Jak se zbavit zatuchlého pachu oblečení: efektivní způsoby, využití lidových metod a používání domácích chemikálií

Nedostatek kyslíku a vysoká vlhkost v bytě vyvolávají trvalé charakteristické aroma na oděvu. Houba se na věcech stává jeho viníkem. Odstranění plísní a zbavení se nepříjemného zápachu obyčejného praní není snadné. Ale s pomocí domácích chemikálií a cenově dostupných domácích nástrojů, úkol spořit oblečení se stává docela řešitelný.

Příčiny zatuchlého zápachu

Boj proti nepříjemnému zápachu prádla nebude úspěšný, pokud nechápete, proč se objevil. Pouze tím, že zjistíte a odstraníte příčinu zatuchlé jantaru, můžete se v budoucnu pojistit proti opakování problému. Nejčastěji se v takových případech vyskytuje plesnivé aroma:

  1. Po vysušení nízké kvality. Před odesláním věcí na polici skříně se prané prádlo dobře vysuší. Dokonce i lehká vlhkost na oděvu může vyvolat vývoj houby a vznik trvalého zápachu plísní.
  2. Pokud se po žehlení věci okamžitě pošlouskladování, aniž by ho nechaly vychladnout. Teprve poté, co oblečení nebo domácí textilie získají normální teplotu, jsou složeny nebo zavěšeny na závěs a poslány do skříně.
  3. Když spolu leží čisté a opotřebované předměty. V tomto případě čerstvé prádlo absorbuje vůni lidského těla, která se nakonec změní v zatuchlý.
  4. Věci jsou dlouhé v uzavřených skříních a skříních. Pokud se výrobky delší dobu nepoužívají a nepropouštějí, objeví se nepříjemný zápach, který je pak obtížně odstranitelný.
  5. Vysoká vlhkost v bytě v kombinaci se špatně fungující ventilací. To vede k výskytu plesnivé plesně na věcech, které vydávají nepříjemný zápach.

Pokud i přes řádné praní, sušení a dodržení podmínek skladování, vůně stále nezmizí, měli byste pečlivě prohlédnout skříň nebo zásuvku. Možná se v ní usadila houba. Pak musíte ušetřit nábytek z formy nebo jej nahradit novým.

Mechanické odstraňování zápachu

K odstranění nepříjemného zápachu z domácnosti používejte různé metody. Stojí za to začít boj o čerstvost způsoby, které nevyžadují použití speciálních nástrojů. Dobře pomáhá zbavit se vůně vlhka na oblečení důkladné sušení a větrání. Oblečení se vyndá na ulici nebo jen na otevřený balkon a zavěsí na lana. Proti plísním fungují stejně dobře i zimní mráz a horké letní sluneční paprsky. Kromě toho, čerstvý vánek bude erodovat nepříjemný zápach.

Důležité!

Věci můžete přepravovat pouze v suchém počasí. Provádění větrného nebo deštivého dne problém ještě zhorší.

Kožešinové výrobky a pletené vlněné oděvy lze uložit zmrazením z nepříjemného vlhkého zápachu. Věci jsou zapečetěny v plastových pytlích a odeslány na jeden den v mrazáku. Po této expozici se oblečení suší a složí ve skříni.

Horká pára desinfikuje domácí textil a oděvy a odstraňuje vlhkost. Zvláště vhodné je zpracovávat drahé vrchní oděvy, výrobky z tenkých a jemných tkanin, věci vyšívané korálky nebo flitry.

Šatní skříně a ložní prádlo vyrobené z bavlněné nebo lněné příze jsou žehleny silně vyhřívaným železem, aby se odstranil vlhký zápach. Teplo zabíjí spóry plísní a eliminuje zápach. Pro zvýšení efektu se do vody přidává určitý obsah amoniaku nebo octa. Doporučuje se nahradit běžnou vodu speciálním parfémem. Nejenže dává věci dobrou vůni, ale také dezinfikuje. Po vyžehlení všech věcí se nechají vychladnout a poslat do skříně.

Metody mokrého čištění a praní

Je možné se zbavit zápachu plísní na věcech čistěním oblečení dezinfekčními prostředky a prostředky, které absorbují pachy z vnějšku. Většina z těchto látek ošetřuje látky pečlivě, ale pro tenké a jemné záležitosti se doporučuje vyzkoušet jejich činnost nejprve v nenápadné oblasti.

Ethylalkohol

Jedná se o univerzální prostředek.a to může být použito, jak se zbavit zatuchlého zápachu oblečení na všech tkaninách. Ethylalkohol a všechny nenatřené produkty s jeho obsahem budou dělat. Ve své čisté formě se kapalina zředí na polovinu vodou, nalije se do spreje a nastříká se oděvem. Pokud používáte vodku nebo jiný výrobek obsahující alkohol, nemusíte přidávat vodu.

Jedlá soda

Hydrogenuhličitan sodný se používá pro mokré čištění. Nejprve navlhčete povrch vodou z rozprašovače. Poté nalijte sodu a lehce otřete měkkým kartáčkem nebo houbou. Po 15 minutách se prášek dobře protřepe. Pokud je věc omyvatelná, opláchněte ji v čisté vodě.

Můžete připravit roztok 1 litru vody a 5 lžiček. prášek. Namočte věci do této kapaliny po dobu 30 minut. Pak opatrně zmáčkněte a omyjte v automatu nebo rukou. Pokud je věc velká nebo potřebujete zpracovat spoustu produktů, objem vody a sody se zvyšuje úměrně.

Stolní ocet

Pro mokré zpracování, aby se odstranil pach vlhkosti z oděvu, použijte roztok potravinářského octa o koncentraci 9%, s použitím 3 dílů vody pro 1 díl výrobku. Kapalina se nastříká na hadřík a nechá se 15 minut. Poté se produkt odvzdušní nebo odešle na mytí.

Důležité!

Ocet nelze použít v čisté formě. Je schopen zničit vlákna látky.

Škrob

Tento potravinářský výrobek je schopen dobře absorbovat pachy. Proto se často používá k osvěžení výrobků hromadou oděvů.Bramborový škrob je rozptýlen na přední straně produktu a ponechán po dobu 30 minut. Po zmizení vůně se oblečení dobře otřásá

Viz také

Jak se zbavit zápachu v pračce

Pračka je považována za nepostradatelného pomocníka v domácnosti, čímž se uvolňuje mnoho času navíc ženě a ...

Káva

Tmavé šaty, které nejsou kontaminovány plesnivou houbou, velmi dobře osvěžují hustou čerstvou organickou kávu. Kapalná kaše se aplikuje na přední stranu věcí a nechá se uschnout. Poté se zbytek nápoje odfoukne.

Celá kávová zrna se používají k odstranění zatuchlého zápachu v ložním prádle. Sklenice naplněná je uložena na polici. Káva přitahuje všechny nepříjemné pachy a vyplňuje prostor lehkým ušlechtilým aroma.

Peroxid vodíku

Tato metoda čištění je vhodná pro světelné barvy. Koncentrace peroxidu vodíku 3% se zředí vodou v poměru 1:10. Věci se postříkají tímto roztokem a po čtvrt hodině se opláchnou v čisté vodě nebo jednoduše několikrát setřete vlhkým hadříkem. Stejné řešení se používá pro namáčení výrobků z bílého plátna.

Čpavek

Tato náprava dokonale eliminuje nepříjemné pachy jakéhokoli vytrvalosti. Rozpuštění v 1 litru vody 1 lžička. čpavek, rozprašujte výslednou kapalinu vonící špatnou věc. Po pěti hodinách expozice je výrobek zavěšen na čerstvém vzduchu pro větrání nebo obvyklým způsobem.

Amoniak lze také použít v kombinaci se stolní solí. Chcete-li se zbavit přetrvávajícího zápachu, připravte roztok:

  • 5 ml amoniaku;
  • 30 g stolní soli;
  • 200 ml vody.

V tomto roztoku navlhčete kus látky k ošetření produktu. Po několika hodinách čekání, až bude řešení fungovat, se věc provede na ulici pro vysílání.

Sůl na vaření

Aby se odstranil pach hořkosti na oděvu, používá se mimo jiné stolní sůl. Pokud je plesnivé aroma pociťováno slabě z věcí, pak je produkt jednoduše navlhčen vodou a velkoryse promíchán solí. Po 30 minutách se věci promyjí tekutým detergentem.

Pokud je vůně plíseň silná, pomůže to namáčení oblečení v silném solném roztoku. Připravuje se z 1 litru vody a 3 lžíce. Já sůl. Poté, co se krystaly úplně rozpustí, jsou věci namočeny v kapalině po dobu 30 minut. Pak je třeba je prát jako obvykle.

Cibule

Vůně této zeleniny může zabít jakýkoliv zápach. Proto se používá v boji proti hořčici. Cibule je jakýmkoliv způsobem rozdrcena a vytlačena ze šťávy z buničiny. Poté se zředí vodou a nastříká se na postižené předměty. Po 2-3 hodinách se oděv omyje saponátem a zavěsí na čerstvý vzduch pro sušení a větrání.

Odstranění pachu hořčice ve skříni

Aby se vůně věcí uložených ve skříňce nebo v komoře, kromě přírodní kávy, učinil vůně příjemnější, použijte jiné prostředky. Dobře zvládá tento úkol toaletní mýdlo. Jehozabalené v kusu látky nebo umístěné v plátěném sáčku a ponechané na polici. Mýdlo absorbuje nepříjemné pachy a zanechává vzduch čerstvý.

Důležité!

Přírodní mýdlo s různými aromatickými přísadami, vyrobené ručně, funguje velmi dobře. Ale pokud si to nemůžete koupit, bude to obvyklé. Kusy je třeba vyměňovat každých 4-6 týdnů, protože vůně zmizí.

Místo mýdla se do skříně často vkládají malé sáčky s voňavými bylinkami , které odstraňují zápach plísní. Prodávají se v obchodech nebo jsou vyráběny nezávisle. Levandule, máta, meduňka a další rostliny se používají jako výplň do pytlů z přírodní hmoty.

Vaření a bělení

U domácích textilií s výrazným zápachem plísní jsou navrhované metody často neúčinné. V tomto případě pouze radikální varné ošetření pomůže porazit pálivost. K tomu, vařit hodně vody. Pak položte znečištěné věci do pánve a nalijte na ně vroucí vodu. Po 10 minutách se odstraní z horké vody a promyjí se práškem nebo jiným detergentem.

Bílé oblečení vyrobené z tlusté bavlny nebo lnu lze vařit ve velké pánvi nebo v pánvi. Pro lepšíúčinek vody se přidává do třísek mýdla na praní, jedlé sody nebo citronové šťávy. Nelze vystavit takové věci z tenkých a jemných tkanin. Jinak tkanina ztratí svůj atraktivní vzhled.

Místo varu bílé věci dezinfikují a ničí plesnivou houbu bělícím prostředkem. Pro 4 litry vody vezměte 0,5 sklenice „bělosti“. V tomto řešení jsou lehké věci nasáklé po dobu 30 minut. Poté omyjte saponátem.

Chemické čištění

Ne všechny věci se smějí umýt nebo zvlhčit. Pro kabáty a kožešinové výrobky je povoleno pouze suché čištění. Pak, aby se vůně dostala ven, jsou oděvy předány do čistírny. Pokud to není možné, postup se provádí nezávisle.

Je to jednodušší s použitím speciálních chemikálií pro domácnost. Pro tento účel takové léky, které nevyžadují následné oplachování. Podle návodu připravte roztok a naneste jej na oděv z rozprašovače. Pak pověsit věc na slunci, aby zaschla. Pokud zápach poprvé neprojde úplně, léčba se opakuje.

Prevence

Aby se zabránilo zatuchnutému zápachu na oděvu a ložním prádle, je důležité, aby se věci, které nebyly dlouho používány, vzduchem používaly. Šatna, komoda nebo šatna jsou pravidelně ošetřovány dezinfekčními prostředky a na policích rozkládají prostředky, které absorbují nepříjemné pachy. Pravidelné skladování bez všech věcí a zajištění větrání.

Vůně vlhkosti může pocházet z věcí, pokud plíseňse vloží dopračky . Proto je pro prevenci nežádoucího aroma důležité sledovat čistotu a po každém praní otřít buben. Prádlo by nemělo být ponecháno v bubnu po dlouhou dobu, aby nedošlo k vyvolání šíření houby.

Před odesláním věcí k uskladnění musí být pečlivě vysušeny a teprve poté složeny na polici. Špinavé a roztrhané výrobky nenechávejte čisté a použitelné. Takové věci oblečení nebo vést k řádné formě, nebo okamžitě zlikvidovat. Aby přikrývky, bundy, kožichy a další sezónní věci neslyšely a nezískaly nepříjemný zápach, nejsou uloženy v plastových sáčcích, které neumožňují průchod vzduchu.

Viz také

Jak a jak umýt formu z oděvu

Co je to forma a co pochází? Každá hospodyňka alespoň jednou čelila výskytu plísně na oděvu, ...

Závěr

S cílem chránit vaše oblíbené věci před páchnoucí vůní a plísní, musíte přijmout preventivní opatření včas a sledovat úroveň vlhkosti v bytě. Pokud se navzdory bezpečnostním opatřením objevila vlhkost plesnivého aroma, je nutné ji okamžitě začít odstraňovat jakýmikoli dostupnými prostředky, aby se zabránilo zničení věcí.