pořádat skandál a obecně mu věnovat pozornost. Jen druhý manžel by neměl dělat něco pro druhého. Například manželka neplnila svou povinnost vyjmout odpadky. Můj manžel to pro ni nemusí dělat. Teprve pak může být „líný“ sám schopen si všimnout jejich „porušení“. V opačném případě bude povinnost vyjmout odpadky plynout hladce k manželovi.

Tip!

Pokud jeden z manželů chápe, že některé z přidělených povinností vůbec nejde, pak je třeba určitě projednat a opravit existující seznam, v čemž by se mělo něco změnit.

Postupně se bude podíl jeho práce na domácnosti stát zvykem. Musíme však pochopit, že se to nestane během jednoho dne, a buďte trpěliví procesem.

Děti musí být v souladu se svým věkem také zapojeny do domácích prací, aby jim přidělily v seznamu domácích prací.jednotlivých položek.

Zavedení takového řádu v jedné z oblastí vašeho rodinného života učiní tento život mnohem příjemnějším!