Jak skladovat čerstvý a sušený tymián

Tématem dnešního rozhovoru je voňavá tráva tymiánu. Známé, užitečné a velmi potřebné. Název tymián není jediný, bylina se nazývá tymián, Bogorodskoy tráva, citronová kůra, moucha moucha, kadidlo a dokonce čepice. Pokud používáte tymián ve vaření nebo pro léčebné účely, musíte být schopni správně ukládat vonné rostliny. A jak to udělat, řekneme.

Skladujte čerstvou trávu

Pokud jste si tymián zakoupili nebo sbírali a plánujete ho přidat do domácích kulinářských specialit, doporučuje se, aby rostlina byla stále čerstvá. Samozřejmě můžete použít suchý tymián, ale suchý tymián ztrácí teplou vůni esenciálních olejů. Proto si zapamatujte pravidlo:

Suchý tymián se používá k léčebným účelům, čerstvý - jako kořeněné koření.

Maso a ryby, brambory, domácí okurky, sádlo, uzená masa, víno, pečivo připravené s přidáním tymiánu, získá novou chuť. Dobrý tymián a vaření čaje. A pokud se domníváte, že kromě zlepšení chuti, vaše jídlo také získá prospěšné vlastnosti tymiánu, pak plevel může být nazýván záznamem mezi kořením.

Jak udržet tymián čerstvý. K dispozici jsou 2 jednoduché možnosti.

Hermetický balíček

Čerstvě sbíral nebo přinesl z trhu tymián do plastového sáčku a dal do chladničky. Ne v mrazáku, ale na střední polici. Pokud bude balíček s vzduchotěsnou sponou. Trávu položte volně bez podbíjení.

Vezměte tymián z vaku, je-li to nutné, a pevně ho zavřete.

Skleněné nádoby

Tato možnost se nám líbí více. Vezměte nádobu na litr, složte do ní nemytý tymián a uzavřete plastový uzávěr. Uchovávejte v chladničce, na střední polici. Tráva se uchovává ve skleněné nádobě delší než v obalu.

Doba použitelnosti tymiánu v balení není delší než jeden týden. Ve skleněné nádobě zůstane tráva čerstvá až 3 týdny.

Mimochodem, ve skleněné nádobě můžete uložit jakékoli čerstvé zelené. Hlavní věc - aby se zabránilo pronikání vody.

Zmrazení

Pokud se vám líbí tráva a chcete ji udržet na dlouhou dobu, můžete zařízení jednoduše zmrazit. Pravděpodobně víte, jak to udělat, ale při zmrazování trávy Bogorodskaya, pamatujte:

  • Před zmrazením je nutné trávu umýt pod tekoucí vodou.
  • Ve druhé etapě by měla být plevel sušen. Můžete ho několikrát osušit papírovými ručníky.
  • Pokud chcete, tymián před zmrazením sekejte. Ale lépe zachovává blahodárné vlastnosti celé rostliny.
  • Vložte čistý a suchý tymián do mrazicího sáčku a odvážně ho posuňte do mrazáku. Uložené plevele v tomto stavu až jeden rok.

Vysycháme trávu

Tymián -Výborný lék proti kašli. Je založen na známém "pertusinovi". Proto je vždy nutné mít spoustu suché trávy v případě nachlazení.

Před sušením omyjte čerstvou trávu a svázejte ji do malých svazků. Po kytici, viset na vzduchu, takže nespadají do přímého slunečního světla. Když tráva zaschne, složte ji do papírového nebo ložního sáčku. Takže si to nechte doma.

Voňavé a kořeněné bylinky nelze kategoricky skladovat v plastové nádobě!

Místo, kam umístíte bylinné zásoby, by nemělo být příliš lehké nebo příliš horké. Tymián neskladujte v blízkosti baterií. Optimálně - kuchyňská linka.

Tímto způsobem mohou být sušeny i jiné bylinky. V zemi, v obci s příbuznými, je nejjednodušší sušit plevele. Pokud jste zanícená městská žena, pořiďte si elektrickou sušičku a použijte ji. Technika kvalitativně vyschne trávu, ale zdá se nám, že je lepší, když se proces odehrává ve vzduchu.

Domácí exotika

Zkuste vyrobit domácí aromatický olej. Rozdrcenou trávu rozdrťte, vložte ji do skleněné nádoby a zakryjte olivovým olejem nebo jiným rostlinným olejem. Sklenice oleje jen pro úsporu - můžete ji dát do kuchyňské skříňky, a mohou být uloženy v chladničce.

Získejte skutečně univerzální výrobek. Máslo s tymiánem může být použito při vaření, k oblékání salátů a jako kosmetika, jako základ pro různé masky.

Pokud přidáte suchétymián v octě, vaše domácí konzervování získá další, jedinečné odstíny.

Péče o muže

Tymián je velmi dobrý pro zdraví mužů. Čerstvý tymián zlepšuje sexuální funkce, neumožňuje rozvoj prostaty, zabraňuje předčasné ejakulaci. Postarejte se o své muže, protože podle statistik každý druhý mužský zástupce po padesáti letech trpí prostatitidou. A nemusíte nic dělat, jen vařit čaj s tymiánem častěji.

K kontraindikacím

Používejte a skladujte čerstvý, suchý a zmrazený tymián, který jste se naučili. Ale musíte správně používat plevel, stejně jako mnoho jiných kořenitých rostlin.

Nepoužívejte Bogorodskou trávu pro následující onemocnění:

  1. S emfyzémem a astmatem.
  2. V případě onemocnění žaludku a střev - peptický vřed, kolitida.
  3. U chronické dekompenzované srdeční choroby.
  4. S některými patologickými stavy štítné žlázy spojené s poklesem jeho funkce.

Tymián by neměl být používán v čekací době pro dítě.

Pokud ve vaší rodině nejsou žádné patologické nálezy, pak tymián používejte volně. Ale následujte opatření, tráva je velmi voňavá. Dosáhněte jemné, rafinované chuti, vyzkoušejte, experimentujte.