Jak skladovat mečík v zimě v bytě

Vytrvalé gladioly jsou nutně vykopány na zimu a uloženy do jara přijde doma. Kvalita květin pro příští rok závisí na správném čištění a skladování, proto je nutné vytvořit vhodné podmínky pro hlízy. Pokud jsou všechny podmínky pravdivé, pak se žárovky rychle probudí na jaře a květenství samy kvetou dříve než obvykle. Jak ukládat gladioly v zimě v bytě, řekne doporučení pěstitelů květin se zkušenostmi.

Kdy správně vykopat mečík

Vzhledem k tomu, že mečík je květ, který miluje teplo, musí být vykopán před mrazem. Není však třeba spěchat s kopáním - mělo by to trvat asi měsíc pro rané odrůdy a téměř 7-8 týdnů pro pozdní odrůdy. Tato doba je dána žárovce, aby dobře vyrostla v zemi. Při kopání příliš brzy, to může hnít.

Důležité!

Odrůdy s modrou, purpurovou a fialovou barvou se odstraní jako první, protože se rychle nakazí houbou.

Nejlepší měsíc pro kopání je říjen. Počasí stojí za tostále suché a teplo je pryč. Přibližně od 10. října do 15. října je možné pokračovat v extrakci osiva ze země.

Příprava mečík na zimu

Kopání žárovek je polovina bitvy, hlavní bod je připravuje na chladné počasí. Za tímto účelem se hlízy dobře suší a ošetřují antifungálními činidly. Teprve pak je můžete odstranit pro uložení.

Jak je kopání

Půda v době kopání by měla být suchá, není nutné ji několik dní zalévat. Kdyby den předtím pršelo, čekalo, až země vyschne. Lopata kopat zemi do hloubky 30-40 centimetrů a vzít cibuli. Za prvé, vykopat velké hlízy, malé jsou ponechány na později. Stonky jsou řezány předem nebo v procesu kopání.

Osivo se potom ze země očistí suchým hadříkem a stav se vyhodnotí. Pokud jsou na hlízě viditelné známky hniloby, plísní nebo vředů, není vhodný pro skladování. Dokonce i jedna infikovaná žárovka může všechno zkazit, takže všechny květiny budou zničeny.

Sušení žárovek

Sušárny mohou být jak doma, tak na ulici. Pokud je počasí teplé a suché, pak v krabicích pokrytých papírem, vložte všechny hlízy do jedné řady a nechte schnout nejméně 2 týdny. Během této doby by měla být kůže hnědší a drsnější. Pokud se ho dotknete, bude příjemné šustit.

Žárovky se suší asi měsíc při teplotě 22-26 ° C. Trochu teplotusnížit na 17-18 stupňů a pokračovat v sušení dalších 5-7 dnů.

Zpracování na zimu

Aby se zabránilo tomu, že hlízy zachytí houbu, jsou před sklizní ošetřeny fungicidy. Nejčastěji se používá slabý roztok manganistanu draselného nebo roztok síranu měďnatého. Tyto látky zabraňují tvorbě patogenních mikroorganismů a chrání materiál výsadby před viry a spórami plísní.

Zřeďte některý z těchto léků a ponořte do něj žárovky po dobu 20-30 minut. Pak jsou vyjmuty, promakivayut ručník a re-sušené v bytě. Když je slupka zcela suchá a šustění, jsou mečík odstraněn pro skladování.

Ochrana před škůdci

Thrips jsou považovány za nejnebezpečnějšího nepřítele květin. Aby se zabránilo infekci škůdci, jsou cibule nasáklé přípravkem "Inta-vir". Po zpracování se výsadbový materiál znovu suší.

Můžete použít šikovné výrobky a připravit stejně účinný roztok, který odstraní třásně z česneku. Budete potřebovat:

  • 200 ml vody;
  • 1 hlava česneku.

Hřebíček se rozemele a převede se do vody. Nechte stát 20-30 minut, pak pár minut ponořte do směsi žárovek a odstraňte. Když je kůže suchá, vyčistěte uskladněné hlízy.

Dalším zajímavým způsobem, jak zabránit napadení hmyzem, je parafínový mečík. Parafín ze svíčky se zahřívá, dokud nezíská tekutou konzistenci, a rychle v něm cibuli omáčí. Hlízy v parafínu se skládajíolejem a nechal uschnout. Když ztvrdne, můžete přesunout materiál na výsadbu do krabic.

Poznámka!

Metoda parafínového vosku zabraňuje dřívějšímu vzniku hlíz - nebudou klíčit před termínem.

Ukládání corms v bytě - podmínky

K překvapení mnoha zahrádkářů lze mečík skladovat až do jara, a to nejen ve sklepě nebo suterénu, ale i doma. Stačí jim vybrat správnou teplotu a mírnou vlhkost a žárovky klidně přežijí zimu.

Teplota

Rostlinný materiál se skladuje déle za chladných podmínek. Teplota ve skladovacím prostoru by měla být mezi 4 a 12 stupni. Pokud je teplota vyšší, pak hlízy začnou klíčit.

Zasklený balkon slouží jako ideální úložný prostor. V dřevěných bednách s otvorem jsou vyloženy gladioly a zakryty víkem, ve kterém jsou otvory pro přístup vzduchu. Vzduch je nutný pro rostliny, protože bez něj se budou dusit. Krabice se provádí na balkóně a položí se na polici. Pokud teplota na balkóně klesne v zimě pod nulu, zakryjte materiál výsadby kožešinou nebo teplým materiálem shora.

Jak zachránit hlízy v chladničce

Velkou alternativou k balkonu je lednice. Teplota v něm může být nastavena podle vašeho uvážení, což znamená, že tam hlízy dokonale zůstanou.

Každá cibule je zabalena ve vrstvě papíru a vložena do plastového sáčku. V balíčku předem musíte udělatněkolik malých otvorů pro přístup vzduchu. Sáček umístěte do oddělené odkládací přihrádky a ponechte jej na jaře.

Pozor!

U jablek, brambor nebo zelí můžete umístit mečík.

Chyby při skladování

Někdy nezkušení pěstitelé květin udělají chyby, v důsledku čehož květiny umírají. Zde jsou nejběžnější příklady:

  • žárovky vykopaly brzy ze země a nedovolily jim vyschnout;
  • před skladováním nebyl sadivový materiál ošetřen fungicidy a insekticidy;
  • během skladování byla teplota pod nulou a žárovky byly zmrazeny;
  • sáček nebo krabička byla pevně uzavřena, což způsobilo, že mečík zmizel.

Někteří lidé také zvažují plnění pilin nebo zeminy v krabici, kde jsou hlízy vystaveny nesprávnému jednání. Pokud se na ně náhodně dostane vlhkost, pak se naopak hlízy velmi rychle rozpadnou.

Tipy

Chcete-li prodloužit životnost žárovek do jara, musíte použít některé praktické rady:

  • každé 3 - 4 týdny by měl být zkontrolován výsadbový materiál pro nedostatek vlhkosti a poškození hlíz;
  • Pokud se malá část cibule začala hnit, hlíza by neměla být vyhozena. Stačí odříznout špatnou část a zpracovat ji manganistanem draselným. Po manganistanu draselném je oblast pokryta popelem, ale je skladována odděleně od ostatních zástupců;
  • někdy během zimy vysychají gladioly. V tomto případě, těsně před výsadbou, žárovky jsou nasáklé po dobu 30-40 minut ve studené vodě. Můžete přidat do vodystimulátor růstu pro aktivaci rostlin;
  • s příchodem jara a oteplování žárovky začnou klíčit. Pro nejlepší klíčivost, jsou přesunuty do slunné, teplejší místnosti a odešel tam na pár týdnů.

Je zcela možné udržet žárovky ve zdravém stavu, s řádnou péčí, kterou se budou z roku na rok pohybovat. Imunita ve vytrvalých gladiolech je každoročně významně posílena, což jim umožňuje množit a zušlechťovat záhony a místní plochu. Oblíbené květiny se budou radovat z krásy v letní sezóně v zahradních záhonech a záhonech.