Jak škrobit prádlo doma: osvědčené recepty

Aby se věci vypadaly svěží, elegantní, slavnostní, jsou po umytí ošetřeny škrobem. Tento postup pomáhá vyhladit a narovnat záhyby. Po škrobení se výrobek stává méně znečištěným. Postup se provádí ručně nebo v pračce. Aby se věci řádně škrobily, připraví se speciální roztok na bázi bramborového produktu s přihlédnutím k některým zvláštnostem hmoty.

Proč potřebuji škrobové prádlo

Proces škrobu spočívá v tom, že po skončení praní se čisté věci na krátkou dobu ponoří do studené vody, ve které se předtím rozpustí pasta na bázi bramborového škrobu. Látková vlákna absorbují tuto látku. Po zaschnutí a žehlení je na povrchu tkaniny vytvořena nejtenčí ochranná vrstva, která jí dodává tvar a odpuzuje nečistoty.

Adhezivní roztok, impregnační hmota, \ tsnižuje tvorbu rýhy. Ochranný film neumožňuje pronikání částic nečistot hluboko do vláken. V důsledku toho se věci udržují v čistotě déle, interval mezi promýváním se zvyšuje. Umývání se stává lepší. Po kontaktu s vodou se pasta rozpustí a všechny skvrny se z ní odstraní. Škrob dodává věci bělosti. Tkanina získává svěží a příjemnou vůni, a když se jí dotknete, je to křupavý.

Základní pravidla a doporučení

Ne všechny tkaniny mohou být škrobeny. Tento postup se doporučuje pro věci z bavlny nebo přírodního lnu. Můžete ji použít pro věci batiste, chintz, satén nebo kaliko. Vlněné předměty nejsou ošetřeny pastou. Takové zpracování není prováděno u syntetických materiálů. Neškrábejte oděvy z černé nebo barevné hmoty. Z této léčby se mění přirozený odstín věcí.

Po ošetření pastou se značně sníží prodyšnost tkání a tvrdé prvky oděvu otírají kůži ještě více. Proto se škrob nepoužívá pro spodní prádlo a v létě se ošetřují pouze jednotlivé prvky. Nedovolte, aby se pasta dostala do nitě vyšívací nitě. Z pasty se lepí a stávají se neuspořádanými.

K přípravě roztoku se nejčastěji používá škrob získaný na základě brambor. Má bílou barvu a navíc dodává bělící účinek. Ale pokud v domě takový produkt neexistuje, bude dělat i další škrob.

Důležité!

Škrob se provádí pouze na čistých věcech. Proto se před zpracováním oděv umyje a odstraní z něj všechny skvrny.

Jak udělat startovací řešení

Pro úpravu velkých množství promytých výrobků připravte několik roztoků různých koncentrací. Nelze vyrobit tvrdou kuchařskou čepici se stejnou pastou a škrobit ložní prádlo. V závislosti na požadované tuhosti se mění poměry kapaliny a škrobu.

Proces výroby samotného škrobového činidla zůstává u všech roztoků nezměněn:

  1. V malé misce se prášek smísí s 200 ml studené vody.
  2. Hmota se důkladně míchá a nezanechává žádné hrudky.
  3. Zbývající objem kapaliny se zahřívá v pánvi na bubliny.
  4. Po varu jemně nalijte koncentrovanou pastu za stálého míchání. Okamžitě zastavte ohřev.
  5. Nechte pastu vychladnout.

Měkké řešení

Po této úpravě získávají věci pružnost a malou charakteristickou krizi. Nebudou však držet svůj tvar, hmota na dotek se nestane pevnou. Pro dámské halenky a halenky, šifónové šaty, pánské košile, ložní prádlo, lékařské šaty, výrobky z batiste a gázy se používá měkké řešení pro škrobení oblečení.

Pracovní roztok se připraví z 2 tsp. škrobu a 2 litry vody. Po vaření se nalije do nádoby s vodou a ponoří se do ní na 2 minuty. Po vytažení a zavěšení na suchomačkání a třepání.

Důležité!

Sušené škrobové produkty mimo tepelná zařízení.

Střední tvrdost

Středně koncentrované startovací kameny se používají pro věci z krajky. Toto řešení je ošetřeno ubrusem nebo ubrousky, potahy na nábytek, záclonami, školní zástěry a luky a boty z džínoviny. Roztok je vyroben z 2 lžíce. Já škrobu a 2 litry vody. Navíc nalijte 1 lžičku. sůl, aby se věci leskly. Samotný postup se provádí stejným způsobem jako v případě měkkého zpracování.

77) Nasycený roztok\ t

Koncentrovaným prostředkem mohou být škrobové jednotlivé části věci: límce, manžety na pánských košilích, sukně, spodničky na šaty, kuchařské čepice, látkový dekor, háčkované boty. Řešení je vyrobeno podle klasické technologie: 5 litrů vody se zředí 5 lžičkami. Já prášek. Věci se zpracovávají obvyklým způsobem.

Základní metody zpracování

Škrob věcí se provádí ve dvou variantách. Nejčastěji se provádí ruční zpracování, aby se tkáně staly pružnými. Samostatné věci a ložní prádlo mohou být škrobeny v pračce. Ale poslední technika se nepoužívá u výrobků, které potřebují částečný škrob.

Ručně

Tato metoda může škrobit jakékoli prádlo doma. Klasická metoda zahrnuje namáčení věcí do pánve nebo jiné nádoby se zředěným roztokem. Tak, zpracovat objem produkty nebo ložní soupravy.

Malé předměty, které potřebují dát tuhý tvar, nebo jednotlivé oděvy, například límce, manžety, flounces, škrob kartáčováním roztoku. Před tím se produkt umyje a, když je mokrý, je položen na látkový podklad. Pasta se sebere širokým kartáčkem a rovnoměrně se nanese na obrobek.

Během postřiku se na produkt nanese měkký roztok. Část zředěné pasty o malé koncentraci se nalije do rozprašovací láhve a nastříká se na oděv. Ihned na ošetřeném místě se provádí železem. Tato technika je vhodná pro zpracování jemných a jemných tkanin.

Důležité!

Po škrobení se oděv vyhladí pouze za mokra pomocí žehlení. To bude chránit podešve železa z popáleniny a sazí.

V automatické pračce

Pokud nechcete provést zákrok na rukou, můžete oblečení a spodní prádlo zašít pomocí domácího asistenta. V tomto případě se nepoužívá žádný oplach nebo kondicionér. V zásobníku s detergentem přidejte pouze prací prostředek, vařenou zředěnou pastu. Používejte pouze slabě koncentrovaný roztok nebo přidejte hotové přípravky.

Po vložení prádla do bubnu vyberte požadovaný režim praní. V konečném promývacím stupni se roztok škrobu rovnoměrně rozptýlí po promytém prádle. Vyjme se z bubnu a zavěsí, po protřepání a narovnání všech záhybů. Na konci pračky otřetevlhkým hadříkem a otřete suchým hadříkem.

Lepší škrob

Pro přípravu pasty použijte produkt z brambor nebo kukuřice. Mezi těmito typy škrobu nejsou žádné zásadní rozdíly. Častěji se však používá bramborový prášek. Je vhodné ho vařit vroucí vodou, protože pasta se rychle stává hustou. Výsledkem je bílý nebo modravý roztok. Nevýhoda, kterou někteří hostesky zaznamenávají, souvisí s dodržováním pravidel škrobu. Pokud od nich ustoupíte, látka se stane nažloutlou.

Škrob na bázi kukuřice nevytváří látku žlutou. To také dává tkanině kvalitní tvar. Jedinou nepříjemností je příprava roztoku. Pro dobrou hustotu by se pasta měla dále vařit asi 5 minut.

Je možné připravit pastu z rýže nebo pšenice. Ale takový nástroj je velmi zřídka používán pro škrobení prádla. Kromě toho jsou tyto produkty mnohem dražší než obvyklý bramborový prášek.

Není-li možnost nebo chuť vařit pastu nezávisle, použijte již připravené syntetické sloučeniny pro škrobení. Takové léky se nakupují v odděleních se sortimentem domácích chemikálií. Jsou kapalné, ve formě sprejů nebo aerosolů. Kapalina se míchá s vodou pro poslední opláchnutí. Zbytek se před žehlením nanese na vlhký hadřík.

Ostatní škrobové přípravky

Pro zpevnění tkáně není nutné brambory odebíratškrobu. Existují samostatné tkaniny, u kterých nelze použít podobnou techniku. Pak použijte koncentrovaný přípravek 6 polévkových lžiček. Já cukr písek, 1 litr vody. Je vařena a promývána ve vyhřívaném sirupu, promytém prádle, takže vlákna jsou zcela nasáklá. Pak se věc vymačká a suší. Hlavní nevýhodou této techniky je sladká vůně, která přitahuje hmyz.

Důležité!

Lepidlo PVA přilepte k ošetření hmoty měkkým a tvrdým způsobem. V prvním případě se nástroj kombinuje ve stejném poměru s vodou. Ve druhém poměru je kapalina a lepidlo 1: 2. Pořadí škrobení je stejné jako v obecném případě. Lepidlo nemůže škrobovat věci, které jsou v kontaktu s kůží nebo mají velkou velikost.

Umělé květiny, pletená výzdoba, ostatní drobné výrobky škrobová želatina. Prášek v množství 1 polévková lžíce. Já Nalijte 50 ml vody a počkejte na otoky. Pak se zahřeje na nízké teplo, dokud se zrna nerozpustí, ale nevaří. Nalijte další 1 šálek tekutiny a promíchejte. Tato pasta se aplikuje na věc štětcem.

Škrob černých a barevných látek

Nedoporučuje se ztužovat tmavou tkaninu bramborovou pastou. Z takového nástroje na věci se jeví bělavý rozvod, který je obtížné odvodit. Proto místo bramborového škrobu používají roztok želatiny nebo PVA lepidlo.

Při zpracování barevných předmětů se stíny látky stávají rozhodujícím momentem. Pokud je lehký a matný, vhodné tradiční metody škrobení. Prosvětlé potisky používaly želatinu nebo bílé lepidlo. Při jeho použití není tkanina namočena, ale nastříkána z rozprašovače.

Žehlení a sušení škrobnatých látek

Po tvarování jsou výrobky žehleny různými způsoby v závislosti na typu tkaniny. Pro hedvábí a krajkové předměty použijte hladké žehlení. Tuk a gázu lze vyhladit bez dodatečné tkaniny, ale pouze mokré a pečlivě vyhlazující záhyby. Výrobky s výšivkou jsou šity zevnitř.

Je to důležité!

Aby se textilie nepřilepila k podešvi železa, před jejím zředěním vodou se do ní nalije sůl.

Sušení se také provádí různými způsoby. Na ramínkách visí hedvábné šaty a halenky pro sušení. Gáza a tyl se úhledně narovnají na vodorovném povrchu, jako jsou vyšívané výrobky. Malé ubrousky s výšivkou jsou přišroubovány k ručníku u okrajů.

Závěr

Domácí škrobovité věci se snadno provádějí, ať už se jedná o ložní prádlo nebo tenké košile. To se provádí ručně nebo pomocí pračky. Pokud se při škrobení dodržují všechna pravidla, výrobek netrpí.