Jak udržet brusinky doma v bytě

Lingonberry je známý pro své výhodné vlastnosti. Sklizeň probíhá na začátku podzimu. Existuje mnoho způsobů, jak vařit a ukládat brusinky. Je schopen léčit různé nemoci, udržuje imunitu, udržuje tělo v dobrém stavu, zlepšuje celkové zdraví. Infuze na listech brusinky mají protizánětlivé vlastnosti. Používají se k léčbě cystitidy, pyelonefritidy a dalších zánětlivých onemocnění.

Užitečné a léčivé vlastnosti brusinek

Brusinkový vývar posiluje zdraví žen - zastavuje krvácení z dělohy, reguluje menstruační cyklus, pomáhá při mastopatie, podporuje zotavení v období po porodu, zlepšuje stav během vrcholu.

Bobule jsou užitečné v těhotenství. Používají se jako mírné diuretikum.otok ve třetím trimestru. Při zvýšeném tlaku, anémii, nachlazení, je užitečné užívat si nápoj domácí vody. Uklidňuje nervový systém a posiluje imunitu budoucí matky a jejího dítěte.

Ovoce v cukrovém sirupu nebo s medem se používají k léčbě dětského nachlazení. Zlepšit chuť k jídlu, pomoci s horečkou, normalizovat práci zažívacího traktu. S chřipkou a akutní respirační virovou infekcí k úlevě od stavu dítěte mohou být vařená brusinková kaše brambory.

Minerální zinek, který se nachází v listech a bobulích, pomáhá zmírňovat stav prostaty. Během období exacerbace užívají nápoj vyrobený z brusinkové šťávy, brusinkovou a medvědovou odvar. Po zmírnění závažného zánětu prostaty se doporučuje užívat infuzi z brusinek do úplného zlepšení. Lingonberry infuze také pomáhá snižovat krevní tlak u hypertenze.

Důležité!

Všechny léky z této úžasné bobule mají některé kontraindikace: zvýšená sekreční funkce žaludku, hypotenze, cholecystitis.

Jak rychle vyřídit brusinky

Při sklizni brusinek se do něj dostává mnoho větví, listů a drobných odpadků. K čištění ovoce můžete použít nejrůznější zařízení, což výrazně zkrátí čas a námahu při přípravě bobulí na skladování. Existuje mnoho různých způsobů, které výrazně šetří čas. První etapa je vždy stejná: ovoce musí být rozptýleno na plátně a vysušeno.

Praní vodou

Nalijeme bobule studenou vodou aodejít na čtvrt hodiny. Když budete míchat ovoce rukama, všechny vnější vměstky se zvednou na povrch, bude snadné je odstranit skimmerem nebo běžnou lžící. Kapalina musí být několikrát vyměněna. Když přestane bahnit a odpadky se již neobjeví, je brusinka připravena. Před dalším použitím by měl být důkladně osušen na hadřík nebo papírový ručník.

Čištění širokoúhlou obrazovkou

Nastavení se sítí, například širokým sítem, umístěným na svahu tak, aby se bobule mohly snadno navíjet. Buňky by měly být dostatečně velké, aby odpadky volně padaly, ale ne příliš velké ve srovnání s průměrnou velikostí berry. Na dně je třeba umístit film, na kterém již spadají vyčištěné bobule, takže můžete výrazně snížit mechanický negativní vliv. Vylévat ovoce by nemělo být příliš rychlé, takže celková hmotnost se pomalu posouvá dolů a veškerý odpad má čas na pád.

Čištění pomocí vysavače

Suché plody usínají v širokém sítu v malých porcích, takže se mohou během procesu čištění volně pohybovat. Prostřednictvím buněk, které řídí proudění vzduchu, bobule se budou valit, takže bude možné odstranit odpad, který je lehčí, ale pokud je bobule po nějaké době sklizně, je nutná další přepážka. Je lepší nastavit vysavač na střední výkon, aby nedošlo k poškození ovoce.

Čištění proséváním ve větru

Bobule v silném větru vylévají z jednohokontejnerů do druhé ve výšce 1,5 metru. Tato metoda se používá v otevřených prostorách v terénu, na břehu řeky. Nalití se opakuje 3 až 5 krát. V nádobě, která je umístěna níže, můžete položit měkký hadřík, například plst nebo úplet, aby se zabránilo pádům při pádu z výšky.

Poznámka!

Metoda není vhodná pro přezrálé bobule sklizené na samém konci sezóny. Recyklujte takovou plodinu po prosévání do jednoho dne.

Čištění na hrubém povrchu

Sklon vyrobený z texturovaného materiálu se položí na svah a zakryje se silným ručníkem, například takzvaným vaflem. Bobule se budou navíjet na ručník a na tkanině zůstanou velké odpadky ve formě listů a větviček. Pro výrobu takového jednoduchého zařízení můžete použít dřevo, síťovinu, silnou lepenku.

Jak zachránit brusinky na zimu

Po tepelném zpracování ztrácí brusinka rychle své léčivé účinky. Zmrazené udržuje mnohem více léčivých vlastností vitamínů, minerálů. Nezapomeňte však na klasické polotovary: džemy, džemy, kompoty nevyžadují další zpracování před použitím, mohou být užitečnou náhradou za sladkosti v obchodech.

Jako základ pro domácí ovocné nápoje, limonády, vitamínové náplně do pečiva je vhodné používat brusinky ve vlastní šťávě nebo v sirupu, zmrazené jednotlivými bobulemi. Jam nebo džem z něj dopadají překvapivě voňavé a velmi užitečné. To jeVynikající základ pro různé druhy domácích likérů. Lze podávat k snídani s palačinky, používané jako poleva na zmrzlinu.

Před přípravou sklizně je třeba třídit: očistit od stonku, drobných úlomků a dalších nečistot. Je také nutné odstranit příliš měkké a poškozené bobule. Po jistotě by měl být opláchnut slabým proudem studené vody.

Poznámka!

Nejjednodušší způsob, jak sklízet brusinky, je močit. Skladuje se v chladničce až šest měsíců, stejně jako kandované bobule, je lepší použít džem po dobu jednoho roku.

Zmrazování

Je lepší zvolit mírně podrosté a tvrdé bobule. Před zmrazením opláchněte a osušte. Pak se rozloží v jedné vrstvě (to je nutné, aby se bobule při zmrazení nelepily) a pak zmrazit. Poté přejděte na skladovací kontejner. Měla by zůstat v mrazáku. Při sušení bobulí a listů se nedoporučuje umožňovat vystavení vysokým teplotám, po zmrazení budou bobule bez chuti a kulhání. Stejně jako jakýkoli výrobek, je žádoucí rychle zmrazit, k tomu je třeba aktivovat funkci rychlého zmrazení. Zmrazené a sušené ovoce lze skladovat po dobu jednoho roku, stejně jako džem.

Mokré brusinky ve vodě

Bobule musí být odebírány přesně polovinou vody. Voda by měla být studená, vařená. Nalijte plody do sterilizované skleněné nádoby, vyhrňte a vložte do chladničky. Chcete-li zlepšit chuť promočené ovoce, můžetePřipravte konzervační prostředek z cukru a soli. K tomu se rozpustí v 1 litru horké vody směs 2 lžíce cukru a 2 špetky soli. Nalijeme lískové oříšky s konzervační látkou a navíjíme ji plechovým víkem. Lingonberry voda, získaná močením bobulí, má pozitivní vliv na trávení. Vlhké brusinky uložené v chladničce.

Skladování brusinek ve formě marmelády

Pro výrobu džemu je třeba vzít 1 kg připravených bobulí a dát je do smaltovaného nádobí. Nalijte 1 kg cukru, nalijte jednu sklenici vody, přiveďte k varu a vařte půl hodiny na mírném ohni, za stálého míchání.

Za účelem diverzifikace chuti džemu je možné nahradit malou část brusinky brusinkovou jablky, hruškami nebo jiným ovocem. Skořice nebo citrónová kůra pomůže přidat brusinkovou marmeládu pikantní chuť. Jam nebo brusinková marmeláda se svinují ve sklenicích a skladují na tmavém chladném místě.

Skladování brusinek v cukru

Pro takové skladování brusinek je třeba odebrat 1 kg bobulí, strouhaných přes síto, zakrýt 1 kg cukru, důkladně promíchat dřevěnou lžící nebo špachtlí a nechat cukr rozpustit. Když je cukr zcela rozpuštěn, musíte směs převést do sterilizované skleněné nádoby, navinout a odeslat do chladničky. Kandované bobule jsou dobře udržovány pod víkem po dobu 2-3 měsíců.

Poznámka!

Takto připravená brusinka může být mleta mixérem a nalita do nádob. To vám umožní snadno najít úložný prostor, stejně jako zjednodušitdalší použití.

Sušené bobule

Bobule můžete sušit v troubě nebo ve speciální sušičce. Pokud sušíte brusinky v sušičce, nebude nutný neustálý dohled, pravidelně budete muset zkontrolovat připravenost. Sušení v troubě vyžaduje pečlivý dohled a míchání, aby se bobule nepřeháněly a nepokazily. Je lepší nechat dvířka trouby pootevřená, aby nedošlo k hromadění kondenzátu a páry. Sušené bobule se nejlépe skladují na tmavém místě v těsně uzavřené skleněné nádobě.

Bez zamrznutí

Některé studie ukázaly, že zmrazení doslova „zabíjí“ až 15% vitamínů a prospěšných mikroprvků, takže skladování v domácnosti bez mrazničky je preferováno mnoha ženami v domácnosti. Nemusíte zmrazit bobule s cukrem, nebo sušené ovoce, nebo mletý s cukrem. Je žádoucí omezit přístup kyslíku a slunečního světla, aby se vyloučily poklesy teploty. Nejlepší možností by byla spodní police chladničky nebo tzv. Zóna čerstvosti. Obrobek můžete odstranit ve spíži.

Bez chladničky

Pokud není sklizeň příliš hojná nebo pokud v chladničce není místo pro chutné a zdravé podzimní plody a ovoce, můžete ponechat brusinky při pokojové teplotě. Zachová si své příznivé vlastnosti, jedinečnou chuť a speciální aroma po dobu 10-15 dnů. Je žádoucí najít místo mimo okna a topná tělesa. Při teplotě 3 až 10 stupňů, například za studenasklep lze prodloužit až na dva měsíce. Je lepší použít sklo.

Chladírenské sklady

Čerstvé bobule mohou být baleny do skleněných nádob nebo plastových nádob na potraviny a jednoduše vloženy do chladničky. Aby zásoba neabsorbovala nepříjemné pachy, neprošly a neztratily svůj atraktivní vzhled, měly by být umístěny odděleně od zbytku plodiny v uzavřeném prostoru nebo boxu. Kromě toho by měl být obal obalen pergamenovým papírem nebo zabalen do běžných papírových pytlů.

Pozor!

Skladování v plastových pytlích, i v chladničce, je nemožné. Po několika dnech budou bobule pokryty kondenzátem, dostanou vůni hořkosti a do konce týdne budou zcela zkažené.

Přípravky v sirupu

Recepty polotovarů v sirupu jsou příznivě srovnatelné s obvyklým džemem v tom, že bobule jsou celé, tuhé, elastické a odlévání má bohatou chuť a vůni. Nejjednodušší způsob je přidat cukr do vody a nalijte směs bobulí. Pro 5 kilogramů připravených oloupaných bobulí budete potřebovat:

  • 2 litry vody;
  • 1,5 kg cukru;
  • 50 ml citronové šťávy.

Vařte vodu, přidejte cukr, počkejte na úplné rozpuštění. Projeďte jemným sítem, ochlaďte a potom nalijte směs brusinek, rozprostřených na březích. Pokud máte v úmyslu skladovat obrobek v chladničce, nemůžete sklenice sterilizovat.

Namísto vody můžete použít brusinkovou šťávu, mletoujemné síto V tomto případě je nutné sirup delší dobu vařit, protože cukr se v přítomnosti kyselé látky rozpouští mnohem pomaleji. Přidat citronovou šťávu již není třeba.

Tipy

Pro polotovary jakéhokoli typu používejte pouze zcela zralé bobule. Plody nemají schopnost dozrávat nebo „dosahovat“, jak se často nazývá, v přítomnosti tepla. Zahřívání pouze urychlí rozklad užitečných látek.

Jednou z hlavních vlastností zařízení je aktivně pohlcovat škodlivé látky a dokonce i záření ze životního prostředí. Proto nemůžete používat bobule shromážděné v průmyslových oblastech, v blízkosti velkých podniků, v blízkosti silnic. Při nákupu byste měli přesně určit, kde byla sklizeň získána.

Lingonberry - jeden z nejužitečnějších bobulí. Každý může najít lahodný a snadný způsob, jak vařit. K tomu musíte strávit pouze jeden den podzimu a vychutnat si celou zimu s lahodnou marmeládou, pít sladké nápoje a brusinky kompoty.