Jak snadné je umýt plech z sazí?

Hladký, brilantní a krásný plech na pečení po půl roce se promění v povrch pokrytý černou vrstvou sazí, kterou je velmi obtížné umýt. Existují způsoby, jak se zbavit sazí a přivést pánev do slušného stavu!

Populární metody nakládání s uhlíkovými ložisky

Existuje několik způsobů čištění pečení listů sazí lidovými prostředky. Zvažte jeden z nich.

Soda a peroxid

 1. Nejdříve potřebujete 100 g jedlé sody.
 2. Vezměte lžičku tekutého mycího prostředku
 3. .
 4. Dvě polévkové lžíce peroxidu vodíku.

Všechny složky důkladně promíchejte, dokud nebude homogenní bílá kapalina. Možná budete muset přidat další peroxid nebo prací prostředek. Směs naneste na celý povrch pánve a počkejte patnáct minut. Vezměte tuhou houbu a začněte čistit povrch. Nebudou žádné stopy bývalých sazí.

Rychlá metoda

Zde je další způsob nakládání se sazemi, testovaný ženami v domácnosti:

 1. Naplňte plech na pečení horkou vodou.
 2. Přidejte několik lžic sody a promíchejte.
 3. Nechte pánev v tomto stavu několik hodin.
 4. Vezměte brusivokartáč a pokračujte v čištění.

Tato metoda je založena na staré metodě pískování, ale v moderní společnosti nemá každý tuto možnost. Proto se používá soda nebo sůl. Kromě toho má sůl také absorpční účinek, který absorbuje tuk.

Rada lidí!

Aby se minimalizovalo vytváření hoření a šupin, používejte před pečením papír na pečení.

Umyjeme saze s vysokými teplotami

Metoda vysokých teplot je poměrně účinná a je vhodná ve většině případů, a to i v těch nejhorších případech.

Algoritmus je následující:

 1. Umístěte pánev do trouby.
 2. Naplňte ji vodou.
 3. Přidejte k ní trochu octa.
 4. Zapněte troubu pro zahřátí.

V procesu ohřevu začne voda odpařovat a změkčit uhlík, což usnadňuje praní plechu.

Nezapomeňte na bezpečnost!

Nenechávejte troubu bez dozoru a neohřívejte se dostatečně, aby se trouba dostala na 100 stupňů.

Speciální prostředky

Dokonce ani použití speciálních detergentů neposkytuje plnou záruku na čištění plechu, pokud tento proces ošetřujete bez přípravy.

Při použití prášků, gelů a mycích kapalin očistěte plech na pečení před zbytky potravin. Vezměte na tento účel pádlo nebo papír.

Použití detergentu by mělo být prováděno přesně podle návodu k němu připojeného. Látka je zpravidla rovnoměrně aplikována na celý povrch.list, po kterém musíte počkat 15-20 minut. Při použití gelů a prášků se aplikuje pomocí houby. Samotný proces čištění se provádí tvrdou žínkou, škrabkou nebo látkou, v závislosti na materiálu použitém pro výrobu plechu na pečení. Na konci čištění opláchněte plech na pečení vodou a otřete suchým hadříkem.

Důležité!

Je třeba pamatovat na bezpečnostní opatření a bez ohledu na typ použitých prostředků by měla být veškerá práce prováděna s rukavicemi.

Důležitý je také proces nákupu detergentu. Nespěchejte si koupit první věc, která se objeví na paži nebo nejvíce inzerovaný produkt. Proveďte srovnání několika možností ve složení a přečtěte si recenze spotřebitelů. Tato opatření vám umožní zakoupit nejlepší nástroj.

Kardinální způsoby nakládání se sazemi

Pokud by se žádná z metod nemohla vyrovnat se skvrnami a sazemi, čas na přechod ke kardinálním metodám boje. Proveďte následující řešení: vezměte vodu, kyselinu citrónovou, sodu a vše smíchejte ve stejných částech. Výslednou látku položte na plech a nechte ji v tomto stavu několik hodin. Budete překvapeni, jak snadno se všechny šmouhy a saze budou odstraňovat běžnou houbou a vodou.

Další účinnou metodou je použití čpavku. Tato metoda odstraní i ty korozivní nečistoty. Celý plech na pečení otřete čpavkem a nechte jej v peci po dobu deseti hodin. Po uplynutí doby použitelnosti opláchněte celý plech na pečení, dokud nebude pach amoniaku zcela zvětralý.

Další metodana bázi soli. Nalijte celý povrch plechu se solí a zapalte ho na hnědou. Dále se zbaví veškeré soli a otřete plech s ručníkem. Použití této metody pouze pro pečení se nebojí mechanického namáhání.

Tip!

V moderních pecích existuje samočisticí funkce. Tato metoda pomáhá vyrovnat se se sazemi bez dalších metod a nástrojů.

A nezapomeňte, že nejlepším nástrojem v boji proti sazím je pravidelná prevence. Povrch po každém použití umyjte, pokud je to možné, aniž by byl proces dlouho zpožděn. Tím se odstraní tuk mnohem snadněji a bez použití speciálních nástrojů a metod, což vám ušetří čas a energii.