Jak vařit bílé a barevné prádlo

Na otázku, jak správně vařit oblečení, odpoví každá mladá žena v domácnosti novou otázkou - proč? Koneckonců, současné pračky a pre-namočit, a mírně vařit, a dokonce i opláchnout s předponou "super"! Proč používat zastaralé metody, trávit drahocenný čas!

Starší ženy nebudou tak kategorické. Protože nejenže dobře vědí, jak vařit oblečení, ale také si velmi dobře pamatují, jak vypadalo oblečení před vzhledem inteligentních domácích spotřebičů. Svěží, bledý, bez poskvrny! A i když trochu škrobu a nahý, neberte si oči pryč. Proto po prvním kouzlu, které vzniklo po objevení se pračky v domě, automatu, se mnoho hostesek vrátilo k staromódnímu varu. Nelze prát v pračce, aby bylo dosaženo dokonalého výsledku v boji proti starým a obtížným skvrnám, a kuchyňské utěrky v nich upřímně omývají. I když používáte nejdražší prášek a bělidlo.

Vaření je jednoduchý postup, a pokud opravdu nechcete opláchnout ručně, můžete proces dokončit i ve voze. Rozhodli jsme se provést krátkou instruktáž pro mladé ženy v domácnosti - řekneme vám, jak a proč potřebujete vařit listy, ručníky a další věci.

Proč se vaří?

V domácím varu se provádípro následující účely:

 1. Odstraňte kuchyňské utěrky z těch nejtěžších, odolných skvrn.
 2. Vraťte čerstvost do umytých předmětů.
 3. Dezinfikujte dětské spodní prádlo.
 4. Umyjte ložní prádlo z přírodních tkanin bez použití alergenních prášků.

Povinné předměty

Pokud se rozhodnete zkusit vařit, ale nikdy jste to neudělali, budete potřebovat:

 1. Velká nádrž. Může být nahrazena kovovým umyvadlem, velkým hrncem a jinými nepotravinovými nádobami.
 2. Dřevěné kleště nebo dlouhá lžička na míchání prádla.
 3. Sporák.

Prostředky k varu

Vaření může být provedeno s použitím různých formulací detergentů.

Určitě lze přesně říci, co a kolik přidat do vroucí vody, ale většina žen v domácnosti vypouští přísady detergentů okem.

Představujeme vám několik kompozic určených pro 5 litrů vody.

\ t
č. Komponenty pro vaření
1 20 gramů strouhaného mýdla pro domácnost 72% + 1-2 lžíce sódy nebo jedlé sody
2 Půl šálku pracího prášku + třetí šálek 3% peroxidu vodíku
3 2 lžíce rostlinného oleje + 2 lžíce jakéhokoli suchého bělidla + jedna třetina šálku pracího prostředku
4 100 gramů tekutého bělidla s chlorem, např. "Bělost"
5 2 lžíce suchého bělidla s chlorem + 30 gramů pracího prostředku

Jak vidíte, není nic složitého při přípravě mycího komplexu. Nyní se podívejme, která kompozice je lepší použít pro různé typy a barvy tkanin.

Pravidlo! Výrobky ze syntetických tkanin nelze vařit!

Použití v praxi

První složení, skládající se z 5 litrů vody, mýdla na prádlo a prášku, může být vařené spodní prádlo nejen bílé, ale také barevné. To může být jistě nazýváno univerzálním. Doba varu v tomto roztoku je od půl hodiny do hodiny. Nemělo by to, protože na čem záleží, není, jak moc vaříte, ale co.

Druhé složení s peroxidem vodíku není vhodné pro barevné předměty.

Vaření s peroxidem vodíku poskytne bělící účinek. Doporučuje se pro odstraňování skvrn z bobulí na bílých tričkách a košilích. Také s peroxidem vodíku, můžete vařit lékařské oblečení - šaty, obleky, klobouky, vyrobené z bílé bavlněné tkaniny. Nepřestávejte vařit déle než půl hodiny, peroxid vodíku trochu kazí látku.

Třetí skladba je velmi zajímavá. Jeho domácí použití je indikováno pro nejtrvalejší a obtížnější skvrny. S nimi se vyrovná mnohem lépe než s peroxidem vodíku nebo s mýdlem a sódou.

Čtvrtý a pátý prostředek se používá k odstranění skvrn z bílého prádla. Chlorová složka je poměrně agresivní složka, proto není nutné tyto roztoky dlouho vařit. Aby se prádlo rychle stalo bílé, pracujte se sloučeninami chloru.

Postup

MyNabízíme předmytí oblečení v autě. Takže uvidíte, s jakým znečištěním musíte bojovat, a být schopni přesně vybrat vhodnou kompozici k varu.

Po umytí prádla vyhodnoťte skvrny. Pokud pochybujete nebo si nemůžete vybrat, co chcete použít, můžete v první části vařit prádlo, je to, jak jsme řekli výše, univerzální.

 • K varu nalijte vodu do nádoby, rozpusťte její složky.
 • Po praní prádla v roztoku. Je třeba dbát na to, aby prádlo v roztoku bylo zcela zakryto vodou a bylo dostatečně volné. Koneckonců, v procesu varu byste měli pravidelně míchat.
 • Kolik času na vaření nezáleží. Můžete držet nádobí s ložním prádlem na ohni od půl hodiny do hodiny, více - neměla by být.
 • Za účelem dezinfekce novorozených plen nebo ložního prádla stačí půl hodiny varu. Oblečení novorozenců a jejich ložní prádlo není vařeno s chlorovým bělidlem nebo peroxidem, můžete použít pouze domácí mýdlo bez přídavku sody, a ještě lépe - speciální prací prášek.
 • Pro dosažení dobrého výsledku je důležité důkladně opláchnout prádlo po varu. Pokud to uděláte v autě, vyberte si super-opláchnutí, pokud ručně - opláchněte věci v teplé vodě, a to nejméně třikrát.

Malá tajemství

Aby bílé a barevné věci získaly původní barvu, můžete před hlavním praním namočit prádlo do roztokuhořčice Za tímto účelem rozpusťte 2 lžíce suché hořčice v 5 litrech horké vody a namočte věci do tohoto roztoku na hodinu. Po umytí. Možná, že po takové manipulaci nebude třeba vařit.

Formulace č. 3, používaná s rostlinným olejem, používaná pouze s kuchyňskými utěrkami. Použijte ji jinak než všichni ostatní. Připravte roztok s olejem, bělícím prostředkem a práškem a přiveďte do varu. Ve vroucím mycím komplexu dejte narovnané kuchyňské utěrky. Vařte 5 minut a vypněte. Prádlo bude v roztoku, dokud nevychladne. Po opláchnutí budete mít úžasný výsledek. Ručníky budou vypadat nové, neváhejte.