Jak ukládat dahlia hlízy doma na zimu

S příchodem podzimu musí být vytrvalé trvalky vykopány a uloženy na zvláštním místě až do příštího jara. Zimní květiny mohou být jak doma, tak v suterénu, garáže, sklepy. Hlavní bod - správná příprava a ochrana hlíz ze všech druhů škůdců a chorob.

Pokud by byly tyto dva faktory vzaty v úvahu, je možné se obávat bezpečnosti květin. Jak ukládat dahlia hlízy v domácí podmínky řekne doporučení zahradníků.

Vykopání

Jiřiny, i když mají rádi teplo, ale zcela v rané době k jejich vykořisťování je nežádoucí. Nejoptimálnější čas zahradníci volají do poloviny října. Musíme počkat, až se vytvoří suché počasí a začít kopat. Je také možné kopat v dešti, ale to je obtížnější a bude trvat hlízy více času na sušení.

Důležité!

Všechny květiny by měly být vykopány před prvním sněhem a před nástupem mrazu.

Spade kopat zemi a odstranit hlízy. Vyčistí se ze země suchým hadříkem a odloží. Stonky jsou po kopání prořezány. Je nutné řezat na samotném kořenu a místo řezu je ošetřeno peroxidem tak, aby se na něj nedostaly žádné mikroby.

Pak jsou kořeny tříděny podle odrůd a barev a podle velikosti. Ideálně skladované malé hlízy odděleně odvelké. Pro pohodlí, odrůdy jsou podepsány tak, že příští jaro můžete snadno vypořádat s výsadbou.

Aby kořeny po sklizni přežily zimu, mohou být ošetřeny slabým roztokem manganistanu draselného nebo síranu měďnatého. Jak to, tak i další přípravek mají antiseptický účinek. Po léčbě budou oddenky chráněny před spórami plísní a virovými infekcemi.

Zřeďte všechny tyto látky ve vodě a hlízy ponořte doslova 10-20 minut. Pak je vyndejte, promakivayut hadřík a položil na plenu tak, že by měly vyschnout z vody. Při pokojové teplotě oddenky vymahaty již druhý týden. Pokud je venku venku a teplota vzduchu je stále více než 10 stupňů, sušení se provádí na verandě nebo v průchodu, můžete nechat jiřiny v blízkosti zahradní postele.

Podmínky skladování

Skladování trvalek závisí na konkrétních prostorách. Než odstraníte oddenky květin, musíte zkontrolovat, zda jsou pozorovány následující:

  • teplotní podmínky;
  • světlo;
  • vlhkost.

Teplota

Čím nižší je okolní teplota v oblasti skladování dahlia, tím větší je šance, že budou žít do jara. Je žádoucí udržovat podmínky od 5 do 15 stupňů. Při nižších teplotách jsou hlízy zmrazené, a přivysoká začíná zhoršovat.

Pro přehlednost je v místnosti, kde jsou umístěny jiřiny, instalován teploměr. Je vhodné procházet se jím a jednat, například pokud teplota klesá, můžete zakrýt materiál výsadby deku.

Vlhkost

Úplně suchý nebo příliš vlhký vzduch je stejně špatný pro hlízy, v důsledku čehož zemřou nebo jsou obviněni z virů. Je nutné udržovat vlhkost v rozsahu od 30 do 70%, ne více.

Je-li ukazatel jasně nadhodnocen, alternativně zabalte každý kořen papírem. Pro ochranu před vlhkostí se používají také piliny, zeminy a další plniva, která absorbují přebytečnou vodu.

Osvětlení

Nemůžeme dovolit, aby přímé odlesky dopadaly na oddenky. To je může brzy probudit nebo způsobit jejich vysušení. Umístěte jiřiny do tmavého rohu nebo je uložte do malé nádoby.

S nástupem jara a oteplováním vyjměte hlízy a položte je na okno nebo na stůl pro jejich probuzení. Kvůli teplu a slunečnímu světlu, květy rychle ožívají po dlouhé zimě, a za 2 týdny budou připraveni k transplantaci.

Poznámka!

Každé 3-4 týdny musíte zkontrolovat stav hlíz, aby byly zdravé.

Jak ukládat

Po přípravě žárovek by měly být řádně skladovány pro skladování. Čím spolehlivější jsou oddenky odstraněny, tím lépe. Existuje několik metod skladování:

  • v kolonkách. Přizpůsobte si pravidelnou dřevěnou krabiciovoce, které má štěrbinu. Spodní část krabice je položena s novinami a vloží žárovky do jedné vrstvy. Místo mezi nimi je opět položeno novinami, takže žádné sousední rostliny nejsou v kontaktu. To je ochrání před náhodnou infekcí. Odstraňte krabici na chladném místě a zavřete víko;
  • v písku. Suchý prosetý písek je asi poloviční než objem naplněný do krabice. Oni jsou pohřbeni v písku k malé hloubce oddenků a vlevo k přezimování u teploty 10-16 mír. Písek může být nahrazen rašelinou;
  • v parafínu. Parafínová metoda je ideální pro vlhké sklepy nebo vnitřní skladování. Kromě ochrany proti vlhkosti neumožňuje parafín pronikání hlízy do škůdců a virů. Zahřívejte vosk z 2-3 svíček do tekutého stavu a ponořte celou hlízu do roztaveného parafínu. Nechte uschnout a pak odložte oddenky do jedné velké krabice a uložte až do jara;
  • v pilinách. Způsob s pilinami je podobný způsobu s pískem. Naplňte krabici do poloviny suchou pilinami a vložte do ní sadbu. Všechny hlízy by měly být pod pilinami. Skříňku zakryjte víčkem tak, aby do ní nespadla vlhkost a nebyla uskladněna;
  • ve vermikulitu. Vermikulit je často používán pro uchování květin, protože neumožňuje uschnout kořeny - pomáhá udržovat většinu vlhkosti uvnitř. V plastových sáčcích nalijte suchou směs látky a rovnoměrně po celém objemu naplňte sáček oddenky. Balení je propíchnuto na několika místech pro proudění vzduchu a svázané. Můžete uložit dodomácí podmínky, ale mimo zdroje tepla.

Kam uložit

Zkušení pěstitelé květin, kteří pěstují květiny déle než rok, trvají na tom, že nejlepším místem pro skladování jiřin je domácí suterén. Je chladný, bez světla a vysoké vlhkosti. Hlízy se odstraňují v suterénu ihned po jejich zpracování a sušení. Nicméně, při skladování v suterénu, neumísťujte jiřiny vedle cibulek jiných květin nebo zeleniny, aby se odstranil infekční faktor.

Pokud doma není suterén, nezáleží na tom. Vymění chladničku. Tam si můžete udělat několik hlíz a uložit do poloviny jara bez strachu o ně. Jediným rizikem je vysoká vlhkost v chladničce. Aby se hlízy nezhoršily, jsou zabaleny do papíru a umístěny v jedné řadě.

Pokud budou splněny všechny podmínky skladování, budou jiřiny potěšovat nadcházejícím létem svěžími květy a mohou být znovu vyčištěny na zimu. Zdravé hlízy jsou skvělé pro chov, takže z těchto dahlia často tvoří luxusní květinové záhony a zahradní postele.