Jak škrobit věci doma

Schopnost zachovat bělost tkaných výrobků a významně prodloužit jejich životnost vám umožňuje předem vědět, jak škrobit věci doma. Takto ošetřené produkty jsou navíc mnohem méně zmačkané a zachovávají si svou přitažlivost.

Proč věci ze škrobu

Věci bez škrobu vypadají mnohem estetičtěji a krásněji. Současně si také lépe udržují svůj tvar a také méně špiní. To platí zejména pro košile a halenky, stejně jako ubrusy a ložní prádlo. Po proceduře škrobení si věci uchovávají svou barvu déle, což je velmi důležité u bílých výrobků, které se po několika praních často stávají šedivými.

Po zaschnutí škrobeného kusu je nutně žehleno, což vytváří potřebný tvar. Jedná se především o stabilitu límců a manžet na košilích. Od teploty horkého železa na povrchu oděvu se vytváří film propustný pro vzduch, který zabraňuje pronikání skvrn do vláken, což znamená, že další praní je mnohem snazší a rychlejší. Vytvořený film se snadno rozpustí, kdyžDalší produkt namočte.

Proces zpracování škrobu vyžaduje další úsilí a čas, ale výsledek stojí za to. Jedná se zejména o zpracování bílých ubrusů a tkaných ubrousků, ložního prádla a šatníků.

Pokyny pro škrobování

Proces úpravy tkanin, aby se zachoval jejich tvar a krásná barva v důsledku hutnění a ochrany, se skládá z několika povinných kroků:

  1. Pro škrobení jsou vhodné pouze zcela vyprané čisté oděvy. Je třeba mít na paměti, že škrob sám má bělící vlastnost, takže v průběhu pracovního procesu zmizí malé skvrny.
  2. Teplá voda se nalije do velké nádrže o teplotě asi 30 ° C a nalije se určité množství škrobu (v závislosti na stupni škrobení samotného produktu).
  3. Za stálého míchání se k zcela rozpuštěnému prostředku přidá horká voda, takže výsledkem je průhledná, poněkud viskózní konzistence bez hrudek. Struktura samotného roztoku musí být kluzká. Pokud se roztok zakalí, musí se vařit pět minut, pak se přidá trochu více vody a důkladně se promíchá.
  4. Můžete namočit košili, ubrus, prostěradlo nebo jiný výrobek, který je třeba škrobit.
  5. Jakmile je výrobek zcela mokrý nebo namočený, může být vyjmut a opatrně vyždímán.
  6. Výrobek musí být protřepán a úplněna úroveň, která je ponechána vyschnout daleko od topných zařízení.
  7. Je lepší, když se škrobené věci trochu schnou.

Při procesu žehlení je třeba zvolit průměrnou nebo vysokou teplotu ohřevu železa. Po tom, košile nebo halenky by měly být zavěšeny na věšáku, aby nedošlo k nadměrnému vrácení, a ubrusy a ložní prádlo úhledně složené ve skříni. Dalším důležitým rysem škrobených věcí je, že si uchovávají déle.

Vlastnosti škrobu v pračce

Aby bylo možné trávit méně času a úsilí, může být věc přiřazena k pračce. V takových případech se zředěný roztok nalije do komory pro klimatizaci. Současně již není přidávána klimatizace. Poté je zvolen vhodný režim mytí. Po této věci je třeba okamžitě dostat, narovnat a pověsit.

Vlastnosti škrobu různých druhů tkanin

Nejčastěji se škrobové výrobky vyrobené z bavlny a lnu, takže věci udržují svou přitažlivost déle a nadále si udržují tvar bez natahování. Po každém praní není třeba škrobit věci, je optimální tento proces provádět každé 3 až 5 promytí.

Současně existuje seznam věcí a tkanin, které se nedoporučují pro škrob. Jde především o spodní prádlo a tmavé věci. V prvním případě je škrobování nebezpečné kvůli ztrátě hygroskopičnosti produktu (vlastnosti odvádění vlhkosti) a ve druhém -vzhled bílých skvrn na povrchu oděvu.

Rovněž stojí za to odmítnout škrobení výrobků ze syntetických vláken ve směsi. To platí zejména pro tygří kapr, záclony a různé záclony, jejichž škrobení nepřinese požadovaný výsledek. V tomto případě je možné dosáhnout hustoty a tvaru výrobků pomocí alternativních metod, které jsou pro zkušené jehly známé.

Bílá krajka a bradavice

Aby se zachoval tvar a krása jemných tkání, doporučuje se nahradit běžný bramborový škrob rýžovým škrobem a místo vody použít mléko s nízkým obsahem tuku.

Fata

Při práci se závojem je třeba připravit roztok 1 lžičky suchého škrobu na 1 litr vody a poté připravit pastu. Samotná voda by měla být teplá, ale ne nad 30 stupňů. Produkt nechte několik minut namočit do hotového homogenního roztoku a poté 3 až 4 krát opláchněte v čisté vodě. Po škrobení se závoj jemně stiskne, narovná a vysuší.

Podobně mohou být zpracovány sukně nafouknutých šatů, ale samotné řešení by mělo být silnější, s větším množstvím použitého škrobu.

Chiffon a Organza

Pro jemné tkaniny je lepší použít jemný a měkký roztok: asi půl lžičky suchého škrobu na 1 litr vody.

Způsoby přípravy roztoku škrobu

Poměr vody a škrobu se volí individuálně v každém jednotlivém případě. V tomto případěvlastnosti tkaniny a vlastnosti dalšího použití výrobku jsou jistě zvažovány. V praxi hostesek existují tři hlavní způsoby, jak napravit věci:

  • Měkký způsob práce se šaty, lehkými halenkami, stejně jako výrobky z takových jemných a jemných tkanin, jako je batiste a muslin. V tomto případě se roztok škrobu připraví v poměru 1 lžička sušiny na litr vody.
  • Střední nebo polotuhá metoda je důležitější pro pánské košile pro podnikání, stejně jako ubrousky, ubrusy a ložní prádlo. V takových případech použijte plný lžíci škrobu na litr vody.
  • Pro úpravu obojků a manžet je důležitý tvrdý způsob škrobu. Za tímto účelem se připraví roztok dvou polévkových lžic suchého škrobu na litr vody. V takových ošetřeních mohou být také zapotřebí pletené boty, tlusté spodničky a krajkové detaily, které vyžadují pevné upevnění formy.

Je-li třeba škrobit spodní prádlo, například noční košili nebo pyžama, měla by být použita velmi mírná metoda - ne více než čtvrtina čajové lžičky škrobu na litr čisté teplé vody. Pokud potřebujete zvýšit množství vody, množství použitého škrobu se zvyšuje úměrně.