Jak umýt inkoust z kuličkového pera doma?

Prakticky každá osoba může obarvit oblečení inkoustem a může být obtížné i pro zkušeného majitele vrátit svůj původní vzhled. Je důležité, aby oba rodiče žáků a pracovníků v kanceláři věděli, jak umýt inkoust z pera z oblečení. Pomocí jednoduchých tipů a osvědčených metod, můžete snadno zbavit těžko odstranitelných skvrn doma.

Nouzová pomoc

Všechny složité skvrny jsou nejúspěšnější, pokud jsou čerstvé. Kuličkové pero není výjimkou. Čím rychleji je třeba přijmout nezbytná opatření, tím větší je pravděpodobnost, že se ho zcela zbavíte. Ale pokud zmrazíte věc ihned po znečištění není možné, nezoufejte.

Měli byste hledat jakýkoli absorpční materiál, který pomůže zpomalit proces pronikání inkoustu do tkaniny.

Můžete použít:

 • dětský prášek;
 • křída;
 • talek;
 • škrob.

Pokud se před pár minutami objevilo zbarvení pera, doporučuje se okamžitě obarvené místo zakrýt jedním z uvedených prostředků. Musíte chvíli počkat, pak namočte problémovou oblast tkaninou nebo čistým hadříkem.

Osvědčené metody

Pokud se blůza nebo košile zašpinily, ne tak dávno, bude úklidový proces úspěšný, protože znečištění ještě nebylo zvládnutonamočte do struktury tkaniny.Inkoust můžete z pera rychle odstranit pomocí osvědčených metod:

 1. Odstraňovač skvrn . Chemické látky pro boj proti skvrnám by měly být v domě každé hostesky, protože díky nim je mnohem snazší zabývat se různými kontaminanty. Na místě znečištěném pastou z pera byste měli aplikovat bod a nechat působit 15-20 minut. Pak je třeba produkt namočit do studené vody na půl hodiny a pak jej opravit běžným pracím prostředkem.
 2. Amoniak nebo lékařský alkohol . Tyto nástroje jsou vynikající náhradou za odstraňovač skvrn. Na znečištěnou plochu by měl být nanesen hojně navlhčený vatový tampon, při čemž nestojí za to. Stačí ho držet 2–3 minuty, po čemž se hojně navlhčí tamponem v roztoku a postup se opakuje znovu. Po určité době se skvrna znatelně rozjasní, což výrazně usnadní mytí.
 3. Mléko . Díky svému složení působí tento přírodní produkt na kontaminovaná místa a proniká hluboko do vláken tkaniny. Utírání pasty z rukojeti z oděvu bude mnohem snazší poté, co je skvrna ošetřena několika kapkami mléka a ponechána po dobu 30 minut.
 4. Lemon . Přírodní kyselina citrónová se snadno vyrovná s obtížně odstranitelnými skvrnami. Znečištěný povrch by měl být ošetřen citrusovou šťávou a po 20 minutách začít prát.

Pohledávky po splatnosti

Kdyby se náhle objevila stará skvrna, osvědčené osoby přijdou na záchranu.domácí prostředky.Následující účinné metody pomohou odstranit injektovaný inkoust:

 1. Kapalný amoniak a peroxid vodíku (5 ml) se smíchají ve stejném množství, přidá se 35-40 ml vody. Produkt naneste na znečištěnou plochu. Nechte působit po dobu 1,5 hodiny, poté omyjte obvyklým způsobem.
 2. Posypeme skvrnou jedlou sodu, nahoře naneste peroxid vodíku. Během 20 minut podržte nástroj na tkanině.
 3. K umytí rukojeti barevným oblečením je nutné použít jemnější metodu. Glycerin (10 ml) se smíchá s terpentýnem (30 ml) a nanese se na inkoust. Držte po dobu 2 hodin, poté omyjte v pračce.
 4. Doporučuje se, aby výrobky z přírodního hedvábí nebo syntetiky byly ponořeny do teplého kefíru po dobu 3 hodin. Po tomto, skvrny jsou smýt docela snadno.
 5. Směs alkoholu, benzínu a mýdla může být aplikována i na "náladové" tkaniny. Mýdlo vylijte (20 g), rozpusťte v malém množství alkoholu, přidejte mycí prostředek (5 ml) a zahřejte. Do teplého roztoku přidejte benzín (150–200 ml). Když se směs ochladí, může zpracovávat stopy inkoustu. Po zpracování by měl být předmět omyt.
 6. Smíchejte stejná množství mýdla, citronové šťávy a peroxidu vodíku. Výsledná kompozice se nanese na barvivo a nechá se 1 hodinu.
 7. Terpentýn lze použít k odstranění inkoustových bloků z džíny a vlny. K tomu ponořte bavlněný tampon do nástroje a ošetřete kontaminovanou oblast.

Před použitím jakékoli metody je nezbytné otestovat čištěnísložení na nenápadné oblasti oblečení. Tato doporučení pomohou rychle a účinně zvládnout skvrny od inkoustů na různých tkaninách.