Jak umýt prané froté ručníky

Froté ručníky jsou nedílnou součástí každé lázně nebo vany. Dobře absorbují vlhkost a jsou příjemné na dotek. Poskytuje jejich speciální zařízení z očních víček. Ale po nesprávném mytí se ručníky stávají drsnými a tvrdými.

Aby se tomu zabránilo, musíte při mytí dodržovat jednoduchá pravidla.

Jak správně prát froté ručníky v pračce

Často se stává, že po několika praních je froté ručníky hrubé.

Pro to může být mnoho důvodů:

  • Nadměrná tvrdost vody;
  • Nesprávný prací prášek;
  • Nevhodné oplachovací prostředky;
  • Nesprávná volba režimu praní;
  • Nesprávná volba způsobu sušení.

Prostředky na mytí ručníků

Lze použít k mytí froté ručníků.kvalitní prací prášek, ale nejlepší možností je stále tekutý gel. Zrna pracího prostředku jsou přilepená ve struktuře tkaniny a při oplachování se nevymyjí. Gel odstraní znečištění z ručníku a nezůstane na vláknech. Bělidla, stejně jako prášek dávají froté ručníky tuhost, takže se nedoporučují pro mytí.

Pro změkčení tvrdé vody z vodovodu se před praním vloží do přístroje speciální změkčovací tableta.

K poznámce:Dobrá přísada do prášku při mytí je 1/2 šálku jedlé sody. Soda odrazuje nepříjemné pachy absorbované do tkáně a dezinfikuje proti bakteriím.

Způsob mytí froté ručníků

Charakteristickým znakem froté tkanin je vynikající nasákavost vody, takže pro praní jsou zvoleny režimy s dlouhou životností s vysokou spotřebou vody, nebo se dvakrát provádí standardní cyklus máchání. Silné froté tkaniny vyžadují dlouhý proces praní, jediný způsob, jak odstranit nečistoty uvízlé v látkové vrstvě. Tyto požadavky jsou naprosto v souladu s režimy mytí dětského oblečení.

Nemíchejte barevné a bílé ručníky do stroje společně. Moderní barviva pro tkaniny jsou dostatečně stabilní, ale praxe ukazuje, že barevné froté tkaniny mohou natírat bílé prádlo.

Froté tkaniny nelze prát společně s předměty, na kterých jsou plastové nebo kovové zipy, knoflíky nebo háčky. Při mytí kovových háčků na chlupě hromady a zničí ji. Bubenstroje plní objem prádla 2/3. Pro zvednutí hromady v bubnu pračky položte několik speciálních míčků nebo tenisových míčků. Po bití s ​​kuličkami se zdřímnutí látky změkne, smyčky se chmýří a stanou se objemnými.

Pro vysoce kvalitní lisování těžkých froté ručníků se vyžaduje režim nejméně 800 otáček za minutu.

Teplota pro mytí froté ručníků

Teplota mycích ručníků se volí podle doporučení výrobce. Můžete ho vidět na přiloženém štítku. Při nepřítomnosti štítku je režim praní pro barevné tkaniny 40–60 stupňů a bílý 90 stupňů.

Froté ručníky na ruční mytí

Je-li potřeba vyprat špinavý froté ručník a v jeho blízkosti není pračka, je snadné jej prát ručně.

Před praním jsou ručníky namočené za půl hodiny, naplněné teplou vodou a přidaným trochou pracího prostředku.

Pro praní v teplé vodě rozpusťte gel, ponořte do něj ručník a umyjte jej měkkými pohyby rukou.

Po umytí ručníků důkladně opláchněte. Při oplachování se voda dvakrát nebo třikrát mění, až se čisticí prostředek z tkaniny zcela vyjde. Znamením toho je nedostatek pěny ve vodě.

Lidové prostředky na mytí froté ručníků

Kromě tradičních metod mytí s použitím prášku a gelu existuje mnoho populárních receptů.

Kyselina citrónová

Kyselina citrónová, používaná při praní, poskytuje froté tkaninyměkkost. K tomuto účelu se do vody na předposlední oplach vloží 50 gramů kyseliny na 10 litrů vody.

Pro odstranění jednotlivých skvrn v horké vodě otřete skvrnu mýdlem na prádlo. Ručník lehce zmáčkl, položil se na stůl a na skvrnu položil kyselinu citrónovou. Po pěti minutách opláchněte ručník.

Ocet

Slabý roztok kyseliny octové odstraňuje tvrdé soli z vláken tkaniny, což činí tkaniny měkké. K tomuto účelu se do vody, která se používá pro poslední opláchnutí, nalije ½ šálky 9% octa.

Pokud byl mokrý ručník po dlouhou dobu zmačkaný, může se na něm usadit forma. Pro odstranění zbytků plísně se tkáň namočí do 5% roztoku octa. Po 10-15 minutách se ručník opláchne.

Čpavek a glycerin

Ručník nalijený čajem, kávou nebo kečupem může být promyt směsí glycerinu a amoniaku v poměru 4: 1. Směs se nanese na skvrnu po dobu patnácti minut, poté se tkanina opláchne.

Manganistan draselný

V malé lázni navrhněte roztok manganistanu draselného pro získání červené barvy. Do ní se nalijí mýdlové hobliny zředěné vodou. Po promíchání se barva roztoku zhnědne. Do této směsi se vloží ručníky, důkladně opláchnou po 6 hodinách a suší se na čerstvém vzduchu.

Hořčičný prášek

S pomocí hořčičného prášku budou froté tkaniny nejen vrátit ztracenou bělost, ale také dezinfikovat. K tomu v 5 litrech teplé vody zředěné 50 g hořčičného prášku.Ručníky se namáčejí po dobu 4 hodin v roztoku a pak se důkladně opláchnou.

Rostlinný olej

Tento způsob bělení je založen na schopnosti oleje změkčit sušené nečistoty na vláknech tkaniny.

Dvě třetiny sklenice pracího prostředku se smísí se třemi lžicemi bělidla, rafinovaného rostlinného oleje a acetové esence. To vše se pěstuje v 15 litrech vroucí vody. Špinavé ručníky se nechají v noci namočit do roztoku, ráno se vymačkávají a promyjí v pračce.

Efektivní způsoby bělení froté ručníků

Během dlouhé životnosti se froté ručníky zbarví žlutě nebo se změní na šedou. Existuje několik způsobů, jak vrátit jejich původní bělost.

  • Pro 5 litrů horké vody vezměte 0,2 litru mycího gelu a 3 g manganistanu draselného. Roztok se důkladně promíchá a do něj se vloží čisté ručníky. Z výše uvedeného je nádoba překryta víčkem nebo fólií a čeká, až roztok zcela vychladne, potom se věci několikrát opláchnou ve studené vodě.
  • Za 5 litrů teplé vody vezměte 2 lžíce. kyselina boritá. Ručníky jsou namočené v roztoku a poté promyty jako obvykle.
  • 200 g 72% domácího mýdla a 50 g uhličitanu sodného se nanese na 10 litrů vody. Po hodině varu v tomto roztoku se ručníky opláchnou.

Jak sušit froté ručníky

Po umytí ručníku několikrát silně protřepejte, utáhněte smyčky látky. Pro sušení jsou věci zavěšeny na dobře větraném místě.stíny. Vítr rychle odstraní zbývající vlhkost narovnáním klků látky.

Důležité: Přímé sluneční světlo a tepelné záření z topných zařízení poškozují strukturu tkaniny, ručník se stává tvrdým. Stejného efektu je dosaženo při použití sušičky zabudované v pračce.

Žehlete ručníky mírně suché, žehličku ohřejte na maximální teplotu, pomocí žehliček s parním generátorem pro lepší vyhlazení.