Jak umýt nepříjemný zápach potu z oděvu

Někdy nepříjemný zápach potu nasává oděv tak, že ho nezanechává ani po umytí. Proč se to děje a jak se s tím vypořádat?

Trochu o fyziologii

Ve skutečnosti se jedná o vodný roztok solí a organických látek. Je produkován potními žlázami a je zapojen do procesu lidské termoregulace. Čerstvý pot nemá zápach, nepáchne skutečnou tekutinou, ale výsledkem aktivity bakterií žijících na kůži. Když se objeví pot, aktivně se rozmnožují, využívají tajemství žláz pro růst a vývoj. Nejúčinnějšími detergenty pro odstranění zápachu potu jsou proto syntetické detergenty s předponou "bio".

Zajímavé! Většina potních žláz v lidských dlaních. Existuje asi 600 z nich na centimetr čtvereční.

Spojujeme chemické látky pro domácnost

Zdálo by se, že jsou splněny všechny požadavky na praní špinavých věcí, nejsou pozorovány žádné skvrny nebo skvrny na tkanině v podpaží (dosud) a zákeřný zvláštní zápach potu se jeví, jako by z ničeho nic, i když právě čerstvé oblečení.

Vzhledem ke svému specifickému složení, potuJe schopna proniknout velmi hluboko do vláken tkaniny, a proto není vždy možné jej otřít běžným pracím prostředkem.

Použijte jiné čisticí prostředky.

  • Nápadný jantar na věcech z tenkého materiálu může být odstraněn otřením pravidelným šamponem na vlasy. Snažte se odstranit trvalejší zápach namočením oblečení do nádobí.
  • Připravte si kaši s práškovým detergentem a teplou vodou, utřete ji hadříkem půl hodiny před praním.
  • Nebo si koupit organický odstraňovač skvrn, který je schopný na molekulární úrovni (pokud věříte v reklamu) rozložit všechny nečistoty organického původu, pozorně si přečtěte návod a otestujte, jak efektivní je v boji s pachem potu.

Používáme lidové prostředky

.

Ale stále je lepší používat osvědčené metody, o nichž naše babičky věděly.

Mýdlo na praní

Tato metoda je ideální pro "resuscitaci" pánských triček. Navlhčete tkaninu, hojně ji otřete mýdlem na mořském okraji. Nechte oblečení půl hodiny, nechte je ležet v mýdlové „masce“, pak můžete promyté věci umýt běžným pracím prostředkem.

Neváhejte použít mýdlo na prádlo na světlém oblečení a buďte opatrní na barevné tkanině: může se použít k snadnému odstranění nejen pachu potu, ale také barvy na výrobku.

Čpavek, peroxid vodíku

Je-li na čistém oblečení z přírodní tkaniny stáletam je nepříjemný zápach potu, nespěchejte ho posílat do koš na prádlo.

  1. Požádejte o pomoc s tekutým čpavkem: rozpusťte lžíci soli v 5 lžících teplé vody, přidejte 5 lžíce amoniaku. Směs nalijte do spreje, hojně ji zavlažujte v oblastech pod pažemi a zavěste věc na čerstvém vzduchu, například na balkon. Věřte mi, že nepříjemný jantar se s vlhkostí vyparí!
  2. Ošetřete obložení saka směsí připravenou z části lékařského alkoholu, čpavku a 4 dílů vody. Nemůžete opláchnout, a jen pověsit ven pod širým nebem, takže tkanina je zcela suchá.
  3. Vaše oblíbená halenka z bílého lnu, hedvábná halenka může být zachráněna před těžkým zpoceným duchem peroxidu vodíku. Rozpusťte peroxid ve vodě (1:10), namočte látku ve směsi, opláchněte po půl hodině.

Kyselina citrónová, ocet

Vlněné oblečení z vůně potu vám pomůže vyplavit obyčejnou kyselinu citrónovou: rozpusťte 1 polévkovou lžíci. lžíce kyseliny ve sklenici vody. Nejméně 2 hodiny před praním tímto roztokem navlhčete hadřík na výrobku v problémových oblastech.

Kyselina citrónová může být nahrazena kyselinou acetylsalicylovou: musíte rozdrtit několik tablet aspirinu a rozpustit je ve 100 ml teplé vody. Výsledné řešení pro zpracování materiálu na půl hodiny před hodit oblečení do bubnu.

Když byly věci důkladně promočeny, namočte je přes noc před hlavní mytí v octovém roztoku (5 litrů vody, sklenici octa) a při vhození do bubnu přidejte 2 hlavní polštáře do hlavního cyklu. lžícejedlá soda.

Pokud potřebujete běžet rychle a vůně z trička je stále stejná, použijte metodu „ambulance“: zapněte žehličku na maximální teplotu, kterou materiál vydrží, namočte gázu roztokem octa (nějaký ocet a 4 části vody), žehličku na tričku místo pod pažemi přes tenká. Jen se nezapomeňte otočit oblečení ven!

Tato metoda je vhodná pouze v případech, kdy je tkanina čistá, ale má zvláštní vůni potu. V žádném případě je nemožné železný materiál vyžehlit: železem upečete jen špínu hluboko do hmoty a později ji nebudete moci řádně vyčistit.

Když je věc šitá z jemného materiálu a není bezpečné ji žehlit, přidržte ji nad parní lázní a přidejte do ní trochu octa. Buďte opatrní, abyste sami nedýchali škodlivé výpary!

Kuchyňská sůl, soda

Po umytí nezmizel zápach potu z oděvu - materiál uzamkněte ve fyziologickém roztoku. Rozpusťte 2 polévkové lžíce. lžíce soli ve sklenici vody, mokré je problémové oblasti na výrobku, lehce třít, jako by mazání věci. Nechte pár hodin ležet, aby se textilie ve fyziologickém roztoku, opláchněte ve dvou vodách. Specifické aroma by se mělo vypařit. Tato metoda je vhodná pro hedvábné tkaniny a prádlo.

U bílých výrobků je jedlá soda dokonalá: dejte trochu vody do lžíce sody, zamíchejte, abyste vytvořili kejdu, a vlijte ji do vonných oblastí halenky nebo trička. Po půl hodině můžete běžným způsobem umýt v psacím stroji.

V noci nalijte problémové oblasti na tkaninu s jedlou sodu, ráno ráno produkt vytřepejte a bezpečně nasaďte.

Malá tajemství

  1. Vysušte páchnoucí věci na slunci, otočte je zevnitř - sluneční paprsky dezinfikují oblečení a odvádějí všechny nepříjemné pachy.
  2. Vyměňte si oblečení často v horkém počasí nebo po fyzické námaze: čím více potu absorbuje tkanina, tím těžší je umýt.
  3. Používejte deodoranty, které zabraňují nepříjemným pachům, spíše než je maskovat.
  4. Udržujte osobní hygienu: často se sprchujte ve dnech, kdy se hojně potíte; Nebuďte líní odstranit vlasy v podpaží.