Jak vyčistit smaltovanou pánev

Pokud je smaltovaná pánev spálena, nespěchejte ji odhodit. Vzpomeňte si na babičku Fyodor z pohádky Chukovského, že se s znečištěním velmi snadno vypořádala - očistila se pískem, nalila vařící vodu - všechno svítí! Vypálené smaltované nádobí nevyčistíme báječnou metodou, nabídneme modernější. Jednoduchost je podobná receptu babičky Fedory, ale funguje mnohem lépe.

Metoda založená na osobní zkušenosti

Doporučujeme Vám výborný způsob čištění smaltovaných pánví do původního stavu.

Budete potřebovat:

 1. Gel na mytí nádobí nebo mýdlo na prádlo. Preferujeme čipy.
 2. Jedlá soda.
 3. Varná nádrž je dostatečně prostorná, aby do ní ponořila nádobu.
Do nádrže nalijte teplou vodu. Rozpustit sody a mýdlové lupínky ve stejném množství. Například, pokud jsou čipy vyrobeny z poloviny kusu mýdla, pak vezměte 100 gramů sody.Náležitosti nejsou zásadní, hlavní věc je, že roztok je dostatečně nasycený.

Vypálenou smaltovanou pánev ponořte do roztoku a vařte po dobu 10 - 15 minut, pokud jste ho zcela spálili a spálené plochy jsou velké, můžete postup varu opakovat dvakrát. Je však nepravděpodobné, že bude vyžadováno. Metoda funguje bezchybně - nejenže spaluje uhlík ze dna, takže pánev získává absolutní čistotu zvenčí. Po varu se musí odstranit a opláchnout teplou vodou houbou. Všechno

Důležité! Enamelware nemá rád teplotní rozdíl - smalt na něm se může odlomit. V tomto případě musí být i velmi čistý hrnec vyhozen, proto použijte vodu o přibližně jedné teplotě.

Stejná metoda, avšak s odchylkami

Většina žen v domácnosti může vařit smaltovaný výrobek způsobem popsaným výše. Používá se nejen pro smalt, ale i pro čištění starých litinových pánví. Kromě toho se do komplexu mýdlo-soda přidá láhev školního silikátového lepidla, údajně pro zvýšení účinku.

Osobně jsme nezažili adhezivní var, protože při mytí nádob na potraviny se snažíme bez chemikálií. Mýdlo a soda jsou přírodní látky, o lepidle to nelze říci.

Metody bez varu

Pokud se smaltovaná pánev vypálí uvnitř, zatímco se vaří mléko nebo se připravuje cukrový sirup na marmeládu, může být kontaminace řízena jednoduchým máčením.

Akční algoritmus je jednoduchý - vypálené místo je vyplněno některým z následujících nástrojů a po 3 hodináchomyjte pod tekoucí vodou s mycím gelem a houbou. Pokud není omytý, znovu naplňte na delší dobu. Následující nástroje jsou skvělé pro odstranění vypalování a měřítka:

 1. stolní ocet 9%;
 2. kyselé mléko;
 3. syrovátka;
 4. koncentrovaný roztok kyseliny citrónové;
 5. Vysoce sycená minerální voda nebo limonáda.

Nenechte se překvapit limonádou. Cola a Sprite jsou vynikající jako sazí. Po cestě, zvažte, zda si tento nápoj koupit pro děti.

Důležité! Po namočení misku zpracujte houbou, nepoužívejte tvrdé kartáče - poškození skloviny.

Ovoce a zelenina při práci

Smaltovanou pánev můžete čistit pomocí ovoce a zeleniny vařením. K tomu, ponořte všechny složky do vody a vařte po dobu 20 minut v spálené pánvi.Možnost varu může být mírně zvýšena až na hodinu, ale pokud uhlík není "vařit" za 20 minut, je nepravděpodobné, že úplně zmizí. Ovocné a zeleninové metody dokonale zbavují šupiny a malé spálené nečistoty.

Použití k varu:

 1. Krájená kyselá jablka;
 2. Praní slupky brambor;
 3. Hrušky, s výhodou kyselé;
 4. Nakrájíme cibuli.

Metody čeření brusiva

Nyní si povíme, jak vyčistit vypálenou smaltovanou misku brusnými látkami. A přesně, mohou ještě bělit koupel ! Doma můžete vždy používattěmito prostředky:

 1. Sodové potraviny;
 2. Vařená sůl;
 3. Aktivní prášky na dřevěné uhlí, černé nebo bílé. Mimochodem, suchý lék "Polyphepan" je také vhodný.
Algoritmus je jednoduchý - vypálené místo naplňte kteroukoliv ze složek, nechte ho stát 3 - 5 hodin. Po umytí obvyklým způsobem.

Rychlá metoda

Všemohoucí Soda pomůže rychle vyčistit smaltovanou pánev varem. Nalijeme jedlou sodu do hrnce, nalijeme studenou vodou, necháme vařit nad ohněm a opláchneme po 3-4 minutách pod tekoucí vodou. S malými plochami sazí stačí.

Čištění a dezinfekce průchodem

Smaltované nádobí lze čistit zvenčí pomocí „bělosti“. K tomu použijte rukavice a nezředěnou bělost, aplikujte na povrch pánve. Ponechte půl hodiny, pak umyjte pod tekoucí vodou. Všechny nečistoty a saze zmizí.

Nádoby můžete namočit do roztoku „bělost“ - to vám pomůže osvěžit barvy, vybělit a dezinfikovat nádobí. Výpočet znamená - 2 čepičky na 5 litrů vody. Expozice - od hodiny do 8, v závislosti na tom, jaký efekt hledáte.

Důležité! Po namočení v produktech s chlorem je třeba několikanásobné opláchnutí. Po umytí vaříme vodu v pánvi a nalijeme na kvalitativní odstranění stop bělidla.

Mraznička

Na závěr vám sdělíme zajímavou metodu, která dokonale čistí ohřáté smaltované pánve. To je lednice s mrazákem.Jednoduše dejte nádobí v mrazáku v noci, ráno, nejdříve je umyjte studenou vodou, po teplé vodě. Metoda je zajímavá, zaslouží si pozornost. Jeho jedinou nevýhodou je, že v mrazáku není často volný prostor pro špinavou pánev.

Preventivní opatření

Existuje ještě jedna okolnost - v zásadě je nesprávné používat nádobí se smaltovaným povlakem pro vařící mléko, vařící džem a sirup. K tomu jsou vhodné měděné, mosazné a nerezové nádobí.

V extrémním případě bude pro výrobu džemů a konzerv vhodné i hliníkové umyvadlo, ačkoliv může být použito pouze k varu. Pokud vaříte v několika fázích - hliníkové nádobí není možné. Je lepší smaltovaný, protože jste se naučili, jak se vyrovnat se sazemi doma.

Pohádkový Fjodor měl méně štěstí - v domácnosti neměla ani sodovku ani ocet. Použijte naše tipy, ať váš oblíbený enamelware vždy svítí čistotou.