Jak umýt a suché tenisky

Oblíbené tenisky, bez ohledu na to, jak těžké je chránit před znečištěním, se staly nevzhlednými. Koneckonců, i ta nejopatrnější péče o obuv může jen zpozdit dobu praní, ale bohužel ji nevylučovat. Ale jak si umýt tenisky, nemůžete si představit, a vy se bojíte, náhle po umytí budou nevhodné pro nošení? Několik našich tipů vám řekne, jak vrátit botu do původní čistoty pomocí pračky nebo ručně, jak čistit bílé tenisky před nečistotami a jak je po umytí řádně uschnout.

Správná příprava je klíčem k dobrému výsledku

Každé mytí tenisek musí nutně začínat přípravou bot pro vodní procedury. K tomu:

  • Vytáhněte šněrování, vložky z bot - tyto části musíte umýt ručně.
  • Jako prací prostředek je nejlepší běžné mýdlo pro domácnost. K umytí bílých tkaniček, které jsou zčernalé špínou, je třeba je namočit do bělidla, nechat je 30-40 minut a pak dobře opláchnout.
  • Nepotřebný kartáček vám pomůže rychle otřít špínu a pot z vložek. Navlhčete vodou, dobře pěnou aopatrně po celém povrchu vložky - po takovém ošetření budou vypadat znovu jako nové! Suché vložky by měly být pouze při pokojové teplotě - pokud dáte tyto části boty na baterii v naději, že je rychle vysycháte, mohou se scvrknout a nenávratně ztratit svůj tvar.
  • Předtím, než si boty umyjete přímo, projděte suchým štětcem na povrchu boty, abyste odstranili vysušenou špínu a prach.
  • Zkontrolujte podešev. Důkladně ji umyjte ze zaseknuté zeminy, písek pod proudem vody. Oblázky uvízlé v běhounu, kousky nečistot pečlivě vybírají jehlu, párátko nebo zápas.

Po těchto akcích jsou vaše boty připraveny na další procedury, což znamená, že je čas rozhodnout se, jak si umýt tenisky - ručně, „staromódním způsobem“, nebo použít pračku? Produkt je možné kvalitativně umýt v obou případech, hlavní je znát některé nuance.

První nuance: zvolte metodu

Mnozí jsou zmateni tím, že výrobci kategoricky nedoporučují umývat si tenisky v pračce a radit jim, aby je čistili ručně. Tento zákaz používání inteligentních technologií se týká zejména obuvi z přírodních materiálů. Samozřejmě existuje riziko, že pobyt v automatu nebude pro botu přínosem: poté ztratí svůj tvar a některé části budou vycházet ze základny.

Pokud ale znáte některá tajemství a děláte vše správně, budete mít možnost dosáhnout vynikajícího výsledku bez velkého úsilí. Jaké mytí stále dávápreferenci? Rozhodněte se sami. Pokud jste si jisti kvalitou své obuvi, bude pohodlnější umýt tenisky v pračce. No, pokud se bojíte této možnosti, zbývá jen připravit mycí prostředek a prací prostředek.

Boty vyrobené ze semiše a kůže mohou být poškozeny při mytí v automobilu, a to z důvodu traumatických otáček, ale z nesprávné volby teploty vody.

Nulovost druhé: tajemství mytí ručně

Zřeďte prací prostředek (mýdlo na prádlo, prací prostředek) ve vodě. Teplota by měla být kolem 40 ° C. Před praním namočte tenisky (zejména bílé) na půl hodiny. Vypusťte odtok vody, připravte nový mýdlový roztok. Použijte měkký kartáč navlhčený roztokem k otření špinavých míst, pokud jsou bílé části boty zažloutlé, omyjte je citronovou šťávou.

Ze zkušenosti: roli měkkého kartáče dokonale provádí houba nebo starý kartáček na zuby.

Je lepší umýt bílé tenisky mýdlem na prádlo, má spíše silný bělící účinek. Bělicí vlastnosti jsou však podobné odbarvování, proto mohou být velmi světlé textilní vložky při mytí mýdlem lehce vybledlé. Pokud možnost "staré, ale čisté" není pro vás, použijte tekutý gel pro mytí.

Pokud se na povrch dostane nečistota, naneste na kartáč malou pastu (můžete použít kartáček na zuby). Její abrazivní částice se rychle vyrovnávají se znečištěním. Trvalé skvrny, které tímto způsobem nelze prát, lze odstranit peroxidemvodík. Nejdříve nalejte trochu tekutiny přímo na skvrnu a počkejte několik minut. Poté si vezměte zaplněný disk, odkapávejte na něj peroxidem a otřete znečištění - a vaše bílé tenisky budou opět čisté!

Důležité! Nezapomeňte na oblast ošetřenou peroxidem, opláchněte čistou vodou. Jinak bude peroxid stále pracovat na síle.

A co tenisky z přírodního materiálu? Je třeba mít na paměti, že kůže z horké vody je deformována, takže voda by měla být používána pouze studená nebo sotva teplá, detergenty - neutrální. Samozřejmě, že semišové tenisky upřednostňují suché čištění, i když s těžkým znečištěním vydrží mokré zpracování.

Přírodní materiály pro ruční mytí

  • Nejprve sušte boty po ulici a pak je očistěte pevným kartáčem z prachu a nečistot.
  • Pro praní silně znečištěných míst je otřete vlhkým hadříkem navlhčeným v roztoku mýdla a amoniaku. Snažte se třít tak jemně, jak je to jen možné, aby nedošlo k navlhčení pokožky.
  • Nezapomeňte setřít zbytky mýdlového roztoku čistým hadříkem. Nyní je procedura dokončena a stačí si sušit tenisky!

Třetí nuance: jak vybrat správná tlačítka

Přesto se rozhodl, že si umyje tenisky v pračce? Opětovně zajistěte a zkontrolujte boty: je nějaký reflektor nebo jiný kus, který by odlupoval základnu, je tu nějaká pěna vyčnívající ven. Každá roztržená část může spadnoutfiltr nebo čerpadlo. Nezapomeňte, že semišové výrobky nepřežijí praní v automatu!

Současně nelze prát v pračce více než dva páry bot, aby se stroj nevyvážil nebo ještě horší aby nedošlo k rozbití skla ve dveřích.

Připravte si speciální sáček na mytí tenisek a pokud ne, použijte starý povlak na polštář. Mohu si vyprat tenisky bez sáčku? Přirozeně, jen vložte několik ručníků do bubnu pračky. Můžete dát koberec z koupelny nebo zbytečné hadry - to zlepší kvalitu mytí a chrání vaše tenisky před poškozením. Mimochodem, nezapomeňte, že v pračce by měly být pouze samotné boty a vložky a šněrování by měly být umývány odděleně.

Další originální verze, jak si umýt své tenisky bez speciálního sáčku: vezměte si špinavé džíny a strčte si tenisku do každé nohy. A vyčistěte si boty a umyjte si kalhoty. Jen mějte na paměti, že džíny by se neměly zbavit, a to je riziko v důsledku mytí pro získání tenisky zcela jiné barvy.

Vyberte správný program. Pokud pračka nemá speciální program pro mytí bot, lze ji prát v citlivém režimu. Nastavte teplotu na 30–40 ° C. Protože tyto boty můžete sušit pouze přirozeným způsobem, vypněte režim sušení stroje. Spin je také lepší nezahrnovat, protože riskujete nejen kazit tenisky, ale také rozbít ložiska v pračce.

Doplňte klimatizaci při mytí neboopláchnutí nemůže být. Je také lepší nepoužívat běžný prášek - z toho mohou být na botách ošklivé skvrny. Nejvhodnější je použít tekutý gel pro mytí nebo nalít do prostoru pro pračku malé kousky mýdla na prádlo. Bílé tenisky mohou být hýčkány detergentem a bělícím prostředkem.

Počkejte až do konce programu a vyjměte si čerstvou obuv z bubnu. Můžeme říci, že jste úspěšně zvládli vědu o tom, jak umýt tenisky, a teď je čas naučit se je sušit.

Nuance čtvrté, neméně důležité: sušení

Je nutné pouze sušit sportovní obuv přirozeným způsobem a staré noviny jí pomohou udržet si uniformu a rychle uschnout. Naplňte je tenisky a položte je na teplé místo, ale ne vedle topných zařízení. V teplém období si můžete sušit tenisky na slunci a dát je na balkon.

Čas od času vyměňte papír. Některé ženy v domácnosti nedoporučují používání novin, protože tisková barva může kontaminovat právě umyté boty. Jak tedy odstranit vlhkost? Tenisky si můžete sušit s jinými výplněmi - toaletním papírem, papírovými ručníky nebo ubrousky.

Aby bylo možné sušit tenisky, zejména kožené, bez poškození, nezapomeňte na hlavní pravidlo: v automatickém stroji ani na baterii by nemělo docházet k sušení!

Konečně, všechny potíže jsou za sebou, vaše boty svítí čistotou a vonnou svěžestí. Nyní můžete bezpečně jít na procházku i v deštivém počasí - protože víte, jak umýttenisky, což znamená, že pro ně nebude těžké vrátit se bezchybně!