Jak umýt kuchyňské utěrky ze starého maziva tak, aby byly nové

Jak těžké je umýt kuchyňské utěrky, jak je znovu vyčistit? Některé ženy dávají přednost přijetí, někteří pravidelně kupují nové, a někteří umyjí všechny skvrny bez jakýchkoliv problémů, s použitím takových doporučení.

Lidové způsoby nakládání se skvrnami

Výběr pracích prostředků, bělidel a jiných chemických látek v domácnostech, jejichž výrobci v jednom hlasu slibují úžasné výsledky, je obrovský. Stále více žen v domácnosti hledá pomoc při mytí, které naše matky a babičky úspěšně použily. Jejich výhodou je nejen dostupnost. Mnohem důležitější je jejich účinnost.

Slunečnicový olej

Tato metoda skutečně funguje. Olej, který nejčastěji způsobuje skvrny na kuchyňských utěrkách, může bojovat i velmitěžké znečištění, protože rozpouští tuk a je z tkaniny dokonale odstraněn.

Je možné rozpustit 2 lžíce oleje, sody a obyčejného bělidla v kbelíku s velmi horkou vodou (je lepší ho vzít v práškové formě), nasadit směs ručníků a nechat kapalinu zcela vychladnout.

Poté, co je nutné stříkat střídavě studenou a teplou vodou, zmáčknout, poslat do pračky a prát jako obvykle.

Můžete smíchat 2 polévkové lžíce oleje, octa a hořčičného prášku, rozpustit v kbelíku s vodou a namočit ručníky přes noc. Pak, stejně jako v předchozí verzi, opláchněte studenou a teplou vodou, umyjte v psacím stroji.

Pokud jsou ručníky velmi špinavé, pomůže vám následující recept. Smíchejte 2 lžíce oleje, pracího prášku a suchého bělidla, nalijte 5 litrů vody, přiveďte k varu. Ponořte ručníky do kapaliny, nechte je několik hodin. Přiveďte znovu do varu a nechte vychladnout. Zbývá jen opláchnout a umýt v psacím stroji.

Prostředek na mytí nádobí

Použití gelu nebo mycího prostředku pro mytí kuchyňských utěrek je poměrně rozumné. Složení látek, které účinně rozpouštějí i starý tuk. Nejjednodušší způsob je aplikovat kapalinu na skvrnu, lehce ji zakrýt rukama, nechat ji chvíli ležet a pak ji umýt psacím strojem.

Pokud je nutné odstranit skvrnu a aktualizovat celý ručník, můžete ji namočit do roztoku z lžíce mycího prostředku a litru horké vody a nechat ji několik hodin nebo přes noc.V případě potřeby opláchněte v čisté vodě a odešlete do pračky.

Velmi staré a špinavé ručníky mohou být obtížné namočit, přivést k varu a vařit několik minut. Po ochlazení důkladně opláchněte.

Věnujte pozornost! Použití mycího prostředku na mytí kuchyňských utěrek má mínus. Je velmi špatně opláchnuta a často zanechává skvrny.

Mýdlo na praní prádla

Prací mýdlo je osvědčeným nástrojem pro čištění i těch nejtěžších skvrn. Obchody mají obrovský výběr, ale nejúčinnější jsou stále 72% hnědého barevného pruhu. Dokonce i když produkt jen zamknete a necháte jej krátce před hlavním praním ležet, skvrny dokonale zmizí.

U běžících možností existuje metoda se 100% výsledkem. Je nutné mírně navlhčit ručník, je dobré ho napěnit a vložit do sáčku. Musí být svázaný a vlevo na jeden den. Po vložení ručníku do umyvadla s teplou vodou nechte chvíli ležet. Pokud se všechny skvrny přesunuly, zůstanou pouze opláchnout, ne-li - je třeba je navíc prát v pračce.

Mýdlo a soda spolu dobře spolupracují. Ručník by měl být mýdlový a vložen do sáčku, nebo jen několik hodin namočený v mýdlovém roztoku, a pak, ne svléknutý, umyt v psacím stroji, přidáním 5 lžiček sody místo prášku.

Pokud je ručník strašně špinavý a není naděje, že by se mu vrátila jeho dřívější krása, nespěchejte ho vyhodit. Připraví se roztok 5 litrů vody,mýdlo (rošt) a 4 lžíce sody. Vařte ručník po dobu 30-60 minut a pak nechte vychladnout v této kapalině.

Ocet

I když jednoduše přidáte ocet do klimatizace během mytí, ručníky budou mnohem čistší. A bojovat proti skvrnám, existují i ​​jiné způsoby, jak ji použít.

Jedním z nejúčinnějších je roztok 5 litrů vody a litr 9% octa. Ručník by měl být vhozen do něj po dobu 12 hodin, nejlépe jeden den a po mytí jako obvykle.

Skvrny se dobře otírají, pokud se hadřík omývá mycím prostředkem na prádlo, nechte ho pár hodin ležet a pak hodinu poslat do roztoku octa a vody (1: 1).

Nevýhodou mytí octem je vůně, kterou je těžké se zbavit i po několika praních. Ale tady si musíte vybrat: čistotu nebo vůni.

Mimochodem, jablečný ocet má ne tak nasycený zápach. Takže můžete použít místo stolování.

Hořčice

Hořčičný prášek nejen dokonale odstraňuje skvrny, ale je také osvědčenou metodou dezinfekce.

Můžete ho rozředit na kašovitý stav, namazat ručník, věnovat více pozornosti zvláště silnému znečištění a pak ho vložit do sáčku a nechat jej 12-24 hodin. Po dostatečně opláchněte v teplé vodě nebo umyjte v psacím stroji.

Pracuje také dobře s roztokem 50 g hořčice a 5 litry horké vody. Namočte ručníky po dobu 3-5 hodin a po umytí v psacím stroji.

Důležité! Hořčice nejen obnovuje kuchyňské utěrky, ale také efektivně bělí.

Manganistan draselný

Pokud pravidelně čistíte ručníky před mytím nejméně 15-30 minut ve světle růžovém roztoku manganistanu draselného, ​​nakonec se stanou téměř novými. Manganistan draselný však funguje také v případech, kdy je třeba rychle dosáhnout výsledku.

Za tímto účelem přidejte 5 kapek předem připraveného nasyceného růžového roztoku manganistanu draselného do 5 litrů vroucí vody, promíchejte s barem mýdla na prádlo, promytého na jemném struhadle a namočte ručníky po dobu 8-12 hodin. Řešení dokonale odstraňuje skvrny a účinně bělí.

Chcete-li vrátit čerstvost a čistotu na velmi staré špinavé ručníky, můžete použít metodu, kterou mnoho žen v domácnosti nazývají „Double Punch“. K tomu by měly být textilie umyty v psacím stroji a pak namočeny v roztoku 200 gramů pracího prášku, litrů vody a několika granulí manganistanu draselného (voda by měla být světle růžová). Zakryjte lepící fólií nebo nasaďte plastový sáček a nechte stát po dobu 5-8 hodin. Poté znovu stroj omyjte.

Sůl

Špinavé kuchyňské utěrky lze umýt roztokem soli. K tomu, rozpustit 5 lžíce hrubé soli v 5 litrech vody, namočte textilie po dobu 60-90 minut, a pak omyjte obvyklým způsobem.

Je možné připravit silnější řešení. K tomu, 5 litrů velmi horké vody, ne vařící vody, rozpustit 4 lžíce soli a 2 lžíce peroxidu vodíku.

Namočte ručníky po dobu 5-6 hodin a lépe na noc. Po opláchnutí a promytí.

Pokud je tkanina velmi špinavá, nebolí tomydlo navíc mýdlem a před namočením nechte pár hodin ležet v plastovém sáčku.

Věnujte pozornost! Již více než jedna hosteska se stala přesvědčena, že s pomocí soli se nejen vypere tuk, ale také káva, šťáva a krevní skvrny.

Kyselina citrónová

Účinek kyseliny citrónové je podobný použití octa pro praní. Kuchyňské utěrky můžete namočit do roztoku 1 lžičky a dvou litrů teplé vody před hlavním praním.

Originální vzhled můžete vrátit do kuchyňských utěrek s roztokem sklenice vody, džusu středního citronu a sáčku kyseliny citrónové. Výslednou směs kontaminované tkáně je nutné rovnoměrně rozdělit a odstranit v balení po dobu 2-3 hodin.

Důležité! Při práci s citronovou šťávou nebo kyselinou citrónovou používejte ochranné rukavice!

Kyselina boritá

Kyselina boritá, která stojí pouhé haléře a prodává se v jakékoli lékárně, funguje lépe než jakýkoli odstraňovač skvrn a také dokonale bělí.

Existuje několik způsobů, jak ji použít pro kuchyňské utěrky:

  1. Omyjte práškem na mytí rukou v teplé vodě, mírně osušte, namočte do roztoku 500 ml teplé vody a půl lžičky borového prášku na 2 hodiny. Opláchněte. V případě potřeby omyjte psacím strojem nebo ručně.
  2. Připraví se roztok ze strouhaného mýdla pro domácnost a vědra s horkou vodou. Přidejte 3 lžíce kapalné kyseliny borité.Umyjte ručník, vložte do roztoku po dobu 4 hodin, poté omyjte rukama nebo psacím strojem.

Soda

Pro mytí kuchyňských utěrek můžete použít jak jedlá soda, tak soda. Výběr receptu, použijte přesně možnost, kterou nabízí. Kalcinovaný z hlediska řešení skvrn je efektivnější, ale jídlo je naprosto bezpečné.

To je zajímavé! Poměrně nedávno, vědci byli schopní prohlásit, že starověcí Egypťané bojovali proti znečištění sodou.

Pokud nejsou ručníky příliš špinavé, můžete do prostoru pro prášek nalít 4 polévkové lžíce jedlé sody a ručníky v pračce vyprat při nejvyšší teplotě.

Při středním znečištění je třeba připravit horký roztok z pracího prášku (podle návodu na obalu), přidat lžičku sody (na litr) a namočit ručníky 3-5 hodin. Po stlačení vložte do pračky a myjte jako obvykle.

Velmi špinavé ručníky by měly být nejdříve umyty a pak namočeny v teplém roztoku 10 litrů vody, v dávce jedlé sody a mýdlem. Nechte působit několik hodin a potom přiveďte k varu nad nízkým teplem a vařte 5-7 minut.

Šampon na vlasy

Použití vlasového šamponu je jedním z inovativních způsobů, jak se na kuchyňské utěrky zabývat skvrnami. Můžete použít jakékoli, ale funguje nejlépe z mastných vlasů. Tento šampon může být přidán do prostoru pro prášek v pračce nebo použitpro předběžné namáčení.

Můžete však také použít šampon přímo na skvrnu, zejména pokud je ponechána s ovocem nebo šťávou. Nechte 3 hodiny a opláchněte v psacím stroji.

Tato metoda pomáhá, když ručníky nejsou příliš špinavé. Nevýhodou je nepředvídatelná chemická reakce s práškem použitým pro další po namočení.

Čpavek

Amoniak se dokonale vyrovná s různými druhy znečištění. Nejjednodušší způsob použití je připravit roztok s vodou (složky se odebírají ve stejném poměru) a namočit do něj ručníky. Pro výraznější efekt je můžete předepřít.

Roztok vody, amoniaku a glycerinu funguje dobře (v poměru 2: 2: 0,5). Namočte alespoň 5 hodin, můžete přenocovat přes noc.

Pokud potřebujete 100% výsledek, měli byste promíchat mýdlo na praní, 2 polévkové lžíce limonády a láhev čpavku (50 ml) otřenou na jemném struhadle. Směs se rozpustí v pěti litrech vody, zahřeje se, ponoří se do ručníků, přivede se k varu a vaří se asi čtvrt hodiny. Nechte vychladnout, opláchněte a vyperte psacím strojem nebo rukama.

Silikátové lepidlo a mýdlo

Silikátové lepidlo je obsaženo ve složení mnoha čisticích prostředků, ale můžete si připravit kompozici sami. Musíte si vzít lžíci lepidla, mýdlo, rozpusťte ve 4 litrech teplé vody. Rozložte ručníky, nechte pár hodin stát, pak několik minut vařte.

Běží na 100%. Ale je tu jedna nevýhoda. Tento nástroj zvládá skvrny na bílé tkanině, ale pro barevné výrobky není vhodný. Mohou vyblednout nebo vyblednout.

Kyselina citrónová a mýdlo

Jsou-li ručníky mírného znečištění, můžete je nejprve důkladně napěnit mýdlem pro domácnost a po několika hodinách je otřít vrchem kyselinou citrónovou (použijte rukavice!), Nechte působit pět minut a opláchněte. Výsledkem bylo znatelnější, můžete prát ručníky ve stroji.

Důležité! Je to prací mýdlo s kyselinou citrónovou, které vám umožní odstranit skvrny z řepy nebo rajčatové omáčky z látky.

Můžete připravit nasycený roztok mýdla a přidat trochu kyseliny citrónové (půl lžíce na litr). Stačí jen 30 minut před hlavním praním namočit ručníky, aby si po dlouhou dobu zachovaly svůj původní vzhled.

Peroxid vodíku

Je velmi snadné vrátit čerstvost a čistotu kuchyňských utěrek pomocí peroxidu, který je v každé domácí lékárničce. Při kontaktu se skvrnou kapalina vstupuje do chemické reakce a uvolňuje vlákna látky před nečistotami a skvrnami.

Nejjednodušší způsob je připravit roztok lirové vody při pokojové teplotě a dvě polévkové lžíce peroxidu a několik hodin v něm namočit ručníky a pak je umyjte rukama nebo psacím strojem.

Není-li ručník zcela špinavý, ale je třeba odstranit jen několik míst, můžete peroxid aplikovat přímo na toto místo, nechat půl hodiny a pak jej omyjte.

Japonská metoda odstraňování starých skvrn

Tato metoda v naší zemi dostala jméno líný. Je ideální pro ty, kteří nemají pračku, nebo pro ty, kteří ji prostě nechtějí zapnout kvůli několika ručníkům.

Voda by měla být zahřátá na 60 stupňů, nalijte ji do kbelíku. Přidejte dvě lžíce rostlinného oleje, sklenici hořčičného prášku a lžíci 9% octa.

Špinavé ručníky by měly být vloženy do kbelíku a zajištěny těsnost, aby se zajistilo, že chemické procesy, které se v něm vyskytují, přinesou nejlepší možný výsledek. Nejjednodušší způsob, jak to udělat, je použít film, nebo prostě dát celofánový sáček nahoře.

Po 12 hodinách vyjměte prádlo a opláchněte jej, střídavě střídavě studenou a teplou vodou.

Jak prát kuchyňské utěrky v mikrovlnné troubě

Nezáleží na tom, kolik způsobů mytí kuchyňských utěrek stále více vynalézá. Jednou z novinek je mytí v mikrovlnné troubě.

K tomu stačí hadřík mýdlem mýdlem, dát do sáčku a mikrovlnnou troubu po dobu 1,5 minuty při výkonu 600 W.

Pokud je ručník velmi špinavý, můžete provést 3 sady minut. Místo toho můžete použít mýdlový prací prášek.

Jak zvýšit životnost ručníků

Každý výrobek má vlastní trvanlivost. Co si myslíte, kolik kuchyňských utěrek by mělo sloužit svému majiteli? Nejméně 3 roky! Ale, jak praxe ukazuje, málokdy se jim nějaká hostitelka podaří udržet v dobrém stavupůl roku. Chcete-li prodloužit životnost ručníků, zkuste dodržet následující doporučení:

  • v kuchyni je optimální používat vafle nebo ručníky z mikrovlákna, froté jsou vhodnější pro koupelnu;
  • v kuchyni by měly být ručníky určené pro různé účely - pro ruce, pro stůl atd.
  • je nutné vyměnit kuchyňské utěrky každé dva až tři dny;
  • v pračce by se měly prát odděleně od ostatních oděvů;
  • výběrem jedné z metod praní popsaných v článku, několikrát za sebou, a pak ji změňte.

Kuchyňské utěrky si mohou zachovat svůj původní vzhled již několik let, a proto není vůbec nutné používat drahé skladové zásoby domácích chemikálií. Vše, co potřebujete pro čistotu, je v každém domě!