Jak se zbavit soli na boty a nevymazat barvu

Někdy jsou chodníky posypány solnými činidly. Oni jedí pryč led a chodci sklouznou méně na ledu, ale bílé skvrny se objeví na botách, které jsou těžko odstranitelné. Pokud nejsou boty a boty včas očištěny, sůl koroduje kůži, kůži, semiš a nubuk. Textura těchto materiálů je citlivá na agresivní látky. Čištění tvrdými kartáči zde nepomůže, protože na materiálu budou škrábance a po opuštění ulice se opět objeví bílé skvrny. Tam jsou domácí a profesionální nástroje pro čištění bot ze solných činidel.

Metody odstraňování domácí soli

Prvním známým lékem je ocet. Pro odstranění slaných skvrn by měl být bílý ocet smíchán s vodou v poměru 3: 1. Jeden měkký hadřík je ponořen do roztoku a boty se s ním zpracovávají, jemně se třou do míst znečištění. Po zmizení skvrn jinou měkkou látkou je povrch leštěn až do úplného vyschnutí.

Sůl ze bot můžete odstranit sedlovým mýdlem. Dobře se vyrovná se solí a jinými chemikáliemi. To je věřil, že sedlo mýdlo je tvrdý nástroj, který může otřít sůl spolu s barvou, ale to není pravda. Je vhodný pro všechny druhy kůže a kůžekoženka. Měkký hadřík nasycte vodou, ale nezvlhčujte ho hojně. Použijte vlhkou utěrku na mýdlo a pak aplikujte kompozici na boty nebo boty. Mýdlo je nutné rychle třít, aby se na povrchu boty vytvořila vrstva pěny. Položte pár pokrytý pěnou na podlahu a vyčkejte 2-3 minuty. Během této doby roztok mýdla vyčistí vyjmutou sůl. Zbývá ji odstranit vlhkým měkkým hadříkem. Po takovém čištění bude každý pár vypadat jako nový.

Dalším dobrým lékem je citronová šťáva. Zmáčkněte půl citronu a nakrájejte na plátky. Namočte hadry do šťávy a jemně otřete boty a pak je přirozeně osušte (nedávejte na baterii a nevyfoukejte). Proplach není nutný. Poté, co pára zaschne, rozprostřete ji smetanou.

Varování!

Nedovolte, aby na kůži byla citrónová šťáva.

Zbavit se mořských skvrn pomůže čpavku a lékařskému alkoholu. Rozpustí se jedna „sůl“ vodou v poměru 3: 1. Boty by měly být mazány kompozicí a po určitou dobu ponechány tak, aby se alkohol vstřebal do kůže. Pokud sůl stále vyčnívá na povrch, můžete setřít zbývající pruhy krupicí. V kombinaci s amoniakem působí krupice jako účinný absorbent. Jeho malé částice absorbují veškerou sůl, která rozpouští „amoniak“.

Pokud má vaše skříňka na domácí lék pravidelný alkohol, používejte ji, ale nepoužívejte ji často. Zjemňuje pokožku a v podmínkách nízké teploty se zlomí. Lehce navlhčete hadříkv roztoku alkoholu a jemně otřete boty.

Hydrogenuhličitan sodný nebo jedlá soda je v každém domě. V misce naplněné vodou rozpusťte jednu čajovou lžičku sody. Navlhčete hadřík v roztoku sody, vyždímejte jej a očistěte boty od soli. To může trvat opakované použití úplně vyčistit povrch, ale pokud máte trpělivost, sody nefunguje horší než agresivní agenti.

Lidové prostředky pro přírodní kůži

Kožené boty se pravidelně čistí. S malou kontaminací můžete použít jednoduchou metodu. Nejprve se měkká houba navlhčí v teplé vodě a boty se s ní umyjí. Po vyčištění se zabalí do suché tkáně nebo do měkkého toaletního papíru. Teď musíte udělat shluky novin a dát je do boty tak, aby neztratil tvar. Sůl, která se nahromadila na povrchu, by měla být absorbována do ubrousků. Při pravidelné léčbě se můžete vyhnout solným skvrnám. Pokud pocházíte z ulice a na botách není sůl, nezapomeňte je rozšířit dětským krémem. Zjemní pokožku a vyživuje ji užitečnými látkami.

Pokud toto ošetření nepomohlo zbavit se skvrn, použijte ricinový olej. Umyjte boty a vysušte, potom vatu namočte do ricinového oleje a jemně otřete povrch. Nepoužívejte slunečnicový olej: kůže z něj svítí a stává se nečištěnou.

Pokuste se vytvořit „lidovou směs“ ricinového oleje a rybího oleje:

 • Vezměte 3 kusy rybího oleje a 1část ricinového oleje;
 • roztavit ve vodní lázni;
 • hmota se nechá mírně vychladnout;
 • naneste teplou hmotu na solné skvrny;
 • nechte po dobu 3-4 hodin.

Při ošetřování kůže a jiných materiálů nepoužívejte benzín, aceton ani jiná rozpouštědla. V recenzích se někdy objevují komentáře takového obsahu: „Odstraňuji sůl z bot s obyčejným benzínem“, ale to by se nemělo dělat. Benzín a aceton jsou vysoce „agresivní“ a mohou mazat nátěr. V boji se solí, poškozují pokožku, ale dobře se s tukem. Někdy se používají pro výrobky z tvrdé a hladké kůže.

Jak můžete čistit nubuk a semiš

Nubuk a semiš vyžadují zvláštní přístup. Při neopatrném zpracování hrozí nebezpečí poškození sametového povrchu. Nubuková semišová obuv se vyrábí měkkým gumovým kartáčkem. Pokud nemáte takový kartáč, použijte měkkou gumu nebo středně tvrdý kartáček na zuby.

Existuje jednoduchý lidový způsob, jak s takovými botami zacházet s párou. Boty ho musí držet a pak se hřeben. Kartáč by měl být zcela suchý. Šalát a krupice jsou také vhodné pro odstranění činidel. Jemně otřete mořskou skvrnu alkoholem a posypte je štěrkem. Při menším znečištění se obiloviny používají bez tekutého amoniaku, na něj se kropí boty a nechají se na povrchu 10-25 minut.

Pokud máte suchý zubní prášek, měli byste jej nalít na skvrny a vyčistit boty kartáčkem. Můžete dokonce použít syrové brambory.Pokud existuje málo rozvodů, syrové bramborové šťávy je rychle odlupují. Brambory nakrájejte na dvě poloviny, otřete znečištěná místa a počkejte, až šťáva zaschne. Po zaschnutí je třeba povrch očistit štětcem kamzíka. Polovina citronu a chlébové krusty dávají stejný efekt.

Existuje dobrý recept na čištění starých skvrn ze soli. Postupujte podle tohoto algoritmu:

 • nalijte do nádoby lžičku mléka s nízkým obsahem tuku;
 • přidejte tolik sody a 2 kapky amoniaku;
 • vše smíchejte;
 • platí pro skvrny;
 • ponechte několik minut;
 • kartáč si boty s nubuk a semišový kartáč.

Činidla lze čistit tekutým detergentem. Jedna nebo dvě kapky kapalné kompozice se aplikují na navlhčenou houbu a pečlivě otřete solné skvrny, dokud se neobjeví pěna. Roztok se promyje čistou houbou a boty se suší.

Důležité!

Manipulujte s semišovými botami pouze proti chlupům, aby se sůl nedostala do měkké tkaniny.

Profesionální odstraňování soli

Ne každý rozhoduje o zacházení s lidovými prostředky pro obuv. V podmínkách nedostatku času používejte profesionální impregnace a krémy. Vždy je lze zakoupit ve velkých obchodech s obuví.

Salton Anti-Salt Spray tvoří neviditelný ochranný film, který odpuzuje sůl a zabraňuje jejímu vstřebávání do kůže. Pokud jej používáte pravidelně, na botách nebudou žádné pruhy.

Salamander také vyrábí odpuzující vodu.Mělo by být aplikováno na povrch kůže pouze jednou a peníze vydrží týden. Impregnace se stejným složením patří mezi čisticí prostředky firmy Salton.

Ve srovnání s populárními metodami jsou tyto spreje a impregnace drahé, ale nikdo jejich účinnost nezpochybní. Jsou vhodné, protože jsou bezpečné pro ruce a aplikují je v hotové formě.

Některé užitečné tipy

Nemůžete spěchat a dát na pár, pokud neměla čas sušit. Vysoušecí boty by měly být pouze přirozené, při pokojové teplotě. Poté, co jsou boty nebo boty zcela suché, naneste na ně krém nebo kondicionér.

Několik tipů pomůže chránit obuv před činidly během sezóny:

 • krátce před začátkem sezóny několikrát otřete boty ricinovým olejem;
 • před odchodem ven ošetřte pár impregnací odpuzující vlhkost;
 • jakékoli činidlo by mělo být zcela vstřebáno do pokožky, takže ho aplikujte 2-3 hodiny před uvolněním;
 • zvolit boty s tlustými podešvemi: na povrch dopadne méně činidel;
 • provádět současné zpracování obuvi pokaždé po návratu domů;
 • v zimě nepoužívejte krémy a balzámy na bázi silikonu: zamrzne a poškodí pokožku.

Pamatujte, že je obtížné odstranit staré skvrny z činidel. Při pravidelném zpracování obuvi a péči o ně si uložíte svůj oblíbený pár před výskytem přetrvávajících mořských skvrn.