Jak vyčistit koberec

Většina hostesek je blázen jen na koberec, dokud se neobjeví první vážná skvrna, pak se euforie okamžitě odpaří a začne zběsilé hledání metod a účinných prostředků na čištění koberců. Věřte, že jich je spousta.

Čisté úpravy koberce

Jistě víte, že koberec je různých typů, takže péče nemusí být stejná. Například koberce na bázi lepidla by měly být ošetřeny pouze pomocí suchého čištění;

Výrobek s dlouhým přirozeným napětím nemá rád vysokou vlhkost: forma se v něm začíná velmi rychle a je těžké se zbavit zápachu. Povlak s krátkým napětím přírodní vlny však toleruje čištění mycím vysavačem a parním čističem. Syntetický povrch může odolat všem prostředkům, pro které ho moderní hostesky milují.

Bez ohledu na způsob čištění, který jste zastavili, nezapomeňte před hlavním ošetřením vysát povlak! Prací prostředky vybírají velmi pečlivě: odpuzují hustotu, typ hromady a typ základny.

Chemické čištění

Vyčistěte vysavačem nejméně dvakrát týdně.Použijte trysku ve tvaru spirály ve tvaru písmene S. Dokonale kombinuje povlak s dlouhým zdřímnutím a účinně odstraňuje i nečistoty, které se hromadí na základně. Pokud používáte pravidelnou trysku, nechodte za hromadu, ale proti ní. Pokud jsou smyčky vyříznuty, ujistěte se, že je na konci rozčesáváte ve směru vláken: tímto způsobem nezanecháte na povrchu stínové pruhy.

Během chemického čištění můžete koberec čistit pomocí speciálních čisticích prášků, suché pěny.

Tato metoda je považována za nejúčinnější při čištění: téměř 90% všech kontaminantů je odstraněno, pomáhá zbavit se zápachu. Navíc ne každý materiál může být navlhčen a ošetřen agresivními čisticími prostředky a v každém případě lze použít suché zpracování.

Nejdříve vysajte povlak, potom na plochu podlahy rovnoměrně rozdělte látku, nechte ji na chvíli (podle návodu) tak, aby absorbovala co nejvíce prachu a jiných nečistot, a opatrně odstraňte zbytek pomocí vysavače.

Nechci aplikovat chemii - koberec můžete čistit sódou, která odstraňuje nečistoty, obnovuje barvu a dokonce pomáhá zbavit se pachu dětské moči. Nalejte nátěr přes noc s limonádou, jemně vmáčkněte do hromady a vysajte z utcherchky.

Mokré čištění

Pokud se koberec nebojí vlhkosti, rozpusťte sodu (100 g) ve vodě (5 litrů), nalijte směs do spreje a nastříkejte ji na hromadu. Počkejte, až materiál trochu vyschne, vakuum.

Rozhodnuto o vyčištěníKoberec s mycím vysavačem je skvělý nápad, například ne příliš často - například jednou za měsíc. Tento postup dokonale nese materiál se syntetickou štětinou, včetně dlouhé.

Jak to udělat bez vysavače? Vyberte si ten správný výrobek, který odpovídá vašemu pokrytí. Například pro materiál se syntetickou hromádkou je univerzální koberec na šampony dokonalý: zředit víčko látky v litru vody, důkladně ji napěnit, otřít na povrch, jemně otřít na znečištěná místa. Šampon může být nahrazen populárním "Vanisham". Po mokré čištění, chodit suchým hadříkem odstranit přebytečnou vlhkost, zejména pokud koberec s dlouhým zdřímnutím.

V každém případě, po mokrém čištění, zkuste co nejrychleji odstranit přebytečnou vlhkost: rozpouští speciální impregnaci, která odpuzuje různé druhy nečistot z povrchu koberce.

Pokud je povlak vyroben z přírodní vlny, použijte „Vanisham“, ale aplikujte jej trochu jinak: rozpusťte ve vodě tak, aby se objevila studená pěna, sbírejte ji měkkým kartáčkem a naneste na kontaminovaný povrch, přičemž dbejte na to, aby nedošlo k navlhčení materiálu. Nechte působit 15 minut, zbytky pěny a nečistot z podlahy vysajte pomocí vysavače.

Ochrana před skvrnami

Koberec lze vyčistit od skvrn doma pomocí komerčně dostupných odstraňovačů skvrn, ale většina žen v domácnosti již dlouho používá populární metody.

Hlavním pravidlem zkušené hostesky je odstranit všechny skvrnyobjevili se jen oni. Postupem času se některé nečistoty (víno, káva) vysychají a „kousají“ do vláken, takže se mohou obtížně rozpouštět běžnou vodou, jiné stále začínají vydávat nepříjemné pachy, například zbytky moči.

 • Mastné skvrny z potravin, plastelíny, vosku pečlivě zpracovávají s lakovým benzínem, čištěny benzínem, petrolejem. Snažte se nepoškozovat skvrnu na hromadě a jak ji sbírat, pohybovat se houbičkou nebo látkou od okrajů ke středu.
 • Čerstvé stopy kávy, vína, džusů a čaje se nejlépe odstraní octem a alkoholem: smíchají se v poměru 1: 2, aplikují se na znečištěnou plochu, osušují, pohybují se ubrouskem z okrajů skvrny do středu.
 • Používejte nádobí a ocet, zkuste se zbavit starých skvrn kávy, vína. Povrch navlhčete mycím prostředkem, omyjte vlhkým hadříkem, použijte ocet zředěný vodou, pak zakryjte šamponem na koberce nebo „Vanisham“.
 • Nejprve zacházejte se starými stopami červeného vína s vodkou, pak s octem, odstraňte zbytky znečištění pomocí gelu na nádobí, opláchněte pěnu hadříkem navlhčeným ve vodě.
 • Pokuste se zbavit pachu dětské moči roztokem připraveným z 1 dílu amoniaku a 5 dílů vody. Nastříkejte kapalinu stříkací lahví na požadovanou plochu, nechte koberec vyschnout. Po vysušení by měl zdřímnout z nepříjemného zápachu stopu.
 • Stopy moči z lehkého povlaku se dokonale vylučují peroxidem vodíku. Peroxid zřeďte vodou (1: 5), namočte v něm bavlněnou podložku, otřete ji do té dobyskvrny zmizí. Zbytky peroxidu odstraňte vlhkým hadříkem navlhčeným v čisté vodě.
 • Vůně moči je dobře odstraněna sódou a octem: nejprve místo posypeme sódou a posypeme octem. Počkejte na dokončení reakce, nejdříve otřete vlhkou utěrku a poté usušte, abyste odstranili přebytečnou vlhkost.
 • Abyste se zbavili přetrvávajícího zápachu, zejména moči dětí, je nejlepší použít parní čistič, pokud nátěr není na bázi lepidla: rozpusťte prací prostředek, vlijte vůni do zařízení, parte.
 • Pokud je v domě málo žertů, pak na koberci budou nepoškozené kousky hlíny. Je nutné se zbavit tvrdohlavých skvrn v několika fázích.
 1. Za prvé, uvolněte vilus z hlíny: vložte kus ledu do sáčku v sáčku, počkejte, až látka zamrzne. Opatrně ji odstraňte tupou stranou nože.
 2. Stopy tuků někdy zůstávají namísto plastelíny. Odstraňte je leteckým benzínem nebo petrolejem: jemně otřete plochu houbou namočenou ve zvoleném prostředku. Po několika minutách opakujte, dokud značky zcela nezmizí.
 3. Není-li benzín, vezměte odstraňovač laku na nehty, otřete stopy plastelíny kosmetickým talířem. Vyměňte disk, jakmile se zašpiní, aby nedošlo k otření zbytků hlíny na čistý povrch.

Buďte opatrní a opatrní při čištění koberce, abyste si užili krásný výhled po celá léta.