Jak vrátit bělost bílých věcí

Bílé oblečení - oblečení, ložní prádlo, kuchyňské doplňky, vyžadují zvláštní péči. Nejvíce jsou náchylné k opotřebení, mohou získat zbytečné šedé nebo žluté odstíny, ztrácejí svou čerstvost z častého mytí a nesprávného skladování. Bílost je možné vrátit do bílých věcí doma, pokud „dáte ruce trochu“. Představíme vám jednoduché triky, s nimiž i vybledlé věci obnoví jejich původní vzhled.

Předběžná zkouška

Před vrácením bílé barvy na jakékoli věci určete strukturu tkaniny. Seřadit přírodní a syntetické položky samostatně. Po prostudování štítků na oblečení jsou to nejlepší ukazatele péče.

Použijte stejné oddělení tkanin pro konstrukci. Pokud v bubnu automatu nemícháte syntetiku, úplet a bavlnu, bělost věcí vydrží déle.

Důležité!Bílé věci umývejte nejen odděleně od barev, ale také podle kvality. Nepoužívejte prášky na barevné prádlo!

Tak, s kvalitou zjistil. Nyní zkontrolujte věci na skvrny. Pokud se jedná o obzvláště silné znečištění, budou muset pracovat odděleně a teprve potom se začnou vracet do čerstvosti barev. Je-li samostatnýNa tkanině nejsou žádné nečistoty, vyberte jednu z níže popsaných metod.

Pracujeme s přírodními tkaninami

Můžete obnovit bělost na bílé věci z bavlny a jiných přírodních látek pomocí lidových prostředků. Toto:

  • namáčení a mytí v sodu;
  • namáčení v hořčici;
  • vaření v mýdle pro domácnost;

Je snadné přidat do šedé barvy čerstvou bílou barvou sódu: stačí rozpustit 100 g sodovky v horké vodě a namočit věci před praním. Doba namáčení není důležitá, ale expozice kratší než 3 hodiny nedává smysl. V ideálním případě - namočte věci na noc. Po umytí je možný režim mírného varu.

Přírodní látky lze osvěžit hořčičným práškem. Rozpustit hrst suchého prášku v horké vodě a namočit věci stejně jako v metodě sody. Hořčice funguje zvláště dobře na kuchyňských utěrkách. Vrací bělost a odstraňuje zbytky tuku bez zbytků.

Vroucí mýdlo ztratilo svou popularitu s příchodem automatických automobilů. Bílou barvu však můžete vrátit do zažloutlých a šedivých věcí. Dej věci do prádelní šňůry s roztokem mletého mýdla 72% a vařte stejně jako dříve. Výsledek vás potěší. Velmi vhodná metoda pro bělost dětem. Mýdlo neobsahuje chemické sloučeniny, dokonale opláchnuté, nevyvolává alergické reakce.

Důležité!Uvedené metody lze měnit smícháním složek. Při namáčení v hořčici a vaření v mýdlePro zvýšení účinku je vhodné přidat do roztoku trochu sody

Místo potravinářské jakosti lze použít uhličitan sodný.

Všemocný chlor

Bělidlo s dokonalým chlórem „pracuje“ na přírodních tkaninách bílé barvy. Namáčení v „bělosti“ zaručuje výsledky, i když silně ovlivňuje strukturu nitě. Aby se vymyté listy a ručníky oživily, rozpusťte 2 víčka „bělosti“ v 10 litrech vody, ponořte prádlo do horkého roztoku a počkejte, až vychladne. Poté dobře opláchněte a vysušte prádlo ven, abyste odstranili zápach chlóru.

Důležité!Chlorové bělidlo NIKDY nepoužívejte pro předměty s ozdobnými nebo barevnými vložkami, stejně jako pro syntetické materiály!

Obnovujeme syntetické, krajkové, vlněné, pletené výrobky

Je nemožné vrátit bělost syntetickým, hedvábným věcem pomocí varu a bělidla obsahujícího chlor. Také nemohou položky bělicí vlny - tkanina se nevyhnutelně zhorší. Vyžaduje se více citlivých způsobů.

Z výše uvedeného je vhodná soda, vhodná by měla být pouze teplota vody. Pokud bavlněné oblečení může snadno vydržet 70 stupňů, pak vlna a hedvábí a úplet s tím nesouhlasí. 30 - 40 stupňů pro jemné tkaniny - limit.

V této teplotě zařízení na přípravu vody a lékáren pomůže obnovit barvu:

  • sůl;
  • soda;
  • kyselina boritá (kyselina citrónová, askorbová);
  • peroxid vodíku;
  • amoniak;
  • "míchá" s terpentýnem.
Použijte metodu stejným způsobem jako u přírodních tkanin, ale nezapomeňte na přípustnou teplotu vody. Sůl se také používá pro předběžné namáčení. Pokud používáte sůl pravidelně, věci se nikdy nezmění na žlutou. Sůl se nalije do vody rychlostí lžíce na litr.

Kyselina boritá se používá v množství 2 lžíce na litr. Prášek se rozpustí ve vodě a prádlo se v něm ponoří. Vhodné jsou také suché kyseliny citronové a kyseliny askorbové, namísto boric.

Pro obnovení bělosti jemných bílých tkanin je nejlepší použít peroxid. Metoda je jemná, nepoškozuje strukturu, nekoroduje barvy. V 5 litrové nádobě přidejte 3 - 4 polévkové lžíce peroxidu a namočte věc před praním. Nezapomeňte zamíchat prádlo, takže bude bělené rovnoměrně. Expozice - 3 - 6 hodin, v závislosti na stupni znečištění.

Vůně čpavku voní nepříjemně, ale dokonale bělí hedvábí a krajkové předměty. Teplota vody - 30 stupňů, množství čpavku - 1 lžíce na litr. Namáčení netrvá dlouho, až 2 hodiny. Můžete trochu měnit prostředky, přidat do roztoku nejen amoniak, ale také stejné množství peroxidu. Účinek bělení je zvýšen.

Doma můžete použít a "smíchat" na základě terpentýnu:

  • terpentýn 2 lžíce + peroxid 2 lžíce.
  • terpentýn 2 lžíce + peroxid 1 lžíce + 1 lžíce čpavku.
  • terpentýn 1 lžička + peroxid 1 lžička + lžička soda.
Počet složek je uveden pro nádobu o objemu 5 litrů. Nenamáčejte namočené.méně než hodinu, vedené dosaženými výsledky. Otáčejte a pravidelně kontrolujte prádlo, možná za hodinu a půl, vaše oblečení získá zářivou bělost.

Pro líné, zaneprázdněné a spěchané

Pokud se vám nelíbí metody, které vyžadují namáčení, kombinujte bělení s praním ve stroji. Dostaňte kyslíkové bělidlo a přidejte jej do prášku při mytí. Postupujte tak, jak je uvedeno v pokynech pro nakoupené finanční prostředky.

Kyslíková bělidla jsou poměrně účinná, nepoškozují strukturu materiálů, a proto jsou velmi populární. Jejich jedinou nevýhodou - náklady, dobré bělení je drahé.

Optické bělidlo je často přítomno v pracím prášku „pro bílé“. Jedná se o jakýsi „podvodník“, který nijak neovlivňuje textilii, ale vytváří vizuální efekt bělení. Přítomnost optického bělidla v prášku však nechrání prádlo před šedivým nebo nažloutlým odstínem, takže je stále nutné periodické namáčení.

Zvolte vhodnou metodu pro vrácení bělosti bílými věcmi a použijte ji správně, aby věci vypadaly perfektně.