Jak vybělit tričko doma

Dospělí i děti milují bílá trička. Vypadají skvěle s většinou věcí, mohou být použity v různých stylech. Je škoda, že rychle vymývají a ztrácejí svůj původní vzhled. Nejmenší skvrna a vzhled, stejně jako nálada majitele, budou zkažené.

Kupte si nový? Nespěchejte. Řekneme vám, jak vybělit tričko doma a zachovat jeho původní vzhled.

Chemikálie pro domácnost

V obchodech je tolik nabídek, že se můžete při výběru toho, co potřebujete, zmást. Pro bělicí tkaniny existuje spousta nástrojů. Jsou rozděleny do následujících kategorií:

 • kyslík;
 • optické;
 • obsahující chlor.

Každý druh má výhody i nevýhody.

Bělidla obsahující chlor

Základem těchto činidel je chlornan sodný. Rychle a účinně odbarví výrobky z bavlněné tkaniny a lnu. Pro syntetické použití je zakázáno. I když jiné látky nejsouvydrží jeho účinky s častým používáním. Vlákna jsou zničena, vlákna jsou tenká a křehká.

Nejznámějším zástupcem této kategorie bělidla je bělost. Výrobek se prodává v kapalné a práškové formě. Vzhledem k agresivitě "bělosti" se stále více doplňuje o optické bělidlo. Takové domácí chemikálie jsou občas dražší, ale ne tolik a rychle zničí látku.

I přes všechny nedostatky se chlorové bělidlo nadále používá. To je do značné míry způsobeno více než dostupnou cenou, rychlým výsledkem, snadností použití, zvýšenou dezinfekcí.

Důležité! Nevěřte, zda je na obalu napsán takovým způsobem, že mohou být použity pro barevné tkaniny.

Optické zjasňovače

Tajemství takových chemikálií v domácnosti ve speciálních částicích, které vytvářejí optický efekt. Po umytí zůstávají na tkanině a odrážejí světlo. Je to proto, že produkt se stává vizuálně o několik tónů světlejší, než ve skutečnosti je. Optické bělidlo lze použít pro všechny typy tkanin, včetně syntetických.

Tyto opravné prostředky se zřídkakdy nacházejí v čisté formě. Častěji doplňují kyslík a chlorové bělidlo.

Hlavní nevýhodou je alergie na světlo odrážející částice. Nejsou doporučeny pro oděvy pro malé děti a osoby s citlivou pokožkou.

Nejvhodnější pro tkaniny, které nejsou v kontaktu s pokožkou. Například pro tyl,záclony, ubrusy atd.

Kyslíková bělidla

Tyto nástroje jsou ideální pro syntetiku. Hlavní účinnou látkou je uhličitan sodný. Ve vodě se rozkládá na sodu a peroxid vodíku, který uvolňuje aktivní kyslík. To je pod vlivem jeho tkaniny je oxidován, a skvrny spolu s šedým odstínem, žlutá a různé nepříjemné pachy zmizí.

Upozornění! Kyslíková bělidla se úspěšně používají nejen pro bílé, ale i pro barevné výrobky.

Tyto nástroje se používají nejen pro bělení, ale také pro dezinfekci. Prodává se ve formě prášku, granulí nebo kapaliny. Práce kyslíkového bělidla začíná již při 40 stupních, ale voda by se neměla přehřívat. Teploty nad 80 zabíjejí své schopnosti.

Kyslíkové bělidlo má mnoho výhod. S látkou jsou velmi opatrní, nezničují strukturu nití a vláken, ale spíše je činí silnějšími. Jsou tak bezpečné, že mohou být použity i pro dětské oblečení. Pouze zde jsou náklady vysoké.

Důležité! Skladovatelnost kapalného kyslíkového bělidla po otevření je šest měsíců. Proto, pokud není potřeba pro jeho pravidelné používání, je lepší zastavit výběr na prášek, který lze použít po dobu 5 let.

Jakýkoliv chemický výrobek pro domácnost má návod k použití na obalu, aby se dosáhlo požadovaného výsledku.

Populární metody protrička na bělení

\ t

Zkušenosti s používáním výrobků pro bělení v obchodech jsou často negativní. Pak si můžete vyzkoušet lidové metody. Jsou vždy po ruce, stojí peníze a téměř vždy v bezpečí.

Peroxid vodíku

Tento prostředek je v každé domácnosti. Používá se k ošetření ran a dezinfekci různých povrchů. Pomůže a vrátí původní vzhled vašich oblíbených věcí. Peroxid pracuje na principu činidel obsahujících kyslík, uvolňujících aktivní kyslík při kontaktu s vodou.

Důležité! Pro bělení lze použít pouze 3% roztok peroxidu.

Pokud je třeba věnovat pozornost celé věci, musíte rozpustit polévkovou lžíci peroxidu ve 2 litrech vody a namočit produkt v něm na půl hodiny, a pak ji omyjte jako obvykle. Pokud potřebujete odstranit skvrnu nebo odbarvit určité místo, věc by měla být namočena na půl hodiny v horké vodě, a pak ošetřit problémovou oblast peroxidem, nechat na chvíli, a pak umýt.

Kyselina boritá

Kyselina boritá je také v každé domácnosti. Nejčastěji se používá k léčbě zánětu středního ucha a zánětlivých procesů sluchadla. Ale pokud potřebujete něco bělit, může být také použit docela úspěšně.

Předběžná věc musí být umytá, nejlépe pouze šetřícími prášky nebo bez nich, ale jednoduše v teplé vodě.

Po litru vody je nutné rozpustit lžičku boríku. Ve výsledném roztoku by měl materiál namočit po dobu 30-40 minut a potédůkladně opláchněte. Kyselina boritá pomáhá vracet bílou barvu k oblečení a také dokonale dezinfikuje věci. Zvláště se bojí svého složení hub, takže trpí těmito chorobami, je lepší nenajít prostředky.

Soda

Soda je jednou z nejvíce osvědčených metod bělení. Lze ji použít různými způsoby:

 • v pračce. Polovina sklenice sody by měla usnout v komoře s pracím prostředkem a umyt si to, vyberte požadovaný režim;
 • předehřátí. Je nutné připravit roztok 5 litrů vody, 2 lžíce sody a 5 lžic peroxidu. Nechte položku 2-3 hodiny;
 • var. V 5 litrech vody je nutné rozpustit 3 tabulky. Já soda, přiveďte k varu, položte předmět do vařícího roztoku a vařte 5-15 minut.

Oblečení důkladně opláchněte.

Blueka

Jeden z nejdostupnějších a nejúčinnějších prostředků. Skládá se z barviva a škrobu, prodávaného v kapalné a práškové formě. Kvalita závisí na barvivu. Pokud je rozpustný, pak se používá pro barvení tkanin, pokud ne, pak pouze pro občerstvení.

V čisté, nejlépe předem usazené vodě by se měla nalít trochu modrá. Voda musí současně získat světle modrou barvu. Produkt omyjte, zatlačte a pak ho spusťte do připraveného roztoku po dobu 1-1,5 hodiny, poté opláchněte.

Je-li modrá v práškové formě, musí být nejdříve nalita do sáčku s gázou navinutým v několika vrstvách a ponořena do vodní nádrže. To pomůže zabránitpronikání nerozpustných částic do vody a jejich následné zbarvení.

Mýdlo pro domácnost a mangan

Mýdlo na prádlo je bouřka skvrn a jakékoli znečištění, ale také dobře odbarvuje tkaninu, zejména pokud se používá společně s manganistanem draselným.

Mýdlo by mělo být otíráno na středním struhadle, rozpuštěném ve vroucí vodě rychlostí baru na 10 litrů. Do výsledného roztoku se přidá několik granulí manganistanu draselného, ​​takže kapalina se stane světle růžovou.

Všechno. Do roztoku je možné vložit prádlo. Pro bělení je možné udržet v závislosti na znečištění do 8 hodin. Po důkladném opláchnutí.

Čpavek

V 5 litrech vody je nutné tabulku rozpustit. lžíce čpavku, namočte do výsledného roztoku oblečení a nechte půl hodiny. Pokud je znečištění silné, můžete zvýšit schopnost směsi a přidat do tabulky. Lžíce běžné stolní soli a pracího prášku.

Nezapomeňte dobře opláchnout.

Hořčice

Na litr vařící vody potřebujete stůl. lžíce hořčičného prášku. Důkladně promíchejte a nechte půl hodiny. Pak je třeba jemně namočit a namočit prádlo v roztoku po dobu 2-3 hodin. Po opláchnutí. Hořčice odstraňuje mastné skvrny obzvláště dobře.

Kyselina acetylsalicylová

Aspirin pro bělení lze použít různými způsoby. Můžete namočit věc v roztoku 10 litrů vody a 5-8 tablet kyseliny acetylsalicylové po dobu jedné a půl hodiny. A pak ji omyjte obyčejným práškem nebo mýdlem.

Můžetepřidat prášky a buben pračky. Ale příliš často to nestojí za to. Pro prevenci znečištění stačí udělat to jednou pro 3-4 mytí.

Jiné způsoby

Existuje několik dalších osvědčených možností, jak vrátit bělost vašich oblíbených věcí:

 • pokud náhle bílé oblečení vybledlo ihned po „neúspěšném mytí“, namočte věc do solného roztoku (stůl. Lžíce na litr) na půl hodiny a pak ji znovu umyjte;
 • Pokud se na bílém oděvu objeví skvrna na korozi, položte je na rovný povrch, například na žehlicí prkno, a pod skvrnu umístěte list bílého papíru. Zmáčkněte citrónovou šťávu nahoře, přikryjte několika vrstvami gázy a železa. Je nutné provést tento postup, dokud se rez z látky nedostane na papír. Změňte špinavý list na nový a pokračujte;
 • Pokud se na bílém oblečení objeví skvrna od čaje nebo kávy, můžete použít glycerin. Měl by být zahříván ve vodní lázni a aplikován na místě bavlněným tampónem. Po 10 minutách věc umyjte obvyklým způsobem;
 • Stopy per a značkovačů se také z bílé odstraní. Pravidelné mléko je mírně zahřáté a namočené v něm znečištěné věci. Po dvou hodinách otřete skvrnu pracím mýdlem nebo mycím prostředkem. Po půl hodině mytí obvyklým způsobem.

Všechna navrhovaná nápravná opatření jsou účinná, ale milovníci bílého oblečení by měli znát nejen to, jak jej vrátit do svého dřívějšího vzhledu, ale také to, jak je chránit před kontaminací.

Pravidla péče o bílé věci

Pro oblečení prosímbílá a vzhled není pochyb, nezapomeňte na následující doporučení:

 • Bílé šaty sušte pouze pod širým nebem a ve stínu. Pouze syntetika může být dobře doma, a to i ne vždy;
 • pravidelně kontrolujte čistotu železa, vyměňujte v něm vodu;
 • oděvy skladujte pouze v sušárně;
 • třídit oděvy nejen podle barvy, ale i podle druhu tkaniny. Tak například, jestliže bavlna je uložena blízko syntetický, to bude růst šedé;
 • dodržovat osobní hygienu;
 • omyjte věci v teplé vodě a postupujte podle doporučení na štítku.

Jak vidíte, všechno je mnohem jednodušší, než se zdálo na první pohled. Nyní zapomenete, co pravidelný nákup nových bílých věcí.