Jak umýt sklo pro troubu ze sazí a plaku

Sklo pro troubu - krásné, praktické, bezpečné pro zdraví. Jeho nevýhodou je, že takový materiál podléhá výskytu sazí, mastných skvrn, skvrn, sazí, jiných druhů znečištění. Ale můžete se s nimi vyrovnat použitím populárního nebo zakoupeného produktu. Pro tento typ nádobí je důležité zvolit vhodnou kompozici.

Hlavní příčiny kontaminace skleněného nádobí

Nádobové sklo je rychle kontaminováno, pokryté malými prasklinami. To se děje z několika důvodů:

  • použijte čisticí prostředek s agresivním prostředkem pro čištění;
  • těsné uspořádání předmětů v troubě;
  • prudká změna teploty z horké na studenou a naopak;
  • použití pro úpravu tvrdé nebo horké vody.

Proto je třeba zabránitpředčasné stárnutí nebo znečištění nádobí pro troubu, jsou nutná základní preventivní opatření: umístěte předměty do vzdálenosti od sebe, na ošetření naneste čistou filtrovanou vodu a čisticí prostředky na nádobí s jemným složením.

Varování!

V důsledku přirozeného opotřebení materiálu - stárnutí se mohou objevit skvrny. Čím nižší je kvalita nádobí, tím dříve se to stane. Doporučuje se zakoupit spotřebiče pro vysoce kvalitní troubu, poté bude udržovat provozní vlastnosti.

Jak umýt sklo tak, aby se lesklo

Každá hospodyňka chce, aby vše v jejím domě zářilo, včetně nádobí na pečení. Úkol je docela reálný. Umyjte sklo před tím, než vzhled lesku umožní dva účinné lidové prostředky, základem jednoho z nich je pravidelná zubní pasta, druhá je tvořena kyselinou.

Zubní pasta

Zubní pasta je něco, co má každý doma. Překvapivě z něj můžete vyrobit čistič, který může snadno zvládnout saze, mastné skvrny, aby se leskl nádobí. K tomu potřebujete:

  1. Stiskněte malé množství zubní pasty do nádoby.
  2. Nalijte kapalný amoniak.
  3. Obsah důkladně promíchejte.

Výsledná směs by měla být rozprostřena v tenké vrstvě po celém povrchu misky a ponechána několik minut namáčet. Po celou dobu je nutné ji sledovat, neměla by začít vysychat. TěstovinyMělo by se opláchnout studenou vodou a osušit skleněnou podložku suchým měkkým hadříkem.

Kyselina

Další účinnou metodou čištění skla je kyselina citrónová. Malé množství této kapaliny je nutné přidat do myčky, uvést do provozu. Pokud doma nebyla kyselina citrónová, můžete místo ní použít malic nebo acetic essence. Výhodou této metody je, že tento lidový lék může dát lesk každému typu skla.

Jak umýt skleněné nádobí pro troubu ze silných sazí

Nádoby, které se vaří v troubě, jsou zdravé, bezpečné pro zdraví, neuvěřitelně aromatické a chutné. Můžete vařit pouze ve specializovaných pokrmech, které vydrží vysoké teplotní podmínky až do 200-250 stupňů. Ale při vaření se na něm objevují saze a saze. Chcete-li se rychle zbavit těchto vad a dát sklu stejný vzhled, musíte udělat řadu akcí:

  1. Nalijte do nádoby horkou vodu, nejlépe vařenou.
  2. Zřeďte malé množství mycího prostředku. Pokud neexistují vhodné chemikálie pro domácnost s úsporným prostředkem, pak alternativou může být štěpka mýdla na prádlo.
  3. Nalijte mýdlový roztok do misek, které je třeba očistit od uhlíku.
  4. Zavřete dvířka, zapněte zařízení a zvolte teplotní režim 120 stupňů.
  5. Po 30 minutách vyjměte pekáč a počkejte, až se mýdlový roztok ochladí na pokojovou teplotu.teplota
  6. Opláchněte vodou a osušte měkkým suchým hadříkem. Mokrá hmota má otřít stěny trouby.

Pokud se zpracování provádí správně, pak by z nádobí měly zmizet saze, znečištění, mastnota a saze. Pokud je to nutné, můžete jej opět udržet, abyste dosáhli většího účinku. Po dokončení procedury se doporučuje ponechat dvířka trouby otevřená na několik hodin, aby zmizel pach mýdla nebo čisticího prostředku.

Varování!

Důrazně se nedoporučuje namáčet skleněné nádoby horkou vodou nebo vroucí vodou. Je nutné zajistit, aby kapalina byla při teplotě, při které můžete držet ruce několik sekund a nespálit si ruce. Je také přísně zakázáno ředit horkou vodu studenou vodou, což může způsobit prasknutí nebo prasknutí skla. Kapalina musí přirozeně vychladnout.

Jak si vybrat bezpečné domácí chemikálie

Prostředky pro skladování vám umožní rychle a pečlivě umýt nádobí, odstranit zbytky mastnoty, saze a vytvořit lesk. Na policích jej najdete v následujících formách vydání:

  1. Kapalné gely. Používá se pro denní zpracování nádobí ručně. Nejvýznamnější mezi kupujícími "Bio Mio", "Biolan" a "Sorti".
  2. Prášky a tablety. Vhodné pro použití v myčce, rychle se rozpouštějí a snadno se čistí.

Je třeba mít na paměti, že ne každý detergent je vhodný pro zpracování skla. Při nákupu stojí za to zvážit toSplňuje následující požadavky:

  • nepřítomnost chlorových bělidel, fosfátů, žíravých zásad a kyselin;
  • přítomnost koncentrátů, které umožňují, aby kapalina snadno pěnila a jemně odstraňovala znečištění.

Je třeba dbát na to, aby se zkoumalo balení čisticího prostředku. Doporučuje se, aby na něm byl nápis, že prošel dermatologickým testem a je zcela bezpečný pro zdraví. To naznačuje, že po jeho aplikaci nedojde k žádné alergické reakci a na kůži rukou se neobjeví žádné podráždění.

Lidové léky

Péče o sklo není z rozpočtu. Tyto produkty, které mají šetrné složení, jsou zpravidla 2-3 krát dražší než běžné mycí gely. Je výhodnější umýt sklo lidovým lékem. Jako základ je vhodný k tomu, aby se nacházel doma nebo se dá koupit v obchodě za nízkou cenu, například mýdlo, peroxid vodíku, čpavek, hořčice, ocet, vejce, brambory, soda nebo sůl s pískem.

Mýdlo

K praní skleněného nádobí pro troubu ze silného ložiska můžete použít běžné mýdlo. Doporučuje se používat hygienický výrobek pro děti, protože je hyperalergenní a má jemné složení. Pro tento způsob dekontaminace budete potřebovat potravinovou fólii. Postup se skládá z několika základních kroků:

  1. Současně sbírejte mýdlo a malý kus fólie.
  2. Masírovat několik sekund.
  3. Umyjte nádobí pod proudem mýdlovým kusem fólievody.
  4. Jakmile patina zmizí, nádobu propláchněte studenou vodou.
  5. Jemně otřete suchým, měkkým hadříkem.

Důrazně se nedoporučuje provádět intenzivní pohyby, snažit se při zpracování škrábnout váhu nebo uhlík. To způsobí škrábance na povrchu skla a nebude možné je v budoucnu zbavit. Při zpracování nádobí suchým hadříkem by neměly být prováděny intenzivní pohyby.

Peroxid vodíku

Nagar z vnějšku pomocí peroxidu vodíku. Vyžaduje to v jedlé sodu v takovém množství, že se vytvoří konzistence podobná kyselé smetaně. Výsledná pasta by měla pečlivě pokrýt problémové oblasti a nechat namočit 35 minut. Kromě toho můžete zabalit stěny lepící fólií, abyste dosáhli co nejlepšího efektu. Po 35 minutách můžete změkčený uhlík smýt obvyklým způsobem.

Čpavek

Čpavek - nejlepší složka, která se dokáže vyrovnat s kapičkami tuku a vyzařovat pokrmy. Připravte si roztok, který potřebujete, zřeďte 1 lžičku v jednom litru vody. V této kapalině se nádoba ponoří a nechá se 15-20 minut. Po skončení promývacího období zůstane roztok z roztoku a otřete ho měkkým ručníkem.

Hořčice

Hořčice byla použita jako prostředek na mytí nádobí, i když nebyly žádné gely, a ještě více tak myčky nádobí. Tento přírodní produkt je schopen odstranit plaketu i z nádobíkterý připravoval jídlo na ohni. Dokáže se vyrovnat se sazí, šupinami, tukem a dalšími druhy znečištění, kterému je pekáč vystaven. Pro přípravu produktu potřebujete:

  1. Naplňte nádrž teplou vodou.
  2. Přidejte 1 lžíci hořčičného prášku.
  3. Míchejte kapalinu, dokud se koření zcela nerozpustí ve vodě.

Ve výsledném roztoku musíte nádobu snížit a nechat ji po dobu 10-15 minut. Po uplynutí této doby byste ji měli jemně dostat a důkladně opláchnout vodou. Potom zůstane povrch otřít suchým hadříkem, vytvořeným z měkkého materiálu.

Ocet

Skleněné nádobí s octem můžete umýt pouze bezprostředně po dokončení vaření, dokud se nátěr nebo uhlíkový nános nevyschne a neztvrdne. Pro zpracování je vhodná pouze 9% kyselina octová. 1-2 lžíce této složky musí být zředěny vodou.

Misku opláchněte tímto roztokem a důkladně opláchněte studenou vodou. Po odstranění skvrn zůstane nádoba vzhůru nohama na ručníku a počkejte, až úplně vyschne.

Varování!

Ocet a hořčice jsou vysoce koncentrované látky, které mohou vyvolat alergickou reakci, popáleniny nebo podráždění pokožky rukou. Zpracování je možné provádět pouze s použitím rukavic.

Vejce

Není třeba odstraňovat vaječné skořápky. Z ní můžete vytvořit nástroj, který je schopen vyčistit nádobípálená pěna a tuk. Metoda jeho aplikace je jednoduchá. Chcete-li to udělat, rozdrtit shell. Pro tento účel se doporučuje přemístit ho do plastového sáčku nebo zabalit do plastového obalu a pak několikrát po něm chodit s válečkem. Výsledná směs by měla být smíchána s mýdlovou vodou a nalita do pekáčku. Nádoby s úzkým hrdlem by měly být mírně protřepány a v široké nádobě je nutné opláchnout strany roztokem a nechat několik minut.

Brambory

Znečištění ze skla se dlouhodobě zbavovalo znečištění nejen hořčicí, ale i bramborami. Způsob aplikace tohoto přírodního produktu je jednoduchý. Je nutné vyčistit hlízu a otřít ji povrchem nádobí zevnitř i zvenčí. Během zpracování by měla zelenina začít změknout. Po jeho dokončení můžete nádobu umýt a poté ji opláchnout vodou. Brambory absorbují znečištění. V případě potřeby je nutné postup opakovat.

Soda

Soda je přírodní produkt, který je široce používán jako hlavní složka při přípravě mnoha lidových prostředků. Chcete-li použít jako čistič nádobí, budete muset aplikovat malé množství na měkkou houbu a pečlivě ošetřit povrch skleněného výrobku zevnitř i zvenčí. Po zpracování je nutné důkladně opláchnout.

Sůl a písek

Sůl a písek rychle vyčistěte nádobí od sazí, skvrn a mastnot. Také tohlepřírodní produkt přispívá k lesku. Sůl nebo cukr musí být zředěn vodou tak, aby se získal nasycený, zakalený roztok. Musí nádobu umýt, poté ji opláchnout studenou vodou a otřít do sucha měkkým ručníkem. Poté, co cukr stojí opláchnutí s detergentem, aby se zabránilo lepkavosti.

Jak se starat o sklo

Sklo vyžaduje zvláštní péči. Pouze v tomto případě bude vždy vypadat elegantně. Prvním pravidlem péče je správné zpracování. Měl by se umýt měkkou houbou a tekutými produkty. Jakákoliv abrazivní nebo tvrdá houba může poškodit povrch. Před zpracováním se doporučuje odstranit šperky z prstů.

Po každém praní otřete výrobek měkkým hadříkem nebo jej položte na ručník vzhůru nohama. Jinak budou rozvody, z nichž bude těžké se v budoucnu zbavit. Pokud není forma používána k vaření po dlouhou dobu, měla by být ještě jednou každé 2-3 měsíce omyta, aby se odstranil prach nahromaděný na povrchu.

Závěrem

Aby sklo vždy vypadalo elegantně a přitažlivě, musí se tomu věnovat pozornost. V tomto případě však není vždy možné zabránit vzniku znečištění. Pokud se na povrchu vašeho oblíbeného pekáčku objeví závada, můžete ji odstranit přípravou lidového praní nebo výběrem výrobku v obchodě, kde budete pracovat s pokrmy s jemným složením.