Jak se škrábat plast od skotské: efektivní jednoduché způsoby

Oplach lepicí pásky z plastového okna není snadný úkol, zvláště pokud je starý. Odstranění oboustranné pásky je ještě obtížnější: na ní je spousta lepicí hmoty, která může pevně vyschnout. Neměli byste zoufat: s trpělivostí, časem a různými prostředky, můžete vydrhnout veškeré suché lepidlo z plastu.

Uplatnění populárních metod odstraňování pásek

Existuje několik nástrojů, které pomohou odstranit lepicí pásku z plastových oken :

 • další lepicí páska;
 • rostlinný olej;
 • alkoholový roztok;
 • klerická guma;
 • jednoduchý roztok mýdla;
 • myčky nádobí;
 • vysoušeč vlasů nebo parní generátor;
 • formulace na bázi jedlého octa;
 • melaminová houba;
 • soda.

Lepicí páska

Chcete-li vyčistit lepicí pásku nalevo od okna, pomůže vám stejná lepicí páska. Je nutné řezat malý kus, připevnit ho na místo se suchým lepidlem a ostřeodtrhnout Pokud nebylo možné odlupovat nečistoty poprvé, je možné manipulaci opakovat, po které se zbývající nečistoty mohou opláchnout teplou vodou (nikoli vařící vodou).

Slunečnicový olej

Jakýkoli druh rostlinného oleje se může vyrovnat s lepicí páskou. Musíme si vzít houbičku, navlhčit ji v olejovém roztoku a hojně vyfouknout celou oblast. Po 10-15 minutách se na místě kontaminace objeví tekutý kaše. Odstraňuje se suchým ručníkem z papíru.

Roztok alkoholu

Lékárenský alkoholický roztok dobře čistí lepicí pásku. Mohou odstranit nejen lepidlo, ale také skvrny od skotské. Plast se zpracovává vatovým tamponem navlhčeným v alkoholovém roztoku. Před manipulací proveďte zkušební aplikaci: existují typy plastů, které netolerují působení složení alkoholu. Pokud povrch nezměnil barvu a tvar, odstraňte zbytky pásky a stopy lepicí pásky na plastu.

Kancelářská guma

Jsou-li lepidlo a starý materiál malé, snadno se odstraní gumou. Zbytky odření se otírají gumou a jemně se odstraňují měkkým hadříkem. K tomuto účelu můžete použít vlhkou ubrousek.

Tip!

Při neexistenci účinku pomůže vrták, který se nosí, pomoci vyrovnat se s problémem.gumová tryska.

Mýdlo a myčky

Mýdlový roztok je jednoduchý a účinný prostředek k odstranění lepicí pásky. Mýdlový roztok se používá s těmi případy, kdy jsou stopy skotské šťávy čerstvé a ještě nemají čas sušit. Lepkavé místo navlhčené velkým množstvím roztoku, pak ošetřené houbou. Po odstranění zbytků lepkavé látky omyjte mýdlo teplou vodou.

Prací prostředky a tekuté čisticí prostředky se používají stejným způsobem jako běžné mýdlové roztoky. Trochu kapaliny se rozpustí v teplé vodě, dokud se neobjeví pěna, pak se nanese houbou na kontaminované oblasti a opláchne teplou vodou. Protože tyto látky mají téměř vždy vysokou koncentraci, jejich spotřeba bude minimální. Stačí jen několik kapek tekutého mýdla rozpustit v nádobě s vodou.

Topení s fénem nebo parním generátorem

Metoda vytápění se často používá v kosmetických opravách. Nejčastěji používané:

 • stavební sušička;
 • domácí vysoušeč vlasů, který suší vlasy;
 • různé typy parních generátorů.

Vysoušeč vlasů by měl být používán pouze tehdy, jsou-li jiné metody neúčinné. Vysoké teploty mohou vést k plastické deformaci. Při zahřívání by vzdálenost mezi vysoušečem vlasů (nebo parním generátorem) a povrchem, který má být ošetřován, neměla překročit 15-20 cm, čas od času byste měli zkontrolovat úroveň změkčení lepidla a pásky, včas je odstranit měkkým hadříkem nebo vlhkým hadříkem.

Někdy po změkčenívoda nestačí. Po zahřátí použijte roztok mýdla a zbytky skvrny omyjte teplou vodou.

Ocot a roztok mýdlo-octové kyseliny

Obyčejný stolní ocet pomůže otřít lepicí pásku z plastu. V nezředěné formě rychle odstraňuje veškerou kontaminaci. Koncentrovaná látka se nanese na houbu a začne se třepet, dokud se zcela nerozpustí. Po vyčištění se zbytky octa omyjí měkkým hadříkem namočeným v teplé vodě.

Acetický mýdlový roztok pomůže odstranit stopy lepicí pásky z plastového povrchu. K přípravě je třeba vzít 300 ml vody a 60 g octa, pak přidejte několik kapek tekutého mýdla do kompozice. Kontaminace se odstraní hadříkem, kruhovým pohybem. Není nutné dlouho mýt: je lepší chvíli počkat, dokud směs nerozpustí zbytky vysušeného lepidla. Po 10 až 15 minutách se kapalný kaše odstraní. Používejte ocet pouze na bílém povrchu: barevný plast může rychle vyblednout.

Melaminová houba

Melaminová houba účinně myje veškerou lepicí pásku z plastu. U lidí obdržela jméno „magická guma“, protože díky své pomoci můžete odstranit a oboustrannou pásku. Stačí jen namočit ve vodě a otřít znečištěná místa. Melaminová houba patří k jemným brusivům, která nepoškozují plastový povrch. Nelze však zpracovat skleněné, leštěné a natřené prvky.

Roztok sodovky

Soda častonádobí vyčistěte a umyjte. Neméně účinně umývá a lepí látky z okna. Odstraňte roztok sody může jen čerstvou pásku. Jedna polévková lžíce látky se smísí s vodou, aby se získala pastovitá hmota. Tato hmota rychle odstraňuje čerstvé nečistoty a nezanechává stopy. Jako melaminová houba je soda klasifikována jako jemná brusiva, která má vlastnosti rozpouštědel.

Použití speciálních nástrojů

Všechny speciální nástroje určené k odstranění nečistot jsou rozděleny do dvou skupin:

 • aktivní (jednat rychle a silně);
 • šetří (jedná se mírně).

Rozlišují se svým složením. Aktivní směsi se skládají z abrazivních a alkalických složek, které se nepoužívají pro leštěné a lakované povrchy. Existuje několik vhodných nástrojů:

 • Bingo. Dobře čistí normální a oboustrannou pásku. Uvolňovací forma - jemný prášek v granulích. Rozpustný ve vodě, prášek se stává pastou, konzistence zakysané smetany. Ve hmotě můžete vidět malé skvrny v podobě hrudek. Je to alkálie, která rozpouští lepidlo a pásku. Hlavní složky prášku Bingo jsou sublimované „bělost“ a soda;
 • „Mr. Proper“. Vyrábí se ve formě gelu, prášku nebo husté suspenze. Lze použít jakýkoliv druh PROPER, ale nejlepší je měkký prášek. Ve struktuře „Mr. Proper“ je měkké bělidlo. Jemně odstraňuje nečistoty ze znečištěného materiálupovrchy;
 • Kometa. Copes s mnoha druhy znečištění. Kromě bělidla obsahuje jemné křídové granule s mírným abrazivním účinkem.

Odstranění oboustranné a maskovací pásky

Oboustranná lepící páska z plastu není snadná. Stává se tak, že je pevně přilepen k povrchu a musí být velmi dlouho odtržen. Hlavním problémem jsou zbytky spojovacích prvků, které ne každá malta nebo prášek zvládne.

Oboustrannou pásku lze pokusit odstranit jakýmikoli prostředky, které již byly uvedeny. Nejprve musíte pochopit, zda plastový povrch vydrží vysoké teploty. Pokud je silná, zahřejte ji vysoušečem vlasů, odstraňte teplou pásku a zbytek lepidla otřete vlhkým hadříkem.

Poznámka!

Pokud plast není určen pro vysoký stupeň tepla, použijte slunečnicový olej. Po ošetření olejem zřeďte mýdlový roztok a odstraňte zbytky lepidla.

U malých velikostí spotřeby je přípustné použití benzínu nebo petroleje. Při jejich aplikaci je nutné zajistit, aby doba jejich kontaktu s plastem byla minimální. Jakmile se infuze začne rozpouštět, okamžitě se opláchne teplou vodou, aniž by se čekalo na benzínplast.

Maskovací páska není méně trvanlivá než oboustranná. Při demontáži se také používá několik nástrojů, které je spojují dohromady. Uživatelům online fór věnovaných domácímu životu se doporučuje používat produkt „Mr. Muscle“, který je vyráběn v oranžovém balení. Obsahuje alkohol a může otírat „komplexní“ typy skotů od prvního okamžiku.

K odstranění maskovací pásky můžete použít parní čistič nebo vysoušeč vlasů. Po zahřátí materiálu se změkčený kaše pečlivě vyčistí tenkou plastovou stěrkou. V obchodech se stavebním zbožím se nacházejí speciální čepele určené pro čištění plastových oken s dvojitým zasklením. Po zahřátí se také používají různé typy rozpouštědel na bázi antisilikonu a odmašťovadel.

V prodejnách automobilového zboží je nástroj nazvaný Defender. Je určen k čištění tmelů a lepidel ze strojů, ale perfektně se hodí i pro plastová okna. Jedinou nevýhodou Defenderu jsou vysoké náklady. Pokud potřebujete vyčistit velkou plochu, budete muset použít mnoho řešení.

Některé užitečné tipy

Některé užitečné tipy se mohou hodit při čištění povrchů. Pokud není vysoušeč vlasů, může být plast vystaven přímému slunečnímu světlu. To funguje, pokud okna čelí slunné straně a nejsou ve stínu po celou dobu. Na rozdíl od vysoušeče vlasů, který často přehřívá plast, sluneční paprsky postupně změknou lepidlo.Když se stane měkkým, jemně se čistí špachtlí a vodou.

Je-li lepidlo pevně přilepeno k oknu, je plast zpracován alkoholickým roztokem, inkubován po dobu 5-10 minut a praním nečistot měkkou houbou nebo látkou. Při odstraňování lepicí pásky z domácích spotřebičů se používají kachlové a keramické povlaky, alkohol nebo koncentrovaný ocet. Nekorodují nátěr stejně jako jiná řešení a díky svému praktickému použití pracují bezchybně.

Koncentrace alkoholového roztoku pro čištění může být 90 a 70%. Pokud je povrch bílý, bez nátěru, použijte koncentraci 90%. Je lepší zpracovat natřený rám se 70% alkoholem, po předchozím zkušebním použití.

Důležité!

Je lepší čistit hladké povrchy vatovými tampony, aby nedošlo k jejich poškrábání. Výstřední plast je dobré drhnout pomocí starého froté ručníku.

Se silnou přilnavostí roztoku alkoholového roztoku se v postřikovači shromáždí a pak se umístí na místo. Musíte počkat 5-10 minut a omýt zbytky vlhkého měkkého hadříku. Jemné povrchy jsou ošetřeny ultrafialovou lampou. To ohřívá lepidlo, stejně jako vysoušeč vlasů nebo slunce, ale to funguje bezpečně.

Pokud si koupíte nové domácí spotřebiče s nálepkou, požádejte prodejce, aby je odstranil. Prodejci v arzenálu mají vždy speciální spreje, aby odstranili lepicí pásku, samolepky a další typy samolepek.

Je lepší odstranit lepicí pásku a stopy, dokud nejsou čerstvé a nemají čas na zaschnutí. Čím starší páska a lepidlo, tím větší úsilípřipevněte k čištění. Při práci se starou páskou musíte být trpěliví a neschopní poškodit plast.