Jak skladovat rozinky doma: jednoduchá pravidla

Rozinky jsou společným a energeticky hodnotným produktem. Jeho skladovací doba je poměrně vysoká a může být konzumována nejen ve složení pokrmů, ale i odděleně. Poměrně často jsou sušené hrozny nahrazeny cukrovinkami - má bohatou sladkou chuť a neobsahuje cukr. Někdy se však tento výrobek rychle zhoršuje, aby se tomu zabránilo, je nutné rozinky rozložit doma.

Příprava ke skladování

Pokud je sušené ovoce řádně vysušeno, jejich obsah vlhkosti se sníží na 75–80%. Je snadné určit kvalitu rozinek - pro to je třeba stisknout hrst ovoce v ruce a otřete je prsty.

Když se produkt rozpadá, označuje vhodnost sušených vinných hroznů pro dlouhou životnost. Je-li však ovoce držet pohromadě v kusu, je nutné další tepelné zpracování.

Pro informaci!

Aby se sušené vinné hrozny dostaly do stavu, musí být nejdříve jeden den uchovávány na čerstvém vzduchu. Po zahřátí v troubě při teplotě 60-80 ° C.

Vzhledem k tomu, že různá sušená ovoce mají odlišný index vlhkosti, je zakázáno uchovávat sušené hrozny s jinými plody. Ale když se plánuje smíchat s ovocemrozinky, musíte správně připravit všechny druhy ovoce pro skladování. K tomu, rozptýlené sušené ovoce v tenké vrstvě na papíře a nechte ji po dobu 3-4 dnů. Trvanlivost rozinek v takové směsi však klesá - jsou náchylné k růstu plísní více než odděleně tříděné sušené ovoce.

Sušení a odrůdy hroznů

Každá odrůda je odlišná od ostatních, pokud jde o chuť, barvu a některé vlastnosti. Bez ohledu na odrůdu by však sušené ovoce nemělo být příliš vlhké ani měkké. Tam je jistý seznam znamení, která ukážou, že produkt není zkažený, a během sušení hroznů všechny pravidla a nuance procesu byly pozorovány:

\ t
  • tvrdé ovoce;
  • sušené vinné hrozny;
  • chuť sladká.

V době nákupu je třeba věnovat pozornost barvě sušeného ovoce, protože barva výrobku je přímo závislá na odrůdě. Například, lehce sušené rozinky bez kamenů, po sušení, se zlatohnědé.

Odrůda odrůdy Shigan má černou barvu s mírně modravým odstínem. Když plánujete sušit produkt sami, je třeba paru dobře opláchnout a zkontrolovat všechny hrozny na poškození. Doba použitelnosti rozinek, bez ohledu na odrůdu hroznů, která byla sušena, však nepřesahuje šest měsíců.

Optimální hodnoty teploty a vlhkosti

Doma je dost těžké na to, aby odolalo zcela vhodným podmínkám, ve kterých hrozinkyuloženy co nejdéle. Důvodem je skutečnost, že takový výrobek potřebuje konstantní teplotu + 10 ° C, což lze zajistit, pokud jsou rozinky v chladničce.

Vysoká vlhkost (více než 70%), která je zde přítomna, však vede ke zhoršení sušených vinných hroznů v důsledku toho, že jsou vlhké. Tabulka udává, jak dlouho je sušené ovoce vhodné pro použití, když je skladováno za podmínek, které jsou nejblíže optimálnímu prostředí.

\ t . . \ t
Místo Rozsah a podmínkyOpatření Teplotní rozsah Termín
Chladnička V hermeticky uzavřených nádobách nebo bankách zabraňujících pronikání vzduchu a vlhkosti Bez cirkulace vzduchu, „udusení“ 0 ... + 10 ̊С Do 6 měsíců
Suterén nebo sklep Je přípustné udržet malý objem Někdy je nutné zkontrolovat stav 0 ... + 5 ̊С Do šesti měsíců
Varování!

Nedoporučuje se uchovávat sušené ovoce v chladničce, protože je obtížné zabránit pronikání vlhkosti i do hermeticky uzavřeného obalu. Důvodem je skutečnost, že na vnitřních plochách může dojít ke kondenzaci, víko bylo náhodně zavřené a něco jiného.

Zásobní nádrže pro sušení hroznů

U výrobních balení jsou podmínky vhodnosti pro sušené hrozny od 12 do 18 měsíců. Při dodržení všech norem a správném výběru kapacity je však sušené ovoce použitelné na několik délekměsíců. Nejjednodušší způsob, jak udržet rozinky v bytě je plátěný pytel. Tyto možnosti jsou také vhodné pro dlouhodobé skladování:

  1. Uzavřená plastová nádoba, umístěná v chladicím prostoru, pomůže udržet vysychání z vyrážky.
  2. Při skladování v plastovém sáčku na polici je nutné vytvořit otvory pro ventilaci.
  3. Papírové obálky jsou také vhodné pro sušené ovoce - nevysychají a jsou chráněny před kondenzací.

Kontejner na sušené ovoce z hroznů musí být pevně uzavřen, aby dovnitř nepronikl hmyz. Po celou dobu před použitím doporučujeme pravidelně kontrolovat stav sušiček, nalijte a promíchejte. Takový přístup umožní redistribuci odpařování z bobulí a pomůže při kontrole hmyzu. Pokud byly zjištěny chyby nebo larvy, mohou být rozinky namočeny ve vodě, opláchnuty vařící vodou a použity k pečení.

Technika namáčení rozinek

Aby se vhodnost sušení z rozinky zvětšila, je nutné jej před uskladněním řádně namočit. Aby bylo možné pečlivě třídit a umýt sušené ovoce v horké vodě, protože bobule mohou hromadit prach, zbytky hnojiv, nečistoty, vejce, škůdce. Namočte rozinky ve vodě by mělo být po dobu 10 až 30 minut - tak budou krmeny dostatečným množstvím vlhkosti.

U starších populací je lepší použít horkou vodu a prodloužit ji na několik hodin. V případě čerstvého sušení může být vhodná studená voda, ale je lepší před použitím vařit. Po dokončenínápoje, sušené hrozny jsou házeny přes síto a znovu promývány. Po dokončení zpracování je vhodné sušené ovoce položit na papír nebo papírový ručník.

Závěr

Skladování rozinek je jednoduchý úkol - stačí pozorovat podmínky pro umístění sušeného ovoce a přijatelnou trvanlivost. Primárním faktorem, kterému je třeba věnovat pozornost, je volba správné rozinky a jejího sušení. V závislosti na stupni a počáteční přípravě obchodního oděvu je doba použitelnosti odlišná. Nedoporučuje se kupovat takové zboží v neprůhledném obalu, protože hrozí riziko, že se stane nelikvidním.