Jak správně upravit zimolez: schéma, foto a video instrukce

Zimolez je poměrně nenáročný keř a dobře roste v drsném podnebí. Někdy se pěstuje díky svému krásnému vzhledu a voňavým květům. Kamčatka a altajský zimolez se však pěstují kvůli chutným modrým bobulím.

Někteří začínající zahradníci nechápou, proč je třeba prořezávání, a právě tento postup obnovuje rostlinu a zvyšuje její plodnost. Velmi tlustý zimolez bude bolet z nedostatku slunečního světla, větve se zhorší, počet nových plodů bude klesat.

Jaký je účel postupu obřízky

Odborníci doporučují začít s tvorbou stromu od pěti let. Musí být vyrobeno pro tyto účely:

 • omladit keř a umožnit vznik nových výhonků;
 • ztenčení korunky, zvýšení, a tím i tolerance slunečního světla;
 • pro hygienické účely za účelem odstranění sušených a neživých větví.

K získání hojného plodění je nutné nejen zkrátit zimolez, ale také vědět, kdy a jak to udělat správně. Proces závisí na zamýšleném účelu, takže omlazování se provádí jednou za tři roky. Chcete-li vytvořit korunu,zbavit se hustoty a mladých zbytečných výhonků. A s cílem zlepšit odstranění starých a zakrslých větví.

Prořezávání zimolezu na podzim

Je vhodné zahájit postup, když listy na keři zcela odpadly. Bude to jasně viditelné, všechny nemocné a staré větve. Tento proces je pro závod preventivní a provádí se takto:

 1. Nejprve odřízněte horní větve.
 2. Eliminovat životaschopné výhonky, které leží na zemi.
 3. Odstraňte nůžky na prořezávání umístěné uvnitř korunky.

Pro informaci! Někdy jen podzimní prořezávání pomáhá zbavit se škůdců.

Existují tři způsoby úpravy:

 1. Sanace se provádí, když paraziti napadají rostlinu. K tomu, odstranit všechny poškozené větve, a někdy zachytit zdravé části, protože nemoc by mohla proniknout hlouběji. Mnohem podrobněji je tento proces vidět na obrázcích krok za krokem.
 2. Podrobné prořezávání se provádí nejvýše jednou za 4 roky a jeho cílem je zvýšit výnosy.
 3. Prořezávání proti stárnutí zahrnuje úplné odstranění starých větví, aby bylo možné pěstovat mladé výhonky.

Příprava zimolezu na zimu

\ t

Tento postup se neliší od podzimu. Také odstraňte suché a rozbité větve, pak vystřihněte staré a ponechte ne více než pět tlustých stonků. Hlavní odrůdy zimolezu jsou mrazuvzdorné a nevyžadují úkryt na zimu.

Jarní prořezávání

Vzhledem k tomu, žezimolez brzy probudí po zimě, je nutné provést tvorbu keře i ve sněhu, ale tak, aby teplota vzduchu nebyla nižší než 5 stupňů.

Důležité! Pozdní jarní prořezávání výrazně sníží výnos keřů.

Tento postup provádíme, když jsou ledviny stále v anabióze. Pokud to uděláte správně, pak se zimolez bude radovat každý rok s hojným plodem. Proto se řídíme následujícími pravidly:

 1. Odřízli jsme větev těsně nad základnou, tento nižší stupeň, nejčastěji umístěný na zemi a neumožňuje běžnou údržbu elektrárny.
 2. Pokud zimolez přinese bobule, nedotýkáme se ho, protože tam jsou pupeny.
 3. Keř, který dosáhl věku 10 let, se stříhá častěji než mladík.
 4. Nedotýkejte se větví letošního roku, obvykle pěstují největší a nejvíce vonné bobule.

Co dělat v létě

V tomto období se v zásadě neprovádí odstraňování větví, protože velké množství škůdců vytváří riziko infekce keřů. Ve výjimečných případech je možné na začátku léta opravit jarní prořezávání, pokud se vyskytnou chyby.

Po sklizni lze provést zředění, protože v této době je spousta slunce a je lépe vidět, které části stromu spadají do nejméně. A také by měli odstranit staré a nemocné větve.

Jak nejlépe zkrátit zimolez

Provedení tvorby, ošetření a omlazení keře je nutné dodržet následujícíjemnosti:

 1. Při řezání, jsou-li dva výhonky blízko, takže se protřepávají o sebe, pak odstraňte slabší. A také se zbavte větví rostoucích v ostrém úhlu k trupu, se silným větrem, mohou se zlomit a poškodit kůru. Umístěte řeznou pilu na běžné olejové barvy.
 2. Pro detailní prořezávání jsou větve obvykle zkráceny o méně než 3 cm v průměru. Povrch by měl být hladký, bez třísek. Obřízka se provádí na dobře vyvinuté ledvině, která směřuje správným směrem. Je-li koruna silně stlačená, pak se rozřízneme přes pupen, který je na vnější straně natáčení, jak je vidět na fotografii.
 3. S prořezáváním proti stárnutí je zkrácení stonků o něco vyšší než základna. Všimněte si, že po takovém ztenčení začnou výhonky růst s dvojitou silou a jejich vnitřní struktura se ještě nevytvořila. Proto je nutné držet tyčinky po obvodu keře a svázat je lanem, mírně nad bodem řezu. Je vhodnější ponechat kolíky až do úplného ztuhnutí výhonků. Budou také podporovat křoví v zimě, během silných sněžení. Proveďte takové prořezávání jednou za 3 roky, již u dospělých rostlin. Ovoce si můžete vychutnat ve dvou ročních obdobích.

Pokud se prořezávání provádí správně, rána na stromě se rychle zahojí. Se špatně provedeným postupem, zbývající uzly a ostny nedovolí, aby plátek rostl.