Jak umýt kabát kašmíru

Rozmarná povaha kašmíru mu nebrání být nejoblíbenější tkaninou pro šití dámských kabátů. A není to překvapující, protože tento měkký a jemný materiál je schopen zdůraznit všechny kouzla, skrýt nedostatky postavy své milenky, učinit obraz luxusním a elegantním a zároveň teplý a chránit před povětrnostními vlivy. Se špatnou péčí o kašmír riskujete, že ztratíte drahý kus oblečení, protože jedno špatné mytí zničí váš kabát beznadějně. Jak si umýt kašmírový kabát, jaké jemnosti bychom měli pozorovat v péči o látku, říkáme.

Jak probíhá kašmír

Kašmír je v podstatě zvláštním druhem koz. Zvířata jsou vyčesána, přijímají 200 až 300 gramů cenného chmýří z jednoho jedince a potom jsou nitě ručně spřádány pro výrobu tkaniny. Kašmírové kozy žijí pouze v Himalájích, na zemi, kde se nacházejí, prostě není žádné jiné místo, klima není vhodné. Náklady na pracovní sílu na výrobu materiálu plně odůvodňují náklady na oděv. Když odejdete, nezapomeňte, že kašmír nemá rád:

 • vysoké teploty;
 • Agresivní účinky;
 • drcení a kroucení;
 • Dlouhé ponožky.

Tyto prvky doplňují pravidla pro mytí kašmíru, jehož hlavním rysem je bezpečnost.

Jak a kdy umýt kašmír?

100% kašmírový strojnelze prát, čistí se pouze ručně. Kašmírový nátěr s přídavkem syntetických složek lze prát ve stroji, ale také velmi opatrně. Než budete pokračovat v čištění a mytí, opatrně rozbalte všechny ikony na štítku produktu a striktně dodržujte omezení, která musí platit.

Zajímavé! Předpokládá se, že kašmír by měl být umýván po každých 4 ponožkách. Svetry a šály vydrží tento postup bezbolestně, ale pro srst je příliš mnoho. Proto omezte suché čištění a větrání oděvů. Po každé čtvrté ponožce samozřejmě.

Nesnažte se spláchnout, pokud je to jen malá špína. Nepoškozené skvrny ošetřete houbou navlhčenou v mýdlovém roztoku, vyčistěte zbytky pěny čistým ubrouskem a materiál vysušte. Pokud kontaminace přetrvává, otřete ji leteckým benzínem a posypte mastným práškem.

Ruční mytí

Shromáždili se, aby si umyli kabát doma - nejprve vyberte správný prací prostředek. Můžete si vzít prášky, gely určené pro praní vlněných oděvů, a ještě lépe, když je výrobek určen speciálně pro mytí kašmíru.

Optimální výkon: Pokud je doma k dispozici pouze univerzální prášek, nemyslete ani na mytí kašmírového kabátu! Lepší je použít váš oblíbený šampon: struktura vlasových vláken je velmi podobná lidským vlasům.

Přejdeme k algoritmu mytí rukou. Postup metodicky, bod po bodu:

 1. Vyberte nádobu o vhodné velikosti, rozpusťte jidetergent. Doma, bez pomoci automatické pračky, je velmi obtížné vymýt zbytky nerozpuštěného vlnového prášku, takže se pokuste zcela rozpustit zrna: nalijte prášek horkou vodou a pěnou. Počkejte, až se roztok mýdla ochladí na 30-35 ° C, ponořte do něj nátěr.
 2. Tkaninu nemačkávejte, výrobek jen otřete rukama, jako by ji vyhladil. Velmi špinavá místa lze ošetřit měkkou houbou, která na materiál příliš netlačí.
 3. Vypusťte mýdlový roztok, dejte na dno nádoby, ve které byl omyt, plášť, odstraňte co nejvíce vlhkosti pomocí hladících pohybů, ale neodšroubujte je, vodu neustále vypouštějte.
 4. Produkt důkladně opláchněte v několika vodách, pro první opláchnutí použijte teplou vodu a pak si můžete vzít chladnější.
 5. Když budou doma umývat kašmírový kabát, používejte při praní a oplachování vodu stejné teploty během náhlých změn teploty vody.

Lze prát v pračce

Pečlivě jste si prostudovali etiketu a dostali povolení od výrobců k použití pračky.

 1. Nastavte jemné praní, teplotu vody - ne více než 30 ° C, pokud existuje, přidejte režim "bez záhybů".
 2. Přípravek připravte: všechny knoflíky a spony upevněte, obraťte srst ven nebo ji vložte do speciálního síťového sáčku.
 3. Vyberte správný prací prostředek. Platitpozornost na skutečnost, že práškové výrobky se ve studené vodě nerozpouštějí velmi dobře (teplo nelze použít při mytí kašmíru doma) a usazují se mezi chomáčky vlny, což ztěžuje a ztmavuje.
 4. Pokud chcete vzít šanci a odšroubovat kabát v pračce, vyberte nejmenší počet otáček bubnu (ale ne více než 400).
 5. Po zneužití spřádání se kašmír nejenže silně rozdrtí a deformuje, ale bude také pokryt peletami.

Správné sušení

Doma není snadné sušit kašmírový kabát: nemůžete ho nosit mokré na ramenou, protože mokrý materiál se natáhne pod vlastní váhou; není dovoleno viset v blízkosti baterie: vlna se „posadí“ a drahý předmět ztratí svůj tvar.

 • Nasaďte na desku froté prostěradlo, položte na něj výrobek, dejte mu požadovaný tvar, přeložte záhyby.
 • Nesušte ji vysoušečem vlasů nebo žehličkou, buďte trpěliví a počkejte, až se srst sama osuší. Pravidelně vyměňujte listy za suché, aby tkanina nebyla „kyselá“.
 • Na ramínkách visí téměř suchá srst, která má perfektní velikost.
 • Vzduch dobře.

Doma je snadné si umýt svůj oblíbený kabát a zároveň zachovat všechny jeho výhody. Hlavní věc - nespěchejte, používejte vhodné detergenty a nezapomeňte na bezpečnost. Kašmír je materiál hodný králů a péče musí být vhodná.