Jak umýt vybledlou věc doma: lidové metody a chemikálie

Na oděvu, kromě toho, že je ručně šitý, výrobce prošívá značku označující potřebnou péči - preferovanou možnost mytí, lisování, žehlení a podobně. Dodržování těchto pravidel vám umožňuje neustále udržovat počáteční vzhled věcí. Někdy je však obtěžování a je třeba umýt vybledlou věc.

Tipy

Je snazší zabránit přechodu barev z jednoho výrobku do jiného, ​​než zvolit metodu a přípravky, které by měly umýt opotřebované věci a obnovit původní vzhled. Ušetřit cenný oděv před výskytem nežádoucích skvrn a skvrn je poměrně jednoduché. Existuje řada doporučení a pravidel, jejichž dodržování zabrání poškození barevného a bílého prádla:

 1. Kontrola značky - ve skutečnosti všichni výrobci na štítku uvádějí doporučenépéče Dodržování pravidel výrobce zabraňuje tvorbě trhlin a udržuje věci nedotčeny.
 2. Třídění prádla - před praním je nutné kontaminované věci rozebrat barvami a tkaninami. Bílé věci jsou prát odděleně a barveny - podle barvy a typu tkaniny.
 3. Nedávno nakupované výrobky by měly být kontrolovány z hlediska pravděpodobnosti roztavení. Zvláštní pozornost je třeba věnovat výrobkům ze syntetických tkanin. Pro tento účel je možné použít vzorek tkaniny připojený výrobcem. Je však lepší vymazat nový, odděleně od všeho ostatního.
 4. Barevná fixace - v případě podezření na nedostatečnou stabilitu barviva je možné fixovat odstíny solným roztokem. Jedlá sůl v objemu 1 lžíce se přidá do 1 litru vody. Oblečení v této kompozici musí být 15-20 minut.
 5. Výběr chemikálií pro praní - pro barviva používejte léky označené „Barva“ a pro bílé výrobky označené „Bílá“.
 6. Teplotní režim - lakované výrobky, zejména - kontrastní barvy, se nedoporučují prát při teplotě nad 30 ° C.
 7. Režim praní v pračce - je lepší zvolit jemnou volbu.
Varování!

Když se věc, navzdory dodržování všech preventivních opatření, zbaví, je snazší obnovit původní vzhled oděvu ihned po „incidentu“. Když schne a je vyhlazeno, šance na záchranu vybledlé věci značně poklesnou. Nově získaná barva má čas získat oporu.

Známky, že věc se houpá

Existují určité znakyoznačující, že věc je schopna zbavit se. Jakékoliv nové barevné oblečení může ohrozit barvu jiného oblečení. Aby se zabránilo přenosu barviva z jednoho produktu do druhého, je nutné pečlivě zkontrolovat trvanlivost tónu. Pro potvrzení plné fixace barevného schématu je třeba provést několik kroků:

 1. Látková chlopeň - ve švu jakéhokoliv zakoupeného výrobku je sešitá tkanina, ze které je věc vyrobena. Tato klapka musí být pečlivě odříznuta a navlhčena amoniakem. Po 15 minutách tkaninu opláchněte a osušte. Pokud se tón nezměnil, barevné schéma je kvalitativně stanoveno. Pokud takový řez neexistuje, použijí se jiné možnosti testování.
 2. Kontrola vodou a látkou - část věci je navlhčena a žehlena přes bílý ubrousek. Pokud papír není znečištěn, je barevné schéma pevné. Když přenášíte tón, musíte tuto věc vymazat odděleně od ostatních.
 3. Namočte - před prvním praním v teplé vodě se výrobek uchovává v malém množství neutrálního čisticího prostředku. Poté, co se věc zkontroluje na reakci analogicky s bílým ubrouskem.

Džínové výrobky jsou extrémně odolné vůči nízkému tónu. Takový oděv neztrácí schopnost prolévat po prvním praní. Kohler s takovým oblečením je schopen se pohybovat a zapínat na lehčí prádlo, a to i při 3-5 mytí. Proto musí být denimový oděv nejprve namočen ve vodě při pokojové teplotě - mírně se tak sníží stupeň návratu barvy z hmoty.

Jakreanimate bílá

Je možné vrátit starý vzhled a znovu oživit bílé věci ručně. Původní tón však nelze plně obnovit. Malé rozdíly budou přítomny. Plně obnovit barvu bude uvolněna, když obdržíte bílou tkaninu nežádoucího odstínu nebo při překrývání se skvrnami jiného tónu. Je snadné dostat bílou věc z rozvodu, ale včasnost přijatých opatření je důležitá.

Existují 2 možnosti, jak obnovit původní bělost hmoty - namáčení a mytí. Při namáčení do velké nádoby nalijte horkou vodu o teplotě 60 ° C, vodu a přidejte maximální přípustné množství obvyklého přípravku k mytí. Pro zvýšení efektu přidejte silné bělící činidlo. Doba expozice prádla v bělícím roztoku je 2-3 hodiny. Po potřebě ruční mytí. Pokud je výsledek neuspokojivý, postup se opakuje.

Jako druhá varianta se praní používá, když bílé šaty, které na věci něco mizí, například něco, co zbarví a čas prošel trochu - výrobek je stále mokrý a pouze po cyklu ze stroje. Pro resuscitaci takových textilií, které byly dříve neúspěšně omyty, je třeba je znovu načíst do nádrže stroje bez neporušených věcí. V oddělení chemie nalít největší množství povoleno a 1-2 lžičky. soda. Na spínači nastavte maximální teplotu vody. Tato možnost je však povolena pouze pro bavlněné materiály.

Varování!

Vymyslely se další možnosti odstranění vybledlých skvrn z bílé. Vhodná metodaVyužití je vybráno na základě vlastností materiálu a doporučení výrobce na štítku. Některé výrobky z jemných tkanin se doporučuje čistit za sucha, protože domácí metody takové věci mohou trvale zničit.

Intenzivní praní

Při bílé barvě v důsledku nesprávného třídění, získání šedavě nebo béžově zbarvených odstínů před praním je možné zkusit znovu vyčistit prádlo. Intenzivní mytí může probíhat dvěma způsoby - namáčení ve vodě s vysokou koncentrací detergentu pro bílé tkaniny po dobu 2 nebo více hodin nebo praní v pračce. V první variantě, po namočení, musíte umýt ruce a vyhodnotit výsledky. Pokud je výsledek neuspokojivý, je nutné manipulaci opakovat. Možnost stroje zahrnuje cyklus používaný pro ložní prádlo s přídavkem bělicích činidel.

Bělící pasta

Pokud nebylo možné vrátit barvu vybledlé věci i za předpokladu opakovaného praní, je nutné použít speciální pastu. Takový domácí lék pomáhá zbavit se barevných skvrn a pomáhá obnovit bílý tón. Tuto pastu lze aplikovat pouze ve vztahu k bavlněným tkaninám - v případech, kdy je nutné umýt věci nebo odstranit nežádoucí odstín.

Těstoviny se připravují ze soli, mýdla pro domácnost, škrobu a kyseliny citrónové v poměru 0,5 až 1. Mýdlo je předběžně přeměněno na čipy. Kombinací složek v homogenní hmotě se přidá vodazískání směsi konzistence hustého krému. Kompozice se aplikuje na vybledlé skvrny a ponechá se na tkanině po dobu 12 hodin. Po umytí věci obvyklým způsobem s dalším opláchnutím.

Trávení

Metoda je přípustná pouze v případě přírodních materiálů - lnu nebo bavlny. Produkty trávení z umělé tkáně jsou kontraindikovány. Doporučuje se zvolit jinou cestu, odmítnout vařit a v případě přítomnosti krajek a jiných ozdobných vložek na věci. K varu prádla smíchejte vodu s práškem a bělícím prostředkem ve velké pánvi. V 5 litrech vody přidejte ¼ šálek každého výrobku.

Textilní výrobky se vloží do bělícího roztoku a poté se zapálí plamen pod pánev. Při varu byste měli pravidelně míchat věci v pánvi. Trvání trávení - 1-2 hodiny, v závislosti na stupni znečištění. Po varu je nutné několikrát opláchnout věci studenou tekoucí vodou nebo strávit několik podobných cyklů v pračce.

Soak

Soak - odpověď na otázku, zda je možné odstranit nežádoucí tón z věci vyrobené z jemných tkanin. K tomu je možné použít několik možností - s amoniakem, manganistanem draselným, sódou a peroxidem. Amoniak (100 ml) se zředí 5-7 litry horké (60-70 ° C) vody. V tomto roztoku se věci nechají po dobu 2-3 hodin a pak se dobře opláchnou nebo se promyjí v zařízení bez prášku.

Viz také

Jak prátřepa s oblečením?

Červená řepa na oděvu vede ke vzniku těžko odstranitelných skvrn. Pokud ho neodstraníte včas, musíte na to zapomenout ...

V horké vodě dejte několik krystalů manganistanu draselného a 0,5 šálky pracího prostředku. Roztok musí být světle růžový. Prádlo v kapalině se nechá po dobu 3-4 hodin. Potom se obvyklým způsobem promyje. Pak připravte roztok - 2 litry vody s 1 polévkovou lžíci. peroxidu, přidejte k němu stejné množství sody. Tato kapalina se zahřeje na 60-70 ° C. Složení věcí ponořených po dobu 10 minut. Potom opláchněte.

Varování!

Při namáčení do roztoků obsahujících agresivní složky je nutné používat gumové rukavice při přemísťování tekutin, jejich odstraňování a oplachování.

Průmyslové bělidlo

K vymývání vybledlých bílých věcí je možné pomocí průmyslových bělicích prostředků. V prodeji jsou 2 hlavní typy - kyslík a chlor. Pro bělení jemných tkanin se doporučuje používat kyslíkaté prací prostředky. Tyto léky se vyznačují mírnými a jemnými účinky. Bělidlo se ředí podle instrukcí na obalu a zanechává věci v roztoku po dobu 6-12 hodin. Bělicí prostředky obsahující chlor se používají podobným způsobem, ale mohou zanechat žluté skvrny a vést k degradaci struktury tkáně.

Peroxid vodíku

Pro bělení vybledlých věcí s peroxidem vodíku. Tento nástroj je považován za účinné bělicí činidlo. Jehoje povoleno aplikovat na prádlo i bavlnu a výrobky z jemných tkanin. K obnovení bělosti věcí v nádrži nalijte 4 litry vody. V tomto objemu přidejte 50 ml léku a 1 polévková lžíce. mýdlo a promíchejte roztok až do dosažení jednotné konzistence. Prádlo se vloží do kompozice a nechá se 10 - 12 hodin, pokud je výrobek z vlny, doba expozice je 2 hodiny. Pak je nutné důkladně opláchnout vodou při pokojové teplotě.

Aspirin

Do komory mohou být přidávány tablety prášku během praní v pračce. Častěji se však kyselina acetylsalicylová používá při ručním namáčení. To je mocný nástroj, který vám umožní odstranit skvrny, zesvětlit šedé oblasti a dokonce se zbavit starých skvrn. Aspirin je také používán při prolévání věcí při mytí, co dělají s prášky:

 • 10 kusů rozemletých na prášek;
 • aspirin se rozpustí v 8 litrech vody;
 • prádlo vložte do roztoku;
 • doba držení - 8-10 hodin;
 • po důkladném opláchnutí věcí.
Varování!

Aby se dosáhlo úplnějšího rozpuštění, doporučuje se nahradit standardní tablety kyseliny acetylsalicylové přípravkem Aspirin C. \ t

Manganistan draselný

Pokud se něco vylévá, obnovte barvu manganistanem draselným. Tento roztok odstraňuje nejen zbarvené skvrny, ale také šedavý odstín vybledlého bílého oblečení. V 5 litrech vařící vody by měla být nalita ½ šálku prášku pro praní. K této kapalině se přidávají krystaly manganu.získat světle růžový roztok. Věci se ponoří do kompozice a nechají se 3-4 hodiny. Po uplynutí doby se produkty promyjí a opláchnou.

Vápník

Salbayer - prostředek, který slouží k obnovení barvy bund a jiných věcí z citlivých záležitostí. Alkohol je něco, co odstraňuje skvrny, když je plášť nebo jiný svrchní oděv kůlny. Tato metoda se doporučuje, protože amoniak v 9 z 10 případů zaručuje odstranění skvrn. Vodný roztok amoniaku má však významnou nevýhodu - věc si po namočení uchová nepříjemnou "vůni" léčiva. Tato vůně je částečně schopna přetrvávat i po umytí - je třeba použít ochucovadlo.

Pokud po mytí věci vybledly, nalije se amoniak v objemu 100 ml do 6 litrů horké vody o teplotě 60 ° C. Roztok se důkladně promíchá. V nádobě s kompozicí položte věci a nechte 2-3 hodiny. Poté, co je nutné produkt umýt ručně nebo ve stroji s prodlouženým cyklem máchání. Poté se prádlo vysuší a zkontroluje se, zda není nepříjemný zápach nebo zbývající nečistoty.

Péče o barevné prádlo

Barevný oděv může také vyblednout, v tomto případě je proces obnovení původního tónu složitější - ve srovnání s bílými tkaninami. Je však možné částečně opravit situaci. Pro realizaci tohoto postupu existuje několik technik používaných pro barevné prádlo a zahrnuje odstranění nečistot ze základního tónu nebo osvěžení původního odstínu.

Lidové recepty

Existuje několik možností, jak obnovit původní tón barevného oblečení. Doporučuje se použít kompozici se zeleným čajem - 2 litry čajových lístků jsou filtrovány a namočeny v tomto tekutém oblečení. Po 15 minutách se do vyčištěných zón vlije sůl. Po dalších 15 minutách vymazání. Tato volba je vhodná nejen pro barvení, ale i pro barvení v černobílých tkaninách. Méně obvyklou metodou je domácí mýdlo, které se na výrobku otírá a po 2-12 hodinách věc obvyklým způsobem vymažou.

Pozor!

Obnovení barevných věcí pomocí mýdla na prádlo je možností, která ne vždy zaručuje slušný výsledek. Je lepší používat výkonnější nástroje.

Redukční činidla a odstraňovače skvrn

Na prodej jsou specializované nástroje, které vám umožní obnovit věci doma. Hlavní část této chemie je určena k odstranění skvrn na bílé, ale existují řady nástrojů, které pomáhají, když barevné věci trpí. Tato redukční činidla jsou označena „Barva“. Principem této chemie je, že účinné látky odstraňují cizí barvu bez poškození základní barvy. Pokud oděv nebo jiný výrobek vybledl, dokonce i z jemných tkanin, doporučuje se použít takové mírně působící látky:

 • Vanishova barva;
 • ACE Oxi Magic;
 • Astonish Oxi Plus.

Způsob použití každého z výrobků uvedených výrobcem na obalu. K dispozici je nejefektivnější možnost snížení nežádoucích barev na tričkách, bundách,džíny, halenky a další. Je třeba umýt věc obyčejným práškem. Pak je třeba ošetřené oblasti ošetřit ve formě koncentrátu a po 15 minutách znovu naložit výrobky pro praní do stroje. V prostoru pro prášek naplňte odstraňovač skvrn v množství doporučeném výrobcem.

Obnovení barev je jednou z možností, jak vrátit sytost vybledlé nebo vybledlé barvy. Taková redukční činidla se doporučují: Dylon SOS Color, Antilin, Dr. Beckmann. Produkt se podle instrukcí rozpustí ve vodě a potom se produkt sníží na 3 až 4 hodiny do roztoku. Doporučujeme uzavřít nádobu, protože v těchto médiích jsou přítomny agresivní látky. Po čase se věci posílají do stroje, kde se zbavují nečistot a zbytků léčiva.

Amoniak

Pokud se něco vylévá, doporučuje se metoda obnovení barvy, při které se použije vodný roztok 10% amoniaku, jehož 100 ml se přidá do 2,5 litru vroucí vody. Produkt se ponechá 1 hodinu v této kapalině. Řešení zvyšuje intenzitu tónu, který s časem vybledl. Po vyjmutí oděvu z roztoku se obvyklým způsobem promyje.

Mel

Křída se používá k aktualizaci barvy výrobků z vlny. 1 kg křídového prášku, který se nalije do 3 litrů vody. Roztok se uvede do homogenity. Věci, jejichž barva se stala matnou nebo byla vypraná, jsou v této kompozici ponořeny na půl hodiny. Při hledání vlněných věcí v nádrži s kompozicí musí být míchány. Po odchodu zroztok by měl být opláchnut studenou tekoucí vodou. Akce se několikrát opakují.

Pro informaci!

Během posledního máchání se do studené vody přidává malý ocet, který dodává vlně přirozený lesk a fixuje tón výrobku.

Mytí nádobí

Mycí prostředky se používají k odstranění drobných skvrn z barevných oděvů. V oblasti s vybledlými barvami se tekuté nádobí otírá a produkt se nechá ležet 2-3 hodiny. Po uplynutí této doby se předmět promyje a několikrát opláchne vodou při teplotě místnosti, aby se odstranil veškerý zbytkový detergent z tkaniny.

Viz také

Jak a jak umýt formu z oděvů

Co je to forma a co z ní pochází? Každá hospodyňka se alespoň jednou setkala s výskytem plísně na oděvu, ...

Zbarvení

Když restaurování nepřineslo pozitivní výsledek, zůstává poslední možností, jak zachránit oděv - překreslit výrobek. Odstín by měl zvolit nejblíže originálu, ale tmavší. Prodáváme specializované barvy na textil - Simplicol, Rit a Dylon. Než začnete pracovat s těmito léky, musíte nosit gumové rukavice. Barvící pigment se rozpustí ve vodě podle pokynů uvedených na obalu. Věc v teplém složení (40 ° C) se nechá po dobu 30 minut. Plně pigment je fixován po 2-3 promytích.

Husté přírodní látky snadno absorbují novou barvu - barvivopřesně stanoví a následně nezmizí. Umělá barva se bere špatně a je zde vysoká pravděpodobnost, že se objeví nová barva.

Oděvní oblečení

Pokud se prolévá dvoubarevné oblečení, k tomuto účelu se použije zelený čaj a sůl. Když je věc natřena černobíle, je ponořena do 2 litrů čaje, který byl předtím filtrován. Nechte se na čtvrt hodiny vypít. Po vyjmutí čaje je výrobek lehce vytržen z kapaliny a na světlá místa se nalije sůl. Se solí je to 15 minut. Pak potřebujete standardní mytí a opláchnutí.

Chemie pro praní

Aby se předešlo vylití věcí nebo snížení škod, je možné při každém praní použít specializované prostředky. Tato chemie kromě prevence proti vstřikování účinněji omývá nečistoty na tkaninách. Když se bílé oděvy zbavují nebo se na světlých věcech odstraňují těžké skvrny, je přípustné používat prakticky všechny typy bělicích prostředků, včetně látek obsahujících chlor. Ale drogy s chlorem mají negativní vliv na tkáňová vlákna - věc se rychle stává nepoužitelnou. Proto jsou při výběru výrobku pro bílou orientovány směrem k látce.

Barevné prádlo vyžaduje použití určitých, soustředěných prostředků. Chemie s obsahem chloru se nepoužívá - aktivní složka se zbavuje barvy a dělá věc nudnou. Kromě pracího prášku pro barevné oděvy je možné použít Sarm Active 5 v 1, Udalix Oxi Ultra, Vanish Color, Plachta na barevné tkaniny a podobné prostředky.

Závěr

Vymazání věci bez následků je snadné. Hlavní věc je nepoužívat horkou vodu a tento oděv neumývejte s jinými výrobky. Když se výrobek silně zbaví, doporučuje se fixovat barvivo octem. V některých situacích, a to i po přechodu barev z jedné věci do druhé, můžete obnovit. Pokud obnovení selhalo, stačí překreslit věci v tmavší barvě.