Jak umýt kuchyňské utěrky: staré a nové metody

Elegantní kuchyňské utěrky vytvářejí útulnost a zlepšují náladu. Nicméně, po nákupu dlouho nezachovává původní vzhled. Zářivý obraz rychle ztrácí svůj jas, stává se špinavý, tkanina se rychle stává slanou, stává se nepříjemnou na dotek a dokonce i po mytí v automatickém stroji voní nepříjemně. Dokonalý stav kuchyňského příslušenství lze vrátit. K tomu, použijte metodu mytí kuchyňské utěrky doma!

Kuchyňské utěrky lze čistit doma bez nákladů na drahé bělidla - odstraňovače skvrn. Obyčejné domácí potřeby pomohou - prací mýdlo, suché hořčice, peroxid, prací prášek, dokonce i rostlinný olej.

Metody babičky

Žádná šikovná hosteska nemůže dělat bez mytí klasickým hnědým kusem mýdla na praní prádla 72%, dokonce i s nejmodernější pračkou v domě. Mýdlo pomáhá odstraňovat staré skvrny, osvěžuje a nepoškozuje tkaninu.

 1. Chcete-li otřít všechny, i silně znečištěné kuchyňské utěrky, můžete:
 2. Namočte látku na 2 strany a přeložte do smaltovaného nádobí.
 3. Nádobu dejte na oheň a prádlo nechte vařit hodinu.
 4. Opláchněte několikrát a vysušte na vzduchu.

Není nutné být horlivý, mazat rukama, vařit a mýdlo udělá vše za vás. Metoda je dobrá, ale vhodná pouze pro čerstvé znečištění. Pokud chcete prát doma ručníky se starými mastnými skvrnami, postupujte následovně:

 1. Pravidelně je umývejte v automatickém stroji - zvolte vysokou teplotu (90 stupňů) pro bavlnu a len, ne více než 60 stupňů pro ostatní tkaniny.
 2. Po zákroku opakujte mýdlem a vařením.

Existuje také třetí varianta této metody, tzv. těžké dělostřelectvo:

 1. Kuchyňské prádlo namočte na několik hodin do horkého mýdlového roztoku, který připravíme pomocí mýdlových hoblin.
 2. Umyjeme ručníky v autě ve vhodném režimu.
 3. Vařte mýdlo na prádlo s přídavkem lžíce pitné sody.
 4. Opláchnutí: buď ručně nebo v autě, v režimu máchání.
 5. Vysycháme ve vzduchu, ujistěte se, že železo.

Po tomto ošetření zmizí i nejtrvalejší a nejtěžší znečištění.

Důležité! Všechny metody s mýdlem na prádlo jsou netoxické, vhodné pro mytí dětského oblečení.

Mýdlo na prádlo je skvělý způsob, jak umýt kuchyňské utěrky doma, ale pokud to přeháníte, barvy na barevných látkách budou vybledlé. Pro ně doporučujeme jinou metodu, hořčici.

Hořčice - pomocník

Umyjte a osvěžte barevné kuchyňské utěrkyhořčice

Suchý prášek se rozpustí v horké vodě. Pro 5 litrů vody použijte 3 - 4 lžíce vody. Když se hořčice dobře rozpustí, doporučuje se roztok namáhat. Po namočení kuchyňského prádla v teplém roztoku ho nechte ležet, dokud roztok nevychladne. Potom stroj omyjte a vysušte na vzduchu. Ujistěte se, že železo.

Domácí mazaný: horké žehlené ručníky jsou méně znečištěné.

Hořčici lze použít selektivně, pouze k odstranění mastných skvrn. K tomu naneste na skvrnu suspenzi hořčičného prášku a počkejte půl hodiny. Po umytí.

Eliminovat podobné - jako

Říká se, že tuto metodu mytí používají japonské ženy, takže některé zdroje ji nazývají Japonci. Vlastní praní se nepředpokládá, pouze namáčení a oplachování.

 • připravit pracovní roztok. K tomu, 10 litrů teplé vody rozpustit sklenici pracího prášku, 2 lžíce rostlinného oleje, 2 - 3 lžíce. Já bělidlo.
 • ponořte ručníky přes noc.
 • ráno opláchněte, osušte, pak železo.

Metodu můžete lehce vylepšit a po obvyklém praní vařit kuchyňské utěrky rostlinným olejem - bude to trvat méně času a výsledek bude lepší. Použijte metodu k umytí silně znečištěných ručníků.

Důležité! Bělicí prostředky pro barevné tkaniny jsou nežádoucí, ztrácejí barvu.

Metoda je téměř lékařská

.

Tímto způsobemumýt jemněji. Promývací roztok se připraví na bázi peroxidu vodíku a pracího prášku. Až donedávna bylo podobné složení používáno v medicíně pro zpracování opakovaně použitelných lékařských přístrojů. Nyní jsou nástroje na jedno použití a mycí komplex doplnil arzenál domácích tajemství vysoce kvalitního prádla.

Příprava

V litru teplé vody se rozpustí 50 g pracího prostředku, 100 ml 3% peroxidu vodíku. Ponořte ručníky umyté v autě a vařte 15 minut. Vyjměte z ohně, počkejte, až se roztok dobře ochladí. Po scénáři se opakuje: oplach - sušení vzduchem - žehlení.

Tajemství: přidáte-li do roztoku peroxidu polévkovou lžíci čpavku, bude to nejen bělidlo, ale také odstraňovat komplexní skvrny.

Rovněž roztok amoniaku se stane nepostradatelným pomocníkem, když budete potřebovat po umytí dlaždice po opravě.

Odstranění zápachu a plísní

Nepříjemný zápach pomáhá eliminovat namáčení kuchyňského prádla v růžovém roztoku manganistanu draselného na noc, 50% roztok kyseliny octové se dokáže vyrovnat s plísní.

Pečlivě namočte v manganistanu draselném, pouze pro barevné věci. Je lepší nespracovávat bílé tkaniny - barva se může změnit.

Pokusme se systematizovat všechny metody podle vhodnosti pro různé tkáně.

Univerzální prostředek

Univerzální lze označit za nádobí. Dokonale odstraňuje mastné skvrny, lze je přidat do pračky nebo použítnamáčení, po kterém můžete snadno omýt všechny skvrny bez varu.

 1. Existuje několik pravidel, která by neměla být zapomenuta:
 2. Kuchyňské prádlo vždy umývejte odděleně od zbytku, nejlépe 1 krát za 2 dny.
 3. Před vařením je předmývání povinné. Jinak se skvrny „lepí“, tkanina dostává nepříjemný zápach, je špatně opláchnuta.
 4. Kuchyňské nádobí suché na vzduchu.
 5. Ručníky z bavlny a lnu by měly být lehce navlhčené, froté role s válečkem bez žehlení.

Jednoduché dovednosti pomohou udržet v kuchyni čisté, dům bude útulný a příjemný. Použijte naše tipy a zjistíte, že to není tak těžké umýt kuchyňské utěrky ...