Jak umýt kočku, pokud se bojí vody: doporučení a tipy

Kočky a kočky jsou zvířata, která se umývají a pečlivě olizují vlnu. Jazyky kočky rostou mnoho tvrdých klků umístěných šikmo. Díky této struktuře jazyka získává srst zvířete po olizování atraktivní vzhled. Přirozený tuk, který tvoří žlázy kůže zvířete, také příznivě ovlivňuje vzhled kožichu. Časté mytí kočky je kontraindikováno, protože srst rychle ztratí vzhled čisticích prostředků. Tam jsou situace, kdy nemůžete dělat bez vody. Jak se koupat kočku, pokud se bojí vody?

Příčiny hydrofobie koček

Psi se na rozdíl od koček nebojí vody a klidně snášejí proces koupání. Kočka může být nervózní kvůli prudké změně prostředí a chování majitele nebo hostesky. Cítí pocit strachu ne tak moc před „strašlivou kapalinou“, jako předtím, než se do ní ponoří.

Zajímavý fakt!

Voda je transparentní, takže kočka nemůže vidět, kde jsou její skutečné hranice, a začne panikařit.

Kdokoli se dá říci, musí být během vodní procedury kočka vždy pevně držena tak, aby se nepoškrábala majiteli a nezpůsobila si žádnou škodu během náhlých pohybů. Když jsou kočky stlačeny v silném „objetí“ osoby, prožívají stres a někdy i nekontrolovatelný pocit strachu: „Co se děje?“ Kromě toho, v nepřítomnosti podpěry (zdi nebo police), pro kterou se kočka drží na drápech, panika ještě více.

Kdy zahájit úpravu vody

Koťátko můžete umýt poprvé ve věku od 3 do 4 měsíců. Malá koťata jsou učena k vodě postupně, ve formě hry. Z času na čas navlhčete zadní část kotě vodou a jemně otřete měkkým hadříkem. Nalijte trochu vody do mísy a položte si tam oblíbenou hračku svého dítěte: nechte ho sledovat pohyb. Je nutné si zvíře zvyknout na vodu za 2 nebo 3 týdny poté, co se objevil ve vašem domě: čas je nezbytný pro jeho plné přizpůsobení.

Viz také

Jak snadno odstranit zápach kočičí moči v bytě

„Jsem zvyklý na podnos“ - společná fráze, kterou používají všichni lidé v oznámeních o převodu kotě do dobrých rukou.

Koťata a dospělé kočky se nejčastěji bojí vody a na ni prudce reagují - zejména pokud na ni nejsou zvyklí od dětství. V takových případech je nutné zvíře vykoupat:

 • pokud je velmi špinavá;
 • v přítomnosti rohoží a plstěné vlny;
 • v případě alergií a jiných kožních onemocnění (po doporučení veterinárního lékaře);
 • je-li kočka výstavou (dříveudálosti).

Koupání je kategoricky kontraindikováno v případě, že kočka je nemocná nebo prochází obdobím po operaci (kastrace, sterilizace a jiné druhy chirurgických zákroků). Těhotné kočky a zvířata, která byla nedávno očkována, nemyjte.

Příprava postupu ke koupání

Umýt kočku, pokud se bojí vody, není snadný úkol. Postup musí být pečlivě připraven. Hlavní věc je, že všechny užitečné položky jsou v blízkosti, a mohou být použity kdykoliv. Existuje několik:

 • dva nebo tři suché ručníky (pro balení kočky po koupeli);
 • tolik dalších ručníků nebo čistých hadrů (aby se zabránilo šíření vody na podlaze);
 • kočičí šampon (jeho volba závisí na typu srsti). Nemůžete umýt kočky s pravidelnými šampony, stejně jako se psími detergenty;
 • dvě malé pánve (v jednom bude mýdlová kočka a v druhé by měla být opláchnuta);
 • pánev nebo velká nádoba (pro opláchnutí vlny po napěnění).

Teplota vody ke koupání by měla být mezi +36 a 38 ° C. Také připravit jód nebo brilanci - v případě, že kočka vypukne a poškrábe vás z děsu. Noste košili s dlouhým rukávem, abyste se vyhnuli vážným škrábancům. Řezané drápy předem odstřihněte. Je lepší provést postup společně: jedna osoba jemně drží zvíře, a druhá je mýdlem to nalitím teplé vody z naběračky.

Pokud má koupelna mnoho lahví a jiných nádob, nezapomeňte je odstranit.pryč. Pokud kočka unikne, může to způsobit takový nepořádek, že to bude trvat velmi dlouho, než ho vyčistí.

První postup mytí kočky

Je docela možné umýt kočku, pokud se bojí vody. Majitel nebo hosteska by se na to psychologicky měla připravit tak, aby nevyhnutelné incidenty nepřicházely jako šok a překvapení. Nemůžete vinit zvíře, křičet na něj - o to víc. Je důležité vykonávat maximální trpělivost, pevně držet svého mazlíčka a neustále s ním mluvit klidným hlasem.

Správný způsob, jak udržet chlupatou bestii při mytí, je současně nahoru a dolů. Jedna ruka by měla být pod žaludkem a druhá by měla držet přední tlapky. Jen tak vás kočka nemůže poškrábat. Ponořte zvíře do vody co nejpomaleji. Pokud se začne mýlit a vypuknout, uklidněte ho sebevědomým, ale měkkým hlasem. Kočky reagují na intonaci lidského hlasu a často se uklidňují.

Vlasy by měly být mírně navlhčeny vodou, vylité z naběračky nebo šálky a pak by mělo začít mýdlo. Nedovolte šamponu na obličej a uši zvířete, aby nedošlo k zánětu. Opláchněte pěnu postupně, až do úplného vymizení. Pokud se pěna nesmyje do konce, kočka může polykat mýdlo při olizování vlny. Po úplném umytí pěny, kterou potřebujetezabalte zvíře do velkého ručníku tak, aby absorbovalo co nejvíce vody z vlny. Když se ručník navlhčí, je okamžitě nahrazen jiným.

Při vypouštění mokré kočky do místnosti se ujistěte, že v domě nebo místnosti nejsou žádné průvanu, jinak by šelma mohla nachladnout a onemocněla. Nejvhodnější je zasadit nebo umístit ho do příjemného místa, aby vyschlo a přežilo stres.

Správný algoritmus pro mytí koček při všech příležitostech

Dále, když kočka projde „křtem ohně“ prvním koupáním, postupujte podle jednoduchého algoritmu akcí:

 • vždy připravte koupelnu, odstraňte vše zbytečné;
 • čím více ručníků se vaří - tím lépe;
 • držte zvíře pevně;
 • před spuštěním zvířete do vody dodržujte stálost jeho teploty;
 • umyjte si kabát malým množstvím šamponu pro kočky (lze ho rychleji a snadněji umýt);
 • je lepší zavlažovat víčko produktu a rovnoměrně ho rozdělit podél zadní strany zvířete pomocí speciálních palčáků.
Dobrá rada!

Je možné zabránit vniknutí vody do kočičích uší jejich zakrytím speciálními tampony.

Sprchový proud jemně nasměrujte podél srsti zvířete. Převážná část vody by měla spadnout na hřbet, a pak by měla být hladce rozložena po celém tele zvířete a mýt vlnu podél cesty. Šampon opláchněte shora dolů.

Nováčky v koupacích kočkách si myslí, že nebudou sedět zabalené v ručníku, ale to není pravda. Samozřejmě, zvíře se důkladně protřepe a olizujevlna, ale zpočátku může sedět tiše v ručníku, protože absorbuje vlhkost a udržuje teplo.

Chyby při koupání koček

Nikdy neotevírejte kohoutek „až na doraz“, než zvíře spustíte do lázně. Hluk vody okamžitě straší kočku, začne hlasitě hlasitě vybuchnout a vyrazit. Pokud je domácí zvíře vystrašeno, bude nutné upustit od použití tamponů pro uši, aby ho ještě nevyděsilo.

Majitelé frivolních koček, kteří se snaží ušetřit na speciálních šamponech, si myslí, že zvířata mohou být umývána i ... s mycími prostředky. V žádném případě neučiní takovou chybu, protože vlna po takovém nástroji na dlouhou dobu hromadu. Šampon nevylévejte na kabát přímo z láhve a snažte se šetřit čas. Může způsobit podráždění kůže. Také nedejte chlupatému zvířeti žádné sedativa před koupáním, aby nedošlo k poškození jeho zdraví.

Seznam detergentů

Jak již bylo zmíněno, musíte používat pouze speciální šampony pro kočky. I když váš mazlíček nepatří do koček s rodokmenem, neměli byste zanedbávat jeho fyzické a duševní zdraví. Pokud umyjete kočku obyčejným mýdlem, srst zmizí. Lupy se v něm rychle objeví. Zvíře bude neustále svědit, což může vyvolat nejen podráždění kůže, ale i vážné onemocnění. Při nákupu „lidských“ šamponů vždy dbáme na jejich význam pro náš typ vlasů. S kočičí srstí je stejný příběh, takvybrat nástroj, který zohlední specifičnost srsti pro domácí zvířata.

Šampony proti blechám

Kočka často „chytí blechy“, zejména pokud tráví léto v zemi. Kromě speciálních kapek a obojků proti blchám existuje celá řada šamponů, které odstraňují jak dospělé blechy, tak jejich kladení vajíček. Pro prevenci by se měla kočka každých šest měsíců umýt tímto nástrojem. Pokud má zvíře blechy, může být nutné postup opakovat až do úplného zničení. Pokud jste si vzali pouliční koťátko nebo dospělou kočku, je naprosto nezbytná. Po dvou nebo třech týdnech poté, co si zvyknete na chlupatého přítele na svůj dům nebo byt, můžete jej umýt šamponem proti blechám.

Suchý šampon na čištění koček

Jedná se o nej humánnější způsob čištění srsti zvířete. Během zpracování se kočka chová klidně a nevykazuje nervozitu. Jako tekutý šampon se každých šest měsíců používá „suchý“ produkt. Samotný proces je podobný dennímu česání, ale nemůže být prováděn na koberci nebo koberci. Snadno se umyjí stopy prášku z neplazené podlahy a pokud spadnou na koberec - budete se muset čistit. Rozetřete malé množství prášku do srsti, pak si vezměte oblíbený kartáč na zvíře a rozčesávejte ho.

Kočky a tipy pro sušení

\ t

Můžete nechat zvíře sedět v ručníku, ale pokud ho chcete rychleji vysušit, použijte běžný vysoušeč vlasů. Kočka by si na svůj zvuk měla zvyknout od útlého věku. Pokud jste dostali domácího mazlíčka, zkuste topostupně si ho zvyknou na zvuk elektrického zařízení. Nejprve ho zapněte. Pokud kočka neprojevuje obavy, může být přidána síla sušičky a jemně vedena k nim v blízkosti vlny, dokud nezaschne. Nepřesušujte kočku. Jakmile jeho vlna začne nabývat svého dřívějšího nadýchaného vzhledu, nechte ji přirozeně uschnout.

Viz také

Jak odstavit kočku na hovno kdekoli

Snažíme se uspokojit přání domácích zvířat, často zapomínáme na to, co se jim líbí nebo se jim nelíbí, vypisujeme jejich seznam ...

Zkuste několik dalších užitečných tipů:

 • po očkování zvíře vykoupat nejdříve o dva týdny později;
 • pro lepší mýdlový šampon předřeďte v oddělené nádobě;
 • maximální doba vodních procedur pro kočky by neměla být delší než 5-7 minut;
 • Při ošetřování zvířat šamponem proti lékovce nejprve dobře umyjte krk a pak všechny ostatní části těla. Krk je nejcitlivější částí těla kočky, kde se nejvíce hromadí blechy.
Poradenství!

Po koupání ošetřete své zvíře něčím chutným. Kočka to vezme jako povzbuzení a bude i nadále reagovat na vodu klidněji a čeká na odměnu.

Umýt kočku, která se bojí vody, není snadná, ale možná. Hlavní věc je vzít v úvahu všechny nuance a specifika postupu, aby se neztratila během svého prvního jednání.