Jak skladovat mouku doma

Po odchodu do supermarketu nebo na trh bude mít každá hostitelka doma alespoň jeden důležitý úkol: správně distribuovat produkty pro skladování. Tento moment je nesmírně důležitý pro kvalitu výrobků - stojí za to udělat chybu a nákup bude zkažený. Maso je naléhavě skryto v chladničce, obiloviny se nalijí do sklenic a pevně se zavřou, koření se uloží do speciálních nádob. Je důležité vědět, jak skladovat mouku, protože mnoho rodin se zásobuje produktem ve velkém množství.

Hlavní body

Mouka v domě - to jsou koláče a palačinky, muffiny a buchty, pizza a mnoho dalších dobroty. Chuť hotového pečení je velmi závislá na kvalitě surovin, hlavní je mouka. Aby bylo možné udržet zásoby doma bez ztráty kvality a škůdci tam nezačali, musíte:

  • řádně udržovat teplotní podmínky;
  • sledovat vlhkost v bytě;
  • nepřekračujte dobu použitelnosti stanovenou výrobcem;
  • zvolte správné balení.

Neustále kontrolujte kvalitu: je-li výrobek zatuchlý, stává se hořkým nebo kyselým, objevuje se zatuchlý zápach - zkažený. V těchto případech nebude pečení chutné.

Když se dotknete mouky rukou a cítíte se zima - zásoby jsou důkladně vlhké, mouku okamžitě vysušte. To lze provést v troubě při nejnižší teplotě. Bude to trvat trochu času, ale musíte se drotět.bude muset. Chcete-li odstranit přebytečnou vlhkost, můžete tak učinit: zakryjte desku papírem a nalijte na ni produkt, zabalte jej po vysušení.

Optimální teplota a vlhkost

Výrobek nemá rád náhlé změny teploty a vysokou vlhkost. Zjistěte, jak dlouho můžete udržet zásoby doma?

Doby skladování také přímo závisí na kalorickém obsahu: mouky s vysokým obsahem tuku mohou být skladovány doma po celou dobu odběru nízkokalorických odrůd.

Pšeničná mouka druhé, ovesné, kukuřičné a sójové mouky se odkazuje na první typ - doba použitelnosti se pohybuje od 3 do 6 měsíců.

Aby se produkt dlouho neplísňoval, je lepší ho udržovat při teplotě + 5 ° C až + 18 ° C, a čím nižší je ukazatel, tím větší je pravděpodobnost, že se ve vašich zásobách neusadí různé chyby a že suroviny na palačinky nezestárnou.

Je-li nutné prodloužit trvanlivost, umístěte obal do místnosti, kde je teplota udržována blíže nule - mohlo by to být suterén domu nebo lednice v městském bytě. Za těchto podmínek je doba použitelnosti následující:

  1. Pro pšeničnou mouku - do 8 měsíců.
  2. Pro kukuřici - 5.
  3. Pro žito - 6.
  4. Pro deodorizaci sóji - 12 měsíců.

Je pravda, že máme špatnou představu, kde najít místo v chladničce, ale cesta má právo být uznána.

Trvale sledujte vlhkost: nesmí překročit 70%. Ovládání doma není tak snadné. Například, v kuchyni, vlhkost neustále kolísá, což není dobrépro dlouhodobé skladování zásob. V chladničce, vlhkost je také neustále není vhodný - od 80% a vyšší. Neotevřený papírový sáček s inventářem proto vložte do plastového sáčku - vlhkost se tam nedostane tak rychle.

Je nejlepší skladovat police ve skříni nebo skříni, ale hrozí nebezpečí napadení hmyzu, protože zásoby mouky jsou oblíbenou pochoutkou škůdců.

Správné balení

Jak správně skladovat sypký výrobek za účelem ochrany svých zásob před nájezdy chyb? Existují dva způsoby:

  • Správně vybrané obaly;
  • Přírodní repelent.

Obávám se, že chyby začnou - uchovávejte všechny sypké výrobky ve skleněných nádobách s těsně přiléhajícími víčky.

Mouka velmi rychle absorbuje různé pachy, proto k ní nepřidávejte žádné páchnoucí produkty.

Pokud máte rádi strategické nákupy a nezapadají do žádných bank, připravte balíček se speciální impregnací. Na několik minut namočte látkový sáček do fyziologického roztoku (2 lžíce soli na litr vody), do něj vysušte a nalijte mouku - v takovém balení mohou být všechny zásoby bezpečně skladovány tak dlouho, jak je to jen možné, a nepodléhají škůdcům.

Nebo skladujte surovinu v potravinářských plastových sudech - vyrábějí se v různých objemech. Je pravda, že zboží není skladováno v plastových nádobách tak dlouho, jak je to v látkových pytlích. Repelenty můžete vložit do pytle s moukou. Například několik hřebíček česneku nebo pár velkých nehtových nehtůoceli

Vynikající odpuzovače hmyzu a sušené měsíčky. Zabalte jej do hadříků a vložte je do pytle s moukou.

Pokud by byly přece jen napadeny zásoby a v nich by byl likvidován hmyz, okamžitě přebytečný obsah přebytečný a vložte je do spolehlivějších obalů a podmínek. Nedoporučovali bychom však obnovení mouky, která byla poškozena škůdci - je lepší ji prostě odhodit.

Mouku uchovávejte řádně tak, aby se z ní připravené pokrmy vždy líbily. A nekupujte to s taškami, pokud si pravidelně nepečete vlastní chléb.