Jak uložit zelí doma

Sklizeň zeleniny a ovoce fermentací, která vede k produkci kyseliny mléčné, provádí mnoho žen v domácnosti. Díky enzymatickému procesu si výrobky dlouhodobě zachovávají svou nutriční kvalitu. Milované všemi, zelí za správných podmínek skladování neztrácí nutriční hodnotu až 10 měsíců.

Výběr zeleniny

Správná volba zelí závisí na kvalitě původního výrobku:

 • pro další zpracování budou vhodné pouze pozdní a střední pozdní odrůdy;
 • zelenina musí být zbavena nečistot, zelených listů, zavěšena;
 • hlava by měla být napnutá, hustá bez viditelného poškození chorobami a škůdci;
 • stonek by měl být řezán na úrovni hlavy zelí a zelené listy by měly být umyty a připraveny tak, aby pokryly horní vrstvu nakrájené zeleniny;
 • ke zpracování je vhodné pouze zelí, které v sekci bude mít bílo-krémovou barvu bez viditelného poškození středu a stonku houbami a houbami;
 • připravené zelí musí být zpracováno do 24 hodin.

Pravidla dlouhodobého uchovávání

Fermentovaný produkt obsahuje ve svém složení kyselinu askorbovou, methylmethionin, vitamin K, cholin a kyselinu listovou. Koncentrace živin v kyselé zelenině převyšuje koncentraci čerstvých. Proto stojí za to vědět jak skladovat zelí doma, aby se zachránily všechny prospěšné látky:

 1. Poloha. Klíčový faktor ovlivňující dobu skladování.
 2. Třída. Potřebujete správný výběr "moření" odrůd a hybridů, v jejichž popisu jsou doporučení pro moření.
 3. Kapacita. Kyselou delikatesu je možné dlouhodobě udržovat pouze v dřevěné, hliněné, smaltované nádobě.
 4. Chraňte obrobky před poškozením plísní. Zpracování fermentovaného produktu s potravinovými fungicidy zmírní negativní účinky hub a dlouhodobě zachrání misku.
 5. Teplota. Skladovací teplota produktu by měla být konstantní v rozmezí +1 - +4 stupňů. Když se režim zvýší, bakterie mléčného kvašení se začnou množit aktivně, což povede k rychlé oxidaci produktu.
 6. Množství solanky. Hotový pokrm musí být skladován tak, aby byl zcela zakryt kapalinou. Pouze v roztoku, zelí si zachovává všechny vitamíny a nevybledne.

Zajímavosti!

Zastavte proces kvašení, pokud má zelenina nejlepší chuť, vypusťte starou kyselou a nahraďte ji novou. Nádrže svýrobky umístěné na chladném místě s teplotou 0 ° C.

Odrůda

Pro moření, kvašení a také dlouhodobé uchovávání jsou vhodné pouze některé hybridy střední a pozdní dozrávání a odrůdy zeleniny:

 • Glory-1305;
 • Moskva později;
 • Dárek;
 • Homole cukru;
 • Grant F1;
 • Yaroslavna;
 • Langedaker;
 • Amager;
 • Kamenná hlava;
 • Zeno F1;
 • Ditmarsher Fruere;
 • Král ledna;
 • Inovátor F1;
 • Sněhurka;
 • F1 Liberator;
 • Paradox;
 • Počet F1.

Nádrže

Pro dlouhodobé skladování kyselých léčiv vyberte vhodnou nádobu.

Dřevěné

Tyto nádoby obsahují antioxidanty v jejich složení organických sloučenin, a proto zabraňují tvorbě pěnových buněk v produktu, dávají jí zvláštní rafinovanou chuť. Doba použitelnosti zelí v těchto pokrmech do 10 měsíců.

Smaltovaný

Při přípravě misky v takových nádobách by měla být zkontrolována, zda neobsahuje kousky a škrábance. Produkty budou reagovat s holým kovem a oxidovat. Doba použitelnosti zelí v smaltovaném hrnci po dobu 5-6 měsíců.

Sklo

Kvašené produkty ve skleněných nádobách by měly být uchovávány až do hrdla. Krk je utěsněn a zelí zůstává ve skle až 4 měsíce.

Plast

Skladování zelí vdoma, plastové nádoby by měly být umývány jedlou sodu, sušené, a nemají žádný cizí pach. Kompaktní nádoby s fermentovaným produktem jsou vhodně skladovány na policích chladničky a doba použitelnosti misky je až 3 měsíce.

Earthen

Keramika je minerální houba, která absorbuje vlhkost. Proto budou tyto pokrmy dobrou volbou, kde si můžete uložit zelí, které neumožňuje vyblednutí obrobku. Kromě toho se vlhkost, která vychází z pórů jílu na vnější straně, odpařuje, ochlazuje stěny nádobí a výrobku. V tomto "mini-ledničce" je životnost zelí až 10 měsíců.

Zajímavosti!

Skladování výrobků v hliníkových nebo ocelových nádržích není povoleno! Bakterie mléčné kyseliny, reagující s kovy, zvyšují její absorpci a akumulaci ve tkáních.

Režim teploty

Teplota je nejdůležitějším faktorem ovlivňujícím skladování pikantní pochoutky:

 • od -5 do 0 stupňů - zničení tkáňové struktury produktu, ztráta všech nutričních vlastností;
 • od 0 do +5 stupňů - skladování produktu do 11 měsíců;
 • od +5 do +10 stupňů - úspora všech vlastností potravin po dobu 15-20 dnů;
 • z +10 a výše - začíná fermentovaný proces a produkt se mění na druhý den.

Metody skladování

Aby se zabránilo tomu, že se organická hmota rozloží v hotovém zelí, miska by měla být umístěna na chladném místě.

Sklep

Dřevěný kontejner instalovaný ve sklepě je dobrou volbou pro skladování hotového zelí. Pokud však není možné takové nádobí zakoupit, bude vhodnou alternativou smaltovaná nádoba nebo nádoba na sypký materiál. Suterén musí být dezinfikován z plesňových hub, rozložen jed z potkanů ​​a myší. Teplota v suterénu by měla být udržována v rozmezí +1 - + 6 stupňů, aby byla zajištěna dobrá ventilace.

Balkón

Při absenci sklepa nebo suterénu je možné uložit prázdné místo v bytech na lodžii nebo balkonu. V závěsném provedení je vhodné instalovat skleněné nádoby se zelím různého objemu. Na počátku trvalého mrazu, banky s polotovary zabalit staré přikrývky nebo matrace. Sochor může být uložen na takovém místě po dlouhou dobu při teplotě vzduchu od -10 do -15 ° C. Mražená pochoutka by však měla být konzumována rychle. Je nemožné zmrazit zpětný sklizeň, protože všechny jeho užitečné vitamíny a minerální látky se již v důsledku teplotního rozdílu zhroutily.

Chladnička

Chladicí jednotky jsou vhodné pro uložení obrobku po dobu šesti měsíců. Jedinou nevýhodou skladování výrobku v přístroji je nedostatek volného místa. Je velmi důležité udržet plastové kbelíky a plechovky v dobře uzavřených víčkách. To určí, kolik fermentovaného zelí je uloženo v chladničce. Produkty s podivným zápachem mohou proniknoutsochory, namočte do ní a zkažte chuť.

Podmínky pokoje

Je prakticky nemožné skladovat obrobek po dlouhou dobu v pokojových podmínkách. V průmyslových odvětvích, které se zabývají fermentací zeleniny ve velkých objemech, se však umělé předchlazení chloridem vápenatým používá k úspěšnému uchování předlisků. Tuto techniku ​​můžete opakovat doma. Za tímto účelem:

 • 5 ampulí chloridu vápenatého musí být rozpuštěno v 5 litrech vody;
 • nalijte výslednou kapalinu do 4 hustých plastových sáčků, zmrazte;
 • Vložte 2 pytle zmrazené tekutiny do široké nádoby, nahoře nasaďte tenký talíř a na něm nádobu s hotovou kapustou;
 • zbývající 2 balení by mělo být umístěno na bocích nádrže;
 • jak je tekutina rozmrazena, vložte tašky zpět do mrazničky a umístěte je do blízkosti nádoby;
 • proces chlazení se provádí dva dny;
 • poté, co je držen, bude předlitek skladován při pokojových podmínkách po dobu asi 2-3 měsíců.

Stojí za to vědět!

Zelí můžete ušetřit až jeden měsíc při pokojové teplotě a každý den k ní přidávat hrst cukru. Chuť produktu se nakonec změní, ale sochor nebude oxidovat.

Jak zabránit vzniku plísně

Po určité době se může na povrchu nádobek objevit obarvení, které je způsobeno patogenními kvasinkami. Stejně jako hlen a ochlupení produktu, které vyplývají z vývoje aerobikubakterie, které vylučují enzymy snižující celulózu a pektolytické enzymy. Houbová forma může být odstraněna přírodními ingrediencemi:

 1. Kukuřičný a olivový olej se nalije na horní část blanku. Tuk v oleji tvoří film, který neumožňuje průchod kyslíku. Zabraňuje také rozvoji psychrofilních bakterií, které dávají zelí hořkou chuť.
 2. Semena a hořčičný prášek, zabalené v gáze, uložené uvnitř nádoby se zelím, zabrání šíření kvasinek Rodotorulla, které tvoří červeno-růžové karotenoidy.
 3. Křen zkroucený v mlýnku na maso pomáhá neutralizovat skupiny mikroorganismů, které přeměňují sacharózu na polysacharidový dextrin, což způsobuje, že se produkt stává kyselým.

Stojí za to vědět!

Oddenky křenu obsahují éterické oleje, které brání normálnímu rozvoji bakterií mléčného kvašení. Proto by měla být fytoncidová zelenina přidávána až po fermentačním procesu.

Poradenství

Dodržováním doporučení žen v domácnosti, které úspěšně uchovávají domácí přípravky, je možné konzumovat fermentovanou zeleninu po dlouhou dobu bez ztráty chuti a zdravých vlastností. Hlavní jsou:

 1. Kvašený předlitek, který bude uložen v dřevěné nádobě, vonící vlhkostí a stáří, bude impregnován nepříjemným zápachem a ztratí svou přirozenou chuť. Proto, před pokládkou nakrájené zeleniny, měli byste se ujistit, že nádoby necítí.
 2. Pokud se v kváskovém procesu solný roztok vypařuje a zelívycenili, měli byste připravit čerstvý fyziologický roztok a nalijte zeleninu.
 3. V případě uskladnění sochoru během skladování peroxidu může být přidán nějaký ocet a cukr, aby se zlepšila jeho chuť.
 4. Zeleninové polotovary v plastových nádobách by měly být konzumovány jako první. Korozivní vůně plastu se rychle přenáší do potravin, s nimiž přichází do styku.

Nakládaný sochor je mnohem užitečnější než nakládaná zelenina, stejně jako v procesu konzervace jsou užitečné stopové prvky zničeny. A v kvalitativně připraveném a konzervovaném zelí ve fermentační metodě budou zachovány všechny látky potřebné pro trávení a zvýšení imunity.