Jak vybělit vybledlé věci sami?

Někdy jsou při mytí vady - barevná ponožka nebo syntetický šátek, který by neměl ztratit barvu, dostal se do bubnu psacího stroje s bílým povlečením! Vaše neopatrnost a vysoká teplota vody však daly ovoce - prádlo je poškozené. Jak vybělit vybledlou věc tak, že dostane původní vzhled? Existuje mnoho způsobů, budeme o nich mluvit.

Zpoždění je nepřijatelné!

K bělení vybledlé věci doma bude úspěšné, pokud budete pokračovat k "záchraně" okamžitě, aniž by poškozené oblečení zaschlo.

První způsob odstranění barevného odstínu na bílých tkaninách je dobré opláchnutí. A ne stroj, ale ruční. Nalejte horkou vodu do mísy a několikrát opláchněte oděv. Pokud je barva nestabilní, snadno vybělte vybledlé oblečení.

Pokud je tkanina špatně poškozena, jednoduché oplachování nestačí. Použijte jeden z průmyslových bělidel nebo výrobků pro domácnost.

31) Nouzová metoda pro přírodní bílé tkaniny

Použijte chlorové bělidlo. Nejznámější a cenově dostupné- klasický "bílý". 4 až 5 lžíce tekutého bělidla se rozpustí v horké vodě (5 litrů) a ponoří se do ní bílá halenka. U roztoků s obsahem chlóru neukládejte vybledlé oblečení po dlouhou dobu, stačí 20 minut.

Důležité! Při bělení v „bělosti“ se snažte míchat roztok tak často, jak je to jen možné. Takže proces bude jednotný.

Nepoužívejte chlórové výrobky pro barevné předměty - barva se bude měnit bez možnosti využití.

Nouzová metoda pro syntetické tkaniny

Aby se ušetřilo syntetické oblečení, které ztratilo svou čerstvost, kupte kyslíkaté bělidlo. Měly by být používány podle návodu. Není třeba přistupovat k procesu kreativně - selhání. Zřeďte a použijte kyslíkové bělidlo, jak je uvedeno na obalu.

Prostředky jsou dražší než bělidlo obsahující chlor zcela rozumně - tkanina se nepokazí, barva se obnovuje, dokonce i vybledlé věci se obnovují. Ano, a v aplikaci je univerzální - může být použit pro všechny, dokonce i vlněné tkaniny a při nízkých teplotách.

Důležité! Pro vybledlé prádlo nepoužívejte optické zjasňovače. Nebude žádný výsledek.

Mimochodem, můžete použít kyslíkové bělidlo, pokud potřebujete obnovit černou a bílou věc. Jiné chemikálie v této situaci nelze použít.

Metody nejsou drahé, domácí

Jednoduché metody se používají doma. Některé z nich jsou již dlouho známé, některé jsou zcela nové.Vyberte si ten, který odpovídá typu poškozené látky a vašim schopnostem.

Varování

Vychlazenou věc můžete zachránit varem. Vařte ji alespoň hodinu běžným práškem nebo mýdlem na prádlo. Samozřejmě pro syntetické materiály a jiné jemné materiály byste neměli používat tuto metodu.

Mýdlo, slunce a mráz

Perfektní bělidlo pro vybledlé věci je mýdlo na prádlo. Bavlna i syntetika se vrátí do původních barev, pokud nejdříve pěníte oblečení na obou stranách, počkejte 6–7 hodin a po opláchnutí je zavěste za studena nebo pod horkým sluncem. Výsledkem bude komplexní přírodní bělení, výsledky jsou vynikající.

Kuchyně na pomoc

Soda, suchá hořčice, sůl, kyselina citrónová mohou také působit jako bělidlo pro vybledlé prádlo.

  • Roztok sody se připravuje v množství 100 g sodovky na 10 litrů vody.
  • Na záchranu hedvábí a vlněných předmětů se používá suchá hořčice. Roztok se připraví 1 polévková lžíce. Já na litr vody. Po přípravě se hořčičný roztok přefiltruje a rozloží se do něj.
  • solný roztok dokonale fixuje barvy. K tomuto účelu je používejte pro studené namáčení pochybných věcí, než je hodíte do auta. 1. Čl. Já hrubá sůl a stejné množství sodovky, ředěné ve 2 litrech vodou připraveného bělidla pro vybledlé věci.
  • jakákoliv kyselina má vlastnosti, které vracejí barvu do tkanin. Rozpustit kyselinu citrónovou ve vodě (1 lžička. V litru) a opláchnout v ní zkaženéoblečení

Lékárničtí asistenti

Peroxid, amoniak a manganistan draselný jsou popsány jako domácí bělidlo.

Důležité! Nepoužívejte peroxid pro bělení barevných materiálů! Působí jako chlor.

K tomu, aby bělilo ložní prádlo, vaří se v roztoku peroxidu a amoniaku. Každý roztok přidejte lžíci na 10 litrů vody.

Manganistan draselný doporučuje řada autorů pro obnovu barev a bělení. Tuto metodu nedoporučujeme. Je velmi obtížné dosáhnout úplného rozpuštění krystalů ve vodě, jsou schopny ukazovat na dno nádrže. Pokud se materiál dostane do kontaktu s takovým „bodem“, objeví se nové místo.

Některé užitečné tipy

Udržet věci před ztrátou barvy, nezapomeňte:

  1. Při nákupu oděvu lehce otřete hadřík vlhkým hadříkem. Pokud se na ní objeví barevná značka, zbarvení má nízkou kvalitu.
  2. Před vložením prádla do zařízení důkladně roztřiďte prádlo. Zvažte nejen barvu, ale také typ tkaniny.
  3. Bělení oděvů ne častěji než po 4–5 praní.
  4. Po namočení do studeného fyziologického roztoku položte do přístroje nový předmět.
  5. Vždy rozdávejte jemné předměty ručně, odděleně od ostatních.

A co je nejdůležitější: skutečně posoudit potřebu tohoto nebo tohoto oblečení. Pokud mají trička dítě nebo manžela 5, stojí za to obnovit šestý? Postarejte se o svou sílu, snadno řešte každodenní problémy.