Jak udělat vodu měkkou doma: změkčovače vody

Kvůli tvrdé vodě uvnitř praček dochází ke vzniku špíny a rychle selhává. Vysoká koncentrace solí ve složení kapaliny poškozuje nejen domácí spotřebiče, ale i lidi. Vlasy se ztenčují, kůže stárne rychleji a mohou se objevit onemocnění ledvin, cév a srdce. Chcete-li změkčit tvrdou vodu doma, můžete použít různé nástroje.

Vlastnosti tvrdé vody

V kapalině jsou vždy vápenaté a hořečnaté soli, ale pokud jejich koncentrace převyšuje přípustné normy, je taková voda považována za tvrdou. Parametr tuhosti se měří v poměru mol /m3. V Rusku je obvyklé vypočítat stupně tvrdosti (mg-eq /litr).

Pozor!

Studie WHO ukázaly, že v Rusku je hranice míry tvrdosti až 7Ж.

Podle stanovených hodnot je voda:

 • soft (od 0 do 2). Nachází se v mokřadech a oblastech s vysokým obsahem rašeliniště v půdě;
 • průměr (od 2,1 do 7). Běžný typ vody;
 • tuhý (od 7 do 10). Představuje zdravotní riziko, musí být filtrován;
 • super tvrdý (více než 10 g). Nemůžete pít, ale můžete se setkat v krasových jeskyních.

Kromě toho je tuhost trvalá a dočasná. Konstantní hodnota závisí na obsahu látek, které se během varu nerozpadají. Jedná se o fosfáty, sírany, dusičnany vápníku a hořčíku. Jsou odstraněny filtračními systémy. Dočasná tvrdost závisí na uhlovodících. Při varu se nerozkládají, protože jsou stabilními solemi vápníku a hořčíku. Díky nim je na trubkách a zařízeních pro vytápění spára.

Viz také
Jak odvápnit železo

normální funkce v nádrži pro tekutinu ...

Příznaky zvýšené tuhosti

Existuje celá řada známek vysoké tvrdosti vody:

 • špatné pěnění detergentů;
 • tvorba bílého plaku a špiny;
 • skvrny na nádobí a prádle po umytí a mytí;
 • hořká chuť při pití;
 • tkaniny po umytí rychle sedí a opotřebovávají se;
 • Při pravidelném užívání se objevují choroby ledvin a močového systému.

Změkčovače lidové vody

Lidé už dlouho přemýšlejí o tom, jak vytvořit měkkou vodu. Skutečnost, že jeho vysoká tvrdost je škodlivá pro zdraví, intuitivně odhadovali. Populární metody používané k tomuto dni.

Tepelné zpracování (var)

\ t

Tepelné zpracování by nemělo být prováděno v varné konvici, ale na plynovém sporáku. K prodloužení účinku aktivních solí přispívá pouze prodloužené zahřívání kapaliny. Po varu na sporáku musí být voda během dne chráněna. Po usazení se opatrně nalije do jiné nádoby - tak, aby sediment zůstal na dně první nádoby.

Zmrazování

Během zmrazování dochází ke zlepšení chuti kapaliny. Tímto způsobem jeho zmírnění zachovala většinu užitečných složek. Voda se nalije do průhledné láhve a umístí do mrazáku. Současně je důležité sledovat proces zmrazování, aby se zabránilo zamrznutí kapaliny na 100%. Po zmrazení na 75-80% celkového objemu se nádoba vyjme z mrazáku a kapalné zbytky se vypustí.

Důležité!

Ve zbytku, který má být vypuštěn, jsou soli koncentrovány, což činí kapalinu tuhou.

Tvrzení

Obrana je jedním z nejjednodušších způsobů. Kapalina se nalije do čistých nádob a odstraňuje se ve stínu. Proces usazování by měl být od 3 do 6 dnů, po čemž se voda opatrně nalije do jiné nádoby a zanechá sraženinu. Nemůžete ji pít, ale můžete ji použít pro jiné domácí účely.

Kyselina citrónová a ocet

Ocet a kyselina citrónová patří do potravinářských činidel. Změkčují a oxidují vodu. S jejich pomocí eliminovat měřítko. Opláchnou vlasy za účelem prevencekřehkost. Kyselina octová se používá v tomto poměru: 1 polévková lžíce. látky do 2 litrů vody. Kyselina citrónová nebo šťáva se používá ředěním 1 lžičky. látky ve 2 litrech vody.

Potraviny a hydroxid sodný

Kalcinovaný nebo hydroxid sodný je dobře známým změkčovačem vody. Lze ho použít pro domácnost, ale nemůžete pít. 2 lžičky. hydroxid sodný se ředí v 11 litrech kapaliny. Pokud zředíte 2 lžičky. potravinovou (nebo žíravou) sodu v 10 litrech vody a promíchejte, takovou kapalinu lze použít k vaření. Po promíchání je nutné vyčkat, až se na dně objeví sraženina. V procesu vaření v hrnci přidejte další lžičku sody. To přispívá k dobrému vaření obilovin a zeleniny.

Viz také
Jak čistit rychlovarnou konvici z váhy

Nemáte čas používat novou rychlovarnou konvici, ale váhu už tady, bez ohledu na to, jaký filtr vložíte, nálet s ...

Použití stolní soli

Je to chlorid sodný, který může rozpouštět vápník a hořčík. S pomocí obyčejné soli odstranit měřítko na spirály domácích spotřebičů. Bohužel není možné pít takovou vodu, ale dokonale čistí myčky a pračky.

To je zajímavé!

Prodejny prodávají drahé výrobky pro odstraňování vodního kamene. Vyrábějí se ve formě tablet. Mechanismus jejich působení se neliší od práce soli.

Popel a rašelina

Spoužití vody k vodě rostliny je změkčeno popelem nebo rašelinou. 30 g práškového popela rozpuštěného ve velkém kbelíku s vodou a bránit. Také 100 g rašeliny se rozpustí v 10 litrech kapaliny, promíchá se a napojí se na postele nebo stromy.

Posloupnost, heřmánek, len

Byliny a rostliny se používají při koupání malých dětí. Vývary vyrobené z řady lnu a heřmánku, dobře změkčují vodu a zklidňují nervový systém dítěte. Příprava takové kompozice je jednoduchá. Musíte si vzít lžíci bylin a vařit ve vodní lázni po dobu 20 minut. Po ochlazení se směs přidá do lázně.

Škrob

Kapalina změkčená škrobem se používá k praní nebo ke koupání. Na litr vody se odebere 1 litr vody. škrobu. Látka je vhodná pro kůži.

Křemík

Křemíkové oblázky jsou již dlouho používány pro účely čištění. K tomu budete potřebovat:

 • vezměte 4-5 malých oblázků;
 • sterilizovat;
 • vložen do nádoby s kapalinou;
 • umožňují 3 až 4 dny.

Po tomto očištění můžete pít vodu.

Historický fakt!

Naši předkové položili studny se silikonovými kameny.

Moderní metody

Z moderních metod se nyní používají chemické prášky nebo tablety. Jedná se o „Finish“, „Kalgon“ a další analogy. Jsou navrženy tak, aby tekutinu změkčily pouze při mytí. Pro důkladnější čištění pomocí různých filtračních systémů. Jsounavržen tak, aby změkčil velký objem tekutiny a odstranil škodlivé nečistoty. Existují zařízení, která pracují autonomně. Některé z nich mohou být napojeny na vodní potrubí.

Voda můžete změkčit doma pomocí filtru na konvice. Tekutý vyčištěný je tedy pitný. Každá nádoba je vybavena čističem kazet, která slouží od 1 do 2 měsíců. Kazeta je snadno vyměnitelná.

Existují systémy, které filtrují kapaliny jiným způsobem. Filtrační systém používá iontoměničové pryskyřice a roztok na bázi soli. Nádrže pro výměnu iontů jsou snadno udržovatelné a jejich výkon je velmi vysoký. Činidla musí být pravidelně měněna. Takový systém by měl být napojen na kanalizaci. Kapalina čištěná iontoměničovými filtry není vhodná k pití.

Viz také
Účinné způsoby čištění parní žehličky doma

Kvalita a snadnost žehlení závisí na stavu železo Tento domácí pomocník potřebuje právo ...

Změkčovadla magnetického a elektromagnetického typu působí na soli s elektromagnetickým zářením. Zabraňuje tvorbě vodního kamene a vodního kamene. To je nejlepší volba pro mytí nádobí a myček, ale ani tuto vodu nemůžete pít. K pití je třeba dodatečně vyčistit.

Membránové filtrační systémy jsou založeny na principu reverzního osmotického tlaku. Tekutina pod tlakemprotéká membránou. Membrána shromažďuje a filtruje všechny soli a dále prochází vodou.

Poradenství!​​

Pijte tuto tekutinu za to nestojí. Společně s jejími solemi jsou z nich emulovány užitečné prvky.

Domácí čisticí metody používané pro tvrdou vodu pomohou vyrovnat správné množství živin. Použitím různých metod čištění se kapalina stává vhodným pro pití, koupání a vaření.