Jak vyčistit plech z uhlíku a tuku

Někdy je velmi těžké donutit se umýt nádobí, zvláště pokud víte, že v dřezu čekáte na list trouby pokryté vrstvou spáleného tuku. Dokonce i čisté hostesky někdy fyzicky nemají čas na pečení. Například při setkání s hosty ve spěchu dělat všechno, takže nepříjemnou práci pro pozdější. Řekneme vám, jak rychle vyčistit plech, abyste se zbavili sazí a nepoškodili materiál.

V moderní kuchyni jsou pánve z různých materiálů. Vedle tradičních kovových výrobků jsou vyrobeny ze silikonu, keramiky, skla. Různé materiály vyžadují různou péči, proto si vyberte nejvhodnější způsob čištění.

Výlet do obchodu

Nejjednodušší způsob je použít speciálně navržený čistič na pečení. Jsou prodávány v ekonomických odděleních supermarketů, představují luxusní sortiment. Pečlivě si přečtěte štítky na čisticích prostředcích, nezapomeňte na speciální značky - „na sklo“, „na keramiku“, „na teflon“ a další. Máte-li při výběru možnost ztráty, poraďte se s konzultantem obchodu.

Pokud nechcete jít do obchodu, využijte naše rady. Nabízíme několik jednoduchých možností, které mohou zmírnit nepříjemný boj s mastnými sazemi.

Delikátní přístup

Měkké čištění je vhodné pro lehce znečištěné nečistoty. Připravte si měkkou houbu, mycí gel a teplou vodu. Vyčistěte opatrně, bez tlaku.

Pokud čistíte keramiku, teflon, nepoužívejte abraziva - poškrábejte povrch! Je lepší nepoužívat prášky, ale gelové roztoky.

Silikonové pánve jsou velmi pohodlné, potraviny na ně nespalují a čištění není obtížné. Měkké pružné výrobky jsou dokonale omyty mycím prostředkem.

Obtížné nečistoty na teflonových površích

Spálený teflonový list bude muset být čištěn v několika krocích:

  1. Vše, co lze seškrabat, odstraňte ze spodní části plastové nebo dřevěné špachtle.
  2. Pokropte povrch solí a nechte 10 minut absorbovat tuk. Umyjte povrch soli pouze opatrně, aby krystaly nepoškrábaly povlak.
  3. Navlhčete měkkou houbu v horké vodě, dejte na ni misku a pečicí plech důkladně omyjte. Snažte se neporušovat jednoduchá pravidla vaření v teflonových nádobách, potažených, pak prakticky nemusíte čistit povrch z uhlíku.

Ostatní materiály

Vyčistěte skleněnou, keramickou, smaltovanou pánev, kterou lze omýt namáčením v mýdlové vodě. To je nejlepší udělat ihned po vaření. Čas namočení se liší - bude přímo záviset na intenzitě znečištění.

Pokud tuk a saze nejsou zcela nasáklé, nalijte sodunebo hořčičný prášek, naplňte dno vroucí vodou a přes noc položte plech na pečení. V dopoledních hodinách budete muset umýt povrch mycím gelem. Pro lepší efekt můžete do sody přidat několik lžic peroxidu vodíku a stejné množství gelu.

Mechanické čištění

Hliníkový plech na pečení z uhlíku bude zachráněn abrazivy, které se jistě nacházejí ve vaší domácnosti - soda, sůl. Otřete pevným hadříkem a sódou tam, kde se během namáčecího procesu nečistily.

Druhá varianta: velkoryse pokropte vrstvu spáleného tuku solí na vaření, přidržte pekáč na půl hodiny v předehřáté troubě, seškrábněte zbytky dřevěnou stěrkou, důkladně omyjte mýdlovým roztokem.

Ocelový a hliníkový povlak může být kartáčován solí nebo kávou.

Stará deska pro troubu s nenáročným povrchem je lépe ošetřena doma pomocí mazacího prostředku, v tomto případě jsou kapaliny vynikající pro odstraňování tuku z povrchu mikrovln, plynových nebo elektrických kamen.

Nejdříve vyčistěte list co nejvíce ze zbytků potravin: stěrku seškrábněte špachtlí a zmrazený tuk sbírejte papírovým ručníkem. Otřete povrch zvoleným přípravkem, po 10-15 minutách (čas závisí na uhlíkové vrstvě) velmi pečlivě obejděte pevným kartáčem. Pokud výsledek není uspokojivý, zpracování zopakujte.

Varování

Navlhčete dno pekáčku vodou, posypte jedlou sodu, odkapejte trochu octa, gelový talíř a položte list na horní polici trouby.asi dvacet minut. Zvolte teplotu ne více než 100 stupňů, během varu se ujistěte, že se roztok nevyvaří úplně. Po ochlazení můžete snadno odstranit zbytky znečištění běžnou kuchyňskou utěrkou.

Máte-li ve vaší domácnosti troubu, která má užitečnou samočisticí funkci, použijte ji k praní vypáleného plechu na pečení. Neexistuje žádná samočisticí trouba, ale Coca-Cola zůstala po párty - skvělá! Naplňte dno pánve s Coca-Cola, dejte ji na plynový hořák a vařte jen pár minut. Oxid uhličitý v tandemu s vysokou teplotou rozkládá tuk a koroduje uhlík.

Coca-cola lze také použít k přesýpání plechu přes noc.

Nezapomeňte na prevenci

K udržení čisté pánve používejte při pečení pergamenový papír. Pokuste se ihned po použití umýt špinavé kuchyňské nádobí. Neexistuje žádný způsob, jak to udělat - naplňte ho horkou vodou s několika kapkami mycího gelu, pak následné čištění nebude těžké.