Jak vyčistit dřez z umělého kamene v kuchyni

Umělý kámen - jedinečný materiál, ze kterého se do koupelny umývají dřezy a dřezy. Vypadají krásně a slouží dlouho, pokud se o ně řádně starají. Umývadlo můžete umývat z umělého kamene pomocí čisticích prostředků, které by měly být pravidelně používány. Nejlepší je vyhnout se silné kontaminaci, vápennému usazeninám a tlusté vrstvě tuku. Pokud se „opomíjenému případu“ nevyhnulo, existuje také cesta ven. Kompozitní materiál, který vyžaduje pečlivé zacházení a péči.

Vlastnosti a výhody umělého kamene

Základem pro výrobu umělého kamene je drobná strouhanka, která se lepí společně s polymerními pryskyřicemi. Při tvorbě dřezů a jiných výrobků používejte různé druhy třísek, například žuly nebo křemene. Barvení se provádí barvivy složenými z minerálních pigmentů.

Informace!

Kompozitní materiály jsou bezpečné, když přicházejí do styku s kuchyňskými potřebami a potravinářskými výrobky.

Poté, co směs ztvrdne,mění se na spolehlivý kompozitní materiál. Má:

 • homogenní struktura. Vzhledem k uniformitě vypadá produkt pevně a pevně;
 • vysoká pevnost. Takové umyvadlo nevydává hluk, když je v kontaktu s vodou, je snadné jej umýt.
 • odolnost vůči teplu. Tepelné jímky jsou nežádoucí, ale mohou vydržet vysoké teploty do určitých mezí;
 • UV odolné. Na přímém slunečním světle není materiál vystaven vyblednutí;
 • hygiena. Látky obsažené v kompozitu podléhají pravidelným kontrolám.

Musí být vyčištěno, jak často se provádí

.

Je nezbytné pravidelně čistit výrobky z umělého kamene, aby si zachovaly své původní vlastnosti. Voda obsahuje minerální soli, které se postupně hromadí na povrchu skořápky ve formě vodního kamene. Při pravidelném kontaktu s potravinami se objevují skvrny. Pokud jsou umyté v čase, dřez vypadá na dlouhou dobu jako nový.

Denní péče o kompozitní dřez. Pro tento účel je vhodný jakýkoliv prostředek na mytí nádobí, protože účinně odstraňuje mastnotu a drobné nečistoty. Složení by se mělo aplikovat na měkkou houbu, opláchnout produkt, opláchnout teplou vodou a otřít suchým hadříkem. V závislosti na složení vody a stupni znečištění se dřez čistí různými kompozicemi. Toto čištění se provádí jednou nebo dvakrát týdně, odstranění nahromaděného vápna, skvrn a stop tuku.

Nežkompozitní materiál nelze vyčistit

Některé chemikálie mohou poškodit kompozitní materiál. Nepoužívejte aktivní zásady nebo kyseliny, například hydroxid sodný nebo "hodgepodge". V případě náhodného vniknutí alkoholu nebo octu vypláchněte dřez. K čištění nepoužívejte alkohol: koroduje barvu a zanechává ošklivé světlé skvrny.

Kontraindikovány jsou následující chemické složky:

 • rozpouštědla;
 • jakékoliv kyseliny;
 • aceton;
 • methylenchlor;
 • čističe kovů a pecí.

Všechny tyto složky postupně poškozují akrylový kámen. Při montáži umyvadla je nepřijatelné vkládat do vypouštěcího otvoru těsnicí materiál ze silikonu: barva rychle koroduje. Nečistěte kompozit kovovými kartáči, hrubými houbami a tvrdými brusnými prášky.

Obecná pravidla pro čištění a údržbu

Nástroje, které lze použít k čištění kamenných dřezů, by měly být vyrobeny ve formě krémů nebo tekutin. Krém nebo tekutina by se měla aplikovat na dno a stěny, chvíli počkat a opláchnout vodou. Sled týdenního úklidu je:

 • proces mytí mycím gelem, odstranění maziva;
 • tisk odděleně silných skvrn;
 • Naneste krém nebo tekutinu na stěny a dno;
 • počkejte 15-20 minut;
 • produkt se promyje;
 • Otřete dřez měkkým suchým hadříkem.

Umyjte čisticí prostředky mírně teplou vodou. Nesnažte se vyrovnat se skvrnami tím, že upadnete do dřezu.vařící vody. Na povrchu se rychle objeví drobné trhliny, které nakonec povedou ke vzniku trhlin na povrchu a odlupování. Odstraňte je bez použití speciálních nástrojů nemožné.

Poklesy teploty ovlivňují kompozity, které jsou méně škodlivé. Nemůžete dát horký hrnec na sporáku v dřezu, pokud předtím, než to ležela zmrazení. Vroucí voda v dřezu může být vypuštěna, ale musí být provedena opatrně. Nejprve zapněte studený kohoutek a postupně vařte vroucí vodu do odtoku. Miska takového obalu není určena k sekání ledu a řezání masa.

Jak odstranit trvalé nečistoty a vodní kámen

Trvalé znečištění je důsledkem neregulérní péče. Řešení na bázi chloru jim pomohou vyrovnat se s nimi. Umyvadlo by mělo být naplněno vodou, ve které se ředí trochu chloru (prášek nebo jakýkoliv prostředek obsahující chlor). Roztok nechte v dřezu po dobu 15-20 minut, poté opláchněte teplou vodou. Pro odstranění tvrdých nečistot z bílého dřezu je vhodné bělidlo pro domácnost. Směs se připraví následujícím způsobem: jedna část vody se nalije do rozprašovací láhve a tři části bělidla se nastříkají na dřez. Roztok se ponechá několik hodin a potom se promyje. V extrémních případech ji můžete nechat v noci, ale doba expozice by neměla být delší než 16 hodin.

Stejným způsobem odstraňte vodní kámen. Kromě roztoku obsahujícího chlor jsou odstraňovány vápenné usazeniny pomocí speciálních čisticích prostředků pro kompozity. Používejte také biologické čisticí roztoky, které nejsou škodlivé.materiálu. Umyvadlo se naplní biologickým roztokem na okraj, nechá se přes noc a poté se smaže. Přípustné je použití slabého roztoku kyseliny octové (2%). Jsou navlhčeny houbou, třepány do skvrny po dobu 2-3 minut, umyjte misku a otřete ji do sucha.

Úklid domácností

Umyvadlo můžete umýt z umělého kamene v kuchyni s různými detergenty. Jedná se o gely, měkké prášky a kapaliny. Je lepší zvolit kompozici určenou pro čištění kompozitů. Kromě mycích prostředků používejte domácí bělidlo. Jsou určeny pro práci s jemnými tkaninami a nepoškozují povrch. Léčba bělidlo tráví 2-3 krát v intervalu 7 dnů, míchá čtyři části s vodou. Umyvadlo by mělo být namočeno v roztoku po dobu 3 hodin.

Mušle se čistí „kometou“, „Chistin“ nebo „Pemolux“. Tyto jemné brusné prášky mají také mírný účinek. Malá hrstka prášku se navlhčí ve vodě, dokud se nezíská homogenní suspenze, která je rovnoměrně rozložena na misku dřezu měkkou houbou nebo ubrouskem. Povrch lehce otřete a prášek omyjte vodou.

Z přípravků obsahujících chlor jsou účinné látky Dosya a Domestos. „Domestos“ čistí a osvěžuje bílou mycí linku, dodává jí příjemnou vůni a nedotčený lesk. Tyto prostředky - záchrana rzi, rezistentní nálet a všechny druhy skvrn, bez ohledu na jejich původ. Jsou vyráběny ve formě koncentrovaných gelů, takže tok bude ekonomický. Když je silně znečištěný, gel se nechá krátce na povrchunemůže být na něm udržován.

Pro čištění kompozitního mycího prostředku jsou určeny kapsle určené pro myčky nádobí. 2-3 tobolky musí být zředěny ve 200 ml vody, navlhčete houbu v roztoku a otřete misku. Po 30 minutách se postup opakuje.

Využívání lidových prostředků

Můžete čistit umyvadlo z umělého kamene pomocí lidových prostředků. Používají je lidé, kteří nemají rádi domácí chemikálie nebo trpí alergickými reakcemi na své složky. Hořčičný prášek odstraňuje nečistoty a mastnotu. Suchá hořčice se míchá s vodou do stavu kaše a aplikuje se na dřez. Po 15 minutách se skvrny otírají houbou a opláchnou hořčicí vodou.

Kontaminanty se čistí běžnou jedlou sodu nebo zubní pastou. Dělají kaše sodovky nebo těstovin a čistí umyvadlo s ním. Třít zubní pastu do povrchu je nemožné. Soda se lehce vtřela do kompozitu, nechala 5-7 minut a opláchla jako obvykle. Zpracování pasty se provádí kartáčkem na zuby, jemně rozděluje pastu na misku dřezu.

Ocet odstraňuje rezavé skvrny, odstraňuje rez a pachy. Roztok musí být připraven v poměru 1: 1 a posypán znečištěnými místy. Expozice je 2-3 minuty, nic víc. V pokročilých případech by měla být zvýšena koncentrace roztoku.

Složení všech vašich oblíbených sycených nápojů vám umožňuje používat je jako účinné čisticí prostředky. „Sprite“ „7-up“ mírně zahřeje a ošetřuje povrch skořápky. Po zpracování vyčkávají 2-3 minuty a odstraní odlupovanou houbuznečištění.

Prášek bělidla ve vodě můžete zředit vodou a doplnit 2 lžíce prášku. Po 20 minutách musí být roztok vypuštěn a jeho zbytky promyty teplou vodou.

Čerstvá citronová šťáva je vhodná pro čištění bílého kamene. Odstraňuje plak, rzi a všechny druhy skvrn. Šťáva se nalije do spreje a nastříká se nečistotami. Pokud není šťáva, dejte plátek citronu na staré místo a nechte ji na chvíli. Povrch dřezu otřete houbou a zbytky šťávy opláchněte.

Varování!

Nelze použít koncentrovanou kyselinu citrónovou.

Jak opravit vážné škody

Čištění žíravými látkami je spojeno s chemickým popálením mycího povrchu. Pokud do něj hodíte těžké a ostré předměty (hacksaws, nože), vytvoří se nepravidelnosti a hranolky. Čipy neustále dostávají nečistoty a mastnotu. Vážné poškození může způsobit nepříjemný zápach. Poškozený povrch je obnoven broušením nebo frézováním. Obě metody vyžadují dovednosti a člověk bez zkušeností se s takovým úkolem nedokáže vyrovnat.

Pokud na misce umyvadla vidíte několik malých škrábanců, odstraňte je pomocí středně zrnitého smirkového papíru. Po povrchové úpravě ji obrouste kouskem plsti. Místo smirky můžete použít Scotch-Bright. Jedná se o abrazivum, které se aplikuje jedlá soda.

Velké škrábance se otírají smirkovým papírem s zrnitostí P120, malými - s brusivem 180, 220 nebo 320. Při vyrovnávání hlubokých vad se ošetření provádí v několika fázích.Dokončete broušení jemnozrnného brusného papíru (č. 400 nebo 600). Po zpracování povrchového písku. Se schopností používat brusku, rychle odstranit všechny drobné škrábance.

Po odstranění škrábanců je dřez potažen detergentem obsahujícím amoniak. Pokud takové složení neexistuje, bude se provádět jakýkoliv brusný prášek. Ponechá se v misce po dobu 10 minut a promyje se vodou. Poté se povrch obvyklým způsobem vysuší.

Pokud jsou trhliny, budete potřebovat tmel určený pro práci s kompozitními materiály. Poškozené místo je vyčištěno a usušeno, poté tmel. Mletí se provádí až po úplném vytvrzení směsi. Je-li malý kus náhodně odlomen od skořepiny, je nalepen zpět nebo je vada odstraněna akrylovou směsí. Akryl je odolný materiál a může být natřen v jakékoliv barvě. I když se kus z dřezu neztratí, je lepší použít akrylovou směs: poté, co ztuhne, bude vada téměř nepostřehnutelná.

Opatření v oblasti péče a prevence

Abyste předešli vážnému znečištění a poškození, použijte následující tipy:

 • na kompozitech se neustále objevuje vápenec. To je patrné v tmavých mycích linkách. Pravidelně ho odstraňte, abyste později při čištění nezažili potíže;
 • na místech světelných produktů se objevují rychle. Ovocné a zeleninové šťávy, čaj a káva vždy zanechávají tmavé stopy, které je třeba včas vyčistit. Pokud tak neučiníte, nečistoty se stanoují na povrchu a budou na něm skvrny;
 • Pokud kuchyň nebo koupelna kape z kohoutku, mísa dřezu se rychle zreziví. Nainstalujte kvalitní vodovodní baterie a včas vyměňte staré potrubí za nové;
 • Někdy je nemožné dělat bez horké pánve v dřezu. Kompozice „toleruje“ takové zpracování, ale pokud se stane pravidelným, povede to k předčasnému opotřebení povrchu;
 • V dřezu neřezejte maso ani zeleninu. To pomůže zabránit hlubokému poškrábání.

Bylo opakovaně řečeno, že po každém použití musí být kompozit otřen do sucha. Takové opatření zajistí zachování vzhledu výrobku a zabrání tvorbě vápence.

Dodržování pravidel fungování kompozitních dřezů pomůže dlouhodobě zachovat jejich vzhled. Je lepší zabránit silnému znečištění a škodám než eliminovat jejich následky.